Jump to content

Percy Jackson - Rick Riordan


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Τελειώνω το πρώτο βιβλίο της σειράς, που έγινε και ταινία, Percy Jackson and the Lightning Thief. (Τελευταίες σελίδες θα διαβαστούν σήμερα)

 

Για εφήβους (11-15), είναι ένα καλό ανάγνωσμα φαντασίας αλλά και μάθησης. Διότι απ'ότι φαίνεται, ο κύριος Riordan γνωρίζει ελληνική μυθολογία και την χρησιμοποιεί αρκετά σωστά, ιδίως σε ότι αφορά αρχαιοελληνικούς μύθους, κλπ. [Μου έκανε εντύπωση ένα σημείο ιδιαίτερα όπου αναφέρει έναν από τους αγαπημένους μου μύθους, αυτόν της Αράχνης].

 

Για τους μεγαλύτερους, είναι ένα ελαφρύ και ευχάριστο ανάγνωσμα, ότι πρέπει για να χαλαρώσεις, ιδιαίτερα εαν είχες μία κουραστική ημέρα.

 

Το έχει διαβάσει κανείς άλλος, πριν βγεί η ταινία;

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω το πρώτο βιβλίο της σειράς, που έγινε και ταινία, Percy Jackson and the Lightning Thief. (Τελευταίες σελίδες θα διαβαστούν σήμερα)

 

Για εφήβους (11-15), είναι ένα καλό ανάγνωσμα φαντασίας αλλά και μάθησης. Διότι απ'ότι φαίνεται, ο κύριος Riordan γνωρίζει ελληνική μυθολογία και την χρησιμοποιεί αρκετά σωστά, ιδίως σε ότι αφορά αρχαιοελληνικούς μύθους, κλπ. [Μου έκανε εντύπωση ένα σημείο ιδιαίτερα όπου αναφέρει έναν από τους αγαπημένους μου μύθους, αυτόν της Αράχνης].

 

Για τους μεγαλύτερους, είναι ένα ελαφρύ και ευχάριστο ανάγνωσμα, ότι πρέπει για να χαλαρώσεις, ιδιαίτερα εαν είχες μία κουραστική ημέρα.

 

Το έχει διαβάσει κανείς άλλος, πριν βγεί η ταινία;

 

Το διάβασα και με ταξίδεψε αρκετά. Με χάλασε η "τωρινή έδρα" του Ολύμπου, αλλά δε θα κάτσω να σκάσω κιόλας. Σκοπεύω να δω την ταινία μεθαύριο, αν και δεν περιμένω να είναι το ίδιο καλή με το βιβλίο.

Άλλωστε ο Χάρι πλησιάζει στο τέλος του. Έπρεπε το Άγιο Δάσος να βρει έναν καινούργιο Χάρι. Και επέλεξε τον Περσέα :tongue:

Edited by OuterHeaven
Link to comment
Share on other sites

Το αδιάβασα κι εγώ πριν απο κανέναν μήνα και η αλήθεια είναι ότι δεν με ενθουσίασε. Απο ό,τι έχω βρεί ο συγγραφέας ξεκίνησε να γράφει αυτή τη σειρά προσπαθώντας να μαθει στον δυσλεκτικό γιό του Ελληνική μυθολογία γι αυτό και η δυσλεξία, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ένας δυσλεκτικός καθώς και ο τρόπος που μαθαίνει εμφανίζονται αρκετές φορές μέσα στο βιβλίο. Απο εκεί και πέρα το αποτέλεσμα είναι μια τεράστια αμερικανιά που ναι μεν διαβαζεται γρήγορα αλλα προσωπικά τουλάχιστον δεν νομίζω να συνεχίσω με τα επόμενα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα όμορφο ελαφρύ και ενημερωμένος περί ΕΛΛΑΔΟΣ. με χάλασε η ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τον ανιψιό μου στην ταινία. Δεν ξέρω πόσο ακριβής μεταφορά είναι, πάντως:

 

α) Απευθύνεται σε θεατές 15-21. Όχι ότι οι μικρότεροι κι οι μεγαλύτεροι δε θα διασκεδάσουν, αλλά δε θα απολαύσουν όλες τις καταστάσεις, τα αστεία κτλ.

β) Μερικές απεικονίσεις της μυθολογίες είναι ακριβείς ή έξυπνοι εκμοντερνισμοί. Πολλές άλλες δεν είναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο,και χθες είδα την ταινία.

Δεν κατάφερα να την ευχαριστηθώ, έμεινα με μια πικρή γεύση. Δεν οφείλεται τόσο στην γνώση της Ελληνικής μυθολογίας που κουβαλάω απο παιδί, όσο στην "Ζηνοποίηση" -για όποιον θυμάται την σειρά- πολλών σκηνών. Έλειπε η ατμόσφαιρά. Έλειπαν πολλά πως; και γιατί;

Βασικά δεν πείστηκα, σε αντίθεση π.χ με τον Χάρυ Πότερ για τον κόσμο που όλα αυτά διαδραματίζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Τελείωσα την σειρά με τον Πέρσι Τζάκσον και όπως αναφέρετε και παραπάνω αυτή την «Αμερικανιά» την έχει δυστυχώς (περισσότερο στα πρώτα βιβλία) άλλα είναι διασκεδαστικά όσο να ναι.

Βέβαια, αν και είναι περισσότερο για μικρούς παρά για μεγάλους είναι αρκετά χαλαρά και διαβάζονται γρήγορα, όμως μην περιμένετε τίποτα τρομερό.

Όσον αφορά τις ταινίες προσωπικά δεν θα τις σύστηνα καθώς είναι αρκετά κατώτερες από τα βιβλία και ούτε μου άρεσαν.

Πιο αναλυτικά παρακάτω:

 

Η κλοπή της αστραπής

Αν και αρχικά ο Riordan το έγραψε για το παιδί του, το βιβλίο είναι μια καλούτσικη περιπέτεια τύπου Χάρι Πότερ αλλά με τους Θεούς του Ολύμπου σε μια πιο μοντέρνα εποχή.

Η γραφή του συγγραφέα είναι γενικώς μέτρια, αυτό που σε κρατάει όμως είναι η ιστορία, που προσωπικά ήταν και αυτό που με κέρδισε.

 

Τέλος, γενικά είναι ένα καλό πρώτο βιβλίο που αξίζει να διαβαστεί αλλά σίγουρα όχι τέλειο.

 

Η θάλασσα των τεράτων

Το δεύτερο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον Πέρσι Τζάκσον δεν έχει καμία σχέση με το πρώτο.

 

Σε αυτό το βιβλίο ο Riordan προσπαθεί να κάνει μια περιπέτεια στο στυλ του προηγούμενου αλλά μοιάζει περισσότερο σαν μια μέτρια αντιγραφή με την ιστορία  σε πολλά σημεία να μην "τραβάει" και την γραφή του να μένει στα ίδια επίπεδα.

 

Συνολικά είναι μια μέτρια συνέχεια σε μια μεγάλη σειρά.

 

Η κατάρα του τιτάνα

Το τρίτο βιβλίο της σειράς και ο συγγραφέας φαίνεται να σοβαρεύει καθώς μεγαλώνει ο ήρωας αλλά βελτιώνεται και ο ίδιος.

Η ιστορία είναι σίγουρα καλύτερη από το δεύτερο, όπως και η γραφή του Riordan έχει ανέβει επίπεδο και αυτό είναι καλό γιατί αφήνει υποσχέσεις ότι τα επόμενα ίσως να είναι τα καλύτερα της σειράς.

 

Η μάχη του λαβύρινθου

Στο τέταρτο βιβλίο ο Riordan δεν καταφέρνει να συνεχίσει την ίδια δυναμικότητα που έχει και το προηγούμενο με αποτέλεσμα να έχει και πάλι μια μέτρια ιστορία, με εξαίρεση προς το τέλος που δυναμώνει ελαφρώς.

Επίσης έχει και μερικούς χαρακτήρες «αντιγραφές» που μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους και αυτό δείχνει σαν να μην είχε άλλες ιδέες.

 

Συνολικά είναι σίγουρα διασκεδαστικό αλλά όχι τόσο καλό όσο τα άλλα βιβλία (εκτός από το δεύτερο που εξακολουθεί να είναι το χειρότερο της σειράς).

 

Ο τελευταίος Ολύμπιος

Το τελευταίο βιβλίο που κλείνει (επιτέλους) την σειρά με το μεγάλο φινάλε να έχει μπόλικη δράση αλλά και αρκετό χιούμορ.

 

Από την αρχή του βιβλίου ο Riordan ξεκινάει δυνατά, έχοντας δώσει μια μικρή γεύση στο τέλος του προηγούμενου, για την τελευταία και μεγάλη περιπέτεια των ηρώων και αν και προσωπικά με κούρασαν λίγο τα συνεχόμενα flashback-όνειρα που χρησιμοποιεί  για να καλύψει τα «κενά», έχει κάνει μια πολύ καλή περιπετειούλα.

Από την άλλη, το χιούμορ σε αυτό το βιβλίο είναι άφθονο και παίζει να είναι και το μοναδικό της σειράς που πραγματικά γέλασα τόσο πολύ με τις υπέροχες «ατάκες» του Riordan.

 

Συνολικά είναι σίγουρα το καλύτερο της σειράς (με δεύτερο να έρχεται άνετα το πρώτο βιβλίο) και ο Riordan ανταποδίδει πλήρως για την «αναμονή».

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..