Jump to content

The Event (2010-2011)


DimitrisX
 Share

Recommended Posts

Το Event είναι μια νέα σου-φου-φο-σειρά, που ενδέχεται να καθηλώσει.

Λεπτομέρειες για τη σειρά βλέπετε εδώ: http://en.wikipedia...._Event_episodes

 

Μόλις είδα το τρίτο επεισόδιο (Protect them from the truth) και "φτιάχτηκα" (εύχομαι να μην είμαι ο μόνος).

Η σκηνοθεσία και η δομή θυμίζει λίγο Lost και 24, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν αποτελεί αμάγαλμα ή κλώνο τους.

Τα επεισόδια που προηγήθηκαν είναι τα I haven't told you everything και To keep us safe.

 

Διαφημιστικά για τη σειρά βλέπετε εδώ: http://www.youtube.c...h?v=j4vumb8J-x8

κι εδώ: http://www.youtube.c...feature=channel

 

Απόψεις κανείς;

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη έμαθα για τη σειρά από το post σου. Είδα χθες βράδυ και τα τρία επεισόδια. Ήταν καλά, σίγουρα θα περιμένω τη συνέχεια.

Έμεινα με την εντύπωση ότι η αποκάλυψη ήρθε σχετικά σύντομα, άρα θα χρειαστούν πολλές εξελίξεις για να τροφοδοτήσουν το ενδιαφέρον μας στη συνέχεια.

Πάντως επειδή έχω τραυματική εμπειρία με το fast forward που επίσης είχε ξεκινήσει δυναμικά και εξελίχθηκε σε πατάτα, θα κρατήσω μικρό καλάθι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες. Κι εγώ απο εδώ έμαθα για τη σειρά. Έχω τα τρία επεισόδια, αλλά θα περιμένω να τελειώσει ο κύκλος να τα απολαύσω όλα μαζί. Το τρέιλερ είναι εντελώς ασαφές και μόνο σε συνδυασμό με τα θετικά σχόλια μου δημιουργεί προσδοκίες.

Τώρα, είχα πει δεν ξαναμπλεκω με σειρές που σεναριακά καθοδηγούνται απο μια μεγάλη αποκάλυψη..

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι αυξανόμαστε.:)

Έκανε και ο gregacm ένα σχόλιο για τη σειρά στην ενότητα για νέες σειρές και ταινίες.

Το Flash Forward ήταν εξαιρετική σειρά, κατά τη γνώμη μου (όλα είναι υποκειμενικά άλλωστε;)).

Πάντα κρατάει το ενδιαφέρον να οδηγεί την κούρσα ένα μεγάλο μυστικό. Τώρα, αν ξενερώσουμε στο τέλος, αρκεί να περάσαμε καλά στο ταξίδι.

Καλό το κόλπο, πάντως, που σε κάθε επεισόδιο δίνουν και κάποια απάντηση.

Είδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Με flash forward είχα ξενερώσει κι εγώ.. :(. Το σταμάτησα κάπου στο δέκατο επεισόδιο.

Ίσως να φταίει που έβλεπα και το Λοστ τότε και είχα κορεστεί από την αναμονή κοσμογονικών αποκαλύψεων.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα λεμε απο εδω λοιπον για το The Event.Προς το παρον περιμενω subs για το 3ο επεισοδιο...Ας ελπισουμε να συνεχισει στα ιδια επιπεδα,οπως στα 2 πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τηλεθέαση ακολουθεί την κατιούσα:

 

1ο επεισόδειο:11.2 εκατομμύρια

2ο: 8.5

3o:7.5

και δεδομένου ότι μιλάμε για NBC (ένα από τα μεγαλύτερα κανάλια) αν συνεχίσει έτσι θα παιχθεί μόνο για τα 13 προγραμματισμένα επεισόδεια.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε το ίδιο φαινόμενο συνέχεια: εμφανίζονται σειρές ( βλέπε V, flashforward και τώρα event) που έχουν ένα scifi στοιχείο ως άφορμή και μετά εξελίσσονται σε political η police η family drama η σε συνδοιασμό κάποιων απο αυτά. Ετσι όμως δεν κερδίζουν ούτε τους casual viewers ούτε το κοινό του science fiction αλλά χάνουν και τα δύο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε το ίδιο φαινόμενο συνέχεια: εμφανίζονται σειρές ( βλέπε V, flashforward και τώρα event) που έχουν ένα scifi στοιχείο ως άφορμή και μετά εξελίσσονται σε political η police η family drama η σε συνδοιασμό κάποιων απο αυτά. Ετσι όμως δεν κερδίζουν ούτε τους casual viewers ούτε το κοινό του science fiction αλλά χάνουν και τα δύο.

 

 

 

Θα το έθετα ως εξής: η σύγχρονη τάση των τηλεοπτικών σειρών φαντασίας έχει ως υπόβαθρο (και όχι ως αφορμή μόνο) το φανταστικό στοιχείο, αλλά και πολύ πιο ολοκληρωμένους χαρακτήρες απ' ότι παλαιότερα.

Το πολιτικό, κοινωνικό και οικογενειακό στοιχείο είναι αναπόσπαστα κομμάτια του ανθρώπινου πολιτισμού. Παρουσιάζοντάς τα σωστά (έστω και άτσαλα κατ'εμέ) έχουμε ένα πολυδιάστατο (καμμιά φορά αχταρμά, αλλά δεν πειράζει) μεν, αλλά και πιο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα δε.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα όλων αυτών αποτελεί η αναθεώρηση του BSG.

Ο κύριος λόγος που χάνουν θεατές τα δίκτυα (ή ακριβέστερα δεν αγγίζουν τα μεγέθη που θέλουν) είναι η λάθος προώθηση και διαχείριση του αγαθού τους. Η συνεχής αλλαγή της ώρας/ημέρας του προγράμματος, η ελλειπής διαφήμιση και ο λανθασμένος τονισμός του ύφους της σειράς είναι τα βασικότερα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

To scifi στοιχείο πρ΄πει να υπάρχει από την αρχή ως το τέλος και να εξελίσσεται και να είναι στο κέντρο της ιστορίας. Ολα αυτά συνέβαιναν στο bsg, Με το να βάζεις μόνο κάποιους εξωγήινους η καποιους που είδαν το μέλλον τους και μετα να κάνεις action drama η να ασχολείσαι με τις σχέσεις των χαρακτήρων δεν κάνεις επ. φαντασία αλλά action η σαπουνόπερα με επίφαση επ.φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως... για να πω και μια βλακεία... ενώ η συνέχιση και η επιτυχία μιας σειράς βασίζεται στην αρχική τηλεοπτική της προβολή, δεν έχει τους θεατές που θα έπρεπε να είχε γιατί οι σημερινοί θεατές λένε... "Άσε, θα το κατεβάσω στο ίντερνετ..." ή "Άσε, θα το αγοράσω ολόκληρο σε dvd";

Link to comment
Share on other sites

ωποσδήποτε η δυνατότητα να κατεβάσει κανείς την σειρά από το internet έχει μειώσει αρκετα την τηλεθέαση ειδικά από εκείνους που δεν είναι ιδαιτερα τηλεορασόπληκτοι ώστε να κάθονται την μισή μέρα μπροστά στην τηλεόραση. Μεγάλο μέρος του scifi κοινού ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Αλλά τα κανάλια αντί να προσπαθούννα κάνουν κάτι γι'αυτό επέλεξαν τον δρόμο που ανέφερα παραπάνω.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και το διαδίκτυο έχει επηρεάσει (ακριβέστερα έχει αλλάξει τα φώτα) στην τηλεοπτική και κινηματογραφική βιομηχανία.

Πρώτο θύμα είναι η τηλεθέαση και τα εισιτήρια αντιστοίχως μέχρι, βέβαια, να ξυπνήσουν οι βιομήχανοι (το'καναν, αλλά άργησαν) και να διαθέσουν τα προϊόντα τους διαδικτυακά.

Βασικό μειονέκτημα (κατ'εμέ) στο συλλογισμό του Παναγιώτη (και πολλών συνοπαδών, επίσης) είναι η σύγχυση του δράματος με τη σαπουνόπερα.

Σε οποιαδήποτε σειρά (και γενικότερα σε οποιοδήποτε πνευματικό έργο) η υψηλή ποιότητα, η αρπαχτή ή η φθήνια (βλ. σαπουνόπερα) είναι ξεκάθαρα στοιχεία (παρόλο το αξίωμα περί ορέξεως...).

Το BSG, το Caprica, το SGU, το Enterprise, το Dark Skies, το Drive κ.ά. είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα όλων όσων συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και το διαδίκτυο έχει επηρεάσει (ακριβέστερα έχει αλλάξει τα φώτα) στην τηλεοπτική και κινηματογραφική βιομηχανία.

Πρώτο θύμα είναι η τηλεθέαση και τα εισιτήρια αντιστοίχως μέχρι, βέβαια, να ξυπνήσουν οι βιομήχανοι (το'καναν, αλλά άργησαν) και να διαθέσουν τα προϊόντα τους διαδικτυακά.

Βασικό μειονέκτημα (κατ'εμέ) στο συλλογισμό του Παναγιώτη (και πολλών συνοπαδών, επίσης) είναι η σύγχυση του δράματος με τη σαπουνόπερα.

Σε οποιαδήποτε σειρά (και γενικότερα σε οποιοδήποτε πνευματικό έργο) η υψηλή ποιότητα, η αρπαχτή ή η φθήνια (βλ. σαπουνόπερα) είναι ξεκάθαρα στοιχεία (παρόλο το αξίωμα περί ορέξεως...).

Το BSG, το Caprica, το SGU, το Enterprise, το Dark Skies, το Drive κ.ά. είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα όλων όσων συζητάμε.

 

 

Δεν συγχέω το δράμα με την σαπουνόπερα, απλώς επισημαίνω έστω και με κάποια υπερβολή, ότι οι σχέσεις μεταξύ χαρακτήρων δεν μπορούν να είναι σημαντικότερες από το scifi θέμα μιας σειράς. Αν γίνονται σημαντικότερες τότε η σειρά λίγο ενδιαφέρον θα έχει ως σειρά επ. φαντασίας και το κοινό θα συμπεριφερθεί ανάλογα( και το έχει κάνει).

Οσο για το πρόβλημα του διαδυκτιου δεν θα λυθεί αν τα κανάλια δεν πάρουν την απόφαση να διαθέτουν τισ σειρές και διαδυκτιακά. (και φυσικά παγκοσμίως όχι μόνο στην αμερική). Αλλά εδώ βέβαια μπλέκονται πολλά συμφέροντα.

Πάντως σίγουρα υπάρχουν και άλλο λόγοι για την πτώση στην θεαματικότητα της επ. φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Οτιδήποτε όμως, για να μη χρειαστεί να ξαναζήσω τη grande πατατιά-τέλος του Lost.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Οτιδήποτε όμως, για να μη χρειαστεί να ξαναζήσω τη grande πατατιά-τέλος του Lost.

Kass, μόλις απέκτησες ορκισμένο εχθρό. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό. Λάτρεψα τη σειρά, αλλά βρήκα το τέλος της τραγικό, και ξέρω πολύ κόσμο που νιώθει το ίδιο για το Lost.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό. Λάτρεψα τη σειρά, αλλά βρήκα το τέλος της τραγικό, και ξέρω πολύ κόσμο που νιώθει το ίδιο για το Lost.

Μιλάς για τους μη πραγματικά πιστούς. Τέσπα, ότι είχα να πω για τη δική μου εμπειρία την είπα στο ανάλογο τόπικ.

 

Και ειδικά μετά από εκείνη την αποκαλυπτική, μυστικιστική εμπειρία, όμορφα εξαντλημένος, δεν έχω το σθένος να δοκιμάσω και το ευαγγέλιο του The Event. Φτάνει πια. Ίσως το δω μαζεμένο καμιά άλλη φορά. Ξαπλωμένος στην παραλία του Lost παραμένω ευτυχής ναυαγός. :)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο κι εγώ μαζί σου για το Lost.

 

Λοιπόν, το μεσημέρι είδα το 4ο επεισόδιο του Event και παρατάω τη σειρά.

 

Εκτός από όσα είχαν αρχίσει να γίνονται, οι σεναριογράφοι σκέφτηκαν να κάνουν και λίγη good old propaganda.

 

Παραθέτω αυτούσιο απόσπασμα από το επεισόδιο: (ο πρόεδρος συναντά μια κυρία η οποία δεν είναι Αμερικανίδα. Ο πρόεδρος είναι γιος Κουβανής μετανάστριας).

 

Κυρία: That's amazing. A refugee comes to this country pregnant, poor, alone, and a generation later her son is the President. This is why your country is trully great.

Πρόεδρος: I couldn't agree more.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Οτιδήποτε όμως, για να μη χρειαστεί να ξαναζήσω τη grande πατατιά-τέλος του Lost.

Kass, μόλις απέκτησες ορκισμένο εχθρό. :tongue:

 

 

Και ορκισμένο φίλο :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαι η πτώση τηλεθέασης συνεχίζεται:

4ο επεισ.: 6,5 εκατομμύρια

Μέχρις στιγμής έχει χάσει περίπου 5 εκ. σε 3 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Arachnida: Χθες είδα το πρώτο επεισόδιο και μπορώ να πω πως μου τράβηξε την προσοχή. Βέβαια, με αμερικανιές αυτού του τύπου ξερνάω. Θα του δώσω μερικά επεισόδια για να δω αν θα φάω κόλλημα.

 

SpirosK: Thanx for the support! Το ξέρω πως το debate για το Lost είναι πλέον ετεροχρονισμένο, αλλά εμμένω στην αρχική μου θέση. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Α, σόρυ. Ξέχασα και το άλλο κορυφαίο για το 4ο επεισόδιο.

Σε αμάξι που διασχίζει μια πόλη. Η γυναίκα (πράκτορας fbi) οδηγεί. Ο συνοδηγός ψάχνει με ένα λάπτοπ για ασύρματα δίκτυα.

Ξαφνικά της λέει: "Σταμάτα, σταμάτα".

Παρκάρουν. Αυτός αρχίζει να κάνει τη δουλειά που θέλει στο ίντερνετ.

Παράλληλα κουνάει υποτιμητικά το κεφάλι του και λέει: "Είναι απίστευτο πόσοι άνθρωποι αφήνουν ξεκλείδωτα τα δίκτυά τους".

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Event (2010-2011)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..