Jump to content

"Τρελά",κωμικά,αστεία βιβλία


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Επειδή τώρα τελευταία ψάχνομαι για βιβλία κλπ με τέτοιο περιεχόμενο,θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια που διαβάσατε και σας άρεσαν.Τι εννοώ "τρελά",κωμικά,αστεία βιβλία;Εννοώ βιβλία με τρελές σκηνές,ακόμα πιο τρελές,αστείες ή και θεόκουφες ατάκες κλπ.Τέτοιο παράδειγμα,για να καταλάβετε,είναι ας πούμε το "Καλλίστο" του Τόρστεν Κρολ,το "Πνιγμός" του Τσακ Πόλανικ κλπ.Έχω ακουστά για Τομ Ρόμπινς,Νικ Χόρνμπι κλπ.Για πείτε μου...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βιβλία που ψάχνεις θέλεις να άπτονται και του science fiction ή του fantasy και να μην είναι αποκλειστικά mainstream, τότε ένα βιβλίο στο στυλ που περιγράφεις είναι το "Κοσμοκωμικά" του Italo Calvino. Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει ακόμη, καθώς περιμένω από έναν καλό φίλο που το έχει να μου το δώσει, αλλά από την περιγραφή που μου έκανε, είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις (κάτι που αρέσει και σε μένα εξαιρετικά πολύ). Α, την 5λογία του Hitchhiker's Guide to the Galaxy του D. Adams την έχεις διαβάσει;

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Αν τα βιβλία που ψάχνεις θέλεις να άπτονται και του science fiction και να μην είναι αποκλειστικά mainstream, τότε ένα βιβλίο στο στυλ που περιγράφεις είναι το "Κοσμοκωμικά" του Italo Calvino. Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει ακόμη, καθώς περιμένω από έναν καλό φίλο που το έχει να μου το δώσει, αλλά από την περιγραφή που μου έκανε, είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις (κάτι που αρέσει και σε μένα εξαιρετικά πολύ). Α, την 5λογία του Hitchhiker's Guide to the Galaxy του D. Adams την έχεις διαβάσει;

 

 

Τα βιβλία που ψάχνω μπορεί να έχουν και στοιχεία ΕΦ(και έχω αρκετά τέτοια),αλλά θέλω και βιβλία απο άλλα είδη,κανονική ξένη πεζογραφία.Το "κοσμοκωμικά" κάπου το έχω ξανακούσει,αλλά δεν έτυχε να το αγοράσω.Όταν και όποτε μου 'ρθει θα ψάξω να το βρω,αν και είναι εκδόσεις Αστάρτη,που δεν τις ξέρω κλπ κλπ.Απο τη πενταλογία του Άνταμς,έχω διαβάσει μόνο το "Γυρίστε το γαλαξία με ωτοστόπ" και το "Το ρεστωράν στο τέλος του σύμπαντος".Τα υπόλοιπα τα έχω ακουστά,αλλά ακόμη δεν έχει τύχει να τα διαβάσω(κακώς μου λένε πολλοίbiggrin.gif ).Άρα ψάχνω τρελά,κωμικά,αστεία βιβλία που να μην είναι αποκλειστικά ΕΦ,αλλά και απο άλλα είδη.Αλλά και τα ΕΦ καλοδεχούμενα.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Τον Χόρνμπι τον συμπαθώ πολύ από το "Για ένα αγόρι" αν και δεν είναι ακριβώς κωμικό, έχει σε ένα επίπεδο μια Χ καφρίλα (άεργος που το παίζει ανύπαντρος πατέρας για να βρίσκει απελπισμένες ανύπαντρες μητέρες γκόμενες) αλλά καμία σχέση με Παλανιουκ. Έχω κι ένα άλλο βιβλίο του στα αδιάβαστα, αλλά μάλλον θα αργήσω να το πιάσω.

 

Επίσης, μπορείς να πιάσεις πάντα Τέρρυ Πράτσετ, που είναι παρωδία φάνταζυ.

Link to comment
Share on other sites

Τον Χόρνμπι τον συμπαθώ πολύ από το "Για ένα αγόρι" αν και δεν είναι ακριβώς κωμικό, έχει σε ένα επίπεδο μια Χ καφρίλα (άεργος που το παίζει ανύπαντρος πατέρας για να βρίσκει απελπισμένες ανύπαντρες μητέρες γκόμενες) αλλά καμία σχέση με Παλανιουκ. Έχω κι ένα άλλο βιβλίο του στα αδιάβαστα, αλλά μάλλον θα αργήσω να το πιάσω.

 

Επίσης, μπορείς να πιάσεις πάντα Τέρρυ Πράτσετ, που είναι παρωδία φάνταζυ.

 

 

Να,ένα βιβλίο που θα έχει μια χ καφρίλα,θα είναι κωμικό κλπ είναι το high fidelity του Χόρνμπι.Δεν έχω κάποιο βιβλίο του,γιατί πολύ απλά δεν τον ήξερα(δεν τον είχα ακούσει).Μην με βαρέσετεbiggrin.gif !Είδα ότι αύριο έχει το high fidelity στην ΕΤ1(στις 24:00 για όποιον ενδιαφέρεταιtease.gif ) και είπα να δω μήπως έχει βγεί και σε βιβλίο.Και φυσικά έχει βγεί.Και είδα και τα υπόλοιπα βιβλία του Χόρνμπι(επίσης πολλά απ'αυτά έχουν γίνει ταινία).Ε,και είπα:"Δεν παίρνω κανένα;".Αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα το high fidelity.Θα πάρω σίγουρα το "Για ένα αγόρι" πάντως.Αν τα βρώ.Ο Παλάνιουκ είναι ένας απο τους αγαπημένους μου συγγραφείς σίγουρα.Τέρρυ Πράτσετ έχω διαβάσει το "Οι χαλιμάντζαροι" και αυτό ήταν μόνο.Μου άρεσε,απ'όσο θυμάμαι,αλλά δεν αγόρασα άλλα βιβλία του.Έχω μέλλον ακόμα.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Το για ένα αγόρι κυκλοφορεί από ότι θυμάμαι από Πατάκη. Την ταινία δεν την έχω δει πάντως.

 

Τώρα για Πράτσεττ, δεν έχω διαβάσει τα young adult του σαν τους Χαλιμάντζαρους, ρίξε όμως μια ματιά στο τόπικ για αυτόν

Link to comment
Share on other sites

Το για ένα αγόρι κυκλοφορεί από ότι θυμάμαι από Πατάκη. Την ταινία δεν την έχω δει πάντως.

 

Τώρα για Πράτσεττ, δεν έχω διαβάσει τα young adult του σαν τους Χαλιμάντζαρους, ρίξε όμως μια ματιά στο τόπικ για αυτόν

 

Ναι,όλα τα βιβλία του Χόρνμπι,που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά,είναι απο τις εκδόσεις Πατάκη.

Το "Οι χαλιμάντζαροι" το είχα διαβάσει στην Β'Γυμνασίου,αν θυμάμαι καλά,δώρο μιας φίλης μου.Μέχρι τότε διάβαζα Μίκυ Μάους και Λούκυ Λουκtease.gif tease.gif !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κοτζαμάν "The mammoth book of comic fantasy", με δείγματα γραφής πολλών συγγραφέων αυτού που λέει ο τίτλος.

Για εκτός σφφ έχουμε το σουρρεαλιστή μας τον καλό, Μπορίς Βιάν με τ' όνομα!

Και βέβαια τα θεατρικά του Ντάριο Φο διαβάζονται πάντα ευχάριστα.

 

Καλό κυνήγι!

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε το 'η νόσος του Πορτνόυ' από Φίλιπ Ροθ. Ακόμα το 'μπορορό'' του Χρηστίδη και τον 'τυχερό αριθμό του δόκτορος Μπου' του ίδιου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάλλον στο bookmarks (εβδομαδιαίο free press για το βιβλίο) σε είχαμε στο μυαλό μας.

Κάθε εβδομάδα παρουσιάζουμε στη σχετική στήλη μας δύο σπάνια και παράξενα βιβλία.

Θα βρεις βιβλία από το ευφάνταστο "How to make love to Adrian Colesbery" (γραμμένο από τον ίδιο τον Adrian Colesbury) μέχρι το πρόσφατο "Ο Πλάτων κι ο Πλατύπους μπαίνουν σ' ένα μπαρ (από τις εκδόσεις -προφανώς- Πλατύπους).

Τα τεύχη από 1 έως 4 μπορείς να τα ψάξεις στο site μας (www.e-bookmarks.gr) και το πέμπτο εδώ: http://issuu.com/e-bookmarks/docs/bookmarks05-web

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula
Το για ένα αγόρι κυκλοφορεί από ότι θυμάμαι από Πατάκη. Την ταινία δεν την έχω δει πάντως.

 

Είναι με τον Χιου Γραντ και σκίζει από καυστικο χιούμορ. Εμένα μου άρεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι με τον Χιου Γραντ και σκίζει από καυστικο χιούμορ. Εμένα μου άρεσε πολύ.

 

 

Επίσης το high fidelity είναι μια πολύ ωραία ταινία,με τους Τζον Κιούζακ,Τιμ Ρόμπινς και Τζακ Μπλάκ.Είναι επίσης βιβλίο του Νικ Χόρνμπι ,που ευελπιστώ να βρω μαζί με το "Για ένα αγόρι" του ίδιου,στην αυριανή μου εξόρμηση στα βιβλιοπωλεία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι με τον Χιου Γραντ και σκίζει από καυστικο χιούμορ. Εμένα μου άρεσε πολύ.

Δεν έκατσα να δω την ταινία λόγω Χιου Γκραντ και επειδή, από ότι έμαθα, η αυτοκτονία του Κερτ Κομπέιν των Νιρβάνα δεν αναφέρεται καν σε αυτή (στο βιβλίο το όλο grudge κίνημα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο)

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις σίγουρα το "Φεγγαράκι μου λαμπρο φεξε μου και γλιστρησα "

και το " Βίβλος για Αθεόφοβους ", Και τα 2 είναι του Τζόμπε Κοβάτα και είναι πραγματικά απίστευτα ... Το ένα μιλάει για το σχολείο και το άλλο για τον θεό ...

 

Σου γράφω έναα μικρό απόσπασμα από το πρώτο

 

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΡΤΑ : Μία φορα και ένα καιρό , ήταν ένα κοριτσάκι το πιο τυχερό απο όλα .Πούλαγε σπίρτα κι αναπτηρεςκαι ζουσε απο την ζητιανια .Α! Τυχη βουνο μα την αλήθεια . Ο κόσμος της πέταγε τα κέρματα με την σφεντόνα , και με ένα κέρμα των 100 της έκαναν δύο καρούμπαλα των 50 , όμως εκεινη ολο χαμογελουσε. Ηταν τόσο φτωχιά που πριν φαει τα νυχια της εστρωνε τραπεζι . Μετα το γευμα για να ζεσταθει ανεβαζε πυρετο ....κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα βιβλίο με το οποίο είχε λιώσει όλη η σχολή μου σχεδόν πριν το καλοκαίρι. Πιστεύω πως ανήκει σε αυτή την κατηγορία επειδή όσες φορές κι αν έχω ρωτήσει τι πραγματεύεται έχω πάρει κι από μία διαφορετική απάντηση :p κι ένα ακόμη, ο τίτλος του είναι τα χαστουκόψαρα και κάτι άλλο (κάπως έτσι). Το μόνο που έχω καταφέρει να καταλάβω για το βιβλίο είναι ότι άρεσε σε όλους τους και μιλάμε για πολύ κόσμο :p

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

Διαβάστε αν θέλετε και την "Ενεργονία" του συμφορουμίστα σας που μολις κυκλοφόρησε. Εγώ το διάβασα. Τα διηγήματα του, στο δεύτερο μέρος του βιβλίου είναι κάτι το καταπληκτικό. Πολύ διασκεδαστικά. Ειδικά το δίλημα του πολιτισμού, γιατί χρειάζομαι ολα αυτά τα χρήματα, και βέβαια οι σχέσεις στοργής. Πολύ γέλιο λέμε όμως και ουσία συνάμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα χαστουκόψαρα είναι του Λένου Χρηστίδη, που είναι μανούλα στο γέλιο και την καφρίλα. Πραγματικά πολύ ωραίο βιβλίο, όπως και το Τυχερός Αριθμός του Δόκτορως Μπου, του ιδίου. Συστύνονται ανεπιφύλακτα.

 

Έχω επίγης να προτίνω:

α) το Φάδερ Ημών του Μάνου Βουράκη, με θέμα μια θεότρελη Δευτέρα Παρουσία,

 

β) τη σειρά Xanth του Pierce Antony, από αυτοτελείς περιπέτειες, όπως ο Δισκόκοσμος του Πράτσετ,

 

γ) Τους Ονειρότοπους της Γης, του Γιώργου Μπαλάνου, έχει και πιο σοβαρά κομματια μέσα (είναι συλλογή διηγημάτων) αλλά τα κωμικά είναι για να γελάς με τις ώρες,

 

δ) Την τριλογία του Λουί Ντε Μπερνιέ (ο Μυστικός Πόλεμος του Δον Εμμανουέλ, ο Σενιόρ Βίβο κι ο Άρχοντας της Κόκας, Το Άτακτο Βλαστάρι του Καρδινάλιου Γκούθμαν) που δε σκας από τα γέλια αλλά έχει απίστευτες Λατινοαμερικάνικες καφρίλες,

 

ε) τα βιβλία του Μαρτσέλο Ντ' Όρτα, που έχει ανθολογήσει εκθέσεις παιδιών του δημοτικού από τις φτωχογειτονιές του Ιταλικού νότου (Εγώ ελπίζω να τη βολέψω, Ο Θεός μας έπλασε τζάμπα, ο Ρωμαίος κι η Ιουλιέτα αραβωνιαστίκανε από κάτω) και φυσικά

 

στ) την Ελληνική Μυθολογία, τα Βιβλικά Χαμόγελα, τα Ρεμάλια Ήρωες, το Εμείς και οι Φράγκοι και τις Σταυροφορίες του Νίκου Τσιφόρου. Κορυφαίοα κωμικά ιστορικά βιβλία ΕΒΕΡ.

 

Edit: typos

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

1. Τρεις Άντρες σε μια Βάρκα (χώρια ο σκύλος), του Τζερόμ Τζερόμ. Είναι από εκδόσεις Τεκμήριο και δε νομίζω ότι κυκλοφορεί. Πιστεύω όμως ότι είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις. Αν έχεις όρεξη, ψάξε σε παλαιοβιβλιοπωλεία. Εμένα μου το δάνεισαν.

 

2. ΒΟΗΘΕΙΑ! Με κρατούν φυλακισμένο, του Donald E. Westlake (Πάρα Πέντε)

 

3. Παραδειγματικοί Φόνοι, του Max Aub (ισπανός): είναι μικρές - τρομακτικά μικρές - ιστορίες ανθρώπων που δεν την πάλεψαν άλλο κι άρχισαν να σκοτώνουν κόσμο αβέρτα. Κυκλοφορεί από Άγρα.

 

Φυσικά, συμφωνώ για Prachett και Adams και προτείνω - στο ίδιο στυλ με τον Άνταμς - τις Σειρήνες του Τιτάνα, του Kurt Vonnegut (Μέδουσα). Απίστευτο γέλιο!

Edited by Eroviana
Link to comment
Share on other sites

Και υπάρχει βέβαια και ο Τζακ Βανς. Στην Ελλάδα είχαν κυκλοφορήσει παλιότερα Τα Μάτια του Ανώτερου Κόσμου και Η Οδύσσεια του Κουζέλ, τώρα δεν ξέρω τί και αν υπάρχει, πάντως το άτομο γράφει απολαυστικότατα: η δράση τρέχει, οι ανατροπές απανωτές, οι διάλογοι υπέροχα πομπώδεις, κανένας δεν μπορεί να υποψιαστεί τι θα συμβεί παρακάτω..

 

Το Φάδερ Ημών είναι όντως πολύ ωραίο, αλλά με απογοήτεψε λίγο στο τέλος, ήτανε σα να ξεφούσκωσε κάπως. Αντικλίμαξ, που λένε και οι Αγγλοσάξωνες.

Link to comment
Share on other sites

Το "Τα χαστουκόψαρα" του Χρηστίδη,το έχω διαβάσω και έπαθα τα ίδια με όλους αυτούς που επίσης το διάβασαν.Πολύ γέλιο!

 

Eroviana το "Βοήθεια!Με κρατούν φυλακισμένο" μου κίνησε το ενδιαφέρον και ελπίζω να το βρώ και να το αγοράσω.Αν και δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα.Επίσης μάλλον θα αγοράσω και το "Οι σειρήνες του Τιτάνα" του Κουρτ Βόνεγκατ,που είδα ότι είναι και σε απίστευτη προσφορά στο Πολιτεία(-50% ή και -60%),οπότε σίγουρα θα το τσιμπήσω.Απο Βόνεγκατ έχω τα κλασικά "Σφαγείο Νο5" και "Η φωλιά της γάτας".

 

Naroualis Έχω πολλά βιβλία του Τσιφόρου,λίγα απ'αυτά έχω διαβάσει,αλλά όλα είχαν πολύ χιούμορ.Μου άρεσαν.Επίσης τη τριλογία του Μπερνιέ τη βρίσκω ενδιαφέρουσα,και μπαίνει στην wish list.Αν και γενικά δεν προτιμώ τριλογίες,τετραλογίες κλπ.

 

Γενικά προτιμώ τα μυθιστορήματα,τουλάχιστον όσον αφορά τη καφρίλα,το παράξενο,το αστείο κλπ.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας,περιμένω και άλλες πολλές tease.gif tease.gif

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννης Κονδυλάκης ''όταν ήμουν δάσκαλος και άλλα διηγήματα''

Τα άλλα διηγήματα δεν ήταν τόσο αστεία όσο η ομώνυμη ιστορία. Ο τύπος πάει να κάνει μάθημα σ' ένα χωριό στην Κρήτη και γίνονται διάφορα. Μέχρι και μπαταριές πέφτουν μέσα στην τάξη. Η καθαρεύουσα (στην οποία είναι γραμμένα τα κείμενα) με κάποιον τρόπο λειτουργεί βοηθώντας την ιστορία να γίνει ακόμα πιο αστεία. Εγώ, επειδή δεν έχω διαβάσει και πολλούς έλληνες συγγραφείς, δεν περίμενα ότι θα μου άφηνε τόσο ευχάριστη διάθεση, ούτε ότι θα γελούσα μόνος μου με κάτι που έγραψε κάποιος που γεννήθηκε το 1861. (αστειεύομαι σ' αυτό, αλλά με πιάνεις)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε αν θέλετε και την "Ενεργονία" του συμφορουμίστα σας που μολις κυκλοφόρησε.

Δεν είναι συμφορουμίστας μας εδώ και πολύ καιρό...

Link to comment
Share on other sites

οχι ακριβώς κωμοδία αλλα ιδιαιτέρως αστείο:

 

Barrowcliffe, Mark - Girlfriend 44 (Γκόμενα νο.44)

 

Από την τρυφερή ηλικία των δέκα χρόνων, ο Χάρι είχε μία και μόνη φιλοδοξία: να βρει το τέλειο κορίτσι. Ύστερα από είκοσι χρόνια και σαράντα τρεις γυναίκες που πέρασαν από το κρεβάτι του, δεν έχει πλησιάσει καν το στόχο του. Δε ζητά πολλά. Απλά, μια πλούσια καλλονή διανοούμενη, η οποία θα παραβλέπει τις συνεχείς απιστίες του.

Ο Τζέραρντ, ο καλύτερος φίλος και συγκάτοικος του Χάρι, βρήκε μία και μόνη φορά τον πραγματικό έρωτα, το κατάλαβε όμως μόλις τη μέρα που τον παράτησε.

Και τότε, οι δυο κολλητοί συναντούν την Αλις. Ένα θηλυκό με αγγελικό πρόσωπο και κολασμένες αναλογίες. Μια γυναίκα για την οποία και οι δυο θα έκαναν τα πάντα για να την κατακτήσουν. Ένας αδυσώπητος αγώνας ξεκινά. Ο Χάρι καταφεύγει στα πιο βρώμικα κόλπα για να ξεκάνει το φίλο του...

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννης Κονδυλάκης ''όταν ήμουν δάσκαλος και άλλα διηγήματα''

Τα άλλα διηγήματα δεν ήταν τόσο αστεία όσο η ομώνυμη ιστορία. Ο τύπος πάει να κάνει μάθημα σ' ένα χωριό στην Κρήτη και γίνονται διάφορα. Μέχρι και μπαταριές πέφτουν μέσα στην τάξη. Η καθαρεύουσα (στην οποία είναι γραμμένα τα κείμενα) με κάποιον τρόπο λειτουργεί βοηθώντας την ιστορία να γίνει ακόμα πιο αστεία. Εγώ, επειδή δεν έχω διαβάσει και πολλούς έλληνες συγγραφείς, δεν περίμενα ότι θα μου άφηνε τόσο ευχάριστη διάθεση, ούτε ότι θα γελούσα μόνος μου με κάτι που έγραψε κάποιος που γεννήθηκε το 1861. (αστειεύομαι σ' αυτό, αλλά με πιάνεις)

 

 

...και μια που πιάσαμε την καθαρεύουσα: Πάπισσα Ιωάννα, του Εμμανουήλ Ροϊδη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα εξής βιβλία.

 

1)Τσαρλς Μπουκόφσκι-Hollywood

 

2)Τσαρλς Μπουκόφσκι-Το ταχυδρομείο

 

3)Φίλιπ Ροθ-Η νόσος του Πορτνόυ

 

4)Ρολάν Τοπόρ-Απομνημονεύματα ενός σκατόγερου

 

5)Μπορίς Βιάν-Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους

 

6)Άρθουρ Μπλοχ-Ο νόμος του Μέρφυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..