Jump to content

Καλύτερα παιδικά/νεανικά μυθιστορήματα


distaros
 Share

Recommended Posts

Παλαιοτερα διαβαζα πολλα του χιτσκοκ απο τη σειρα οι τρεις ντετεκτιβ. Ηταν ωραια, με μυστηρια και σασπενσ.

Και καποια του Τριβιζα επισης.

Σημερα μου φαινεται πως τα πιο πολλα τετοια βιβλια ειναι αυτα με τα βαμπιρ.

Link to comment
Share on other sites

Χάρι Πότερ (για να κάνω τη... Χάρη στην Eroviana xaxaxa):tease:

 

Χιχι! Ευχαριστώ! Δεν τα ανέφερα γιατί είναι μεταγενέστερα. Ήμουν 14-15 όταν διάβασα το πρώτο, οπότε δεν το συγκαταλέγω στις παιδικές μου αναμνήσεις. Αλλά ναι, τα θεωρώ από τα καλύτερα νεανικά αναγνώσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε κανείς σας στην βιβλιοθήκη του τον "Μικρό Λόρδο"; ["Little Lord Fauntleroy" του Frances Hodgson Burnett].

Μελό και κλισεδούρα (σήμερα) αλλά από τα αγαπημένα νεανικά μου αναγνώσματα.

 

Πρέπει να το έχω διαβάσει αυτό, και κάπου να υπάρχει σε μια αρχαία έκδοση που την είχε ως παιδί ο πατέρας μου. Τώρα μόνο το παλιομοδίτικο (και άτεχνο) εξώφυλλο μπορώ να φέρω στο νου μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε κανείς σας στην βιβλιοθήκη του τον "Μικρό Λόρδο"; ["Little Lord Fauntleroy" του Frances Hodgson Burnett].

Μελό και κλισεδούρα (σήμερα) αλλά από τα αγαπημένα νεανικά μου αναγνώσματα.

 

Πρέπει να το έχω διαβάσει αυτό, και κάπου να υπάρχει σε μια αρχαία έκδοση που την είχε ως παιδί ο πατέρας μου. Τώρα μόνο το παλιομοδίτικο (και άτεχνο) εξώφυλλο μπορώ να φέρω στο νου μου.

 

Κι εγώ το είχα αυτό, αλλά θυμάμαι ότι δεν μου άρεσε και πολύ. Είναι ένα από τα ελάχιστα παιδικά μου βιβλία που το διάβασα μόνο την "υποχρεωτική" πρώτη φορά και δεν διάβασα ποτέ ούτε αποσπάσματα δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι Πειρατές της Καμινάδας - Ευγένιος Τριβιζάς (ΓΑΜΑΤΟ, αν και από ένα σημείο λίγο μετά τη μέση κι ύστερα, οφείλω να πω πως με ξενέρωνε)

20.000 Λεύγες κάτω από τη Θάλασσα - Ιούλιος Βερν (η επίθεση των γιγαντιαίων καλαμαριών. δεν έχω διαβάσει απόσπασμα με περισσότερο ενθουσιασμό)

Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών - Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν (οι βρυκόλακες των θολωτών τάφων ---> εφιάλτες)

Χόμπιτ - Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν (καθαρός τρόμος η συνάντηση με το Γκόλουμ)

Το Αστέρι του Βορρά - Φίλιπ Πούλμαν (έρωτας)

Χάρι Πότερ - Τζ. Κ. Ρόουλινγκ (θρησκεία)

Μια Σειρά από Ατυχή Γεγονότα - Λέμονι Σνίκετ (αν και νομίζω πως χάνουν όλο το χιούμορ τους τα μεταφρασμένα, και γίνονται ξενέρωτα έως ηλίθια)

Ο Ασπροδόντης - Τζακ Λόντον (είχ χεστεί πάνω μου στην εισαγωγή)

Edited by Howard Crease
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμενα μου εχουν μεινει στο μυαλο τα :

Παραμυθι χωρις ονομα - Π. Δελτα

Γαντι σε ξυλινο χερι - Μ. Κοντολεων

και καποια βιβλια απο τη σειρα Ανατριχιλες....."Ποιος κοιμηθηκε στον ταφο μου", "Μη πλησιαζεις το σπιτι στο δασος" & "Η επιστροφη της μουμιας".

Πωωωω πω...αναμνησεις!!!

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα των Μαμούθ/Το τέλος των τεράτων: Απίστευτα δημιουργήματα ητς Κίρα Σίνου. Κόσμοι που μάγευαν το μυαλό μας και ασταμάτητη δράση...

Απίστευτο βιβλίο.

 

Λοιπόν αυτό που ποτέ δε θα ξεχάσω μιας και είναι το μόνο βιβλίο που με έκανε να δακρύσω ήταν το Όμορφη Πορτοκαλιά Μου...

Κατά τα άλλα πολύ αγαπημένα μου ήταν, Ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου, όπου ξενύχτισα για να το τελειώσω και την άλλη μέρα πήγα σερί στο σχολείο, το Παραμύθι χωρίς όνομα ... Κάποια που διάβαζα ξανά και ξανά ήταν τα Ροβινσώνας Κρούσος, Μυστηριώδες Νησί, Σχολή Ροβινσώνων, 2 χρόνια διακοπές, ταξίδι στο κέντρο της γης. Ο μικρός πρίγκιπας φυσικά. Χωρίς οικογένεια και Δαβιδ Κόπερφιλντ. Πάρα πολύ Άντερσεν. Τι νοσταλγία...

 

 

Το κάλεσμα της άγριας Φύσης!

Edited by Asgaroth
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..