Jump to content

Recommended Posts

Stanley

Είμαι στα μισά του Συνέδριο για το Μέλλον(Futurological Congress) και έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί από την γραφή του! Τρομερός τεχνίτης του λόγου,αναπτύσσει θεαματικά τον πρωταγωνιστή και περιγράφει με έναν εντυπωσιακό ρυθμό κωμικοτραγικές καταστάσεις,πάντα με ένα ευφυές και φιλοσοφημένο χιούμορ. Εκτός από το περίφημο Solyaris τι άλλο πρέπει να διαβάσουμε από τον κύριο; Φαίνεται να έχει μεγάλες προοπτικές.

aScannerDarkly

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχουμε τόπικ για τον Τρισμέγιστο Αρχιμάγο της ΕΦ; Κλασσικά, την Κυβεριάδα και τα Ημερολόγια των Άστρων. Από κει και πέρα, μιας και δε βλέπω οι ελληνικοί εκδοτικοί να παίρνουν και πολύ χαμπάρι, ό,τι άλλο βρεις θα είναι στα αγγλικά. Το Σολάρις θα σε εκπλήξει... ευχάριστα. Είναι αριστούργημα, απλά είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που διαβάζεις τώρα.

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχουμε τόπικ για τον Τρισμέγιστο Αρχιμάγο της ΕΦ; Κλασσικά, την Κυβεριάδα και τα Ημερολόγια των Άστρων. Από κει και πέρα, μιας και δε βλέπω οι ελληνι

Stanley

Έψαξα και,προς έκπληξή μου,δεν βρήκα κάτι...Το Σολάρις το ξέρω από την ταινία του Ταρκόφσκι,οπότε ξέρω τι να περιμένω.

aScannerDarkly

Τον Ταρκόφσκι τον λατρεύω. Αλλά η συγκεκριμένη ταινία, έχοντας διαβάσει το βιβλίο, απλά μου φάνηκε λίγη. Ντροπή μου, το ξέρω, αλλά έτσι είναι.

DimitrisX

Και η ταινία του Soderbergh ήταν αξιόλογη πάντως.

Δεν μπορώ να τις συγκρίνω με το βιβλίο, διότι δεν το έχω διαβάσει, αλλά κινηματογραφικώς ήταν και οι δύο πολύ καλές, εστιάζοντας σε διαφορετικά θέματα η καθεμία.

Τον Ταρκόφσκι τον λατρεύω. Αλλά η συγκεκριμένη ταινία' date=' έχοντας διαβάσει το βιβλίο, απλά μου φάνηκε λίγη. Ντροπή μου, το ξέρω, αλλά έτσι είναι.[/quote']

Όχι και ντροπή σου. Κάθε άποψη είναι σεβαστή. ;)

Nienor

Αγαπώ ταινία Ταρκόφσκυ και βιβλίο Λεμ με δυο τελείως διαφορετικούς τρόπους... Ίσως επειδή ακριβώς ειναι τόσο χαρακτηριστικοί εκπρόσωποι άλλου είδους τέχνης κι άρα μπορώ εύκολα να το δω ξεχωριστά, πράγμα που συνήθως δε μπορώ να κάνω με ταινιες από βιβλία που έχω διαβάσει.

heiron

Ενα ερωτημα που με ταλανιζει(καλα δεν βλεπω και εφιαλτες με αυτο απλα με εμποδιζει να παρω το βιβλιο) ειναι:

Το βιβλιο το βλεπετε εξισσου βαρυ και βαρετο για μερικους οσο την(τις) ταινια(ταινιες);Γιατι και το 2001 σαν ταινια ειναι λιγο περιεργη αλλα το βιβλιο μου φανηκε οκ.

Stanley

Ταινιάρα το Σολάρις,αλλά σαν την Οδύσσεια του συνονόματου.......

Εν τω μεταξύ τέλειωσα το βιβλίο του Λεμ και το απήλαυσα δεόντως!Αξίζει σίγουρα,αναρχικό και απελυθερωμένο χιούμορ προς όλες τις κατευθύνσεις με μπόλικη τρέλα και δόσεις φιλοσοφίας...Με λίγα λόγια:της πουτ@νας!

nikosal

Το βιβλίο το βλέπετε εξίσου βαρύ και βαρετό -για μερικούς- όσο την ταινία;

To βιβλίο είναι κλασικό. Αξιοποιεί μερικές μεγάλες ιδέες (ο πλανήτης ως οντότητα, οι εσωτερικές μας αγωνίες, επιθυμίες και φόβοι, η επαφή με κάτι τόσο διαφορετικό) με τον τρόπο ενός master class συγγραφέα. Δεν υπάρχει ένα σημείο του που θα βαρεθείς. Στην εποχή του ήταν κάτι τελείως πρωτότυπο για τα δεδομένα της εφ και σήμερα παραμένει must read. Το έχω διαβάσει δυο φορές και θα το διαβάσω ξανά σε λίγα χρόνια...

Ξέρω, είχες ρωτήσει πριν πέντε μήνες, χεχε...

foivos

solaris απλα τρομερο

nikolaos1960

Χαιρετω την καλη παρεα σας!

Φανατικος φιλος του Στανισλαβ Λεμ (Σολαρις/κυβεριαδα/Συνεδριο για το μελλον/Χειρογραφα που βρεθηκαν σε μια μπανιερα/αναζητηση)

Θελω να ρωτησω οσους εχουν διαβασει το βιβλιο

τα Ημερολόγια των Άστρων

Ειναι κατι σαν την Κυβεριαδα,ειναι διαφορετικο στυλ?Αξιζει να το παραγγειλω?

Ενα ευχαριστω σε οσους κανουν τον κοπο να απαντησουν!

nikosal

Ναι, μπορεί να πει κανείς ότι είναι το πιο κοντινό στην Κυβεριάδα από τα τέσσερα άλλα που αναφέρεις. Διηγήματα είναι και αυτά, γραμμένα με το στιλ της ορμής και του τρελού, ευφυούς χιούμορ του συγγραφέα. Εφόσον σου έχουν αρέσει τα υπόλοιπα, να είσαι βέβαιος ότι θα απολαύσεις τα ταξίδια του Ίον Τίχι, όπως τον έχει αποδώσει ο μεταφραστής Γιώργος Τσακνιάς. Γενικότερα η ελληνική έκδοση (Ποταμός) είναι πολύ καλή.

nikolaos1960

Eυχαριστω συνονοματε!Αφου ο ταξιδιωτης ειναι ο Ιτζον τιτσυ.τοτε θα αξιζει αρκετα!

Σπευδω ταχεως!

Εχεις αλλο υποψη σου σε επειπεδο Κυβεριαδας η συνεδριου για το μελλον?