Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Mike Resnick - Santiago: A Myth of the Far Future (Εκδόσεις Tor Books)
Υποδειγματικό Space-Western, που διαβάστηκε πολύ ευχάριστα και γρήγορα. Είναι αρκετά pulp, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και η πλοκή είναι τέρμα ιντριγκαδόρικη. Η γραφή είναι απλή χωρίς να κουράζει ή να έχει κάτι που να την κάνει να ξεχωρίζει, γεγονός που ταιριάζει πολύ με το ύφος της ιστορίας.
Οι χαρακτήρες είναι κάπως καρικατούρες και larger than life, αλλά με πολύ ευχάριστο και ενδιαφέροντα τρόπο. Είναι εύκολα διακριτοί μεταξύ τους και οι διάλογοι είναι πολύ καλοί (και συχνοί).
Έχει μια κάπως επαναλαμβανόμενη δομή, που σε κάποια σημεία προς το τέλος ξεκίνησε να με κουράζει ελαφρώς, αλλά στο φινάλε πήρα πάλι γρήγορα μπρος και τελείωσε πολύ δυνατά.
Σίγουρα προτείνεται σε όσους αρέσουν οι περιπέτειες επιστημονικής φαντασίας, ενώ ασχολείται (αν και ίσως λίγο επιδερμικά) και με κάποια - ας πούμε ελλείψει καλύτερη λέξης-  φιλοσοφικά ζητήματα.


Βαθμολογία: 8.5/10

Υπάρχει και ελληνική μετάφραση, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω είναι αρκετά δυσεύρετη. Αν κάποιος πέσει μπροστά της αξίζει τον κόπο (χωρίς βέβαια να ξέρω ποια είναι η ποιότητα της έκδοσης αυτής).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cormac McCarthy - The Road/Ο Δρόμος (Εκδόσεις Καστανιώτης)
Πολύ γνωστό βιβλίο και πολύ γνωστός συγγραφέας. Δικαίως θα έλεγα. Είναι πάρα πολύ καλογραμμένο και όταν "χτυπάει" τον αναγνώστη (κάτι που κάνει συχνά) το κάνει πολύ δυνατά. Είναι ζοφερό, συγκινητικό, μίζερο, καταθλιπτικό και συγκρατημένα αισιόδοξο ταυτόχρονα.
Όμως έχει και τα αρνητικά του. Το κυριότερο πως είναι πολύ αργόσυρτο, οριακά δεν έχει υπόθεση κάτι που το κάνει πολύ κουραστικό. Το δεύτερο μεγάλο πρόβλημα είναι (ας μην πω το κόμπλεξ) ας πω η 
παραξενιά του McCarthy σχετικά με τη μορφή του κειμένου. Ελάχιστη στίξη, ελάχιστη παραγραφοποίηση και καθόλου κεφάλαια στο βιβλίο, μέθοδος που απ' ό,τι έχω καταλάβει ακολουθεί πάντα ο συγγραφέας. Όλα αυτά συντελούν στο να γίνει ακόμα πιο δύσκολη και κουραστική η ανάγνωση του βιβλίου, χωρίς κανένας απολύτως λόγο.
Παρά τα αρνητικά αυτά το βιβλίο αξίζει τον κόπο και είναι πάρα πολύ καλό. Σίγουρα θα διαβάσω πάλι κάτι δικό του.

Βαθμολογία: 8.5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δεν θέλω να ανοίξω ξεχωριστό θέμα οπότε το βάζω εδώ. Η ιστορία της επιστημονικής φαντασίας, σειρά έξι επεισοδίων. Από την μεθεπόμενη Πέμπτη στην Ερτ 2, σκηνοθετεί ο Τζέιμς Κάμερον. Φαίνεται αν μη τι άλλο ενδιαφέρον.  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

EON του Greg Bear

Δεν το έχω τελειώσει ακόμα λόγω δουλειάς. Φανερά επηρεασμένος από το Ράμα του Άρθουρ Κλαρκ αλλά με δικό του στυλ και διαφορετική κατεύθυνση στην ιστορία. Ψάχνω να βρω και άλλες ιστορίες/βιβλία με "out of place artifacts" σαν κεντρική ιδέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά, εγώ μόλις τελείωσα το ''Γυμνός Ήλιος'' του Ασίμωφ.

Για το βιβλίο το οποίο συστήνω, αναφέρω τα εξής :
Παλιό βιβλίο, το δέχομαι. Αλλά σίγουρα είναι διαχρονικό.
Πρόκειται για ένα αστυνομικό μυθιστόρημα που ένας αστυνομικός γήινος αναγκάζεται να μεταβεί σε έναν πλανήτη (Σολάρια) ώστε να λύσει το μυστήριο ενός φόνου, τον πρώτο εδώ και διακόσια χρόνια. Οι άνθρωποι εξαιρετικά περίεργοι, ίσως πιο περίεργοι από τα ρομπότ που κυκλοφορούν. Προφανώς και η συμπεριφορά των ρομπότ διέπεται από τους 3 νόμους των ρομπότ (τους οποίους επίτηδες δεν αναφέρω, για να αποφευχθούν σπόιλερς).
Βατό βιβλίο, ενδιαφέρον, με μυστήριο, ίντριγκα και φουτουριστικές κοινωνίες.
Μετάφραση κομ-σι κομ-σα αλλά δεν επηρεάζει και πολύ το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα Το Τέλος Της Αιωνιότητας" ("The End Of Eternity"). Αξιολόγηση εδώ. Αριστούργημα. Βρισκόμαστε κάπου κάποια στιγμή στο μέλλον όπου υπάρχει μία υπηρεσία, η οποία κάνει τροποποιήσεις στο παρελθόν προκειμένου να είναι καλύτερο το μέλλον. Τι ιδέα! Και μιλάμε για το 1955! Τρομερό βιβλίο.Θα διαβάσω τώρα και το "Ακόμα και οι θεοί'' του ιδίου συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Ακόμα και οι θεοί" ("The Gods Themselves") του Ισαάκ Ασίμωφ. Αξιολόγηση εδώ.
Δεν μου άρεσε το βιβλίο. Σε κάποιον άλλο μπορεί να αρέσει. Εγώ πάντως δεν τρελάθηκα. Πολύ βαρύ. Πολλή φυσική και χημική ορολογία, με αδύναμες δευτερεύουσες ιστορίες..

Ξεκινώ τον ΄΄αναρχικό των δύο κόσμων'' (Ούρσουλα Λε Γκεν), βιβλίο για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξαναδιαβάζω το Τούνελ του Bernhard Kellerman. Πρέπει να ήταν η πρώτη μου επαφή με (αντιεπιστημονικη τολμώ να πω) επιστημονική φαντασία χωρίς να το ξερω. Εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

400206530_ThisisHowYouLosetheTimeWar.thumb.jpg.43101ca0d212cdb6c81f23656930a58b.jpg

Amal El-Mohtar & Max Gladstone - This is How You Lose the Time War (Εκδόσεις Saga Press)
Μία νουβέλα επιστημονικής φαντασίας με πολύ ιδιαίτερη δομή και αρκετά όμορφη γραφή, που κέρδισε το Nebula φέτος. Στην ουσία παρακολουθούμε την αλληλογραφία μεταξύ δύο χρονοταξιδευτών που βρίσκονται σε αντίπαλα στρατόπεδα, ενός πολέμου που μαίνεται στο χώρο και στο χρόνο.
Θα έλεγα ότι η ιδέα και η δομή της ιστορίας είναι πολύ καλύτερα από την εκτέλεση. Με εξαίρεση το τελευταίο τέταρτο το βιβλίο σχεδόν δεν έχει υπόθεση, κάτι που δεν θα με πείραζε αν ενδιαφερόμουν ιδιαίτερα για τους χαρακτήρες, αλλά ούτε αυτό έγινε. Γενικά αν και θα δίσταζα να πω ότι δεν αξίζει τον κόπο, προσωπικά βαρέθηκα και δεν νομίζω ότι θα θυμάμαι κάτι από την ιστορία σε μερικό καιρό.

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

977605184_HardReboot.jpg.87fc25d3e2f99864b2be99eb27866388.jpg

Django Wexler - Hard Reboot (Εκδόσεις Tor)
Μία πολύ ευχάριστη νουβέλα επιστημονικής φαντασίας, που έχει να κάνει με mechs που πιλοτάρονται σε μάχες σε μια αρένα. Η πρώτη μου επαφή με τον εν λόγω συγγραφέα και, αν και δεν ενθουσιάστηκα, πέρασα πολύ καλά και θα ξαναδιάβαζα εύκολα κάτι δικό του.
Γενικά η ιστορία είναι αρκετά ανάλαφρη, κάπως κλισέ και χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, αλλά κάνει τα πάντα καλά, έχει έναν καλό ρυθμό και διαβάζεται νεράκι. Επίσης το worldbuilding είναι πολύ καλό για μια ιστορία τόσο μικρού μεγέθους.
Προτείνεται σε όσους θέλουν μια εύπεπτη, σύντομη sci-fi ιστορία με mechs.

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Διάβασα δύο από τις εκδόσεις Παρά Πέντε στη σειρά In Orbit. Ξέρετε, εκείνα τα μικρά, αριθμημένα γκρι που είναι:

-Πατ Κάτιγκαν: ''Όμορφο αγόρι πέρνα απ' την άλλη μεριά...'': Cyberpunk συλλογή με το ομότιτλο διήγημα και άλλα τέσσερα. Δύσκολα κείμενα, απαιτητικά. Σε μένα τουλάχιστον που είμαι αρχάριος, δεν ξέρω πως θα φαίνονταν σ' έναν γνώστη του είδους. Και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν. Πραγματεύονται ως επί το πλείστο την έννοια της εικονικής πραγματικότητας. Οι ιδέες αυτές καθαυτές καλές, δεν μου άρεσε το γράψιμο. Μου φάνηκαν πολύ μικρές, σαν να ήθελαν περισσότερο ανάπτυξη.

- Μπρους Στέρλινγκ: ''Σπάιντερ Ρόουζ'': Ισχύει το ίδιο αν και αυτή μου άρεσε λίγο περισσότερο. Ιδίως το πρώτο που ονοματίζει και την συλλογή, ως εκεί όμως. Περισσότερο θα έλεγα ότι ευχαριστήθηκα το εντυπωσιακό βιογραφικό του συγγραφέα, παρά τις ιστορίες. Με δημοσιογραφική δραστηριότητα, και σε τομείς εκτός της ε. φ. 

Ορισμένα έχουν δημοσιευτεί και στο περιοδικό Απαγορευμένος Πλανήτης. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nnedi Okorafor - Binti, Binti 02: Home, Binti 03: The Night Masquarade (Εκδόσεις Tor)
Μια τριλογία από νουβέλες που συνδυάζουν την space-opera, με κάποια στοιχεία αφροφουτουρισμού και μια ιστορία ενηλικίωσης.
Σε γενικές γραμμές μια πολύ καλή δουλεία, με πολλά πρωτότυπα στοιχεία, καλή γραφή, πολύ καλά σκιαγραφημένο κεντρικό χαρακτήρα και ενδιαφέρουσα πλοκή. Πέρασα πολύ ωραία διαβάζοντάς τα.
Το μοναδικό σημαντικό παράπονο που έχω είναι ότι σε μερικά σημεία, κυρίως προς το τέλος της πρώτης και της τρίτης νουβέλας, υπάρχουν κάποια θέματα με τον ρυθμό των ιστοριών, καθώς φαίνεται να βιάζεται για να κλείσει όλα τα μέτωπα που έχει αφήσει ανοικτά, κάπως πιο γρήγορα και πιο εύκολα από ότι θα ήθελα/έπρεπε.
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..