Jump to content

Σε ποιο σουφουφοείδος τοποθετείτε τον εαυτό σας


Nihilio
 Share

  

93 members have voted

  1. 1. Ποιο genre του φανταστικού σας ταιριάζει περισσότερο

    • Fantasy
    • Sci-Fi
    • Horror
    • Urban Fantasy/Paranormal Romance
    • Αυτά είναι του διαόλου/είμαι της κουλτούρας


Recommended Posts

laugh.gif

 

Ρε Σκωτσέζε,,τόσο τρομάς είσαι πια;Δεν σου το ΄χα!

 

 

 

 

Έλα μου ντε...είναι γνωστό άλλωστε οτι ο Din γράφει κυρίως ρομαντική φαντασία!laugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το αίμα που ρέει στις φλέβες μου είναι Star Wars και Star Trek, με ισχύ στο πρώτο. Να ψηφίσω Fantasy;

Link to comment
Share on other sites

Δεν με τραβάει το φάντασυ (πια) δεν με τραβάει η ΕΦ. (Και στα 2 υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις.)

 

 

Για genres δε μιλάμε άλλωστε; Τι να πω, πως είμαι φαν του ρεαλισμού; Θα με πάρουν με τις ντομάτες!

 

Α,ναι, επειδή εσύ δεν θεωρείς τον Poe τρόμου, δε σημαίνει πως εγώ δεν τον βλέπω ως τέτοιον. Και τον γουστάρω με τα 1000. Ergo, τρόμος ftw biggrin.gif (για να μην επαναλαμβάνομαι, ιδού τι εστί τρόμος για μένα)

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Το 1 ειναι space oper fantasy και το αλλο science fiction space opera.Αν τα αθροισεις βγαινει 1,5 στα 2 ΕΦ;).Αλλα αν προτιμας το SW εισαι πιο κοντα στο φαντασυ.Η Δυναμη ειναι μαγεια,εχει ιπποτες,τερατα,πριγκηπισσες...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, πως είμαι φαν του ρεαλισμού; Θα με πάρουν με τις ντομάτες!

 

Σε ένα τέτοιο φόρουμ; Μα γιατί το λες αυτό;laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Είδες; το φέρνω λάου-λάου... devil2.gif (συμφωνώ και το έχω δηλώσει πολλάκις, είναι το μεταίχμιο μεταξύ ρεαλισμού και spec.fic)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, αυτή την εποχή είμαι κυρίως fantasy.

 

Αλλά αλλάζω. Υπάρχουν εποχές που είμαι Science Fiction, εποχές που είμαι Τρόμου, ανάλογα με το τι έχω όρεξη να διαβάσω την κάθε εποχή. Αλλά μου αρέσουν όλα τα είδη του φανταστικού είτε λέγεται fantasy είτε λέγεται Horror, είτε science fiction, είτε είναι συνδυασμός...

 

Μήπως θα έπρεπε να μπεί και μία επιλογή για Όλα, ή απλά ανάλογα με την διαθεσή μου; Διότι δεν μπορώ να ψηφίσω fantasy επειδή αυτό θα αλλάξει με το τι διαβάζω.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πως ο τρόμος είναι παρακλάδι της φαντασίας(λιθοβολήστε ελεύθερα!).

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεις το fiction με το fantasy Χρήστο.

Υπό αυτή την έννοια, κι ο ρεαλισμός παρακλάδι της φαντασίας είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σπαθιά και δράκους; Διαστημόπλοια και τρελούς επιστήμονες; Φαντάσματα και κατα συρροή δολοφόνους; Ή μήπως σύγχρονους ρομαντικούς βρικόλακες; Μήπως το θέμα δε σας αφορά αλλά μπλέξατε εδώ;

 

Προσωπικά όλα τα παραπάνω. Μου αρέσουν απλά οι καλές ιστορίες. Kαι φυσικά είναι και ανάλογα με την διάθεση κάποιου.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεις το fiction με το fantasy Χρήστο.

Υπό αυτή την έννοια, κι ο ρεαλισμός παρακλάδι της φαντασίας είναι.

 

 

Έχεις δίκιο.Μαλακία είπα.Ήθελα να πω ότι ο τρόμος μπορεί να έχει στοιχεία φάντασι μέσα.Βεβαίως,και το φάντασι μπορεί να έχει τρόμο,αλλά η διαφορά είναι πως στην β περίπτωση είναι συμπληρωματικό. Δηλαδή,ο τρόμος (μπορεί να)πατάει στην φαντασία για να ξεδιπλωθεί,όχι το αντίστροφο. Πάρε για παράδειγμα τον Γέρο των Κοράκων. Τρόμο το λες,αλλά βασίζεται σε φάντασι για να γίνει όλη η ιστορία.

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω Να Δω: dark scifi

Γέρος των Κοράκων: dark fantasy

 

Και τα 2 για μένα είναι τρόμος. Δεν χρειάζεται τέρατα και gore ο Τρόμος για να δουλέψει. (κι επέλεξα αυτά τα 2 γιατί τα 'χεις διαβάσει)

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Τρόμος και το Θέλω να Δω;;;dazzled.gif

 

 

Όπως και να έχει,αυτό που λες δεν αναιρεί την γνώμη μου,ίσα ίσα μου φαίνεται να την ενισχύει υπόγεια.

Link to comment
Share on other sites

Τρόμος και το Θέλω να Δω;;;dazzled.gif

 

 

 

Τρόμος, και μάλιστα στο theme που κυνηγάω. Έλλειψη ελέγχου. Σκέψου λίγο την κατάληξη και τι προσπαθεί να αποφύγει (η αντιδιαστολή της μιας μοίρας από την άλλη) και πες μου αν θα ήθελες να μοιραστείς τη μοίρα της.

Δεκτόν, στην παρούσα έκδοση που έχω εκτός φόρουμ, φαίνεται και λίγο παραπάνω αυτό. Αλλά ακόμα κι αυτό που διάβασες στο φόρουμ...

Υ.Γ. Ορίστε, εσύ δεν ήσουν που ρώταγες τι κάνουμε με τις παλιότερες ιδέες; Τις εξελίσσεις, είναι η απάντηση μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τρόμος, και μάλιστα στο theme που κυνηγάω. Έλλειψη ελέγχου. Σκέψου λίγο την κατάληξη και τι προσπαθεί να αποφύγει (η αντιδιαστολή της μιας μοίρας από την άλλη) και πες μου αν θα ήθελες να μοιραστείς τη μοίρα της.

Θα έλεγες το "Η Εκλογή τη Σόφη" (Sophie's Choice) ταινία τρόμου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει. Αν και έχοντας δει την πολύ διάσημη σκηνή του έργου, θα το ονόμαζα δράμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω,Μακ...Έτσι όπως τα λες,σκέφτομαι ότι η πλειοψηφία των έργων μου είναι τρόμος!laugh.giflaugh.gif

Ειρωνικό δεν θα είναι αυτό;devil2.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω,Μακ...Έτσι όπως τα λες,σκέφτομαι ότι η πλειοψηφία των έργων μου είναι τρόμος!laugh.giflaugh.gif

Ειρωνικό δεν θα είναι αυτό;devil2.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

 

Σχεδόν ότι έχεις ανεβάσει εδω μέσα θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω τρόμο (η σε κάποιο παρακλάδι του).

Εκεί ταιριάζουν, περισσότερο απο κάθε άλλο είδος.

Τρόμος δεν είναι απαραίτητα σπλατεριές, ούτε ζόμπι, ούτε βρικόλακες. Έχει σαν είδος πολλές εκφάνσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε, γι'αυτό επιστρέφω σ'αυτό που γράφει ο Μιχάλης εδώ

Ο τρόμος είναι στις ραφές. Παρεισφρέει παντού.

 

Έχει... πολλά πλοκάμια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω,Μακ...Έτσι όπως τα λες,σκέφτομαι ότι η πλειοψηφία των έργων μου είναι τρόμος!laugh.giflaugh.gif

Ειρωνικό δεν θα είναι αυτό;devil2.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

 

Σχεδόν ότι έχεις ανεβάσει εδω μέσα θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω τρόμο (η σε κάποιο παρακλάδι του).

Εκεί ταιριάζουν, περισσότερο απο κάθε άλλο είδος.

Τρόμος δεν είναι απαραίτητα σπλατεριές, ούτε ζόμπι, ούτε βρικόλακες. Έχει σαν είδος πολλές εκφάνσεις.

 

 

 

 

Μα,συμφωνώ στο τελευταίο!

 

Δεν ξέρω ποια έχεις διαβάσει,μόνο την Βαβυλώνα έχω πλέον στην βιβλιοθήκη και θα μπορούσε να ιδωθεί έτσι. Από εκεί και πέρα,η συμμετοχή μου στον διαγωνισμό μην μου πεις ήταν τρόμος. Ο Αμοντιλιάδο,που θα ανέβει σύντομα,θα είναι καραμπινάτος τρόμος!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πως ο τρόμος είναι παρακλάδι της φαντασίας(λιθοβολήστε ελεύθερα!).

'I am Legend' & 'Frankenstein' διαφωνούν μαζί σου...

Απλά η Επιστημονική Φαντασία τείνει να ξεχωρίζει όταν δοθεί σε περιβάλλον τρόμου.

 

Αλλα και ο τρόμος δεν έχει απαραίτητα φανταστική υπόσταση, μπορεί να λειτουργήσει και ως υποείδος Crime Fiction η δράματος

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο τρομος ειναι υπερανω κατηγοροποιησης φανταστικου.

Τρομος ειναι και ο υπερφυσικος(φανταστικη λογοτεχνια τρομου,τυπου Μπαρκερ) τρομος ειναι και ο ρεαλιστικος(συμβατικη λογοτεχνια τρομου,τυπου Κετσαμ πχ).Απλα στον τρομο συνηθως βαζουν και κατι υπερφυσικο για να γινει πιο τρομακτικο.Επισης εχει μπει στην ιδια κατηγορια με ΕΦ και Φ γιατι ανηκανε ολα στις weird ιστοριες μυστηριου.Ειναι ενδεικτικο οτι πρωτα ξεχωρισε στα περιοδικα η ΕΦ και υπηρχε δηλαδη στις ΗΠΑ το Weird tales για ολα τα αλλα ειδη που τα βαζανε στο ιδιο τσουβαλι.Ετσι πολλοι συγγραφεις γραφανε σε ολα αυτα τα ειδη οπως πχ ο Χαουαρντ.Τι θελετε κυριε εκδοτα;Φαντασυ;Τρομο;Αστυνομικο;Ψευδοιστορικο;Ολα δια το κοινον!:D

Το θεμα ειναι πως θα δοθει η ιστορια.Μπορει να μιλας για δαιμονες και μαυρη μαγεια και να μην ειναι τρομος αλλα εφηβικο επικο φαντασυ, μπορει να μιλας για την κακοποιηση μιας γειτονισσας και να ειναι τρομου.

Κατι αντιστοιχο συμβαινει με τα αστυνομικα.Συγκαταλεγονται στα "μυστηριου" γιατι συνηθως ο αναγνωστης ψαχνει το δολοφονο.Αλλα μερικες φορες ξερουμε το δολοφονο απο την αρχη,οποτε δεν ειναι ακριβως μυστηριο...Πχ το Ντεξτερ ειναι σειρα "μυστηριου";

Τεσπα,εδω στο φορουμ μας επικρατει μεγαλυτερη αναλογια χοροραδων απο οτι σε αντιστοιχα ξενα μιθινκς.:mf_sherlock:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..