Jump to content

Steampunk is not dead


heiron
 Share

Recommended Posts

Steampunk is a sub-genre of science fiction and speculative fiction, frequently featuring elements of fantasy, that came into prominence in the 1980s and early 1990s. The term denotes works set in an era or world where steam power is still widely used — usually the 19th century, and often Victorian era Britain[citation needed] — but with prominent elements of either science fiction or fantasy, such as fictional technological inventions like those found in the works of H. G. Wells and Jules Verne, or real technological developments like the computer occurring at an earlier date. Other examples of steampunk contain alternate history-style presentations of "the path not taken" of such technology as dirigibles, analog computers, or digital mechanical computers (such as Charles Babbage's Analytical engine); these frequently are presented in an idealized light, or with a presumption of functionality.

 

Λοιπον,εριξα μια συντομη ματια και δεν βρηκα νημα για αυτο το ειδος στο φορουμ μας!:huh:

Διαβαζει κανεις;Εχει να μας πει τιποτις,να μας προτεινει βρε αδερφε;Για παραδειγμα το Boneshaker που προταθηκε και για Χιουγκο και για Νεμπιουλα λεει τιποτα;Δεν εχω ακουσει πολλα.Παντως ειναι ενδιαφερον ειδος και οτι εχω διαβασει που πλησιαζει στο στυλ αυτο δε με χαλασε.Πχ το Perdido street station.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει αρκετό, αλλά μου αρέσει σαν είδος. Υπάρχει μια science fantasy χροιά που μου αρέσει πολύ, μου θυμίζει ένα πιο γήινο Πόλεμο των Άστρων. Ειδικά στις ταινίες είμαι ικανή να δω πατάτες όπως το Wild Wild West ή το αμίμητο -ευτυχώς- Ligue od Extraordinary Gentlemen, μόνο και μόνο γιατί απολαμβάνω το steampunk στοιχείο.

 

Τώρα από βιβλία... Είναι αλήθεια ότι δεν έχω διαβάσει πολλά. Ένας μικρός απολογισμός, μου λέει μάλιστα ότι έχω διαβάσει μόλις ένα! Το Φονικές Μηχανές του Φίλιπ Ριβ, που είναι και young adult.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κάνα βιβλίο ρε παιδιά που να είναι steampunk, γιατί δεν έχω καταλάβει ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,κατα μια εννοια και ο Μιεβιλ ειναι στιμπανκ.Οποτε τα πολυ καλα βιβλια του(Perdido street station,Scar,Iron counsil,The City and the City,Kraken) ειναι καλες προτασεις.Επισης απο αλλους συγγραφεις: Boneshaker,Leviathan,Palimpsest κα.Το θεμα ειναι οτι δεν εχουν μεταφραστει.Αντε μεταφρασμενα...να αναφερθηκε το Φονικες μηχανες αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο.Επισης κοντα στο στυλ θα ελεγα οτι ειναι και το Η εκδικηση του Ροδου αν και κατα βαση ειναι βεβαια sword and sorcery οπως ολα τα βιβλια του Αιωνιου Προμαχου.

 

Το στιμπανκ ειναι φαντασυ που ομως δεν διαδραματιζεται σε ψευδομεσαιωνικο κοσμο αλλα σε εποχη παραλληλη με αυτη της Βικτωριανης Αγγλιας.Τελη 19ου αιωνα,αρχες 20ου.Ετσι εχει αρκετες εφευρεσεις,εχει βιομηχανια,ιπταμενες μηχανες,τρενα κτλ.Απο εκει και περα αν σκεφτεις και το δευτερο συνθετικο θα πρεπει συνηθως να εχει και καποιο στοιχειο αναρχισμου εναντιον ισχυρων εταιριων,κυβερνησεων κτλ.steampunkpc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,κατα μια εννοια και ο Μιεβιλ ειναι στιμπανκ.Οποτε τα πολυ καλα βιβλια του(Perdido street station,Scar,Iron counsil,The City and the City,Kraken) ειναι καλες προτασεις.Επισης απο αλλους συγγραφεις: Boneshaker,Leviathan,Palimpsest κα.Το θεμα ειναι οτι δεν εχουν μεταφραστει.Αντε μεταφρασμενα...να αναφερθηκε το Φονικες μηχανες αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο.Επισης κοντα στο στυλ θα ελεγα οτι ειναι και το Η εκδικηση του Ροδου αν και κατα βαση ειναι βεβαια sword and sorcery οπως ολα τα βιβλια του Αιωνιου Προμαχου.

 

Το στιμπανκ ειναι φαντασυ που ομως δεν διαδραματιζεται σε ψευδομεσαιωνικο κοσμο αλλα σε εποχη παραλληλη με αυτη της Βικτωριανης Αγγλιας.Τελη 19ου αιωνα,αρχες 20ου.Ετσι εχει αρκετες εφευρεσεις,εχει βιομηχανια,ιπταμενες μηχανες,τρενα κτλ.Απο εκει και περα αν σκεφτεις και το δευτερο συνθετικο θα πρεπει συνηθως να εχει και καποιο στοιχειο αναρχισμου εναντιον ισχυρων εταιριων,κυβερνησεων κτλ.steampunkpc.jpg

 

 

Απ' όσο γνωρίζω το "πανκ" προέρχεται από το κυβερνοπάνκ, αφού από εκεί προέκυψε κατά κάποιον τρόπο το στιμπανκ. Τώρα τα φάνταζι στοιχεία, που το κάνουν να μοιάζει με science fantasy, νομίζω ότι δεν εμφανίστηκαν σε κάποια έργα του είδους πριν από τη δεκαετία του '90 (το καλύτερο παράδειγμα φάνταζι-στιμπανκ σκηνικού που έχω δει είναι στο ηλεκτρονικό παιχνίδι Thief: The Dark Project).

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω διάφορα μπας και βοηθήσω αλλά και εσύ να το ψάξεις λίγο παραπάνω

 

1 - Steampunk των Ann & Jeff Vandermeer

Είναι μία συλλογή απο ιστορίες τέτοιου είδους.

 

2 - Doctor Grordbort's Contrapulatronic Dingus Directory

 

3 - The Steampunk Trilogy του Paul di Filippo

 

4 - Extraordinary Engines: The Definitive Steampunk Anthology

 

5 - Steampunk II ων Ann & Jeff Vandermeer (Νομίζω δεν έχει εκδοθεί ακόμα)

 

 

6 - Τhe Sadeian Coalition - a Steampunk Adventure

Edited by MountainRoot
Link to comment
Share on other sites

Το Φονικές Μηχανές είναι του Ριβ, το σίκουελ του Χρυσαφιού των Αρπακτικών. Χείρωνα, ο Λεβιάθαν που αναφέρεις είναι ο Land Leviathan-Steel Chzar-Warlord of the Air του Μιχαλάκη; Γιατί τότε έχει διαβάσει τέσσερα βιβλία steampunk!!!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Και το Dark Materials του Πούλμαν έχει αρκετά στοιχεία steampunk όταν βρισκόμαστε στον κόσμο της Lyra.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως,σκεφτομουν να το αναφερω αλλα εχω δει απλα την ταινια απο το 1ο βιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χείρωνα, ο Λεβιάθαν που αναφέρεις είναι ο Land Leviathan-Steel Chzar-Warlord of the Air του Μιχαλάκη; Γιατί τότε έχει διαβάσει τέσσερα βιβλία steampunk!!!devil2.gif

Δεν ειχα προσεξει την ερωτηση,σορρυ που δεν απαντησα.

Οχι δεν εννοω Μιχαλακη.Εννοω Σκοτακη(ουχί σ'κωτακι χοιρινο) Βεστερφελντ.Και συγκεκριμενα το βιβλιο με τον απλο τιτλο Λεβιαθαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

168136_10150134639552625_697052624_7633811_7603064_n.jpg

STEAMPUNK IS NOT DEAD. YOU ARE!

Χαχαχααα επιτέλους βρήκα το τόπικ που μου ταιριάζει!! Ευτυχία! :D

Link to comment
Share on other sites

Το Φονικές Μηχανές είναι του Ριβ, το σίκουελ του Χρυσαφιού των Αρπακτικών. Χείρωνα, ο Λεβιάθαν που αναφέρεις είναι ο Land Leviathan-Steel Chzar-Warlord of the Air του Μιχαλάκη; Γιατί τότε έχει διαβάσει τέσσερα βιβλία steampunk!!!:devil2:

 

The Difference Engine :devil2:

 

To Peshawar Lancers του Stirling μπορεί να διαδραματίζεται το 2025 αλλά έχει όλα τα χαρακτηριστικά του είδους, από αερόπλοια και θωρηκτά ως μηχανικούς υπολογιστές και λαμβάνει χώρα σε μια πολύχρωμή Ιδία αλα Κιπλινγκ που αξίζει το βιβλίοκαι μόνο για αυτή...

 

Για τους ασχολούμενους με τα RPG δεν νομίζω να θυμάται κανείς το Space 1889; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για τους ασχολούμενους με τα RPG δεν νομίζω να θυμάται κανείς το Space 1889; :rolleyes:

ΤΟ απόλυτο steampunk RPG ήταν το ARCANUM btw.

 

 

(ήθελα να σχολιάσω και τη φωτογραφία της Ευγενίας, αλλά αφού την τράβηξα εγώ θα ήταν too much.... :) )

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τους ασχολούμενους με τα RPG δεν νομίζω να θυμάται κανείς το Space 1889; :rolleyes:

ΤΟ απόλυτο steampunk RPG ήταν το ARCANUM btw.

 

 

(ήθελα να σχολιάσω και τη φωτογραφία της Ευγενίας, αλλά αφού την τράβηξα εγώ θα ήταν too much.... :) )

 

 

 

Σχολίασε την λεζάντα τότε! Αυτή ήταν όλη δική μου!:tease:

Link to comment
Share on other sites

Για τους ασχολούμενους με τα RPG δεν νομίζω να θυμάται κανείς το Space 1889; :rolleyes:

ΤΟ απόλυτο steampunk RPG ήταν το ARCANUM btw.

 

 

(ήθελα να σχολιάσω και τη φωτογραφία της Ευγενίας, αλλά αφού την τράβηξα εγώ θα ήταν too much.... :) )

 

 

 

Μα θέλει υπολογιστή ! Που ακούστηκε RPG χωρίς τραπέζι και θύματα συμπαίκτες; :tease:

Edited by Mors Planch
Link to comment
Share on other sites

Μα θέλει υπολογιστή ! Που ακούστηκε RPG χωρίς τραπέζι και θύματα συμπαίκτες; :tease:

Πες τα!

Link to comment
Share on other sites

Μα θέλει υπολογιστή ! Που ακούστηκε RPG χωρίς τραπέζι και θύματα συμπαίκτες; :tease:

Πες τα!

 

Από το 1980 και μετά...

 

Για τους ασχολούμενους με τα RPG δεν νομίζω να θυμάται κανείς το Space 1889; :rolleyes:

ΤΟ απόλυτο steampunk RPG ήταν το ARCANUM btw.

 

 

(ήθελα να σχολιάσω και τη φωτογραφία της Ευγενίας, αλλά αφού την τράβηξα εγώ θα ήταν too much.... :) )

 

 

 

Σχολίασε την λεζάντα τότε! Αυτή ήταν όλη δική μου!:tease:

 

Ωραία ήταν, λίγο cheesy βέβαια αλλά με έκανε και γέλασα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 7 months later...

Έψαχνα για steampunk ταινίες και είδα ότι στο Wiki έχουν συμπεριλάβει το Sherlock Holmes (με τον Robert Downey Jr.) σε σχετική λίστα... http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Steampunk_films

 

Λένε βλακείες ή όντως έχει κάποια στοιχεία steampunk που μου διαφεύγουν??

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα για steampunk ταινίες και είδα ότι στο Wiki έχουν συμπεριλάβει το Sherlock Holmes (με τον Robert Downey Jr.) σε σχετική λίστα... http://en.wikipedia....Steampunk_films

 

Λένε βλακείες ή όντως έχει κάποια στοιχεία steampunk που μου διαφεύγουν??

 

ειναι περισσοτερο λογω της ατμοσφαιρας παρα της ουσιας

περισσοτερο στο steampunk πλησιαζει το League of Extraordinary Gentlemen και ακομη περισσοτερο το Sky Captain and the World of Tomorrow

Edited by Ugh
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!!

Δεν τις έχω δει τις ταινίες, θα τις έχω υπόψιν μου!!good.gif

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά και σε αυτό που έχει μέσα πάρα πολλές πληροφορίες και μπορείτε να ξεφυλίσετε ένα μεγάλο κομμάτι.

 

The Steampunk Bible

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά και σε αυτό που έχει μέσα πάρα πολλές πληροφορίες και μπορείτε να ξεφυλίσετε ένα μεγάλο κομμάτι.

 

The Steampunk Bible

 

 

 

 

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!!

Δεν τις έχω δει τις ταινίες, θα τις έχω υπόψιν μου!!good.gif

 

Δες το Sky Captain, μη δεις το League. Ψάξε βρες το comic!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..