Jump to content
Lady Nina

Βυθισμένοι Στίχοι

Recommended Posts

Oceanborn

Μου άρεσε το ποίημα σου... Νομίζω δείχνει πόσο μονόπλευρα είναι τα ανθρώπινα συναισθήματα... Ο καθένας μας τα βιώνει διαφορετικά...

Eugenia Rose

Σ'ευχαριστώ και χαίρομαι που σου άρεσε! biggrin.gif

Πράγματι, είναι κομμάτι αυτοβιογραφικό... Το μέρος των στίχων όμως, όχι των γραμμών που αναφέρονται στη θάλασσα. :)

Ε ναι βρε! Το καταλαβα. Αυτό μας έλειπε!! :flirt:

Lady Nina

Μου άρεσε το ποίημα σου... Νομίζω δείχνει πόσο μονόπλευρα είναι τα ανθρώπινα συναισθήματα... Ο καθένας μας τα βιώνει διαφορετικά...

Ευχαριστώ πολύ κι εσένα, Virginia! Πράγματι, είναι μοναδικά και προσωπικά τα συναισθήματα... Χωρίς, ωστόσο, αυτό να σημαίνει πως είναι παράλογα ή δεν έχουν κάποια βάση...

Σ'ευχαριστώ και χαίρομαι που σου άρεσε! biggrin.gif

Πράγματι, είναι κομμάτι αυτοβιογραφικό... Το μέρος των στίχων όμως, όχι των γραμμών που αναφέρονται στη θάλασσα. smile.gif

Ε ναι βρε! Το καταλαβα. Αυτό μας έλειπε!! flirt.gif

χιχι Λογικό! Αλλιώς θα σας έγραφα από τον... πάτο της θάλασσας και δεν έχει... internet εκεί...! :tongue:

Oceanborn

Lady Nina μου, ανοίγεις μια τεράστια συζήτηση τώρα... Χωρίς να μπω στη διαδικασία να αναλύσω την άποψή μου περί συναισθημάτων περαιτέρω (αφού πρόκειται για ένα τόπικ με σκοπό το ποίημα σου) θα πω ότι ο παραλογισμός είναι μέσα στο παιχνίδι των (συν)αισθήσεων. Να σαι καλά. :)

Lady Nina

Χμμμ... mf_sherlock.gif

Δε θα διαφωνίσω μαζί σου, ούτε και θα δώσω περαιτέρω έκταση στο θέμα.

Θα πω κι εγώ μόνο πως τα (συν)αισθήματα πυροδοτούνται από πολλούς και ποικίλους παράγοντες, τους οποίους δεν μπορούμε απαραίτητα να ελέγξουμε.

Να'σαι κι εσύ καλά, κι αν βρεθούμε σε κανένα μυτίγκιο, τα συζητάμε κι από κοντά! :)

Lady Nina

Ας μην ξεχνάμε ότι πολλά ποιήματα έχουν μελοποιηθεί, με πρώτο και καλύτερο, το γνωστό...

...το νινί σέρνει καράβι.

:eek: Μα, ρε παιδιά είναι δυνατό;; Μα είναι δυνατό;; Δε θα'στε σοβαροί! Μα,

;;; :dazzled:

deadend

Και να ήταν τουλάχιστον ραπ…:death:

Kelley

Τι να σου γράψω; Δεν έχω κριτική, απλά θέλω να πω ότι όσα περιγράφεις παρά-είναι οικεία…αυτό μόνο.

Lady Nina

Τι να σου γράψω; Δεν έχω κριτική, απλά θέλω να πω ότι όσα περιγράφεις παρά-είναι οικεία…αυτό μόνο.

Μετά από τόσους μήνες, εδέησα να απαντήσω... Βέβαια, να μου πεις, δε χρειάζεται απάντηση η διαπίστωσή σου.

Απλά θέλησα να διατυπώσω κι εγώ διάφορα πράγματα που περνούν απ'το μυαλό μου.

Τα ποιήματα είναι ένας τρόπος για να μεταδώσεις τα συναισθήματά σου στους άλλους αυτούσια. Όταν αυτός που τα διαβάζει, ο δέκτης, έχει βιώσει παρόμοια συναισθήματα, τότε προκύπτει αυτό που θα μπορούσαμε να ονομάσουμε συντονισμό.

Κι επειδή ξέρω πόσο δύσκολο και χρονοβόρο είναι να απαλλαγείς από τα συγκεκριμένα συναισθήματα, εύχομαι καλή τύχη σε σένα, αλλά και σε όποιον άλλο τύχει να διανύσει παρόμοιο δρόμο στη ζωή του.

laas7

Βρηκα τον τιτλο υπεροχο. Τα λεει ολα, μεταφορικα και κυριολεκτικα. Νομιζω πως ειναι εξαιρετικο να χωρας ενα ολοκληρο ποιημα η ολοκληρα συναισθηματα, σε εναν τιτλο. Οταν εκ των υστερων το διαβαζεις, καταλαβαινεις τι εννοει και ο τιτλος.

Το ποιημα δεν μπορεσα να το νιωσω, γιατι οσα περιγραφει ειναι μιλια μακρια απο τον τροπο σκεψης μου.

Αλλα το βρισκω αληθινο και ειλικρινες. Και σκεφτηκα κατι τρελο-εχω αυτη την συνηθεια-πως το αληθινο ποιημα ειναι ο τιτλος και ολα τα υπολοιπα ηταν η επεξηγηση.

Lady Nina

χεχε Σ'ευχαριστώ πολύ, Μαριάντζελλα! Η αλήθεια είναι πως δίνω κι εγώ μεγάλη βαρύτητα στους τίτλους...

Διγέλαδος

Όντως παρόλο που δεν συμπάσχω με το ποίημα, μπορώ να το συναισθανθώ! Το κατάφερες :) Και μένα πάρα πολύ μ' άρεσε ο στοίχος

Ή αν βαρκούλα ήμουνα που έμπαζε νερά.

Πώς γίνεται τόσο πολύ μελαγχολικό και σκοτεινό να το κάνεις τόσο λυρικό, μπορείς να μου εξηγήσεις;(ρητορική ερώτηση περισσότερο)

Edited by Διγέλαδος

Lady Nina

Χαίρομαι που μπόρεσες να νιώσεις τα συναισθήματα που θέλει να μεταδώσει το ποίημα. Ίσως (τι ίσως, έτσι είναι...) τελικά τα πιο αυθόρμητα είναι και τα πιο ειλικρινή, αυτά που αγγίζουν τον δέκτη περισσότερο, ακόμα κι αν δεν συμπάσχει μαζί τους. Όσο για την ερώτησή σου, χαίρομαι που είναι περισσότερο ρητορική, γιατί δε θα μπορούσα να την απαντήσω! :p

Σχετικά με τον στίχο "ή αν βαρκούλα ήμουνα που έμπαζε νερά"... Βρε παιδιά; Μόνο σε μένα φαίνεται ο λιγότερο ποιητικός του ποιήματος;; :p

Σ'ευχαριστώ πολύ που το διάβασες και το σχολίασες, Άλεξ! friends.gif

Edited by Lady Nina

laas7

Δεν ειναι πως δινω μεγαλη βαρυτητα στους τιτλους.... νομιζω...γιατι δεν εχει νοημα ενας εξαιρετικος τιτλος με μετριο κειμενο, κατα την γνωμη μου. Απλα επειδη ειναι η πρωτη εικονα που εχεις για ενα κειμενο, ενα βιβλιο, ενα ποιημα σε προδιαθετει αναλογα και πιστευω πως προσπαθωντας για το τελειοτερο δυνατο αποτελεσμα πρεπει να προσεχουμε και τους τιτλους και ολα.

Lady Nina

Δεν ειναι πως δινω μεγαλη βαρυτητα στους τιτλους.... νομιζω...γιατι δεν εχει νοημα ενας εξαιρετικος τιτλος με μετριο κειμενο, κατα την γνωμη μου. Απλα επειδη ειναι η πρωτη εικονα που εχεις για ενα κειμενο, ενα βιβλιο, ενα ποιημα σε προδιαθετει αναλογα και πιστευω πως προσπαθωντας για το τελειοτερο δυνατο αποτελεσμα πρεπει να προσεχουμε και τους τιτλους και ολα.

Αυτό ακριβώς! Τώρα, το αν το κείμενο είναι εξ'ίσου καλό... whistling.gif

laas7

Κρυβε λογια.... ολοι εχουμε δουλεια μπροστα μας! Μεχρι το τελειο... η το τελειοτερο δυνατο τελοσπαντων :mf_bookread: διαβασμα, εργασια και χαρα και βλεπουμε...

Lady Nina

Κρυβε λογια.... ολοι εχουμε δουλεια μπροστα μας! Μεχρι το τελειο... η το τελειοτερο δυνατο τελοσπαντων :mf_bookread: διαβασμα, εργασια και χαρα και βλεπουμε...

χιχι Μα γι'αυτό σφύριξα! ;-)

Πάντως, ακολουθώ τη "συμβουλή" του Καβάφη: πως το ταξίδι είναι η ουσία, όχι ο προορισμός. Γι'αυτό και χαίρομαι τη διαδρομή, την ανάβαση στη σκάλα της Ποίησης...

(Τώρα, αν δε σ'αρέσει ο Καβάφης, την έβαψα! :p)

laas7

Ο καβαφης μου αρεσει, αλλα αυτο δεν σημαινει πως συμφωνω με ολα οσα λεει...

Πιστευω πως η διαδρομη ειναι σημαντικη, το ταξιδι, η προσπαθεια, αλλα δεν ειναι τα παντα. Εξισου σημαντικο ειναι για εμενα και το αποτελεσμα.

Φαντασου να ταξιδευεις μια υπεροχη διαδρομη με ελατα, με εκπληκτικη θεα, με, με, με και μετα να φτασεις σε ενα μερος χαλια... απαπαπα....δεν μπορω... τα θελω ολα!

Edited by laas7

Lady Nina

Κοίτα να δεις συζητήσεις που έχουν ανοιχτεί σ'αυτό το τόπικ... Μια για το νινί που σέρνει καράβι, μια για τα συναισθήματα, τώρα για Καβάφη! :p

Καλά, αν από εδώ που βρίσκομαι (δηλαδή στην αρχή), αρχίσω να αγωνιώ για το πως θα είναι το τέλος, ζήτω που καήκαμε! Θα με πιάσει η ανυπομονησία μου κι όχι μόνο δε θα χαρώ τη διαδρομή, αλλά μάλλον δε θα την κάνω καν!

Απ'ότι κατάλαβα λέμε για διαφορετικά πράγματα, γιατί αυτό που εννοώ εγώ συνδυάζοντας την "Ιθάκη" και "Το πρώτο σκαλί" είναι πως θέλω να χαρώ αυτή την ανάβαση (τη διαδρομή, το ταξίδι) στη σκάλα της ποίησης, γιατί με κάθε σκαλί που θα ανεβαίνω, θα έχω όλο και καλύτερη θέα, όπως όταν ανεβαίνουμε σε ένα βουνό. Φυσικά, ούτε φιλόλογος είμαι, ούτε έχω αξιώσεις κριτικού και αναλυτή της ποίησης, επομένως ο τρόπος που ερμηνεύω τα ποιήματα είναι καθαρά υποκειμενικός, κάτι πολύ προσωπικό.

Επομένως, νομίζω πως δε διαφωνούμε σε κάτι, γιατί ως "ταξίδι" έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μου: τη βελτίωσή μου ως ποιήτρια, στη συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν μπορώ να φανταστώ, λοιπόν, πώς μπορεί η βελτίωση σε κάποιον τομέα να είναι... χάλια! Κατάλαβες τον συλλογισμό μου, τώρα; hmm.gif

TheSea IsBurned

Με αγαπά η Θάλασσα.

wub.gif

Lady Nina

Με αγαπά η Θάλασσα.

wub.gif

χαχαχα Και πού να δεις κι ένα άλλο ποίημα που έχω γράψει για τη Θάλασσα! :p

Φοριέσαι πολύ, τελικά! ;-)

laas7

ΧαχαΧΑχχαΑΑΑΑ.... μηπως να επιστρεψουμε στην κουβεντουλα για το νινι που σερνει καραβι?

Συμφωνω πως δεν διαφωνουμε-κουβεντα κανουμε-και ουτε και εγω εχω αξιωσεις και σχολιαζω υποκειμενικα-λεω την γνωμη μου απλα.

:friends: τι λεγαμε για το νινι? :bleh:

Lady Nina

:friends: τι λεγαμε για το νινι? :bleh:

Και να ήταν τουλάχιστον ραπ…:death:

;-)

Αιθεροβάμων

Ονειρεμένο...

Lady Nina

Σ'ευχαριστώ πολύ, Αιθεροβάμων! :)