Jump to content

Nέες Εκδόσεις-Αγορές-Κριτική


Adicto
 Share

Recommended Posts

Aπό το σαιτ είναι βρε! Απλά, έβαλα τα Σφφ μόνο στο ποστ και ξέχασα να βάλω ένα του Ουελμπεκtease.gif

Link to comment
Share on other sites

Aπό το σαιτ είναι βρε! Απλά, έβαλα τα Σφφ μόνο στο ποστ και ξέχασα να βάλω ένα του Ουελμπεκtease.gif

 

Ναι, δεν είπα κάτι διαφορετικό. Το site είναι λίγο ακριβότερο, αν ισχύουν οι τιμές που βλέπω. Στο βιβλιοπωλείο είναι φτηνότερα. Ε, αφού πήρες και ένα του Ουελμπέκ, τότε αλλάζει το πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα πριν λίγες μέρες το Σάλεμς Λοτ τελικά. Ήταν πολύ καλό όντως αν και κάποια σημεία μου έκατσαν ...κάπως (κυρίως με κάτι σταυρούς που άρχιζαν να λάμπουν). Άψογη στρωτή γραφή, χαρακτήρες ολοζώντανοι και μερικές φρικιαστικότατες σκηνές. Δεν μου φάνηκε και τόσο πρωτότυπο αλλά overall ήταν πολύ καλό.

 

Συνέχεια τώρα με Μποζινάκη (θα ανοίξω τόπικ) και Στράουμπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα πριν λίγες μέρες το Σάλεμς Λοτ τελικά. Ήταν πολύ καλό όντως αν και κάποια σημεία μου έκατσαν ...κάπως (κυρίως με κάτι σταυρούς που άρχιζαν να λάμπουν). Άψογη στρωτή γραφή, χαρακτήρες ολοζώντανοι και μερικές φρικιαστικότατες σκηνές. Δεν μου φάνηκε και τόσο πρωτότυπο αλλά overall ήταν πολύ καλό.

 

Συνέχεια τώρα με Μποζινάκη (θα ανοίξω τόπικ) και Στράουμπ.

 

 

 

 

αξίζει το Σαλεμς Λοτ? η θα είναι κάτι σαν το Αυτό? γιατί δεν με ενθουσίασε

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και αξίζει! Ακόμα και αν το θέμα στην εποχή μας θεωρείτε καρακλισέ και εξαντλημένο το βιβλίο είναι πολύ ...διαβαστερό. Ο Κινγκ παραδίδει σεμινάριο στο πως να δημιουργείς ολοζώντανους χαρακτήρες και να πως να χτίζεις στέρεα πλοκή. Υπάρχουν και κάποιες τρομακτικότατες σκηνές devil2.gif

 

Χτες τέλειωσα και το Χαμένο Αγόρι-Χαμένο Κορίτσι του Στράουμπ και είμαι λιγάκι διχασμένος. Το έχει διαβάσει κανένας άλλος;

 

 

Link to comment
Share on other sites

αξίζει το Σαλεμς Λοτ? η θα είναι κάτι σαν το Αυτό? γιατί δεν με ενθουσίασε

Αν και δεν ειναι το στοιχειο μου ο τρομος θεωρω οτι το Σαλεμ'ς Λοτ ειναι αρκετα καλο βιβλιο.Το Αυτο δεν το εχω διαβασει,μονο την ταινια εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια αν κάποιος θέλει να μου κάνει κανένα δώρο (οποιοδήποτε), ευπρόσδεκτο. Και πολύ καλές τιμές κελεπούριαthmbup.gif

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοιες τιμές; Τι ξεχωριστό έχουν; Ας πούμε, το Κουτί σε σχήμα καρδιάς, του Joe Hill, γιατί κάνει 600 και βάλε ευρώ; Υπάρχει κανείς που αγοράζει σε τέτοιες τιμές, βιβλία που κυκλοφορούν ευρέως; (τα περισσότερα από αυτά, τουλάχιστον). Είδα κάτι τιμές... 700,800,900,1500 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοιες τιμές; Τι ξεχωριστό έχουν; Ας πούμε, το Κουτί σε σχήμα καρδιάς, του Joe Hill, γιατί κάνει 600 και βάλε ευρώ; Υπάρχει κανείς που αγοράζει σε τέτοιες τιμές, βιβλία που κυκλοφορούν ευρέως; (τα περισσότερα από αυτά, τουλάχιστον). Είδα κάτι τιμές... 700,800,900,1500 ευρώ...

Το λεει βρε! Έχει περιγραφή στο καθένα. Και πρέπει να ξέρεις ότι το ψώνιο του συλλέκτη είναι απύθμενο (σου μιλάω εκ πείρας).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοιες τιμές; Τι ξεχωριστό έχουν; Ας πούμε, το Κουτί σε σχήμα καρδιάς, του Joe Hill, γιατί κάνει 600 και βάλε ευρώ; Υπάρχει κανείς που αγοράζει σε τέτοιες τιμές, βιβλία που κυκλοφορούν ευρέως; (τα περισσότερα από αυτά, τουλάχιστον). Είδα κάτι τιμές... 700,800,900,1500 ευρώ...

Το λεει βρε! Έχει περιγραφή στο καθένα. Και πρέπει να ξέρεις ότι το ψώνιο του συλλέκτη είναι απύθμενο (σου μιλάω εκ πείρας).

 

Συμφωνώ, αλλά όταν ένα βιβλίο έχει εκδοθεί π.χ. το 1700, το 1800 και ούτω καθ' εξής. Αλλά για βιβλίο του 1990, ε δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Blade όπως σου είπε και η Χρύσα, όταν μιλάμε για συλλέκτες η λογική δεν έχει θέση στην κουβέντα. Υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν εκατομμύρια για ρολόγια που δεν θα φορέσουν ποτέ, άλλοι μπορεί και να σκοτώσουν για ένα γραμματόσημο ξέρω γω laugh.gif

 

Σε αυτούς τους κύκλους βέβαια υπάρχει πάντα και η λογική της επένδυσης. Το βιβλίο του Τζόε Χιλλ που λες παίζει να υπάρχει σε ελάχιστα αντίτυπα και να είναι υπογεγραμμένο. Ε σε 25 χρόνια π.χ παίζει να αξίζει τα διπλάσια.

Στο ίδιο σαιτ θα βρεις αντίτυπο της πρώτης έκδοσης (4000 αντιτυπα) του Ουράνιου Τόξου της Βαρύτητας του Πύνσον με αυτόγραφο (αυτό και αν είναι σπάνιοlaugh.gif ).

Το βιβλίο είναι του 1976.

Πωλείται 26,000 δολλάρια...

 

Το Μουντσαιλντ με σημειωσεις στα περιθώρια του Κρόουλυ (εκδ. 1921) φτάνει κοντά στις 30.000.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χτες τέλειωσα και το Χαμένο Αγόρι-Χαμένο Κορίτσι του Στράουμπ και είμαι λιγάκι διχασμένος. Το έχει διαβάσει κανένας άλλος;

Moi.

 

Μου είχε κάνει εξαιρετική εντύπωση και άρχισα να παίρνω μετά σβάρνα τα βιβλία του Στράουμπ. Όχι, δεν είναι το πιο βατό βιβλίο και πιθανότατα δεν είναι τρόμου, αλλά ανήκει στο genre που οι Αμερικάνοι ονομάζουν Mystery, όμως ξεχωρίζει λόγω της ιδιαίτερης αφήγησής του, χωρίς να τραβάει για παράδειγμα στο μάκρος του Ghost Story. Έχει και sequel πάντως, το "Στο σκοτεινό δωμάτιο"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ketchum, Ketchum, Ketchum... Lee Lee Lee.

Δύο εξαιρετικά βιβλία: Δικαίωμα στη ζωή (Ketchum) και Μίστερ Τόρσο (Edward Lee). Δύο εξαιρετικά βιβλία, βίαια, γραμμένα σε εκπληκτική γλώσσα, με ύφος που καθηλώνει τον αναγνώστη.

Επίσης διάβασα το Sleep Disorter, μια συνεργασία Ketchum-Lee. Γραφούν μαζί, όχι ο καθένας δικό του κείμενο, αλλά κείμενα που τα γράψανε μαζί. Εκτός από το I' d give anything for you, το οποίο υπάρχει σε δύο εκδοχές. Στην πρώτη είναι το κείμενο όπως το έγραψε ο Lee (με αυτό ανοίγει το βιβλίο) και στη δεύτερη εκδοχή του κειμένου (έτσι κλείνει το βιβλίο), είναι η τελική μορφή του κειμένου, όπως αυτό διορθώθηκε από τον Κέτσαμ. Μάλιστα είναι συλλεκτική έκδοση καθώς κυκλοφόρησαν μόνο 700 βιβλία και φέρουν τις υπογραφές των συγγραφέων. Αξίζει να τα δείτε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Νέες αγορές: Η νυχτα του Κακού, Στράουμπ/ Το βιβλίο του Νεκροταφείου, Γκάιμαν.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε με και εμένα στο στρατόπεδο αυτών που δεν καταλαβαίνουν αυτές τις limited εκδόσεις. Φαντάζομαι με το μυαλό μου κάτι γεροντάκια να τρίβουν τα χέρια τους στην ιδέα να αγοράσουν ένα από αυτά και μετά να το βάλουν σε ένα κουτί σε μια τραπεζική θυρίδα για 50 χρόνια και να γίνουν πλούσιοι.

Μόνο που

1. Κανείς δεν νοιάζεται

2. Κανείς δεν νοιάζεται για τον Joe Hill, ή τον Lansdale ή τον Ed Lee. Σαν να μαζεύεις cd του 50 cent ένα πράγμα.

3. Είμαστε στο 2011, όχι στα 1600.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω την όρεξη κάπου ρε συ.

Αγόρασες εσύ βιβλίο του Τζο Χιλλ για 700 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Aν είχα στην άκρη μπόλικα λεφτά, πολλές μ@κίες θα αγόραζα να είσαι σίγουρος φίλε!

Αν κάποιος είναι συλλέκτης και έχει την οικονομική άνεση, γιατί όχι; Άλλωστε, σε αυτούς τους κύκλους (συλλέκτες) είναι επένδυση μία τέτοια αγορά. ΑΝ ο μικρός βγει σαν τον μπαμπά του, ίσως αυτή η έκδοση σε 10 χρόνια να αξίζει τα δεκαπλάσια...

Άλλοι δίνουν χιλιάρικα για να αγοράσουν ρολόγια, άλλοι για κομπολόγια, ε αυτοί τα δίνουν για βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, έχετε δει τι πιάνουν οι πρώτες εκδόσεις του "Καρι" ή "τα σταφύλια της οργής" ή "Ο Γερος και η Θάλασσα";

Κι εγώ αν είχα θα τα έδινα. Επένδυση κι ετσι...

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ίσως είμαι νυχτωμένος...Απλά με την άνοδο του e-publishing αναρωτιέμαι που θα είμαστε σε 20-30 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Σε είκοσι τριάντα χρόνια θα είναι περισσότερο συλλεκτικά μιας και δεν θα υπάρχουν βιβλία απο χαρτί...

Link to comment
Share on other sites

2. Κανείς δεν νοιάζεται για τον Joe Hill, ή τον Lansdale ή τον Ed Lee. Σαν να μαζεύεις cd του 50 cent ένα πράγμα.

Βασικά αρκετοί νοιάζονται για τα πιο ακραία έργα του Ed Lee για να αγοράσουν μια συλλεκτική limited έκδοση που μόνο ως τέτοια μπορεί να πουλήσει. Μετά είναι θέμα γούστου, πχ εγώ όταν παίρνω πια cd προτιμώ limited εκδόσεις - ακριβώς επείδη θα πάρω λίγα cd και η διαφορά στην τιμή συνήθως δεν είναι τραγική.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, έχετε δει τι πιάνουν οι πρώτες εκδόσεις του "Καρι" ή "τα σταφύλια της οργής" ή "Ο Γερος και η Θάλασσα";

Κι εγώ αν είχα θα τα έδινα. Επένδυση κι ετσι...

 

θυμάμαι πως η πρώτη έκδοση του Χόμπιτ, υπογεγραμμένο απο τον Τόλκιν είχε φτάσει 60000 δολλάρια ή λίρες Αγγλίας

Link to comment
Share on other sites

Florence & Giles, by John Harding.

 

"Imagine The Turn of the Screw reworked by Edgar Allan Poe", λέει στο εξώφυλλο και γενικά παίζουν διθύραμβοι γι'αυτό το βιβλίο. Για να δούμε...

Λογικά σήμερα τελειώνω και τη Νυχτα του Κακού (Στράουμπ) και θα μεταφέρω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..