Jump to content

RIP FRank Frazetta


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Ένας από τους αγαπημένους μου δημιουργούς science fiction & fantasy art, ο Frank Frazetta πέθανε την Δευτέρα 10 Μαϊου από εγκεφαλικό. Ήταν 82 ετών. RIP Frank Frazetta.

 

A warrior:s farewell+ RIP Frank Frazetta

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε in oh so many ways... Δυσκολεύομαι να σας πόσο πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Και βρήκα και την αγαπημένη μου (ε, εντάξει τη δεύτερη αγαπημένη μου. Η πρώτη είναι η μικρή Αιγύπτια με την πλάτη στην κολώνα...)

 

post-532-12737665697_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μερικές ακόμη εικόνες από τον μεγάλο Frank Frazetta. Και όσοι δεν τον ξέρετε και θέλετε να πάρετε ένα μεγαλύτερο δείγμα της δουλειάς του σπουδαίου δημιουργού, δείτε εδώ και εδώ. Enjoy.

post-1628-0-08150800-1330698595_thumb.jpg

post-1628-0-87152400-1330698742_thumb.jpg

post-1628-0-56006800-1330698760_thumb.jpg

post-1628-0-14471200-1330698782_thumb.jpg

post-1628-0-14596700-1330698795_thumb.jpg

post-1628-0-80956700-1330698811_thumb.jpg

post-1628-0-65082200-1330698826_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτος θεός ο Frazetta και με έτη φωτός να τον χωρίζουν από τους υπόλοιπους συναδέλφους του.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αρκετοί άλλοι καλοί. Boris Vallejo, Ken Kelly, Luis Royo, Rowena Morrill κλπ. Θα αρχίσω να φτιάχνω topics με αυτούς που έχω υλικό, αλλά σιγά- σιγά γιατί θέλει πολύ διαδικασία αυτή η δουλειά. Πραγματικά όμως αξίζει τον κόπο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αρκετοί άλλοι καλοί. Boris Vallejo, Ken Kelly, Luis Royo, Rowena Morrill κλπ. Θα αρχίσω να φτιάχνω topics με αυτούς που έχω υλικό, αλλά σιγά- σιγά γιατί θέλει πολύ διαδικασία αυτή η δουλειά. Πραγματικά όμως αξίζει τον κόπο.

 

 

 

Καλοί αυτοί που αναφέρεις (ειδικά τη Rowenna την έχω συνδέσει με μερικές πολύ αγαπημένες ανθολογίες της Ωρόρα) αλλά από τον Frazetta τους χωρίζει χάσμα. Ένας άλλος που ξεχωρίζω είναι ο Rodney Matthews που έχει πολύ ιδιαίτερο στυλ. Άντε και ο Bisley που έχει κάνει το Slaine, αν και οι επιρροές από Frazetta είναι εμφανείς.

Link to comment
Share on other sites

Καθένας με τα γούστα του. Πάααααρα πολύ καλός ο Frazetta θα τον έβαζα μέσα στους πέντε αγαπημένους μου, αλλά δεν νομίζω να τον έβαζα και πρώτο. Ο Vallejo π.χ. μου αρέσει πιο πολύ. Από τον Rodney Matthews λίγες εικόνες του που έχω και είδα, δεν μου άρεσε. Αντιθέτως μου άρεσε πολύ ο Simon Bisley που ανέφερες (φαντάζομαι ότι αυτόν εννοείς). Αυτόν τον γνώρισα από μία παρτίδα comics που αγόρασα πέρσι και πραγματικά είναι πολύ δυνατός.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..