Jump to content

Βιβλία που πρέπει να διαβαστούν απ'όλους!


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Ναι, το έχω ακούσει και εγώ αυτό Nihilio, ότι δηλαδή η δεύτερη πενταλογία είναι κατώτερη της πρώτης. Τες πάντων, θα πρέπει να το διαβάσω για ασφαλέστερα συμπεράσματα..

Δεν έχω διαβάσει ακόμα τη δεύτερη και το βιβλίο το έχω αφήσει Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    5

  • heiron

    5

  • BladeRunner

    4

  • Anwrimos23

    5

Η πρώτη πενταλογία τουλάχιστον είναι...

 

Και να μείνεις στην πρώτη είσαι μια χαρά. Η δεύτερη πενταλογία ήταν κάτι σαν "δε θέλουμε να σταματήσουμε να βλέπουμε", που γίνεται πάντα στις σειρές π.χ. Δεν ξέρουν πού να σταματήσουν μάλλον. Και για να μην παρεξηγηθώ, από μόνο του το 2ο μέρος είναι ένα πολύ αξιόλογο ανάγνωσμα, μόνο που συγκριτικά με το πρώτο, χάνει υπερβολικά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί ότι αποτελεί κλασικό έργο της φανταστικής λογοτεχνίας και πρέπει να διαβαστεί άσχετα αν οταν με το καλό το κάνει η ίδια θα της αρέσει ή όχι.(τα λέω καλά Βάγια?)

 

bladerunner,

-Ντ. Τζ. Σάλιντζερ-Ο φύλακας στη σίκαλη

 

Πολύ καλό,μικρό,φτηνό,πασίγνωστο στην Αμερική αλλά στο Ελλάντα όχι απλά το έχουν διαβάσει λίγοι αλλά το ξέρουν και ελάχιστοι.Πχ ο μεσος Ελληνας θα πει "Εγκλημα και τιμωρία?Α,ναι...αυτό δεν το έχει γράψει ο Τολστοι ή ο άλλος ο Ντοστογιεφσκι?" αλλά το Φυλακας στη σίκαλη δεν θα το έχει καν ακουστά.

 

-Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκέζ-Εκατό χρόνια μοναξιάς

Για εμένα αυτό το βιβλίο σημαίνει ενα πραγμα μονο.Σκοπια 18:00-22:00 στην μονάδα Ανεμόεσσα Λήμνου της ΠΑ.Χειμώνας,κρύο και ένα βιβλίο που φαίνεται πιο βαρύ από οσο είναι αλλά και λίγο ότι να'ναι με τις τόσες γενεες πρωταγωνιστών.

 

-Έρνεστ Χέμινγουεϊ-Για ποιόν χτυπά η καμπάνα

Αγαπημένο βιβλίο αγαπημένου συγγραφέα.Ιναφ σεντ.

 

 

Θα επανέλθω με λιστα δικών μου must read.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί ότι αποτελεί κλασικό έργο της φανταστικής λογοτεχνίας και πρέπει να διαβαστεί άσχετα αν οταν με το καλό το κάνει η ίδια θα της αρέσει ή όχι.(τα λέω καλά Βάγια?)

 

bladerunner,

-Ντ. Τζ. Σάλιντζερ-Ο φύλακας στη σίκαλη

 

Πολύ καλό,μικρό,φτηνό,πασίγνωστο στην Αμερική αλλά στο Ελλάντα όχι απλά το έχουν διαβάσει λίγοι αλλά το ξέρουν και ελάχιστοι.Πχ ο μεσος Ελληνας θα πει "Εγκλημα και τιμωρία?Α,ναι...αυτό δεν το έχει γράψει ο Τολστοι ή ο άλλος ο Ντοστογιεφσκι?" αλλά το Φυλακας στη σίκαλη δεν θα το έχει καν ακουστά.

 

-Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκέζ-Εκατό χρόνια μοναξιάς

Για εμένα αυτό το βιβλίο σημαίνει ενα πραγμα μονο.Σκοπια 18:00-22:00 στην μονάδα Ανεμόεσσα Λήμνου της ΠΑ.Χειμώνας,κρύο και ένα βιβλίο που φαίνεται πιο βαρύ από οσο είναι αλλά και λίγο ότι να'ναι με τις τόσες γενεες πρωταγωνιστών.

 

-Έρνεστ Χέμινγουεϊ-Για ποιόν χτυπά η καμπάνα

Αγαπημένο βιβλίο αγαπημένου συγγραφέα.Ιναφ σεντ.

 

 

Θα επανέλθω με λιστα δικών μου must read.

 

 

Heiron,

 

Έχεις τηλεπαθητικές ικανότητες ή κάτι τέτοιο;Μήπως με παρακολουθείς;Με τρομάζεις.

Γιατί,τα παραπάνω βιβλία που ανέφερες,ακριβώς τα παραπάνω,σκόπευα να τα αγοράσω την επόμενη φορά που θα πάω στο κέντρο,σε κάποιο βιβλιοπωλείο!!Μαζί με το catch 22 του Τζόζεφ Χέλερ.

Το catcher in the rye,το ήξερα,γιατί το είχα δει σε μια ταινία(Θεωρίες συνωμοσίας με τον Μελ Γκίμπσον).Έψαξα,και αμέσως μου "καρφώθηκε".Είδα ότι κυκλοφορεί στην Πρωτοπορεία,παρατήρησα ότι έχει πάνω απο 20 αντίτυπα εκεί,και μόνο με 9,85.Εννοείται θα κοσμεί τη βιβλιοθήκη μου απο 'δω και πέρα.Επίσης,θα πάρω αυτό του Χέμινγουεϊ,που το έχει μόλις 5 ευρώ!Και,τέλος,σκεφτόμουν να πάρω κάποιο του Μάρκες,να δω τι σόι φρούτο είναι.Και θα πάρω το συγκεκριμένο.Μαζί με το catch 22.Αξίζει να πάρω το "Στο δρόμο" του Τζακ Κερουάκ;Πωπω,πάλι θα μείνω αδέκαρος...Και είναι τόσα πολλά που πρέπει να πάρω.Ακόμα δεν έχω πάρει τον Οδυσσέα του Τζόυς ή κάποιο άλλο αντίστοιχο μεγάλο έργο.Έχω χρόνια μπροστά μου,αλλά να μην εξαντληθούν και τα βιβλία tease.gif !!Περιμένω τα υπόλοιπα must read παίδες.

 

Edit:Ίσως,βέβαια,είδες και το post μου με κάποια βιβλία που ζήτησα να μου πείτε τη γνώμη σας.Αλλά και πάλι,ακριβώς τα τρια που είπες,έχω σκοπό να τα αγοράσω.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Edit:Ίσως,βέβαια,είδες και το post μου με κάποια βιβλία που ζήτησα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Damn,πάνω που νόμισα οτι σε έπεισα ότι είμαι μενταλιστ.

Το καλύτερο για μένα είναι το Για ποιον χτυπά η καμπάνα από τα 3.Μετά το Φυλακας στη σικαλη αν και μια φιλη μου που της το δανεισα το βρηκε πολυ βαρετο και ανουσιο.Του Μαρκες δεν ειναι του γουστου μου.Μαγικος ρεαλισμός λατινικής αμερικής και αγαπημένο των κουλτουριαραίων πάντως.Πουλας μουρη κοινώς με αυτό.Απο τα άλλα που είπες σκεφτομουν να πάρω το Catch22 επειδή ανήκει στην κατηγορία του Φυλακα στη σικαλη(κλασικό,άγνωστο στην Ελλάδα).Το Οδυσσέας προπει να είναι βαρετο καθώς νομίζω μιλάει για μια μέρα μονο αν και είναι τουβλο.

Link to comment
Share on other sites

Damn,πάνω που νόμισα οτι σε έπεισα ότι είμαι μενταλιστ.

Το καλύτερο για μένα είναι το Για ποιον χτυπά η καμπάνα από τα 3.Μετά το Φυλακας στη σικαλη αν και μια φιλη μου που της το δανεισα το βρηκε πολυ βαρετο και ανουσιο.Του Μαρκες δεν ειναι του γουστου μου.Μαγικος ρεαλισμός λατινικής αμερικής και αγαπημένο των κουλτουριαραίων πάντως.Πουλας μουρη κοινώς με αυτό.Απο τα άλλα που είπες σκεφτομουν να πάρω το Catch22 επειδή ανήκει στην κατηγορία του Φυλακα στη σικαλη(κλασικό,άγνωστο στην Ελλάδα).Το Οδυσσέας προπει να είναι βαρετο καθώς νομίζω μιλάει για μια μέρα μονο αν και είναι τουβλο.

 

 

Θα το πάρω το "Για ποιόν χτυπά η καμπάνα".Και όχι λόγω της χαμηλής τιμής(και γι'αυτό βέβαια,αλλά περισσότερο για το ίδιο το βιβλίο).

Το "Φύλακας στη σίκαλη" θα το πάρω έτσι και αλλιώς.Δεν ξέρω,βέβαια,αν είναι παρόμοιο ή το ίδιο μη βαρετό και ακούραστο όπως το "Τοστ ζαμπόν" του Μπουκόφσκι(το ευχαριστήθηκα το βιβλίο),αλλά θα το πάρω σίγουρα.Εντάξει,δεν γίνεται να έχουν όλοι τα ίδια γούστα.

Τώρα τελευταία βλέπω και την...αγορά της Λατινικής και Κεντρικής Αμερικής,και παίρνω βιβλία του Γκουτιέρεζ,του Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ και άλλων συγγραφέων "απο 'κει μεριά".Μου αρέσει γενικότερα το κλίμα κλπ.Δεν μου αρέσουν οι δήθεν κουλτουριάρηδες.Αλλά αν το βιβλίο είναι καλό,πολύ που με νοιάζει για δαύτους.

Το catch 22,όπως και πολλά άλλα βιβλία,είναι άγνωστο στην Ελλάδα,αλλά έξω είναι πασίγνωστα,και Top.Όχι ότι έχει σημασία το "Top" αλλά είναι κλασικά βιβλία,που στην Ελλάδα είναι άγνωστα,σε σχέση με κάτι άλλες μπούρδες που κυκλοφορούν και κάνουν πωλήσεις...Θα κοσμεί τη βιβλιοθήκη μου σε κάποιες μέρες.

Το "Οδυσσέας",απ'όσο έχω δει,η ελληνική μετάφραση έχει πάρει κάποιο βραβείο καλύτερης μετάφρασης κλπ,οπότε απο αυτή την άποψη είναι καλή η ελληνική έκδοση.Επίσης,το βιβλίο είναι κλασικό.Εκτυλίσσεται σε μια μέρα,οι διάλογοι,υποθέτω,δεν θα είναι πολλοί,και οι περιγραφές θα πλησιάζουν το άπειρο,οπότε μπορεί να είναι βαρετό σε κάποια σημεία.Και είναι και τεράστιο στο μέγεθος.Πολύ αργότερα θα το πάρω,αν τελικά το πάρω.

 

Edit:Και εγώ μετά θυμήθηκα ότι είχα κάνει ένα τέτοιο post.Αρχικά τρόμαξα και λέω που με ξέρει αυτός ο Heiron tease.gif .

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Λίγο παλιομοδίτικο

Ένα δέντρο μεγαλώνει στο Μπρούκλιν, της Μπέτυ Σμιθ.

 

Για όσους αγαπούν το φως:

Οι συλλογές του Οδυσσέα Ελύτη: Ήλιος ο πρώτος και το Άξιον Εστί

 

Ε.Φ.

Φαρενάιτ 451, Ραίυ Μπράντμπερυ

 

 

Link to comment
Share on other sites

(Δεν προτείνω κανένα ΕΦ, γιατί γενικά προσπαθώ να βάλω βιβλία που είναι πιο πιθανόπολλοί από εδώ να μην έχουν διαβάσει)

 

William Faulkner - The Sound and the Fury

 

Αν θέλεις να δεις τι πάει να πει καλλιτέχνης του λόγου

 

Juan Rulfo - Pedro Paramo

 

Το βιβλίο εξ' αιτίας του οποίου διαβάζουμε Μαρκέζ, Αλλιέντε κτλ. Φιλοδοξώ εδώ και πάρα πολύ καιρό να κάνω μια παρουσίαση για αυτό, ελπίζω να μου έδωσες κίνητρο να κάτσω επιτέλους να τη γράψω.

 

Και ακόμα:

Μαξίμ Γκόρκι - Η Μάνα

Albert Camus - Η Πανούκλα

Laurence Durrel - Alexandria Quartet (θέλει λίγη υπομονή)

 

Και κάτι πιο ευχάριστο

Mark Twain - Tom Sawyer (και οτιδήποτε άλλο πέσει στα χέρια σου)

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω:

  • την Εροικα του Πολιτη (ισως η πιο τρυφερη, αλλα και πικρη ιστορια ενηλικιωσης),
  • τον Τελευταιο Πειρασμο του Καζαντζακη,
  • το Πορτρετο του Ντοριαν Γκρει του Ουαιλντ,
  • το Ημερολογιο ενος τρελου του Γκογκολ,
  • το Κεκλεισμενων των θυρων του Σαρτρ (ψιλοσουφου, θεμα: η κολαση)
  • τα παντα από Τεννεσι Ουιλιαμς (ιδιως Λεωφορείο ο Πόθος, Ξαφνικα περυσι το καλοκαιρι και Καμινο Ρεαλ)
  • το Σπίτι των πνευματων της Αλιεντε
  • τον Γιουγκερμαν και τον Συνταγματαρχη Λιαπκιν του Καραγατση (πανε τριλογια με τη Χιμαιρα, με τον ενιαιο τιτλο "Εγκλιματισμος κατω από τον Φοιβο")

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εσυ το ζητησες..>_> εγω ειμαι του Western Cannon οποτε:

-Δον Κιχωτης

Αιματοβαμμενος Γαμος

-Εγκλημα και Τιμωρια

Ηλιθιος

Αννα Καρενινα

Ευγενιος Ονεγκιν

Ο θειος Βανια και

τουλαχιστον μερικες ιστοριες του Τσεχωφ

Πατερας και Γιοι

Νεκρες Ψυχες

Μαστερ και Μαργαριτα

-Κομης Μοντεχριστο

Αθλιοι

Παναγια Παρισιων

Μανταμ Μποβαρυ

Αισθηματικη Αγωγη

Φιλαρακος

Μπαρμπα Γκοριο

Ζολα αν εισαι και λιγο μαζοχ

Μικρος Πριγκιπας

Ναυτια

Κεκλεισμων των Θυρων

Ξενος

2ο Φυλο

Ταξιδι στο Τελος της Νυχτας

Απο την πλευρα του Σουαν

Ρινοκεροι

Η ιστορια του Ματιου :lol: (ετσι για να χεις να την μπαινεις στους Σαντ-ικους)

-Λυκος της Στεπας

Σινταρτα

Φαουστ

Βερθερος

Θανατος στην Βενετια

Μαγικο Βουνο

Ταδε Εφη Ζαρατουστρα

Ανατολικο Μετωπο

-Μεταμορφωσης

-Η θεια Κωμωδια

Το θεωρημα το Ζηνωνα

-Το Βιβλιο της Ανησυχιας

-Το κουκλοσπιτο

-Η Πεινα

-Τουλαχιστον τον Αμλετ και Οθελλο

Απολεσθεις Παραδεισος

Ολιβερ Τουιστ και γενικα μια ιδεα απο Ντικενς

Ανεμοδαρμενα Υψη

Τζειν Ωστεν

Τες ντουμπερβιλς

Μιντλμαρτς

Το στριψιμο της βιδας

Τα Ταξιδια του Γκιουλιβερ

Το πορτραιτο του Ντοριαν Γκρευ

και μερικα παραμυθια του Οσκαρ Γουαιλντ

B.N.World

1984

Αρχοντας Δαχτυλιδιων

Περιμενωντας τον Γκοντο

Καρδια του Σκοτους

-Οδυσσεια

Ιλιαδα

Ηλεκτρα

Αντιγονη

Ασκητικη

κλπ για ελληνικα ρωτα αλλους.

-Βουη και Μανια

As I lay Dying

Γερος και Θαλασσα

Για ποιον χτυπαει αυτη η καμπανα

Γυαλινος Κοσμος/Λεωφορειο ο Ποθος

Κυρια Dalloway

Σταφυλια της Οργης

Ανθρωποι και Ποντικια

Οι περιπετιες του Χακ.Φιν

Οταν σκοτωνουν τα κοτσυφια

Αρχοντας Μυγων

Φυλακας στην Σικαλη

Καλεσμα της Αγριας Φυσης

Αντε ..και τον Γκατσμπι

Λολιτα

Ο Μαγος

Στον δρομο

Catch-22

Σφαγειο 5

-Μπορχες

Μαρκες αν και τον σιχαινομαι, πες 100 χρονια μοναξιας

δεν μαρεσουν οι λατινοι οποτε..αυτα.

 

Και το Ντιουν και τα Θεμελια για μενα must.

Ξεχασα..ξεχασα πολλα..αλλα τετοιες ωρες τετοια λογια ..π λενε.

Edited by Dimitraaa
Link to comment
Share on other sites

"O τροπικός του καρκίνου" και ο "Τροπικός του αιγόκετω" του Χένρυ Μίλλερ καθώς και το "Αντίο γλυκεία μου" του Ρέημοντ Τσάντλερ.

 

Ελεος!Και μαλιστα ΚΑΙ τα δυο προτεινεις?:p λες και το ενα δεν ειναι αρκετο.O Mιλλερ ηταν καλος για την εποχη του,τοτε που το να γραψεις...τα γεννητικα οργανα με τ'ονομα τους θεωρουταν ιδιοφυες,προκλητικο,βλασφημο,αισχρο και αιτια για λογοκρισια.Σημερα πια,δεν προκαλει καθολου,και ισα ισα πληττει τον αναγνωστη με την εμονη του στις συνεχεις μονοτονες επαναλαμβανομενες περιγραφες του.

Ο λογος που το ποσταρω ηταν γιατι και μενα μου τα προτειναν,ως μαλιστα "κλασσικα" ειχα πολλες ελπιδες και ηταν απο τα βιβλια που με απογοητευσαν περισσοτερο.

Αν θες Μιλερ σωνει και καλα πες τον Αρθουρ καλυτερα ,Ο θανατος του Εμπορακου.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω:

  • τα παντα από Τεννεσι Ουιλιαμς (ιδιως Λεωφορείο ο Πόθος, Ξαφνικα περυσι το καλοκαιρι και Καμινο Ρεαλ)

 

 

Τα πάντα?!? Δεν αρκεί ένα, άντε δύο το πολύ; Δηλαδή πόσες ντεκαντάντ εύθραυστες μεσήλικες Νότιες χρειάζεται ο μέσος αναγνώστης;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα περισσότερα που έχουν αναφερθεί. Να προσθέσω το έξοχο Τενεκεδενιο ταμπούρλο του Γκρας, το Φάουστ του Γκαίτε σε μια

καλή μετάφραση, τον Έρωτα στα χρόνια της χολέρας του Μάρκες, το Πέδρο παραμο του Ρούλφο και τέλος τον Άνθρωπο χωρίς ιδιότητες του Μουζίλ.

Από Έλληνες εκτός από τον ανυπέρβλητο Καζαντζάκη να αναφέρω μεταξύ πολλών άλλων τη Χίμαιρα του Καραγάτση, τον Ήλιο του θανάτου του Πρεβελάκη-Τι βιβλίο!!!-

και το Η ζωή εν τάφω, τα μυστικά του βάλτου κ.α......

Link to comment
Share on other sites

Η φόνισσα,

For whom the bell tolls,

The big sleep,

Dune,

Παραμύθι χωρίς όνομα,

Τα μυστικά του βάλτου,

Βιος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπα,

Ο καπετάν Μιχάλης,

Ο τελευταίος πειρασμός,

Ο εγωιστής γίγαντας,

Το αηδόνι και το τριαντάφυλλο

 

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα του ρόδου

'Αρχοντας των δαχτυλιδιών

Το κορίτσι με το τατουάζ

Το κορίτσι που έπαιζε με την φωτιά

Το κορίτσι στην φωλιά της σφήκας

Ο Αλχημιστής

Αναφορά στον Γκρέκο...

 

 

και κάποια άλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eγω πιστευω οτι ειναι καπως δηθεν να πεις οτι πρεπει να διαβασω κατι οπωσδηποτε,γιατι μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων το θεωρει must και περα απο αυτο ειναι και καπως προβοκατορικο.

Εγω πχ εχω προσπαθησει να διαβασω πολλα "κλασικα" και νομπελιστικα κ μου εχουν φανει λαλακιες,δηλ

τι επρεπε να κανω,να σφιξω τα δοντια να τα διαβασω με το ζορι και να πω και εγω καταπληκτικος ο "ταδε"

κλασικος,ηταν πολυ μπροστα οι αρχαιοι ημων προγονοι και τα σχετικα κοινοτυπα.

Εγω θεωρω οτι καθε γενια εχει τους δικους της καλους συγγραφεις και οτι πρωτα θα πρεπει να δινεται

προσοχη σ' αυτους και οχι με το ζορι να διαβαζουμε τους παλιους-καλους επειδη ετσι πρεπει και μας

το ειπαν οι γονεις μας,γιατι ετσι ανακυκλωνουμε μια ιδια κατασταση χωρις να το καταλαβαινουμε.

Δηλαδη ναι μεν να διαβαστουν οι παλιοτεροι για ιστορικους/μουσειακους λογους, αλλα καθε γενια πρεπει

να εχει τις δικες της φωνες.

Το ιδιο ισχυει και για τις αλλες μορφες Τεχνης.

Εμενα ενας απο τους αγαπημενους μου συγχρονους συγγραφεις ειναι ο Τσακ Πολανικ,αν διαβαζα μονο παλιοτερους

πχ της γενιας του 60 θα τον μαθαινα ποτε?Ακομα αν δεν αναγνωριστουν οι συγχρονοι καλοι συγγραφεις υπαρχει κινδυνος

να εξαλειφθουν απο το συστημα.

Τελος με το παραληρημα,περιμενω αποψεις :)

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Αν γράφεις, έχει ενδιαφέρον να διαβάσεις και πράγματα που μισείς, για να δεις νέες τεχνικές και απόψεις.

 

Τώρα ως καθαρά αναγνώστης δεν ξέρω αν υπάρχουν ''αναγκαία'' αναγνώσματα πέρα από το ''εμένα μου άρεσε αυτό, ΠΡΕΠΕΙ να το διαβάσεις''.

Link to comment
Share on other sites

Αν γράφεις, έχει ενδιαφέρον να διαβάσεις και πράγματα που μισείς, για να δεις νέες τεχνικές και απόψεις.

 

Τώρα ως καθαρά αναγνώστης δεν ξέρω αν υπάρχουν ''αναγκαία'' αναγνώσματα πέρα από το ''εμένα μου άρεσε αυτό, ΠΡΕΠΕΙ να το διαβάσεις''.

 

Ναι, ισως συμφωνω σε αυτο που λες ,αν γραφεις πρεπει να διαβασεις αρκετα απ ολα τα ειδη βιβλιων ,χωρις αυτο να σημαινει οτι αποκτωντας την εμπειρια αποκτας και το ταλεντο.Υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που εχουν διαβασει βιβλιοθηκες ολοκληρες και δεν μπορουν να γραψουν ουτε μια σελιδα που να σε τραβαει,ενω τα βιβλια τους παρ ολο το μαρκετινγκ ειναι τραγελαφικα.Δεν ξερω βεβαια αν ισχυει και το αντιθετο.

Εγω ομως,μιλαω καθαρα ως αναγνωστης με συγκεκριμενο γουστο.

Κατα καιρους εχω ακουσει απο γνωστους μου,διαβασε το ενα,διαβασε το αλλο, ειναι κλασικα και αξεπεραστα και τωρα πια δεν βγαινουν τετοια βιβλια στις μερες μας...τριχες...Οι περισσοτεροι δεν ψαχνουν μονοι τους για νεους συγγραφεις ,παρα

επαναπαυονται στην πεπατημενη του αριστουργηματος της κλασικης λογοτεχνιας και στην αυθεντια του εκαστοτε μεγαλου συγγραφεα,ισως κ για πολιτικους-κομματικους λογους.πχ Ποσοι απο σας που πηγατε πανεπιστημιο δε σας τα ζαλισαν να διαβασετε Μαρξ?

Εγω δεν πιστευω οτι υπαρχουν βιβλια που πρεπει να τα διαβασουν ολοι οπωσδηποτε,γιατι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος απο τον αλλον.

Για παραδειγμα αν ρωτησεις εναν αριστερο,εναν αναρχικο,εναν δεξιο και εναν αρχαιοπληκτο θα σου προτεινουν απο 50 βιβλια που θα πρεπει να διαβασεις οπωσδηποτε.Εσυ ποιον πρεπει να ακουσεις?

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κωνσταντίνε.

Προφανώς και κανείς δε πέρνει κανέναν από το αυτί για να τον μαλώσει να διαβάσει κάτι.

Ο σκοπός αυτού του θέματος συζήτησης είναι οι προτάσεις και συγκεκριμένα

το κοινό γούστο το οποίο μπορεί να έχει κάποιος αναγνώστης με κάποιο άλλο μέλος.

Υπάρχουν πολλά παιδιά εδώ μέσα, με τα οποία έχω αρκετά κοινά αγαπημένα και όταν προτίνουν

κάποιο βιβλίο,συνήθως είναι κάτι που θα μου αρέσει, όπως ο Φύλακας στη Σίκαλη που ήταν το

τελευταίο που έμαθα από εδώ μέσα.

Τώρα όσον αφορά τους νέους/κλασσικούς κτλ. Το προβοκατόρικο ομολογώ πως δε το αντιλαμβάνομαι ως έννοια.

Το αν προσπάθησες να διαβάσεις "κλασικά" και σου φάνηκαν άσχημα, επαφίεται σίγουρα στο γούστο

σου. Κάποιοι διαβάζουν μονάχα ΕΦ επειδή αυτό το στυλ τους εκφράζει. Κάποιοι μπορεί να διαβάζουν

Άρλεκιν γιατί τους εκφράζει. Καθαρά θέμα γούστου.

Αλλά το να χαρακτηρίζεις τους παλιότερους για διάβασμα "ιστορικού/μουσειακού" λόγου για να κάνουν

στην ουσία μπάντα στη νέα γενιά δεν έχει λογική. Δε θα πω για την αξία τους, ούτε για την αναγνώριση

τους ή για την μαγεία και τη διαχρονικότητα των γραπτών τους(διαχρονικότητα ε;).Αλλά με το

να λες πως πρέπει να δίνουμε έμφαση στους νέους αλλά να διαβάζουμε και τους παλιούς έτσι απλά

για να έχουμε άποψη, στην ουσία φάσκεις και αντιφάσκεις.

Περί εξάλειψης των νέων από το σύστημα, προφανώς και κάτι που δεν αξίζει, το ποιό πιθανόν είναι

να χαθεί, αλλιώς θα γίνει κλασσικό και θα το διαβάζουν ακόμα σε 50 χρόνια από τώρα, με την

ίδια συγκίνηση που το διαβάζουμε τώρα. Θα ήθελα επίσης αν δε σου κάνει κόπο να κάνεις μια σύντομη

αναφορά στους κλασσικούς που διάβασες και σου φάνηκαν λαλακίες και για ποιό λόγο. (Σε PM αν θες)

Στο τέλος αναφέρεις την πεπατημένη αριστουργημάτων κλασικής λογοτεχνίας και δίνεις ως παράδειγμα τον Μαρξ.Μιλάς

για τα ποιήματά του; Η για τα πολιτικά/οικονομικά του γραπτά, τα οποία δε χαρακτηρίζονται ως λογοτεχνία;

Ναι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, αλλά υπάρχουν μερικοί με κοινό γούστο, οι οποίο προτίνουν ο ένας στον άλλο.

Το τελευταίο σου παράδειγμα έχει ένα δείγμα ανθρώπων το οποίο έχει έντονη πολιτική χροιά κάτι που δεν είναι

ακριβως σχετικό με τις προτάσεις καθαρά λογοτεχνικού χαρακτήρα.

 

Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος. Αν επιθυμεί ο Κωνστανίνος ή οποιοσδήποτε άλλος να συνεχίσουμε τη συζήτηση να ανοιγόταν καινούργια συζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σπυρο,ναι ισως υπερεβαλα ,παντως μιλαω απο προσωπικης αποψης καθαρα!

Κατα καιρους μου εχουν προτεινει να διαβασω Φλωμπερ(μανταμ μπωβαρυ),Κοντογλου,Παπαδιαμαντη,Σαμαρακη,Kαραγατση,Λουντεμη,Κουμανταρεα κα

Εμενα φυσικα δε με αγγιξε τιποτα απ ολα αυτα και απο τοτε ειμαι αρκετα καχυποπτος οταν μου

λεει καποιος διαβασε το "ταδε" γιατι πρεπει,αλλιως δεν εχεις δικαιωμα να αποκαλεισαι σκεπτομενος ανθρωπος.

Δε θελω να γινομαι μηδενιστης,ο πυργος του Καφκα με ψυχοπλακωσε απιστευτα,αλλα με τον καιρο

που το επεξεργαστηκα,μου εδωσε τροφη για σκεψη.

Ο τοιχος του Σαρτρ επισης ειχε καποιες ιστοριες που μου αρεσαν..

Απλα δεν ειμαι απο αυτους που θα συγκινηθουν με οτιδηποτε χαρακτηριζεται ως κλασικο και θα το εκθειασουν

ακομα κ αν το σιχαθηκαν,απλα επειδη ετσι πρεπει και το επιβαλει η διεθνης διανοηση...

Παντως ποιος ξερει μεγαλωνοντας μπορει να λεω αλλα,προς το παρον αποφασισα να ψαχνω για πιο συγχρονα

βιβλια,που να μιλανε την γλωσσα μου!

Το "ο Φυλακας στη σικαλη" δεν το εχω διαβασει,αλλα νομιζω το ειχα δει στα public στα "must read" και οπως καταλαβαινεις

δεν το αγορασα καθαρα απο αντιδραση!

Κατι παθαινω οταν διαβαζω αυτο το διαολεμενο "must read",δεν ξερω τι να πω,ισως παλι να ειμαι απλα ενα αντιδραστικο ατομο!

Tελος διαφωνω καθετα με αυτο που λες οτι η λογοτεχνια ειναι αποκομμενη απο τα πολιτικα πιστευω των ανθρωπων(αναγνωστων,κριτικων,συγγραφεων).

Δεν ειναι ολα θεμα γουστου.Υπαρχει και η μαμημενη ιδεολογια που

μερικοι την εχουν κανει σημαια!λολ πχ ζητα απο εναν θρησκευομενο την αποψη του για καποια πιπερατα-ακραια βιβλια ή εναν αθεο για καποια βιβλια με θρησκευτικη/μεταφυσικη χροια...να δουμε τι θα σου πουν

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Οντως οι λιστες των πραγματων που-πρεπει-να-εχεις-κανει-αλλιως-εισαι-πουθενας ακουγονται καπως κυριως γιατι η λεξη "πρεπει" βαζει στο παιχνιδι και μια εννοια "αναγκασμου".

Απο την αλλη δεν μαστιγωνουμε κανεναν εδω και στο κατω κατω ειναι ενα λογοτεχνικο φορουμ οποτε ειναι λογικο να εχει τετοιες λιστες.Και βεβαια αν απο αντιδραση δεν διαβαζεις τετοια βιβλια χανεις πολλα καλα βιβλια εξ'ορισμου.

Ετσι πχ αν μιλαμε για φαντασυ δεν ειναι ο Αρχοντας των δακτυλιδιων ενα must read βιβλιο;Προσεξτε,δεν λεω οτι ντε και καλα τα "must read" θα αρεσουνε σε ολους.Απλα καλο ειναι να διαβαζεις καποια βιβλια γιατι ειναι σημαντικα.Στην προκειμενη περιπτωση ο ΑτΔ ειναι οροσημο στο φαντασυ,πως να το κανουμε!Ακομη και καποιος να ειναι αθεος η ανιμιστης Πολυνησιος πχ οφειλει να διαβασει τη Βιβλο εστω απο περιεργεια,εστω και για να εχει να κανει αντιλογο.Ειναι ενα βιβλιο που διαμορφωσε τον κοσμο μας.

 

Απο κλασικη λογοτεχνια(mainstream αν θελετε)

 

Εγκλημα και τιμωρια

Ο φυλακας στη σικαλη

Η καρδια του σκοτους(μικρη νουβελα αλλα οκ)

Για ποιον χτυπα η καμπανα

Η φονισσα(για τη γλωσσα,την απεικονιση της ζωης στην ελληνικη επαρχια,την υποθεση τα παντα)

Παπισσα Ιωαννα(αλλο κλασικο ελληνικο)

The great Gatsby

Ο αρχοντας των μυγων

Το πορτρετο του Ντοριαν Γκρεη

Κομης Μοντεχριστο

Ντεμιαν

Το καλεσμα της αγριας φυσης

Ιβανοης

Οι τρεις σωματοφυλακες

Το γερακι της Μαλτας(γιατι και τα αστυνομικα ειναι κλασικα...)

Η φαρμα των ζωων

 

Και μια που επιασα στον Οργουελ,παμε και στη φανταστικη λογοτεχνια

 

1984

Δρακουλα

Θαυμαστος νεος κοσμος

Αρχοντας των δακτυλιδιων

Ντιουν

Δρ Τζεκυλ και κυριος Χαυντ

Φαρεναιτ 451

Ξενος σε ξενη χωρα

Στρατιωτες του Γαλαξια

Στα βουνα της τρελας

The worm ouroboros

Κουρδιστο πορτοκαλι

Λουλουδια για τον Αλγκερνον

 

Απο εκει και περα ειναι και διαφορα non fiction που μου αρεσουνε αλλα ειναι ειδικα αναγνωσματα και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να πω οτι πχ "πρεπει" κανεις να διαβασει το "Κοσμικη Συνδεση" του Καρλ Σαγκαν.Παντως θεωρω οτι απο αρχαια ελληνικη γραμματεια υπαρχει πολυ υλικο που "πρεπει" κανεις να διαβασει.Απο τα επη του Ομηρου,τους Διαλογους του Πλατωνα και τα παντα ολα.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τι λετε και εν μερει συμφωνω,απλα το διαβασμα(περα απο σχολη) το βλεπω κυριως σαν ευχαριστηση

και δεν μπορω να διαβασω κατι που με ξενερωνει ,οσο σημαντικο και να θεωρειται απο

ολους...

Ειναι οπως με την οπερα ξερεις οτι ειναι κατι ποιοτικο,αλλα οσες φιλοτιμες προσπαθειες κ

να εκανα για να μου αρεσει στο τελος δεν καταφερα τιποτα.

Για να μην πω κ για ορισμενες ταινιες και παει λεγοντας.

 

Παντως παρ ολα αυτα ισως στο μελλον αρχισω καποιο απο αυτα τα βιβλια που προτεινετε.

Ελπιζω μονο να μην κοψω παλι φλεβες απο τη βαρεμαρα.

 

ΥΓ Δεν προσπαθω να πεισω καποιον οτι η "must read" λογοτεχνια ειναι για τα μπαζα,απλα

λεω οτι εμενα πολλα απο αυτα τα βιβλια που βρισκονται σε καθε λιστα που σεβεται τον

εαυτο της δεν μου αρεσαν,εκοψα φλεβες,κοιταζα το ταβανι,την ωρα,το κινητο,εξυνα το κεφαλι μου,κοιταζα τις σελιδες που απομενουν μεχρι να τελειωσει...

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Η οπερα ειναι κατι διαφορετικο.Ειναι σαν να λεμε σε καποιον που δεν διαβαζει να διαβασει αυτο η το αλλο βιβλιο.Αμα δεν του αρεσει γενικα,δεν υπαρχει νοημα.

Αλλα αν σου αρεσει το διαβασμα,που ειναι το κακο να προτεινουν καποιοι ποια βιβλια καλο θα ηταν να διαβασεις;(Και αν ειναι κακο αυτο,why bother με λογοτεχνικο φορουμ και σχετικο τοπικ...:lol:)Οτι μπορει καποια να μην σου αρεσουν;Μα...εννοείται οτι καποια δεν θα σου αρεσουν!Εγω προσφατα διαβασα το 14ο(15ο?) βιβλιο ενος συγγραφεα που λατρευω(βραβευμενο και μαλιστα ενα απο τα 2 που τον εκαναν γνωστο) και δεν μου αρεσε.Τυχαινει,γουστα ειναι αυτα.

Στο κατω κατω αν πιασεις ενα βιβλιο για το οποιο εχεις ακουσει διθυραμβους και δεις οτι δεν σου αρεσει το αφηνεις και τελειωνει η υποθεση.Ουτως η αλλως η αναγνωση βιβλιων που δεν μας αρεσαν πολλες φορες δεν ειναι καν χαμενος χρονος αφου μπορει να το πιασεις ενω εισαι στο λεωφορειο,στο μετρο,ενω λιαζεσαι στην αμμουδια περιμενοντας να ερθει το ετερον ημισυ κτλ.Κοινως χανεις καποιες στιγμες που ουτως η αλλως δεν θα εκανες τιποτα και στην τελικη δεν κουραζεσαι καν.Το μονο που χανεις ειναι χρηματα αν το αγορασεις αλλα μπορεις καλλιστα να το δανειστεις.

 

Αν ολα αυτα που λεω σου φαινονται ανουσια το ληγω εδω.Μπορεις απλα να πεις εσυ μερικα βιβλια η να αγνοησεις το παρον τοπικ παντελως ως μη ενδιαφερον.

 

Α,να συμπληρωσω και μερικα ιστορικα μυθιστορηματα(που δεν ειναι κλασικα αλλα εμενα μου αρεσαν πολυ):

 

Βυζαντιο

Αετος στο χιονι

Οι πυλες της φωτιας

 

Και μερικα ακομη ΕΦ

 

Κυριος του Φωτος

Κυληστε δακρυα μου ειπε ο αστυνομικος

Το πεπρωμενο μου ειναι τα αστρα

The forever war

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..