Jump to content

B-movies


Bardoulas©
 Share

Recommended Posts

ΟΚ, νομίζω πως ΠΡΕΠΕΙ να postάρω στο συγκεκριμένο forum.

Ο λόγος, είναι ο ΑVATAR. Ναι, αυτός ο περίεργος τύπος που βλέπετε κάτω από το όνομά μου.

 

Αφού είδα τις 3 υπερταινίες του Sam Raimi, Εvil Dead, άρχισα να ψάχνω στον γούγλη πληροφορίες για το παλικάρι Bruce Cambell που προταγωνιστεί. Εκεί έμαθα για μια ταινία που βγήκε πέρισυ (νομίζω) στις Αμερικάνικες αίθουσες.

Προειδοποίηση: Μη ψάξετε την ταινία στην Ελλάδα, δεν έχει και δε πρόκειται να κυκλοφορήσει!

 

Αφού είδα το trailer και διάβασα την υπόθεση, αποφάσισα πως έπρεπε να τη δω! Nτρέπομαι (bullshit!) λίγο, αλλά ζήτησα από φίλο να τη βρει στο net. Η υπόθεση είναι πάνω-κάτω η εξής:

 

Bubba Ho-Tep:

Ο Έλβις κάποια στιγμή βαρέθηκε τη δημοσιότητα και άλλαξε θέση με έναν μιμιτή του. Όταν ο μιμιτής πέθανε από χρήση βαρβιτουρικών, όλοι νόμισαν πως ο king of rock ήταν νεκρός. Στην ταινία ο Εlvis είναι σκατόγερος σε έναν οίκο ευγηρίας. Σιγά σιγά όμως ανακαλύπτει πως μια σκοτεινή παρουσία έχει στοιχιώσει το γηροκομείο. Μια αρχαία αιγυπτιακή μούμια τρέφεται από τους ανυπεράσπιστους γέρους. Έτσιι ο Έλβις, με τη βοήθεια του JFK (!) αποφασίζει να αναλάβει δράση.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ η σκινή, όπου κάτω από rock μελωδίες ο Elvis με την περπατούρα του και ο JFK στο αναπηρικό καροτσάκι προχωρούν επιβλητικά στο σκοτεινό διάδρομο του ιδρύματος!

 

Πραγματική απόλαυση και η ερμηνεία του Cambell σαν γερο-Έλβις.

 

Ο Avatar είναι από την αφίσα της ταινίας.

Edited by OxAp0d0
Link to comment
Share on other sites

Θεοί!΅ΠΡΕΠΕΙ να δω αυτή την ταινία! Πού τη βρήκες; Μπορείς να μου τη δανείσεις;

Link to comment
Share on other sites

"ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ η σκινή, όπου κάτω από rock μελωδίες ο Elvis με την περπατούρα του και ο JFK στο αναπηρικό καροτσάκι προχωρούν επιβλητικά στο σκοτεινό διάδρομο του ιδρύματος!"

LOL!!!!Αυτο ακουγεται υπεργαματον!!!Προτεινω να κανεις μια προβολη η να..βγαλεις αντιτυπα που θα μοιραστουν σε επομενο μητινγκ.(Πωπω,παρανομια!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ψήθηκα. Από τρίτη 5/6 που θα ξανανέβω Αθήνα το κανονίζουμε. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ταινία είναι Ε Π Ο Σ. Μια από τις καλύτερες B-movies όλων των εποχών. Την έχω και εγώ για όποιον ενδιαφέρεται. Bruce Campbell is my hero.

Οι περισσότερες από τις ταινίες του είναι απλά φοβερές :worshippy:

 

Κορυφαία ατάκα της ταινίας (που μπορεί να γραφτεί εδώ χωρίς να είναι spoiler)

 

What do I really have left in life but this place? It ain't much of a home, but it's all I got. Well, goddamnit. I'll be damned if I let some foreign, graffiti writin', soul suckin', son of a bitch in an oversized cowboy hat and boots take my friend's souls and shit 'em down the visitors toilet!
Edited by Drunk Elf
Link to comment
Share on other sites

Kανονίζουμε προβολή για όλους μας και δεν θέλω αντιρρήσεις! Drunk Elf, έχεις άλλες τέτοιες γμάτες ατάκες;

Link to comment
Share on other sites

Άπειρες :yessir:

Μπορούμε να κανονίσουμε και άλλες "προβολές" αν βρούμε χώρο. Δυστυχώς πρέπει να υπάρχει DVD player που να παίζει divx γιατί τις περισσότερες από αυτές τις παρακμιακές ταινίες μόνο έτσι μπορείς να τις βρεις στην Ελλάδα :crybaby:

Edited by Drunk Elf
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω! Εγώ! Το πρόβλημα είναι πως θα μεταφέρουμε τον υπολογιστή... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν κανονιστεί προβολή, κόψτε το λαιμό σας να με ενημερώσετε. Αλλιώς θα κόψω τον δικό μου (λαιμό πάντα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Bubba Ho-Tep:

Ο Έλβις κάποια στιγμή βαρέθηκε τη δημοσιότητα και άλλαξε θέση με έναν μιμιτή του. Όταν ο μιμιτής πέθανε από χρήση βαρβιτουρικών, όλοι νόμισαν πως ο king of rock ήταν νεκρός. Στην ταινία ο Εlvis είναι σκατόγερος σε έναν οίκο ευγηρίας. Σιγά σιγά όμως ανακαλύπτει πως μια σκοτεινή παρουσία έχει στοιχιώσει το γηροκομείο. Μια αρχαία αιγυπτιακή μούμια τρέφεται από τους ανυπεράσπιστους γέρους. Έτσιι ο Έλβις, με τη βοήθεια του JFK (!) αποφασίζει να αναλάβει δράση.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ η σκινή, όπου κάτω από rock μελωδίες ο Elvis με την περπατούρα του και ο JFK στο αναπηρικό καροτσάκι προχωρούν επιβλητικά στο σκοτεινό διάδρομο του ιδρύματος!

 

Πραγματική απόλαυση και η ερμηνεία του Cambell σαν γερο-Έλβις.

Ανασταίνω αυτό το τόπικ μόνο και μόνο για να πω (καθυστερημένα) πόσο καλή ταινία είναι αυτό εδώ. Αν και ακούγεται απλά σαν μια χαβαλεδιάρικη ταινία τρόμου, έχει να πει πολύ περισσότερα, ενώ ο Cambell δίνει μια από τις καλύτερες ερμηνείες του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Guys δε θα μπορούσα να μη γράψω σε αυτό το τόπικ σαν φαν των μπιμουβιών που είμαι. Αν και πολλά τα έχετε αναφέρει, να συμπληρώσω κι εγώ κάποια αγαπημένα:

 

Bad Taste (Peter Jackson)

Αιμοδιψείς πανάσχημοι εξωγηίνοι καταλαμβάνουν μια επαρχιακή πόλη της Νέας Ζηλανδίας και τρώνε ανθρώπους(δοκιμάζουν τη γεύση βασικά), διότι θέλουν να ανοίξουν διαπλανητικό φαστφουντάδικο.

Ο Πήτερ Τζάκσον την εποχη που ήταν σπλατεράς.Παίζει και ο ίδιος αν θυμάμαι καλά.

 

Meet The Feebles (Peter Jackson)

Πάλι απ'τον Τζάκσον και για μένα η καλύτερη ταινία που έχει γίνει με puppets ever! Η ταινία δείχνει τα παρασκήνια για το ανέβασμα ενος θεατρικού μιούζικαλ. Είναι εξολοκλήρου γυρισμένη με puppets (μερικα απο αυτα τεράστια!) όπου αναμεσα σε όλα τα ευτράπελα που συμβαίνουν βλέπουμε τα puppets να κάνουν ναρκωτικά, να πηδιούνται, να σφάζονται με αποκορύφωμα μια τεράστια σαλεμένη ιπποποταμίνα με ενα οπλοπολυβόλο στα χέρια! Μνημειώδεις σεκάνς επίσης τα puppets στον πόλεμο του Βιετναμ (Ο Ελαφοκυνηγός). Εξαιρετική.

 

Η Κούκλα Του Σατανα (Τσάκι)

 

Τα σίκουελ του μπορεί να ήταν για γέλια, αλλά το πρώτο ήταν Αντόνιο Κλασομέντες.

 

Phantasm

Περίεργη ταινία τρόμου με ένα διαβολικό γέρο, φονικές μεταλλικές μπάλες και αλλόκοτους νάνους..

 

Demons 1+2 (Argento αν δε κάνω λάθος)

Holy shit! Αυτές οι ταινίες είναι βγαλμένες από εφιάλτη! Η μουσική, η ατμοσφαιρα, η κλειστοφοβία.. Ακόμα και τώρα μπορουν να σε κάνουν να λερώσεις το σώβρακο σου σε χρονο DT. :catmad:

 

Piranhas

 

Jaws κανε στη μπάντα τώρα έρχονται τα Πιράνχας. Ζυγίζουν μόνο λίγα γραμάρια, αλλά πάνε σε κοπάδι, είναι ταχύτατα και μπορουν να σε καταβροχθίσουν σε δευτερόλεπτα! Πανικός στις παραλίες. Αργότερα έβγαλε - ο άσημος τότε James Cameron - το σίκουελ, με πιρανχας που.. πετάγαν :selfcentered: . Great effects though.

 

Killer Condom

Δεν το έχω δει ακόμα, αλλά πρέπει να είναι μπι-μουβιά, αφού αφορά ένα προφυλακτικό με..δόντια, που αποκεφαλίζει.. εε... ε, ξέρετε τώρα.

 

Link to comment
Share on other sites

A, μη ξεχάσω και το Dog Soldiers του φοβερού και τρομερού Νήλ Μάρσαλ (Η Κάθοδος, Doomsday)!

Link to comment
Share on other sites

[/size]Phantasm

Περίεργη ταινία τρόμου με ένα διαβολικό γέρο, φονικές μεταλλικές μπάλες και αλλόκοτους νάνους..

 

Demons 1+2 (Argento αν δε κάνω λάθος)

Holy shit! Αυτές οι ταινίες είναι βγαλμένες από εφιάλτη! Η μουσική, η ατμοσφαιρα, η κλειστοφοβία.. Ακόμα και τώρα μπορουν να σε κάνουν να λερώσεις το σώβρακο σου σε χρονο DT. :catmad:

Το Phantasm είναι πράγματι περίεργη ταινία. Εντελώς ονειρική ροή, γαμάτο μουσικό θέμα και τρομερή ερμηνεία από τον Tall Man. Η πρώτη συνέχεια του είναι πολύ πιο βατή και σε παρόμοιο επίπεδο (παγωτατζής action hero), οι δύο επόμενες κάπως κατώτερες, ενώ ετοιμάζεται και η τέταρτη και μάλλον τελευταία συνέχεια, το Phantasm V: Oblivion

 

Όσο για το Demons, είναι σε παραγωγή και σενάριο Argento και σκηνοθεσία Lamberto Bava

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..