Jump to content

Star wars vs Star trek (Poll)


Αλχημιστής
 Share

  

29 members have voted

  1. 1. star wars or star trek?

    • star wars
      13
    • star trek
      16


Recommended Posts

Ειναι οι δυο πιο γνωστοι κοσμοι επιστημονικης φαντασιας και εχουν και οι δυο φανατικους οπαδους. Απο οτι ειδα στο φορουμ υπαρχει ειδικη κατηγορια για ανακοινωσεις περι σταρ τρεκ, οποτε ισως οι ψηφοι να πανε εκει.

Παρολα αυτα, προσωπικα θα ψηφισω τους Τζενται του μακρινου γαλαξια. Η δραση και η ιστορια των εξι ταινιων, με εχουν κερδισει. Το ιδιο και οι μονομαχιες με τα φωτοσπαθα και οι πρωτοτυποι πολιτισμοι των πλανητων. starwars.gif

Edited by Αλχημιστής
Link to comment
Share on other sites

Οπως και πολλοι αλλοι μπηκα στο χωρο της ΕΦ μεσω αυτων των δυο.Συγκεκριμενα της παλιας τριλογιας του ΣΓ και της σειρας του Η Επομενη Γενια του ΣΤ.Βασικα το ΣΓ παρα την μεγαλη παραμυθενια ποικιλια του ειναι ενα απλο παραμυθι ενω το ΣΤ μεσω των παμπολλων επεισοδιων των σειρων του εχει πραγματευτει ενα σωρο θεματα.Οποτε το ΣΤ ειναι πιο..."ποιοτικο".Απο την αλλη σαν πιτσιρικι τα διαστημοπλοια μου πολεμουσαν με αυτοκρατοριες και επαναστατες εξωγηινους,δεν εστελναν 3-4 ατομα σ εναν πλανητη για να σκοτωθει ο κομπαρσος οποτε κλινω μαλλον προς ΣΓ.Αλλα θα το σκεφτω λιγο ακομη μεχρι να με εκτελεσουν με οπλα Κλινγκον εκφρασουν τις αντιρρησεις τους οι τρεκαδες...

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τον Ιούλιο Βέρν είναι οι λόγοι για τους οποίους από πολύ μικρή ηλικία κατάλαβα ότι είμαι σου-φου-φίτης.

Μου είναι αδύνατο να επιλέξω έναν από αυτούς, παρότι είμαι Trekker, διότι και οι δύο κόσμοι έχουν πολλά να δώσουν σε έναν φίλο του φανταστικού.

Ο heiron έκανε ένα σύντομο, αλλά περιεκτικό σχόλιο για το ζήτημα.

Οπότε δεν ψηφίζω (μέσα στο κλίμα των επερχόμενων εκλογών είμαι :tongue:).

Link to comment
Share on other sites

Ψήφιασ star trek γιατί το star wars πάντα μου φαίνονταν σαν παραμυθάκι στο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Star Wars. Aν και μου αρέσει και το Star Trek, το Star Wars έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Star Wars.

 

Το Star Trek οπωσδήποτε αποτελεί πιο αρχαία ιστορία για μένα καθώς το έζησα, έστω αποσπασματικά, από μικρό παιδί. Την δε σημασία του δεν την αντιλήφθηκα παρά πολύ αργότερα, στα μισά της περιόδου του Next Generation.

 

Το Star Wars όμως, όπως έχω αναφέρει στο άλλο, σχετικό τόπικ, αποτελεί δυνατό μέρος της ζωής μου. Δεκαπεντάχρονος, να πνίγομαι στον δικό μου Τατουίν, να θέλω να φύγω και να γίνω Τζεντάι (σκηνοθέτης), να κερδίσω το όνειρο. Το Star Wars ήταν το πλήρες όνειρο. Αγόραζα τότε κάθε ξένο περιοδικό που είχε εξώφυλλο κάποια εικόνα από την ταινία. Καθόμασταν μια παρέα φίλοι στο τραπέζι με χαρτί, μολύβια και μπογιές και ζωγραφίζαμε την ταινία. Stormtroopers, sand-people, Darth Vader, droids, x-wings τα αγαπημένα μας θέματα. Είχα αποσπάσματα της ταινίες σε Super 8 (πριν της εποχής VHS και dvd) και έκαιγα τους λαμπτήρες τον έναν μετά τον άλλο για να τα παίζω και να τα ξαναπαίζω στον τοίχο του δωματίου μου. Η ταινία ήταν το όνειρο που με βοήθησε να αντέξω το Λύκειο και να πολεμήσω τους δικους μου για να φύγω έξω.

 

Και όσο αγαπώ το Star Trek, πού σε όλο το Trek να βρω να συγκρίνω στιγμή σαν εκείνη με τον Luke που παρακολουθεί την διπλή δύση στον Τατουίν, με το αξέχαστο κομμάτι του Τζον Γουίλιαμς από πάνω; Η δύναμη του Star Trek είναι κυρίως στα λεκτικά νοήματα, που βγάζει ο διάλογος. Στο Star Wars αρκεί μια εικόνα, η μουσική, τα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Star Wars, γιατί δε θα συγχωρήσω ποτέ εκείνο το ψυχροπολεμικό Star Trek (το 6ο νομίζω ήταν;; )

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Star Trek.

Μου φαίνεται ένας πιο λογικός κόσμος, πιο συγκροτημένος και με ίσως αυτό με έκανε από παλιά να αισθάνομαι ότι το σύμπαν του θα μπορούσε να είναι και πραγματικό.

Το Star Wars είχε γοητεία, αλλά δεν με έπεισε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Star Trek δαγκωτό. Μαζί με όσα είπε η Τιεσσα πιο πάνω να προσθέσω πως και για μένα έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία το Τρεκ, κι ας λατρεύω και το Star Wars.

Link to comment
Share on other sites

ST και ξερό ψωμί! :first:

 

Το ST με αντιπροσωπεύει περισσότερο γιατί βρίσκεται πολύ πιο κοντά στην οπτική μου για το μέλλον, απ' ότι το “μαγικό” σύμπαν του SW. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν αγαπάω και το SW, έπαιξε όμως μεγάλο ρόλο και η ηλικία που πρωτοείδα την κάθε σειρά.

Προτείνω σε όσους δεν τις έχουν δεί να παρακολουθήσουν τις σχετικές παρωδίες ST VS SW στο youtube!:starwars:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ένας πιο λογικός κόσμος, πιο συγκροτημένος και με ίσως αυτό με έκανε από παλιά να αισθάνομαι ότι το σύμπαν του θα μπορούσε να είναι και πραγματικό.

Αυτό που κατεύθυνε την δική μου ψήφο ήταν σε ποιον από τους δύο κόσμους θα προτιμούσα να αποδράσω (έστω και μόνο με την φαντασία).

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ένας πιο λογικός κόσμος, πιο συγκροτημένος και με ίσως αυτό με έκανε από παλιά να αισθάνομαι ότι το σύμπαν του θα μπορούσε να είναι και πραγματικό.

Αυτό που κατεύθυνε την δική μου ψήφο ήταν σε ποιον από τους δύο κόσμους θα προτιμούσα να αποδράσω (έστω και μόνο με την φαντασία).

 

:D Aκριβώς αυτό ήταν που κατεύθυνε και τη δική μου ψήφο. Όχι πως δεν θα ήθελα να περάσω χρόνια και αιώνες στο σύμπαν του SW αλλά το "σπίτι" μου είναι το Σταρ Τρεκ και το σύμπαν του επίσης απίστευτα μαγευτικό.

 

 

 

Robin Hood said:

Star Trek, συμφωνώ με τον Διονύση (paradox? ). Sorry Βούλα!

 

 

Πάρε ψωμί για κανα χρόνο γιατί δεν βλέπω να μένει φούρνος όρθιος στην περιοχή Αθηνών Πειραιώς και Προαστίων!  :tease:

 

 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Star wars γιατί εκεί ζούνε εκείνα τα ωραία αρκουδάκια, τα Έγουοκς. Άλλωστε με το Τρεκ δεν ήμουν ποτέ φίλος (ξέρω, κάψτε τον ζωντανό!)

Link to comment
Share on other sites

Star wars γιατί εκεί ζούνε εκείνα τα ωραία αρκουδάκια, τα Έγουοκς. Άλλωστε με το Τρεκ δεν ήμουν ποτέ φίλος (ξέρω, κάψτε τον ζωντανό!)

 

E, όχι δα. Τι Τρεκκερς θα ήμασταν αν καταδικάζαμε σε θάνατο όποιον δεν συμπαθεί το Τρεκ. Είμαστε ανεπτυγμένα όντα του 24ου αιώνα (ετοιμάστε το Holodeck και κλείστε τον Παρατηρητή μέσα μέχρι να ή να πει ήμαρτον ή να γίνει Τρεκερ αφού υποχρεωθεί να δει και τα 700-κάτι επεισόδια, και τις 10 ταινίες και μερικά ντοκιμαντέρ Τρεκ). Είδες? Τίποτα το μεσαιωνικό και υπανάπτυκτο. :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

:starwars: κι από μένα.

 

 

 

Το ΣΤ δεν το γούσταρα ποτέ και μη με βάλετε να δω 700 επεισόδια, σας παρακαλώ πολύ

 

 

Άλλωστε ο Λουκ Σκάιγουόκερ ήτο ο πρώτος μου έρως :bag: στη β' δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

 

Το ΣΤ δεν το γούσταρα ποτέ και μη με βάλετε να δω 700 επεισόδια, σας παρακαλώ πολύ.

 

 

Υπάρχει η πιο οικονομική ποινή με τις 11 ταινίες. :tease:

Μετά την προβολή τους, θα πρέπει να δηλώσεις τη γνώμη σου για την τελευταία, με βάση την οποία θα αποφασιστούν οι βουρδουλιές που θα λάβεις από τη φατρία που εν τοις πράγμασιν θα επιλέξεις. :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Το ΣΤ δεν το γούσταρα ποτέ και μη με βάλετε να δω 700 επεισόδια, σας παρακαλώ πολύ.

 

 

Υπάρχει η πιο οικονομική ποινή με τις 11 ταινίες. :tease:

Μετά την προβολή τους, θα πρέπει να δηλώσεις τη γνώμη σου για την τελευταία, με βάση την οποία θα αποφασιστούν οι βουρδουλιές που θα λάβεις από τη φατρία που εν τοις πράγμασιν θα επιλέξεις. :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Μόλις συνειδητοποίησα ότι θα είναι και ο Παρατηρητής στο χολοτέτοιο. Ωραία, θα μαζευτούμε μερικοί ακόμα (όλο και κάποιοι), θα παραγγείλουμε και τίποτα πίτσες... μια χαρά. Έχετε και μαξιλάρες;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιότατα! Κερνάμε και Romulan Ale. Για όποιον έχει ευαίσθητο στομάχι έχουμε και γκράπα. :tongue: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kι αν θέλουν και κάτι πιο ελαφρύ έχουμε και rak'tajino (Klingon coffee), φτιαγμένο από τον Quark με τα ίδια του τα χεράκια που για να πάρει τη συνταγή από το Worf κινδύνεψαν μέχρι και οι λοβοί των αυτιών του!   :lol:

 

post-59-0-96131800-1291978523_thumb.jpg

 

 

Οκ, για την προβολή μόνο των ταινιών αλλά είναι μόνο η αρχή. Πρέπει η πλύση εγκεφάλου  μορφωσή τους να είναι πλήρης, οπότε δεν τα γλυτώνουν τα 700 επεισόδια. Εξ άλλου . . . Resistance Is Futile. You Will Be Trekimilated!  :borgassim:

Link to comment
Share on other sites

Σωστοοοοός! :thmbup:

Πλάκα, πλάκα με έφτιαξες, Διονύση, και θα παραγγείλω ένα πολλαπλό cappuccino στην υγειά σου. ;)

Είμαστε όλοι trekkers! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα πρέπει να εφαρμοστεί σε μερικούς αμετανόητους η μέθοδος του Room 23 του Lost,

παράλληλα με ολίγον από Κουρδιστό Πορτοκάλι:

post-1552-0-84614700-1292270591_thumb.gif

Edited by eldim
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω πως θα πρέπει να εφαρμοστεί σε μερικούς αμετανόητους η μέθοδος του Room 23 του Lost,

παράλληλα με ολίγον από Κουρδιστό Πορτοκάλι:

post-1552-0-84614700-1292270591_thumb.gif

 

Χρειάζεται καμμιά φορά. :devil2: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Υπάρχουν και χειρότερα για να τους επαναφέρουμε στο σωστό δρόμο.

 

a/ Ατέλειωτα βασανιστήρια μέχρι να δουν 5 δάχτυλα ή 5 φώτα από τους μάστορες Vorlon που δεν αστειεύονται με κάτι τέτοια και έχουν αναπτύξει πολλές τεχνικές από την εποχή του No 6 και του μεγάλου Jack (όχι του O'Neil).

 

b/ Εξορία στo νησί του Lost παρέα με την Μάγια την μέλισσα, τον Cornelius και 10.000 πεινασμένους Magog.

 

c/ Φιλοσοφικές συζητήσεις με τον Darwin το δελφίνι.

 

d/ Να διαβάζουν εφημερίδα με ένα μάτι Cylon να πηγαίνει πέρα-δώθε και την κοιλιά τους να γουργουρίζει από το πεινασμένο alienάκι.

 

και 5ο και πιο σκληρό, κάτι που δεν θα ευχόμουν ούτε στον χειρότερο εχθρό μου.

 

e/ Να τους καλέσει ο Picard στο δωμάτιο του για να ακούσουν πως παίζει την φλογέρα.

 

Γι'αυτό και λέω σε όλους τους star wars fans, ζητήστε συγχώρεση από τον Kirk και κάθε orion slave girl που τον έχει αφίσα στο δωμάτιο της. O Κirk είναι μεγαλόψυχος και σκοτώνει μονάχα Klingons και Romulans, άντε και κάνα Gorn για να περάσει η ώρα μέχρι το ραντεβού με το επόμενο αμόρε.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Star wars vs Star trek (Poll)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..