Jump to content

Σημειώσεις "για αργότερα"


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Εντάξει θα φανώ "κάπως" αλλά μιας και δεν δηλώνω πουθενά συγγραφέας και δή σοβαρή ή επαγγελματίας, δεν κρατάω ούτε μπλοκάκια συγκεκριμένης εταιρίας, ούτε σημειωματάκια, ούτε τα αποθηκεύω σε κάποιον κρυφό φάκελο στο pc.... Απλά....

 

 

1565353-johan_liebert_super.jpg

 

Και όσα είναι πραγματική έμπνευση για μένα δεν θα ξεχαστούν προτού τα εκφράσω...

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, δε νομίζω πως όποιος κρατάει σημειώσεις είναι συγγραφέας ή σοβαρός επαγγελματίας αποκλειστικά. Μάλιστα, μιλώντας για τον εαυτό μου, θεωρώ πολύ πιο χρήσιμες τις σημειώσεις για εκείνους, μεταξύ άλλων φυσικά, που απλά τούς τη σπάει η αφηρημάδα τους, και θέλουν να κάνουν κάτι γι αυτό. Τώρα, αν κάποιος δεν είναι ούτε συγγραφέας ούτε σοβαρός επαγγελματίας ούτε πεισματάρης-ξεχασιάρης ούτε τελειομανής που δεν θέλει να του ξεφεύγει ο παραμικρός συλλογισμός... τότε ΟΚ, ίσως και να είναι λίγο υπερβολικό να είναι όλη την ώρα με μπλοκάκι/χαρτοπετσέτα/κινητό/laptop στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ κρατώ σημειώσεις, παρά μόνο στο κεφάλι μου όπως είπε και η Virginia.

 

Πολύ σπάνια, αν έχω σκεφτεί κάτι στο βάθος της νύχτας και φοβάμαι μήπως το ξεχάσω, το γράφω στο ημερολόγιό μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Howard δε μίλησα γενικά για συγγραφείς και επαγγελματίες. Μίλησα για μένα καθαρά.

 

Iwanni, ημερολόγιο ε; Τι μου θύμησες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Howard δε μίλησα γενικά για συγγραφείς και επαγγελματίες. Μίλησα για μένα καθαρά.

 

Μα τι λέτε τώρα δεσποινίες Virginia, σύμφωνα με τη wikipedia είστε διάσημη συγγραφέας :) :)

Link to comment
Share on other sites

Howard δε μίλησα γενικά για συγγραφείς και επαγγελματίες. Μίλησα για μένα καθαρά.

 

Μα τι λέτε τώρα δεσποινίες Virginia, σύμφωνα με τη wikipedia είστε διάσημη συγγραφέας :) :)

 

Και διάσημη τρελή επίσης... :p Όσο και αν με κολακεύει το ευγενές σας σχόλιο αγαπητέ μου φίλε, θα πρότεινα να μείνουμε στο θέμα των σημειώσεων. Αν ωστόσο επιθυμείτε στο meeting θα σας διαβάσω αποσπάσματα από τα έργα μου. :p (Έτσι για να μάθεις!)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν με κατάλαβες, Βιρτζίνια, και έβγαλες αμέσως τα νύχια σου.

Anyway... λέει να υποχωρήσει -και να αποχωρήσει- ο νέος :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο μυαλό μου τα κρατάω. Κι αν δε μου μείνει ο συλλογισμός, θα μου μείνει το συναίσθημα του και από 'κει θα τον ξαναβρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο μυαλό μου τα κρατάω. Κι αν δε μου μείνει ο συλλογισμός, θα μου μείνει το συναίσθημα του και από 'κει θα τον ξαναβρώ.

 

Δεν αντιλέγω, αλλά αν σου έρθουν 30 ιδέες σε μια μέρα όπως μου συμβαίνει κάποιες τρελές μέρες, τότε πόσα συναισθήματα να κρατήσει το καημένο το μυαλουδάκι; Θα κάψει φλάντζες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση, ναι, κρατάω σημειώσεις, ναι είναι χειρόγραφες και όχι, ποτέ δεν κρατώ σημειώσεις στον υπολογιστή(έχω μια τάση να χαλάω κάθε τι ηλεκτρονικό που πιάνω στα χέρια μου, επομένως το αποφεύγω). Επίσης, όλες οι σημειώσεις αφορούν το πρώτο λογοτεχνικό μου εγχείρημα και άρα δεν έχω θέμα με το ποιανού project σημειώσεις είναι αυτές. Ωστόσο το πως γράφω τις σημειώσεις μου μάλλον θα σας φανεί λίγο λαβύρινθος(αν και ελπίζω να υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα και να μην είμαι το μοναδικό ούφο του φόρουμ που τα ψειριάζει όλα τόσο).... Η οργάνωση τους χωρίζεται σε 4 σκέλη. Ένα τετράδιο και ένα ντοσιέ είναι τα πιο ογκώδη.

 

Το πρώτο είναι ένα κανονικού μεγέθους τετράδιο με τρία θέματα και περιλαμβάνει ότι μου κατεβαίνει ανά πάσα στιγμή, μέχρι ιδέες με μικρή επεξεργασία. Στο πρώτο θέμα γράφω τις ιδέες σχετικά με την υπόθεση. Στο δεύτερο αυτές που αφορούν ονόματα(έχω σελίδες ολόκληρες μόνο με ονόματα που περιμένουν να βρουν τον δρόμο τους), αντικείμενα, στοιχεία του χάρτη, πράγματα που θέλω να σημειώσω από τις έρευνες που κάνω και λοιπά τέτοια. Στο τρίτο βάζω ότι είναι σχετικό με τους χαρακτήρες, δηλαδή πια ιδιότητα έχουν(μάγοι, προφήτες, shapeshifters κλπ), πως είναι εξωτερικά και μια μικρή παράγραφο σχετικά με τον καθένα(ιστορικό υπόβαθρο, που πάνε, τι κάνουν, με ποιους είναι κλπ). Αυτό είναι το τετράδιο για τις πρόχειρες σημειώσεις.

 

 

Και πάω στο Ντοσιέ. Αυτό έχει ζελατίνες και κάθε μια από αυτές έχει πάνω της μια ετικέτα, πχ οικονομία-διοίκηση, χάρτες, οικόσημα-αντικείμενα, τελετουργικά-ξόρκια, οικογενειακά δέντρα κλπ.

Αυτές οι σημειώσεις είναι προσεγμένες και καλογραμμένες και τις παίρνω μαζί μου αν είναι να συζητήσω με κάποιον για αυτά που γράφω. Εκεί επίσης υπάρχει και μια ζελατίνα, όπου φυλάω τις περιλήψεις των βιβλίων(πριν ξεκινήσω κάτι τόσο τεράστιο όσο μια τριλογία, θεώρησα σωστό να αφιερώσω χρόνο στην περίληψη της btw ετοιμάζομαι να γράψω την τρίτη και μετά σκοπεύω να μπω στο βιβλίο), εκτυπωμένες και καθαρές καθώς και άλλη μια όπου έχω πάλι περιλήψεις, αυτή τη φορά όμως με σχόλια αυτών στους οποίους τις δίνω για να τις διαβάσουν(και οι οποίοι είναι φυσικά μετρημένοι στα δάχτυλα).

 

 

Πέρα από αυτά τα δύο "κυρίως σκέλη" υπάρχουν άλλα δυο, το ένα εργασιακού τύπου και το άλλο αρχειακού.

 

 

Εξηγώ πρώτα το εργασιακού. Έχω αγοράσει μια πιάστρα για έγραφα, και φροντίζω να είναι πάντα γεμάτη με λευκές σελίδες. Όπως ανοίγει, στο πλάι, έχει μια τσεπούλα, όπου έχω σε πρόχειρη κόπια ότι δουλεύω εκείνη την στιγμή. Πάντα για παράδειγμα υπάρχει ένας έγχρωμος(φωτοτυπία) χάρτης, ένας άλλος με μολύβι, όπου καταγράφω την πορεία των ηρώων και τις κινήσεις των στρατευμάτων και μετά ότι άλλο χρειάζεται. πχ μια περίληψη με σημειώσεις επάνω της, η οτιδήποτε άλλο.

 

 

Το αρχειακού τύπου τώρα, αποτελείται από μια ζελατίνα στο ντοσιέ που ανέφερα και έχει ημιτελή σχεδιάσματα χαρτών, απλουστευμένα οικογενειακά δέντρα, παλαιότερες σημειώσεις που μπορεί να ισχύουν ή και όχι, καθώς και έγγραφα, τα οποία δεν θέλω να χάσω για κανένα λόγο... Κόπιες των τελευταίων εγγράφων που αναφέρω, υπάρχουν επίσης

α) στο συρτάρι του γραφείου μου και

β) στην βιβλιοθήκη μου.

 

Να, λοιπόν, πως γράφω σημειώσεις.

 

Αυτά από εμένα και ελπίζω να μην σας κούρασα...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Η τελευταία σημείωση που κράτησα (που γενικά δεν) ήταν πριν καμιά δεκαριά μέρες, όταν, αμέριμνη και ανυποψίαστη για το braistorming που ερχόταν, έπαιζα το αγαπημένο μου αρπιτζάκι (εγώ το 'χω πει, αυτός ο ασπρομάλλης με τα δυο σπαθιά με ξεμπλοκάρει). Κι εκεί που σεριάνιζα τις ερημιές ψάχνοντας για σημεία όπου θα τρεμοπαίζει το μενταγιόν του λύκου, νά 'σου το τζ-τζ-τζιζζ" στον εγκέφαλο. Σταματάω ό,τι κάνω, πιάνω ό,τι πρόχειρο υπάρχει στο γραφείο (ε, χαρτί του εκτυπωτή ήταν), πιάνω στυλό, και σημειώνω ΤΗ ΛΥΣΗ στο άλυτο μέχρι τότε πρόβλημα ενός μυθιστορήματος που έγραφα (και άφησα άκλαφτο) το 2011! Ε, ναι, ο ήρωάς μου τώρα μπορεί να βρει γλιτωμό.

 

Δίπλωσα το χαρτί, το έχωσα μέσα στο τετράδιο που κρατάω διευθύνσεις και άλλα ηλεκτρονικά, και συνέχισα το παιχνίδι άξαφνα ανακουφισμένη. Είμαι σίγουρη ότι το χαρτί είναι ακόμα εκεί, τι λόγο έχει να χαθεί από το τεράδιο στην μπολίτσα του γραφείου; (Αλλά το θυμάμαι τι έγραψα, εντάξει).

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω ότιδήποτε θεωρώ ότι μπορεί να μου χρειαστεί κάποια στιγμή στο τετράδιο που χρησιμοποιώ ως πρόχειρο. Όταν τελειώσει το τετράδιο ακολουθεί η διαδικασία ξεκαθαρίσματος, τα χρήσιμα φυλάσσσονται στο επόμενο πρόχειρο αν είναι για άμεση χρήση, σε ένα άλλο πιο επίσημο αν είναι να μείνουν και το παλιό πρόχειρο πάει ανακύκλωση. Συνεχίζουμε με το νέο και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι ιστορίες που γράφω, βασίζονται σε σημειώσεις που κρατάω σε κάτι τετράδια (τις γράφω σε τετράδια, με στυλό).

 

Στην ουσία οι σημειώσεις αυτές είναι η βασική ιδέα που μου έρχεται στο μυαλό (και που δεν θέλω να την ξεχάσω) η οποία συνοδεύεται από μια περίληψη της ιστορίας έτσι όπως την έχω στο μυαλό μου. Πολλές φορές η περίληψη αυτή μπορεί να έχει και έκταση 2 σελίδων.

 

Μερικές ιστορίες μου έχουν να κάνουν με έρευνες και με στοιχεία που έρχονται στο φως. Σε αυτή την περίπτωση, κάνω μια λίστα με τα στοιχεία στην περίληψη.

 

Αυτή τη στιγμή έχω γύρω στις 25 ιδέες/περιλήψεις (που προσφέρονται για διηγηματα, νουβέλες και μυθιστορήματα) και ελπίζω να στρωθώ κάποια στιγμή να τις κάνω κι αυτές ιστορίες.

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
On 3/22/2010 at 8:59 PM, DinMacXanthi said:

Τι κάνετε με αυτά τα κομματάκια;

Τα κάνω συλλογή και όταν μαζευτούν πολλά, τα κάνω ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..