Jump to content

Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος vs 1984: Σημειώσατε 1


Διγέλαδος
 Share

Recommended Posts

Πολύ καλό. Ακριβώς αυτήν την κουβέντα είχαμε με ένα φίλο μου πρινα από πάααρα πολλά χρόνια, για το πιο είναι το πιο εφιαλτικό σενάριο απ' αυτά τα δύο. Καταλήξαμε στο Χάξλεϋ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και, κατά τη γνώμη μου, λογοτεχνικά ισχύει: 1984 >> Brave New world,

η παραπάνω τοποθέτηση / παρουσίαση είναι εφιαλτικά αφοπλιστική.

Μππρρρρ!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική η διατύπωση των παρατηρήσεων απέναντι στα δύο βιβλία.

Να προσθέσω μια ακόμα αναλογία.

Στο Θαυμαστό Καινούριο Κόσμο αναφέρεται εκτενώς η χρήση του χαπιού Soma σαν το αντίδοτο σε κάθε μορφή θλίψης. Η αντιστοιχία με τα λεγόμενα αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά φάρμακα τα οποία θεραπεύουν την κατάθλιψη, με την καταχρηστική έννοια του όρου σαν μια βιολογική ασθένεια, είναι προφανής.

Στον κόσμο του 1984, δεν ήταν απαραίτητη η χρήση φαρμακευτικής αγωγής επειδή η χειραγώγηση του συναισθήματος μέσα από τη γλώσσα της εξουσίας φαίνεται πως ήταν πανίσχυρη. Αντί για θλίψη, οι άνθρωποι αισθάνονταν μίσος. Κι αντί για άγχος, αισθάνονταν φόβο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το τόπικ, Διγέλαδε.

Φέρνοντας τα δυο βιβλία στο μυαλό μου, πάντοτε αυτό που με τρόμαζε ήταν το 1984.

Η παραπάνω τοποθέτηση με έβαλε σε σκέψεις.

Είναι ενδιαφέρον ότι αυτό που σε τρομάζει άμεσα, είναι και κάτι που ενσυνείδητα μπορείς (τουλάχιστον) να προσπαθήσεις ν' αντιμετωπίσεις. Αντιθέτως, η ύπουλη εισβολή της αποχαύνωσης είναι ακριβώς αυτό που δεν παλεύεται.

Κι αν σκεφτώ πού βρισκόμαστε τώρα... πραγματικά ανατριχιάζω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το τόπικ, Διγέλαδε.

Φέρνοντας τα δυο βιβλία στο μυαλό μου, πάντοτε αυτό που με τρόμαζε ήταν το 1984.

Η παραπάνω τοποθέτηση με έβαλε σε σκέψεις.

Είναι ενδιαφέρον ότι αυτό που σε τρομάζει άμεσα, είναι και κάτι που ενσυνείδητα μπορείς (τουλάχιστον) να προσπαθήσεις ν' αντιμετωπίσεις. Αντιθέτως, η ύπουλη εισβολή της αποχαύνωσης είναι ακριβώς αυτό που δεν παλεύεται.

Κι αν σκεφτώ πού βρισκόμαστε τώρα... πραγματικά ανατριχιάζω.

 

Συμφωνώ απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κατά την δική μου γνώμη, το αποτέλεσμα είναι Χι.

Μια ισοπαλία.

Εξαρτάται από το αν βλέπεις την κάννη ή την λαβή.

Νομίζω, πως η ιστορική φάση που διανύουμε έχει 2/3 Χάξλεϋ & 1/3 Όργουελ, κι είναι πασπαλισμένη με αρκετή δόση Κάφκα....

 

Μια χαρά, κάνει και ωραίο όνομα, ΧαΟρΚ...

 

Υπάρχει κάποιος μπάρμαν (ή μπαργούμαν) να μας το φτιάξει ένα κοκτέιλ;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως η σημερινή αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση αυτών των δύο βιβλίων.

Ο θαυμαστός καινούριος κόσμος είναι η αρχή και το 1984 θα είναι η κατάληξη του κόσμου μας.

Γι'αυτό λέω οτι είμαστε στη μέση αυτων των δύο βιβλίων την παρούσα χρονική στιγμή.

Ο μεγάλος αδελφός δεν θα αναλώνεται αιωνίως στο να σου μεταδόσει αυτό που θέλει εύκολα και εύπεπτα.

Κάποια στιγμή θα εκμεταλλευτεί την ανυπέρβλητη (πλέον) δύναμη του και θα σου επιβάλλει αυτό που θέλει

καθαρά και μόνο μέσω πόνου/φόβου.Οπότε το Χ σημαίνει για μένα οτι τα βιβλία αυτά συνδέονται και μάλιστα άρρηκτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Bump για όσους δεν το έχουν δει, γιατί μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

 

κατά τη γνώμη μου, λογοτεχνικά ισχύει: 1984 >> Brave New world,

 

 

Διαφωνώ. Απλώς ο Όργουελ είναι πιο σοβαροφανής. Νομίζω ότι λογοτεχνική αξία μεγαλύτερη έχει ο Χάξλεϊ, που λέει αυτό που θέλει μέσα από λεπτομέρειες της καθημερινής ζωής(πολύ πιο ζωντανό) και με αρκετή ειρωνεία και χιούμορ. Ο Όργουελ ήταν καλύτερος σαν δοκιμιογράφος και φαίνεται και στο βιβλίο όπου του ξεφεύγουν αρκετά δοκιμιακά κεφάλαια. Εννοείται ότι μου αρέσουν πολύ και τα δύο βιβλία, χωρίς να εξαιρούνται και τα δοκιμιακά σημεία του 1984. Κατά τα άλλα νομίζω ότι α)η αξία ενός βιβλίου δε μετριέται οπωσδήποτε με το κατά πόσον έπεσε μέσα στις προβλέψεις του και β)το 1984 είναι αρκετά πιο γνωστό από το Brave New World, παρόλο που γράφτηκε 18-20 χρόνια αργότερα, αν δεν κάνω λάθος. Και ίσως για το αν έπεσε μέσα και ο Όργουελ στις προβλέψεις του καλύτερα να ρωτήσουμε όσους έχουν ζήσει στην πρώην ΕΣΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα που βγάζω:Όποιος στο μέλλον έχει σκοπό να γράψει μια δυστοπία με θέμα την πολιτική-κοινωνία παρακαλώ ας κάνει μια μικρή βόλτα μέχρι να του περάσει η όρεξη,αρκετά πράγματα είδαμε να πραγματοποιούνται.

Επείσης δεν έχω διαβάσει το Brave New World αλλά όταν έπιασα το 1984 ανατρίχιαζα με κάθε λέξη,γιατί περιέγραφε ακριβώς ότι συμβαίνει και ότι μπορεί να συμβεί,με αποτέλεσμα να μείνει σφηνωμένο για πάντα στο κεφάλι μου.Μην ξεχνάμε κιόλας πως ο Orwell έχει επηρεάσει με τον δικό του τρόπο την πολιτική σκέψη άλλα και δημιουργούς,όπως ο Allan Moore-αν και το τέλος του V for Vendetta ήταν πολύ καλύτερο και αισιόδοξο.Αλλά συγγραφείς του επιπέδου τους δεν μπορείς να πεις ότι ο Όργουελ παίρνει την πρώτη θέση και ο Χάξλει δεύτερος,είναι σαν λες ποιος φυσικός πρόσφερε περισσότερα,ο Einstein ή ο Πλάνκ.Εγώ πιστεύω πως και οι δύο έπεσαν μέσα,γιατί στο Brave New World υπήρχε έλεγχος μέσω της απόλαυσης,με λίγα λόγια δημιουργία μιας φούσκας αποστειρωμένης από την πραγματικότητα ώστε οι αποπάνω να σε ελέγχουν καλύτερα με τον καταναλωτισμό,ενώ η σκέψη του Orwell χρησιμοποιείται στα καθεστωτικά ΜΜΕ και μερικά ενδιαφέροντα παραδείγματα είναι τα εξής:Μην κατεβαίνεις στις πορείες γίνονται επεισόδια,ο κακός Μπιν Λάντεν που εμείς οι καλοί Δυτικοί θα τον σκοτώσουμε,ξεχνώντας να αναφέρουμε πως εμείς τον εξοπλίσαμε στην αρχή ώστε να δημιουργήσει αντίσταση κατά της ΕΣΣΔ αλλά και ότι αδιαφορούμε για τους νεκρούς στους Δίδυμους Πύργους γιατί το όπιο και το πετρέλαιο είναι σημαντικότερα,βάζουμε κάμερες στους δρόμους για την προστασία σας,στέλνουμε κατασκοπευτικούς δορυφόρους.ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ INDYMEDIA ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΚΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΩΝ!

Αλλά ο Orwell και φαντάζομαι ο Haxley ξέχασαν να αναφέρουν πως για κάθε τύραννο στην γη υπάρχουν χιλιάδες που θέλουν να τους σκοτώσουν,εκατοντάδες χιλιάδες που θέλουν να επαναστατήσουν είτε με τα όπλα είτε με την αγάπη τους για το καινούργιο.Για φανταστείτε τώρα για τους χιλιάδες τυράννους που αρκετούς από αυτούς τους εκλέγουμε,πόσοι τώρα θέλουν να κάνουν τα παραπάνω,χωρίς βέβαια να συμφωνώ με το πρώτο γιατί οδηγεί στην άνοδο ενός χειρότερου δημοκρατικού δικτάτορα.

Edited by Witch King of Angmar
Link to comment
Share on other sites

Αν και, (1) κατά τη γνώμη μου, λογοτεχνικά ισχύει: 1984 >> Brave New world,

(2) η παραπάνω τοποθέτηση / παρουσίαση είναι εφιαλτικά αφοπλιστική.

Μππρρρρ!

1) Συμφωνώ.

2) Συμφωνώ.

 

Αν και μου άρεσε πιο πολύ το βιβλίο του Όργουελ, ζω/ζούμε τελικά το βιβλίο του Χάξλεϋ ( σε εξέλιξη, γιατί ακόμα είναι αρκετά καλά τα πράγματα, υπάρχουν ακόμα μυαλά που δεν έχουν γίνει κιμάς).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τον Θαυμαστό Καινούργιο Κόσμο, ωστόσο δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει ο υπότιτλος του τόπικ: γιατί "1"? Πώς συνάγεται αυτό από το, εξαιρετικά ενδιαφέρον κατά τ' άλλα, εικονογράφημα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τον Θαυμαστό Καινούργιο Κόσμο, ωστόσο δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει ο υπότιτλος του τόπικ: γιατί "1"? Πώς συνάγεται αυτό από το, εξαιρετικά ενδιαφέρον κατά τ' άλλα, εικονογράφημα;

 

Από το εικονογράφημα πώς δεν συνάγεται ότι η πραγματικότητά μας ταιριάζει με αυτά που γράφει ο Χάξλευ (έστω αναλογικά) Αλλά δεν απορρίπτω αυτό που λέει και ο Ελροντ.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τον Θαυμαστό Καινούργιο Κόσμο, ωστόσο δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει ο υπότιτλος του τόπικ: γιατί "1"? Πώς συνάγεται αυτό από το, εξαιρετικά ενδιαφέρον κατά τ' άλλα, εικονογράφημα;

 

Από το εικονογράφημα πώς δεν συνάγεται ότι η πραγματικότητά μας ταιριάζει με αυτά που γράφει ο Χάξλευ (έστω αναλογικά) Αλλά δεν απορρίπτω αυτό που λέει και ο Ελροντ.

 

Όχι δε λέει αυτό, για τον τίτλο λέει το "σημειώσατε 1 στο vs" από που προκύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση τότε.. Όρος στοιχήματος είναι. Βάζουμε 1 αν κερδίζει η home team, η οποία αναγράφεται πάντα πρώτη (εξού και το 1), και βάζουμε δυο αν κερδίζει η visit team, η οποία αναγράφεται πάντα δεύτερη (εξού και το 2). Αυτή είναι η ερώτηση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση τότε.. Όρος στοιχήματος είναι. Βάζουμε 1 αν κερδίζει η home team, η οποία αναγράφεται πάντα πρώτη (εξού και το 1), και βάζουμε δυο αν κερδίζει η visit team, η οποία αναγράφεται πάντα δεύτερη (εξού και το 2). Αυτή είναι η ερώτηση;

 

laugh.gif

Αυτό έλειπε, να μην ξέρουμε κι αυτό! Μάλλον αναφέρεστε στο τι υλοποιήθηκε, τελικά, κι όχι στο ποιο βιβλίο είναι "καλύτερο". Και πάλι όμως, εγώ νομίζω ότι ισχύουν και τα δύο το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το γράμμα του Huxley που έστειλε στον Orwell αφού ο δεύτερος έκδωσε το 1984. Ο Χάξλευ κάνει μια σύγκριση με το δικό του βιβλίο και εξηγεί πως το δικό του βιβλίο είναι μια πιο ρεαλιστική πρόβλεψη. Εδώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να σας προτείνω και το βιβλίο ΕΜΕΙΣ του Γιεβγκένι Ζαμιάτιν. Είναι προγενέστερο και των δύο και μάλιστα είναι αυτό που επηρέασε τον Χαξλευ για να γράψει τον Καινούριο Κόσμο και τον Όργουελ για το 1984. :book: Αξίζει να το κοιτάξετε.

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και στα ελληνικά. Κυκλοφόρισε από τις εκδόσεις Εξάρχεια, ένα αντίτυπο μάλιστα είχα φέρει στην ανταλλαγή που κάναμε στην πίτα ;-)

Από εκεί και πέρα υπάρχει και εδώ http://www.altfactor.ath.cx/library/stuff/we/we-start.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το διαβάσω.

 

Πάντως λέει:

in a 1962 letter to Christopher Collins, Huxley says that he wrote Brave New World as a reaction to H.G. Wells' utopias long before he had heard of We.[11] According to We translator Natasha Randall, Orwell believed that Huxley was lying.

Ο Χάξλευ λέει πως όχι ο Όρουελ λέει ναι

Link to comment
Share on other sites

Ζούμε σε ένα συνδιασμό των δύο, με τάση προς το μέλλον του Χάξλευ νομίζω. Πάντως στη σύγκριση των δύο μου φαινόταν πάντα απείρως πιο σκοτεινό το σενάριο του Όργουελ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..