Jump to content

Μιά γνώμη παρακαλώ! (ή και περισσότερες)


Local Regulator
 Share

Recommended Posts

Γεια σας!

 

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητο. Εδω και 3 μήνες περιπου, γράφω ένα βιβλίο και θέλω να δημοσιεύσω τα επιμέρους κεφάλαιά του εδώ για γόνιμη κριτική και βελτίωση του. Μέχρι στιγμής, 17 κεφάλαια έχουν γραφτεί, με συνολικά 78 σελίδες. Ώσπου έμαθα για σας. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε καλοπροαίρετη κριτική.

 

Το πρόβλημα έγκειται πως δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκει. Φαντασίας ή τρόμου; Φαντάσία έχει σίγουρα άφθονη, αλλά επίσης΄και άφθονους Νεφελίμ devil2.gif (λυκάνθρωποι, και λοιπά ευγενή πλάσματακια, με προεξάρχοντες τους βρικόλακες.).

 

Εαν ενδιαφέρεστε να ασχοληθείτε μαζί του, και εαν μπορείτε να με κατατοπίσετε για το σε ποια κατηγορία μπορεί να αναρτηθεί, just say it!

 

ΥΓ: Θα σας βοηθούσε ισως μια μινι περίληψη;

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Αν χύνεται αίμα θα το βάλεις στην κατηγορία τρόμου.

Αν πάλι οι λυκάνθρωποι τα φτιάχνουν με Νεφελίμ και ο ζηλιάρης σύζυγος είναι βαμπίρ, καλύτερα φαίνεται να ταιριάζει στις διάφορες ιστορίες.

Παίζει ρόλο το πως χρησιμοποιείς τα χαρακτηριστικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά προσπάθησε να μην γράφεις με κεφαλαία.

 

Ναι, βάλε μια περίληψη. Αν νιώθεις οτι το βιβλίο είναι τρομακτικό, βάλτο στον τρόμο. Αν είναι περισσότερο φανταστικό, στην φαντασία.

 

Μοιάζει με Salems Lot, Manitou, It, Books of Blood κτλ? Τρόμος

 

Μοιάζει με Harry Potter, Lord of the Rings κτλ? Φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΛΗΨΗ

 

"Ερχεται μια εποχη στην Γη όπου όλα τα αρχέγονα πλάσματα της μυθολογίας κάνουν ένα break through και βγαίνουν ξανα στην επιφανεια της. Μια συγκεκριμένη μεγάλη ομάδα ανθρώπων με ειδικά χαρακτηριστικά καλείται να τα αντιμετωπίσει. Παρακολουθούμε τις προσπάθειες μιας οκταμελούς ομάδας, που δρα έξω από την Θεσσαλονικη. Στόχος τους να εξουδετερώσουν τρεις γυναίκες βαμπιρ που έχουν μια συγκεκριμένη ιδιότητα. Στις συμπλοκές που λαμβάνουν χώρα τις νύχτες, με λυκανθρώπους, βαμπιρ και λεοντομορφους χάνει 5 άτομα. Στην ομάδα προσκολάται μια ευειδής δεσποινίδα που "γυαλίζει" στον κύριο πρωταγωνιστή. Μόνο που αυτή είναι κ'άτι άλλο (δεν γίνομαι spoiler). "

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά προσπάθησε να μην γράφεις με κεφαλαία.

 

Ναι, βάλε μια περίληψη. Αν νιώθεις οτι το βιβλίο είναι τρομακτικό, βάλτο στον τρόμο. Αν είναι περισσότερο φανταστικό, στην φαντασία.

 

Μοιάζει με Salems Lot, Manitou, It, Books of Blood κτλ? Τρόμος

 

Μοιάζει με Harry Potter, Lord of the Rings κτλ? Φαντασία.

 

 

Δυστυχως, τώρα έχουν γραφτεί σε κεφάλαια, αν και για την δημοσιευσή τους εδω, κάτι θα μπορούσα να κάνω.

όσο για το που ανήκει, ΄δεν μπορώ να αποφασίσω, καθώς το μόνο στοιχείο τρόμου είναι η ύπαρξη και δράση των ανόμων και λίγες εικονες σφαγής (μην περιμένετε ασθματικά καρδιοκτύπια γεμάτα αγωνία για το τι κρύβεται πίσω από την σκοτεινή γωνία κτλ), και από την άλλη έχει πολύ μάχη με σπαθιά κυρίως. Υπόψιν πως διαδραματίζεται στον σύγχρονο κόσμο, μόνο που προφανώς έχει κοπεί το ρευμα και λοιπά ευνόητα επακόλουθα.

Link to comment
Share on other sites

Κεφαλαία, όχι κεφάλαια.

 

Σαν φαντασυ ακουγεται νομίζω. Εντάξει δεν είναι και τόσο σημαντικό, αν όντως δεν είναι ξεκαθαρο το είδος.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το παρουσιάζεις, καλύτερα να μπει στο φάνταζυ, αν και, αντίθετα με τα όσα λένε οι φήμες, δε δαγκώνουμε για miscategorisations.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ακούγεται πολύ urban legend stuff, οπότε θα σου έλεγα κι εγώ να το βάλεις στο φάνταζυ.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει αμερικάνικη ταινία.... splatter του 80 με αρκετή δόση ελληνικού κιτσοθρίλερ....

όλα τα ζωντανά που αναφέρεις τα έχουμε ξαναδεί... γιατί να αγοράσω το βιβλίο?

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει αμερικάνικη ταινία.... splatter του 80 με αρκετή δόση ελληνικού κιτσοθρίλερ....

όλα τα ζωντανά που αναφέρεις τα έχουμε ξαναδεί... γιατί να αγοράσω το βιβλίο?

 

Ο άνθρωπος ακόμα δεν μας είπε περίληψη, πότε πρόλαβες να βγάλεις συμπέρασμα ρε σύ. Κάτσε να το δούμε πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει αμερικάνικη ταινία.... splatter του 80 με αρκετή δόση ελληνικού κιτσοθρίλερ....

όλα τα ζωντανά που αναφέρεις τα έχουμε ξαναδεί... γιατί να αγοράσω το βιβλίο?

 

Ποιο βιβλιο να αγορασεις;Δεν είναι βιβλιο για εκδοση. Αλλωστε ως τωρα εχω γραψει 1,5 ακόμα βιβλίο. Με λιγα λογια γραφω για το χομπι.

 

Επισης northerain, η περιληψουλα ειναι πιο πανω. Ξερω δεν ειναι και πολυ κατατοπιστική, αλλα...

 

Και κατι αλλο που με προβληματιζει εντονα. Θα ήταν σωστο (στο μάτι, αλλά και στο μυαλό) να αρχίσω να ανεβάζω κεφαλαια του βιβλιου π.χ. καθε 3 μερες;

Edited by Local Regulator
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το μέγεθος, θα έλεγα πιο σπάνια. Να προλάβει να το διαβάσει οποιος ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει αμερικάνικη ταινία.... splatter του 80 με αρκετή δόση ελληνικού κιτσοθρίλερ....

όλα τα ζωντανά που αναφέρεις τα έχουμε ξαναδεί... γιατί να αγοράσω το βιβλίο?

 

 

Επίσης Θεοδώρα, τα πάντα έχουν ξαναγραφτεί :Π

Δεν θα έπρεπε να αγοράζουμε καθόλου βιβλία με αυτή τη λογική.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει αμερικάνικη ταινία.... splatter του 80 με αρκετή δόση ελληνικού κιτσοθρίλερ....

όλα τα ζωντανά που αναφέρεις τα έχουμε ξαναδεί... γιατί να αγοράσω το βιβλίο?

Μπα, 00's action movie σε φάση underworld θυμίζει και μπορώ να σκεφτώ πολλούς που θα το αγόραζαν για το λόγο αυτό - δεν έχεις ιδέα πόσα τέτοια κυκλοφορούν εκεί έξω ως urban/dark fantasy.

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαστε ακριβοδίκαιοι, δεν ειναι urban αλλά...επαρχία fantasy! Σε δάση και έρημα χωριά εξελίσεται. χεχεχεtongue.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να το διαβάζαμε σιγά-σιγά, όμως;biggrin.gif

 

Ναι, αυτό θα έλεγα κι εγώ. Αντί να προσπαθούμε να μαντέψουμε τι είναι, θα ήταν λίγο πιο χρήσιμο να το βλέπαμε.

Local Regulator, βάλε ένα κεφάλαιο στη Φαντασία και αν η κοινή γνώμη αποφανθεί ότι είναι τρόμος, μπορείς να ανεβάσεις τα υπόλοιπα στον τρόμο με μια υποσημείωση για το πού βρίσκεται το πρώτο κεφάλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..