Jump to content

Elric of Melnibone


Alexz
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Οι κριτικές για τα βιβλία του Michael Moorcock γίνονται εδώ: https://community.sff.gr/topic/505-michael-moorcock/

 

Recommended Posts

Είμαι θαυμαστής της σειράς έλρικ του μελνιμπονέ. Για την ακρίβεια, ήταν το πρώτο βιβλίο φαντασίας που είχα διαβάσει ποτέ και πραγματικά, για εμένα ακόμη και σήμερα αποτελεί μία από τις πιο κορυφαίες σειρές. Δεν ξέρω αν το έχει διαβάσει κάποιος και πως του φαίνεται. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο Έλρικ είναι ο απόλυτα αντιφατικός ήρωας,ανιήρωας όπως τον χαρακτηρίζει ο ίδιος ο Μούρκοκ. Μια θλιμένη φιγούρα που ανακυκλώνει τις διαφορετικές πτυχές του χαρακτήρα του μέσα από τις περιπέτειές του. Δυστυχώς δεν έχουν το ίδιο βάθος και οι υπόλοιποι χαρακτήρες με αυτόν του πρωταγωνιστή. Ιστορίες που ακροβατούν ανάμεσα στο έπος και την αφέλεια... Μα τον Άριωχ,ο Έλρικ είναι ένας ήρωας που με συντροφεύει από τα παιδικά μου χρόνια,δεν ξέρω πως θα μου φαινόταν αν τώρα ξεκινούσα να διαβάζω τις ιστορίες του,ξέρω όμως πως οι άρχοντες του χάους και ο αιώνιος πρόμαχος με έχουν στιγματίσει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει τις περιπέτειες του Έλρικ πριν από αρκετά χρόνια και παρέμενα διχασμένη για το αν μου άρεσαν ή όχι.

Δεν είχα ψάξει και πολύ να βρω την αιτία. Αλλά τώρα που λες αυτό:

 

[...] Δυστυχώς δεν έχουν το ίδιο βάθος και οι υπόλοιποι χαρακτήρες με αυτόν του πρωταγωνιστή. Ιστορίες που ακροβατούν ανάμεσα στο έπος και την αφέλεια...

 

συνειδητοποιώ επιτέλους γιατί είχα αυτή την αίσθηση ότι σε άλλα σημεία διαβάζω ένα αριστούργημα και σε άλλη μια ακόμα περιπέτεια όπου απλώς πέφτει ξύλο. Μάλλον έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Έλρικ είναι ο απόλυτα αντιφατικός ήρωας,ανιήρωας όπως τον χαρακτηρίζει ο ίδιος ο Μούρκοκ. Μια θλιμένη φιγούρα που ανακυκλώνει τις διαφορετικές πτυχές του χαρακτήρα του μέσα από τις περιπέτειές του. Δυστυχώς δεν έχουν το ίδιο βάθος και οι υπόλοιποι χαρακτήρες με αυτόν του πρωταγωνιστή. Ιστορίες που ακροβατούν ανάμεσα στο έπος και την αφέλεια... Μα τον Άριωχ,ο Έλρικ είναι ένας ήρωας που με συντροφεύει από τα παιδικά μου χρόνια,δεν ξέρω πως θα μου φαινόταν αν τώρα ξεκινούσα να διαβάζω τις ιστορίες του,ξέρω όμως πως οι άρχοντες του χάους και ο αιώνιος πρόμαχος με έχουν στιγματίσει...

 

 

συμφωνώ! Και εγώ ποτε δεν τον συμπάθησα αλλα τις περιπέτειες του τις διάβαζα πιτσιρίκος. :friends:πλέον μου φαινονται άσχημες στην εκτέλεση αλλα διατηρούν μια ιδιαίτερη γοητεία! :thmbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι σαν χαρακτήρας είναι πολύ πιο ολοκληρωμένος από πολλούς άλλους.

Έχει το παρελθόν της φυλής του που τον σημαδεύει και τον έχει γαλουχήσει ως ένα σημείο, το υπόβαθρό του Αιώνιου Προμάχου που τον κάνει διαφορετικό από τους υπόλοιπους της φυλής του και ένα τέλος που σπάνια εώς ποτέ δεν βλέπουμε στο φάντασυ.

Μου αρέσει ο Μουρκοκ σαν συγγραφέας. Για να πω την αλήθεια όχι τόσο για τη συγγραφική του ικανότητα όσο για τις ιδέες του.

 

 

P.S. Και επίσης, επιτέλους και ένας χαρακτήρας φάντασυ παλιάς σχολής που κάνει σεξ!

Link to comment
Share on other sites

Απο την πρωτη κιολας ιστορια,τσακ μπαμ...οχι σαν τον Ντριζτζ ξερω γω που περνανε κατι αιωνες η τα Χομπιτ που κανουν αφου τελειωσει η ιστορια.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Απο την πρωτη κιολας ιστορια,τσακ μπαμ...οχι σαν τον Ντριζτζ ξερω γω που περνανε κατι αιωνες η τα Χομπιτ που κανουν αφου τελειωσει η ιστορια.:lol:

Αυτοί που αναφέρεις είναι μάλλον οι εξαιρέσεις. Ο Κόναν και το δίδυμο της συμφοράς από το Lankhmar μια χαρά την έβγαζαν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

 

Απο την πρωτη κιολας ιστορια,τσακ μπαμ...οχι σαν τον Ντριζτζ ξερω γω που περνανε κατι αιωνες η τα Χομπιτ που κανουν αφου τελειωσει η ιστορια.laugh.gif

Αυτοί που αναφέρεις είναι μάλλον οι εξαιρέσεις. Ο Κόναν και το δίδυμο της συμφοράς από το Lankhmar μια χαρά την έβγαζαν

 

Να προσθέσω και τους ανεκδιήγητους Τενάκα Χαν και Κόναβαρ.. (αλλά μπορεί να μετράνε για ένας αφού είναι του ίδιου συγγραφέα :p)

Link to comment
Share on other sites

Ω μα ελάτε τώρα... είναι διαφορετικοί χαρακτήρες. Αυτούς που ανέφερε η Άνοιξη δεν τους γνωρίζω αλλά από όσα γνωρίζω για τον Κόναν; Ο τύπος είναι βάρβαρος! όχι εκλεπτυσμένος κληρονόμος μίας Λαμπρής Αυτοκρατορίας ούτε κάποιος ευγενής μίας καπιταλιστικής απολυταρχικής κοινωνίας!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Elric of Melnibone
  • Φάντασμα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..