Jump to content

TONY DiTERLIZZI. Sci-fi/Fantasy Artists.


Oberon
 Share

Recommended Posts

Τον ξέρετε! Εχετε δει τα έργα του στο Dragon, σε rpg βιβλία, σε εξώφυλλα, σε κάρτες του Magic. Aκόμη και σε εικονογραφημένα παιδικά βιβλία. Αλλά ίσως να μην θυμάστε (όπως εγώ) το όνομά του.

 

Ο Tony DiTerlizzi δεν είναι ίσως τόσο αναγνωρίσιμος σαν όνομα όσο άλλοι καλλιτέχνες. Είναι όμως ένας μάστερ του είδους, πληθωρικός και ευέλικτος. Περνά εύκολα από το fantasy, στο χιούμορ, στο παραμύθι, στον σουρεαλισμό.

 

Το ίδιο εύκολα περνά και στη χρήση διαφορετικών μέσων σχεδίασης και ζωγραφικής, εξ ου και το παρατσούκλι του "Master of Mixed Media". Στο ίδιο έργο μπορεί να έχει χρησιμοποιήσει τέμπερα, λάδι, μαρκαδόρους και μολύβια και το αποτέλεσμα είναι μαγευτικό. Κάθε σχέδιό του δεν δείχνει μόνο κάποιο χαρακτήρα, κάποιο πλάσμα, αλλά και τον κόσμο μέσα στον οποίο ζει και κινείται έστω κι αν δεν υπάρχει κανένα φόντο στην εικόνα.

 

Οι "elves" του έχουν ένα μοναδικό στυλ, κάπως Κέλτικο, κάπως σκοτεινό, κάπως παραμυθένιο στους οποίους η "δύναμη" δεν μετριέται από τους μυς αλλά από εκείνη την εσωτερική λάμψη που ο DiTerlizzi καταφέρνει να τους δώσει.

 

Ακριβώς αυτό ήταν που με έκανε πριν χρόνια να κολλήσω με το rpg Changeling: The Dreaming. H εκπληκτική εικονογράφηση των βιβλίων του.

 

Το επίσημο Site του καλλιτέχνη είναι ένα από τα καλύτερα που έχω δει. Μπορεί κανείς να ταξιδεύει για ώρες κοιτάζοντας τις πολλές εικόνες του, διαβάζοντας άρθρα για τον ίδιο και την τεχνική του και διάφορα ακόμα. Ιδού και το λινκ και παρακάτω μερικά έργα του Tony.

 

http://www.diterlizzi.com/

 

 

ps-tarsheeva.jpg littlestartist.jpg

ps-githyanki.jpg

bazar.jpg

 

 

diterlizzi-tony.jpg <---- O Tony DiTerlizzi. Φατσούλα "τρελαμένη", "τζαζεμένη" και "φευγάτη"! :lol:

 

Dain

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αν κι έχω δει και κάποια σκίτσα του που δε μ' άρεσαν, μου αρέσουν τα έργα του γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Είναι πραγματικά ένας από τους καλύτερους και τους πιο πολύπλευρους του είδους. Και μπράβο και στους web designers της σελίδας του. Beautiful and practical web design at last...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-171-1108652506_thumb.jpg

post-171-1108652647_thumb.jpg

post-171-1108652830_thumb.jpg

post-171-1108652857_thumb.jpg

post-171-1108652879_thumb.jpg

post-171-1108652903_thumb.jpg

post-171-1108652929_thumb.jpg

post-171-1108652951_thumb.jpg

post-171-1108652980_thumb.jpg

post-171-1108653008_thumb.jpg

post-171-1108653033_thumb.jpg

Και λίγο DiTerlizzi,γιατί είναι από τους αγαπημένους μου(και ένα απωθημένο μου το να του μοιάσω).

Και γιατί πιστεύω πως σε κάθε του εικόνα κρύβονται 1000 παραμύθια.

Link to comment
Share on other sites

Xάρε, υπήρχε ήδη ένα τόπικ για τον DiTerlizzi στο φόρουμ, - στις παρουσιάσεις καλλιτεχνών - οπότε μεταφέρω το τόπικ σου εδώ. Και ναι είναι και μένα από τους αγαπημένους μου.

Link to comment
Share on other sites

Νά 'στε καλά, ρε παιδιά, για τις ωραίες εικόνες... Θα μου φέρει κι ένας φίλος για τα γενέθλιά μου ένα βιβλιαράκι του Changeling με εικονογράφηση του ιδίου, μια χαρά είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει το Αrtwork για το αγαπημενο μου βιβλιοα PLANESCAPE MOSTROUS MANUAL !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..