Jump to content

Ποια Sci-Fi σειρά θεωρείτε καλύτερη; (Poll 2010-2011)


karatasiospa
 Share

  

74 members have voted

  1. 1. Ποια σειρά επιστημονικής φαντασίας θεωρείται καλύτερη;

    • Star Trek TOS
      14
    • Star Trek The Next Generation
      24
    • Star Trek Deep Space Nine
      8
    • Star Trek Voyager
      10
    • Star Trek Enterprise
      14
    • Battlestar Galactica (original)
      4
    • Battlestar Galactica (reimagined)
      30
    • Babylon 5
      19
    • Staggate SG1
      11
    • Stargate Atlantis
      12
    • Space 1999
      6
    • Farscape
      9
    • Blake's 7
      4
    • Doctor Who
      18
    • Firefly
      16
    • Dollhouse
      2
    • Andromeda
      2
    • Earth's final conflict
      1
    • Charlie Jade
      2
    • Jericho
      3
    • V (original)
      6
    • Dune (mini series)
      7
    • Torchwood
      4
    • Seaquest
      7
    • Earth 2
      1
    • Terminator: the sarah connor chronicles
      3
    • Lost in Space
      3
    • Alien Nation
      3
    • Planet of the Apes
      5
    • The Starlost
      2

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Επίσης το "Ο πλανήτης των πιθήκων"!

 

Και αφού φένεται οτι ο λαός απαιτεί φαντασία επιστημονική...

 

Βάλε,

 

Captain power and the soldiers of the future,

Knight Rider old

Knight Rider new

Alien (εκείνο με τους καραφλούς!!!)

 

υποθέτω μόνο σειρές έτσι;

Γιατί αν όχι, τώρα πήρα φόρα, θα πω κι άλλα...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε συ, μην φωνάζεις, απλά αναρωτήθηκα...

 

 

Στον εαυτό μου φωνάζω Νώντα γιατί τελευταίως έχω αρχίσει να ξεχνάω!!

Προςθέτω και τα Alien Nation και Lost in Space.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε συ, μην φωνάζεις, απλά αναρωτήθηκα...

 

 

Στον εαυτό μου φωνάζω Νώντα γιατί τελευταίως έχω αρχίσει να ξεχνάω!!

Προςθέτω και τα Alien Nation και Lost in Space.

 

Δεν φάνηκε μάλλον πριν,

 

Ο πλανήτης των πιθήκων!!!

Link to comment
Share on other sites

OK το προςθέτω και αυτό μαζί με ένα ακόμη. Απ'ότι είδα δεν μπορώ να βάλω πάνωαπό 30 επιλογές.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

OK το προςθέτω και αυτό μαζί με ένα ακόμη. Απ'ότι είδα δεν μπορώ να βάλω πάνωαπό 30 επιλογές.

 

Το Captain Power and the soldiers of the furture γιατί δεν το βάζουμε; Δεν το θυμάται κανένας;

Link to comment
Share on other sites

OK το προςθέτω και αυτό μαζί με ένα ακόμη. Απ'ότι είδα δεν μπορώ να βάλω πάνωαπό 30 επιλογές.

 

Το Captain Power and the soldiers of the furture γιατί δεν το βάζουμε; Δεν το θυμάται κανένας;

 

 

Υπάεχει όριο 30 επιλογών και να θέλω δεν μπορώ να βάλω παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

OK το προςθέτω και αυτό μαζί με ένα ακόμη. Απ'ότι είδα δεν μπορώ να βάλω πάνωαπό 30 επιλογές.

 

Το Captain Power and the soldiers of the furture γιατί δεν το βάζουμε; Δεν το θυμάται κανένας;

Το θυμάμαι εγώ. Είχε κι έναν JMS να γράφει σενάρια άλλα καλύτερη σειρά ΕΦ δε το λες (από όσο θυμάμαι δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Από τις περισσότερες σειρές της ψηφοφορίας έχω δει κάποια επεισόδια και όχι ολοκληρωμένους κύκλους (πχ star trek, stargate, babylon 5). Από όσες όμως ξεκίνησα να βλέπω τακτικά, το battlestar galactica είναι για μένα ανυπέρβλητο, την ψηφίζω ως καλύτερη σειρά που έχω δει ως σήμερα γενικότερα, είναι σίγουρα αυτή που με πόρωσε περισσότερο. Ακολουθεί ο Dr Who, το Torchwood και το Firefly τα οποία δεν έχω τελειώσει ακόμη, αλλά μου έκαναν αρκετά καλή εντύπωση.

Όσο για τα x-files, θα τα ψήφιζα σίγουρα, αν μη τι άλλο, δημιούργησαν ή καλύτερα προώθησαν ολόκληρο ρεύμα σκέψης.

Επίσης στην λίστα υπάρχουν σειρές που δεν ήξερα πως υπήρχαν, οπότε μου δώσατε ωραίες ιδέες για το τί να δω μετά^_^

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κλασικός...

Ψήφισα:

Star Trek TOS

 

Battlestar Galactica (reimagined)

 

Jericho

 

(Κάποια στοιχεία του τελευταίου δεν είναι και τόσο φαντασία....)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Seaquest γιατί τα άλλα δεν τα έχω καν ακουστά. Εκτός από αυτό, εγώ έβλεπα και το

, το οποίο επίσης λείπει, αλλά δεν έχω την απαίτηση να το ξέρετε...

 

Ναι ρε συ, το Earth 2... Πολύ καλή σειρά, με οικολογικό μήνυμα, την έδειχνε το Star γύρω στο 1997-'98. Τι μου θύμισες τώρα.....

 

Επίσης, θυμάται κανείς το Quantum Leap (με ταξίδι στο χρόνο); Το έδειχνε πολύ παλιά το Mega, περίπου όταν πρωτοξεκίνησε ο σταθμός. Νομίζω ως "Άλμα στο Χρόνο" αλλά δεν παίρνω κι όρκο.

Link to comment
Share on other sites

Tωρα που το λες το θυμάμαι, έπαιζε ο scot bakula μετέπειτα captain archer στο star trek enterprise αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πια χώρος να το προσθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι off topic αλλά θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας.

 

Περίπου στα τέλη της δεκαετίας του 80, υπήρχε μια σειρά σε ένα από τα κρατικά κανάλια που δεν μπορώ να θυμηθώ ποια είναι...

 

Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι ήταν επιστημονικής φαντασίας και οτι υπήρχε ένα διαστημόπλοιο που μπροστά έμοιαζε με σφυροκέφαλο καρχαρία κατά κάποιο τρόπο. Μάλιστα το μπροστά του πλοίου (πχ το κεφάλι του καρχαρία αν το παρομοιάζαμε έτσι) αποκολόταν και γινόταν ένα σκάφος από μόνο του. ΤΟ θυμάται κάποιος; Είμαι σίγουρος οτι υπήρχε... Απλά ήμουν πολύ μικρός και δεν θυμάμαι περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι off topic αλλά θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας.

 

Περίπου στα τέλη της δεκαετίας του 80, υπήρχε μια σειρά σε ένα από τα κρατικά κανάλια που δεν μπορώ να θυμηθώ ποια είναι...

 

Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι ήταν επιστημονικής φαντασίας και οτι υπήρχε ένα διαστημόπλοιο που μπροστά έμοιαζε με σφυροκέφαλο καρχαρία κατά κάποιο τρόπο. Μάλιστα το μπροστά του πλοίου (πχ το κεφάλι του καρχαρία αν το παρομοιάζαμε έτσι) αποκολόταν και γινόταν ένα σκάφος από μόνο του. ΤΟ θυμάται κάποιος; Είμαι σίγουρος οτι υπήρχε... Απλά ήμουν πολύ μικρός και δεν θυμάμαι περισσότερα.

 

 

Δεν μου θυμιζει τίποτα και είμαι περίεργος να μάθω ποιά ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι off topic αλλά θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας.

 

Περίπου στα τέλη της δεκαετίας του 80, υπήρχε μια σειρά σε ένα από τα κρατικά κανάλια που δεν μπορώ να θυμηθώ ποια είναι...

 

Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι ήταν επιστημονικής φαντασίας και οτι υπήρχε ένα διαστημόπλοιο που μπροστά έμοιαζε με σφυροκέφαλο καρχαρία κατά κάποιο τρόπο. Μάλιστα το μπροστά του πλοίου (πχ το κεφάλι του καρχαρία αν το παρομοιάζαμε έτσι) αποκολόταν και γινόταν ένα σκάφος από μόνο του. ΤΟ θυμάται κάποιος; Είμαι σίγουρος οτι υπήρχε... Απλά ήμουν πολύ μικρός και δεν θυμάμαι περισσότερα.

 

 

Δεν μου θυμιζει τίποτα και είμαι περίεργος να μάθω ποιά ήταν.

 

Κάποιος θα θυμάται δεν μπορεί... Πόσες σειρές έπαιζαν στα κρατικά...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι off topic αλλά θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας.

 

Περίπου στα τέλη της δεκαετίας του 80, υπήρχε μια σειρά σε ένα από τα κρατικά κανάλια που δεν μπορώ να θυμηθώ ποια είναι...

 

Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι ήταν επιστημονικής φαντασίας και οτι υπήρχε ένα διαστημόπλοιο που μπροστά έμοιαζε με σφυροκέφαλο καρχαρία κατά κάποιο τρόπο. Μάλιστα το μπροστά του πλοίου (πχ το κεφάλι του καρχαρία αν το παρομοιάζαμε έτσι) αποκολόταν και γινόταν ένα σκάφος από μόνο του. ΤΟ θυμάται κάποιος; Είμαι σίγουρος οτι υπήρχε... Απλά ήμουν πολύ μικρός και δεν θυμάμαι περισσότερα.

 

Στα SilverHawks η κορυφή του διαστημόπλοιου αποκολλούνταν αλλά ελπίζω να μην εννοείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι off topic αλλά θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας.

 

Περίπου στα τέλη της δεκαετίας του 80, υπήρχε μια σειρά σε ένα από τα κρατικά κανάλια που δεν μπορώ να θυμηθώ ποια είναι...

 

Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι ήταν επιστημονικής φαντασίας και οτι υπήρχε ένα διαστημόπλοιο που μπροστά έμοιαζε με σφυροκέφαλο καρχαρία κατά κάποιο τρόπο. Μάλιστα το μπροστά του πλοίου (πχ το κεφάλι του καρχαρία αν το παρομοιάζαμε έτσι) αποκολόταν και γινόταν ένα σκάφος από μόνο του. ΤΟ θυμάται κάποιος; Είμαι σίγουρος οτι υπήρχε... Απλά ήμουν πολύ μικρός και δεν θυμάμαι περισσότερα.

 

Στα SilverHawks η κορυφή του διαστημόπλοιου αποκολλούνταν αλλά ελπίζω να μην εννοείς αυτό.

 

Α δεν νομίζω, εξ'άλλου αυτό ήταν κινούμενο σχέδιο ενώ αυτό που λέω εγώ κανονικό με ηθοποιούς...

 

Δεν ξέρω μήπως ήταν το Μπακ Ροτζερς (άλλο ένα που ξεχάσαμε)

Edited by AftPeakTank
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι ήταν επιστημονικής φαντασίας και οτι υπήρχε ένα διαστημόπλοιο που μπροστά έμοιαζε με σφυροκέφαλο καρχαρία κατά κάποιο τρόπο. Μάλιστα το μπροστά του πλοίου (πχ το κεφάλι του καρχαρία αν το παρομοιάζαμε έτσι) αποκολόταν και γινόταν ένα σκάφος από μόνο του.

 

Πρέπει να το ρωτήσω... σίγουρα δεν εννοείς το Star Trek: The Next Generation, έτσι; :ahuh:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι ήταν επιστημονικής φαντασίας και οτι υπήρχε ένα διαστημόπλοιο που μπροστά έμοιαζε με σφυροκέφαλο καρχαρία κατά κάποιο τρόπο. Μάλιστα το μπροστά του πλοίου (πχ το κεφάλι του καρχαρία αν το παρομοιάζαμε έτσι) αποκολόταν και γινόταν ένα σκάφος από μόνο του.

 

Πρέπει να το ρωτήσω... σίγουρα δεν εννοείς το Star Trek: The Next Generation, έτσι; :ahuh:

 

Σίγουρο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα. Κατα πάσα πιθανότητα είναι το Buck Rodgers

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα. Κατα πάσα πιθανότητα είναι το Buck Rodgers

Στον δεύτερο κύκλο του Buck Rodgers, όταν δηλαδή η σειρά άλλαξε concept και από την μελλοντική Γη μας πήγε στο διάστημα, όπου με το διαστημόπλοιο Searcher εξερευνούσαν πλανήτες, αυτό ήταν το μοντέλο του εν λόγω σκάφους:

 

post-1004-128078529027_thumb.jpgpost-1004-128078530354_thumb.jpg

 

Δεν ξέρω αν το μπροστινό μέρος χωριζόταν από το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα. Κατα πάσα πιθανότητα είναι το Buck Rodgers

Στον δεύτερο κύκλο του Buck Rodgers, όταν δηλαδή η σειρά άλλαξε concept και από την μελλοντική Γη μας πήγε στο διάστημα, όπου με το διαστημόπλοιο Searcher εξερευνούσαν πλανήτες, αυτό ήταν το μοντέλο του εν λόγω σκάφους:

 

post-1004-128078529027_thumb.jpgpost-1004-128078530354_thumb.jpg

 

Δεν ξέρω αν το μπροστινό μέρος χωριζόταν από το υπόλοιπο.

 

 

Πολύ καλή προσπάθεια, δυστυχώς όχι...

Έμοιαζε πιο πολύ σαν να είχε ένα Tie Fighter Κολλημένο στη μούρη κάπως... Και αυτό μπορούσε να αποκολληθεί...

Κλαψ, δεν θα το βρω ποτέ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε ψηφίστε!! στους 14 ψήφους θα μείνουμε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρέπει να αρχίσουμε να ετοιμάζουμε συγχαρητηρια επιστολή στον Ronald Moore;

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα τα...

 

Star Trek - The Original Series γιατί σημάδεψε τα παιδικά μου χρόνια, με εισήγαγε στην τηλεοπτική επιστημονική φαντασία και κράτησε μέσα στον χρόνο.

 

Star Trek - Voyager επειδή είναι το αγαπημένο μου Star Trek, κοντύτερο στο original, κυρίως γιατί λόγω concept δεν κουβαλάει το πακέτο του υπόλοιπου franchise.

 

Battlestar Galactica (re-imagined) γιατί είναι τέλειο και ολοκληρωμένο από κάθε άποψη, και προβλέπω διαχρονικό.

 

Babylon 5 γιατί ήταν η σειρά που από concept, πλοκή, μυθολογία, ανέβασε τον πήχη σημαντικά, δείχνοντας μας ότι η τηλεοπτική επιστημονική φαντασία μπορεί να ξεπεράσει τα τετριμένα και τις συνταγές και να έχει επιτυχία. Το ψήφισα σαν πρώτο σε αυτό που κατάφερε, γι αυτό και αγνόησα το Deep Space Nine (σε αυτή την περίπτωση).

 

Doctor Who. Δεν το παρακολουθώ από παλιά, αναγνωρίζω όμως την αντοχή του, την διαχρονικότητα του και την μοναδικότητα. Έξοχη επιστημονική φαντασία μακριά από τις αμερικάνικες συνταγές.

 

Τις υπόλοιπες σειρές, για τα γούστα μου, καλές ή κακές, κάποιες δεν τις έχει σφηριλατήσει ακόμα ο χρόνος, κάποιες άλλες τις ξεπέρασε οικτρά με αποτέλεσμα να δείχνουν μπαγιάτικες και κιτς, άλλες ήταν απλά μέτριες ή κάτω του μετρίου, άλλες ήταν διάττοντες αστέρες, και άλλες τις ξέρουν κυρίως οι συγκεκριμένοι φαν τους.

 

Edit: Το Star Trek - The Next Generation το έζησα ζωντανά από τη γέννηση του, επεισόδιο-επεισόδιο, από τα αμήχανα του ξεκινήματα, βίωσα τα καλά αλλά και τα πολλά κάτω του μετρίου επεισόδια, και ενώ την αγαπώ σαν σειρά, δεν μου προκαλεί "εκείνο" το δέος.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ποια Sci-Fi σειρά θεωρείτε καλύτερη; (Poll 2010-2011)
  • RObiN-HoOD unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..