Jump to content

Ηλεκτρονικά βοήθηματα


Jester
 Share

Recommended Posts

Μετά από μια συζήτηση που είχαμε στην Ξεσαλλονίκη με κάποιους από τους λογοτέχνες του forum και θέμα τον ορθογραφικό/συντακτικό/γραμματικό έλεγχο στο Word, θυμήθηκα ένα καλό web-site που ελέγχει την ποιότητα ενός κειμένου (βασικά θυμήθηκα την ύπαρξη του αλλά δεν θυμόμουν την διεύθυνση...).

 

Μιας και τελικά το ξέθαψα μέσα από τα bookmarks, είπα να αραδιάσω μαζί με αυτό ό,τι παρόμοιο έχω βρει και θεωρώ ότι θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο.

 

Ξεκινάμε με το προαναφερθέν web-site.

 

 

Paper rater - http://www.paperrater.com/

Για να βρεις τα πρώτα χοντρά προβλήματα σ' ένα κείμενο. Δωρεάν.

PaperRater.com analyzes documents immediately, 24/7, in real-time. We provide in depth analysis to help the student improve grammar and writing. Some of our features include:

 

  • plagiarism detection
  • spelling and grammar check
  • style and word choice analysis
  • readability stats

 

Μην περιμένετε να κάνει mf_popeanim.gif mf_popeanim.gif αλλά δείχνει καλό. Α, και δουλεύει μόνο για αγγλικά κείμενα.

 

 

Focus Writer - http://gottcode.org/focuswriter/

Για να συγκεντρώνεσαι καλύτερα όταν γράφεις. Δωρεάν.

Ένας κειμενογράφος φτιαγμένος έτσι ώστε να συγκεντρώνεσαι στο να γράφεις και όχι στο πρόγραμμα αυτό καθεαυτό.

 

FocusWriter is a fullscreen, distraction-free word processor designed to immerse you as much as possible in your work. The program autosaves your progress, and reloads the last files you had open to make it easy to jump back in during your next writing session, and has many other features that make it such that only one thing matters: your writing....

Να κι ένα screenshot όλης της οθόνης.

post-2418-128810101124_thumb.png

 

 

 

Evernote - http://www.evernote.com/

Για να μην χάνονται οι καλές ιδέες. Δωρεάν (πληρώνεις αν θες για παραπάνω χώρο κλπ)

 

web-site και συνοδευτικές εφαρμογές για να κρατάς σημειώσεις. Μπορείς να του πετάξεις εύκολα μέσα εικόνες, web-sites ολόκληρα ή αποσπάσματα τους κλπ. (ειδικά αν είσαι από αυτούς που έχουν και κανένα iPhone, iPad, Android ή αντίστοιχη συσκευή)

 

Cheesy video:

 

 

 

LiveScribe - http://www.livescribe.com/en-us/

Για σημειώσεις όπως και το από πάνω. Ξεκινάει από $150.

Ένα, χοντρό, στυλό το οποίο θυμάται τι έγραψες και μπορεί να το περάσει στον υπολογιστή σου μαζί με την ηχογράφηση του τι ακουγόταν την ώρα που το έγραφες.

Βασικά δείτε τα βίντεο εδώ http://www.livescrib...en-us/smartpen/ τα εξηγούν πολύ καλύτερα από 'μένα.

 

Δεν ξέρω για εσάς αλλά από τότε που είδα υπολογιστή για πρώτη φορά ήθελα ένα τέτοιο...

 

 

 

 

Αυτά από εμένα, για πείτε κι εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Google Docs - https://docs.google.com

Για να έχεις πρόσβαση σε στα κείμενα απ' όπου έχεις Internet. Δωρεάν.

Online office suite με προγράμματα αντίστοιχα του Word, Excel κλπ. Έχει λίγο πολύ ό,τι έχουν και τα αντίστοιχα offline προγράμματα αλλά αποθηκέυονται στο site και μπορείς να

  1. έχεις πρόσβαση στα κείμενα σου απ' όπου έχεις πρόσβαση στο Internet (σε περίπτωση που σου έρθει όρεξη να γράψεις στη δουλιεά ας πούμε...)
  2. κανεις upload τα ήδη υπάρχοντα αρχεία ή να ξεκινήσεις να γράφεις ένα από την αρχή.
  3. μοιραστείς τα κείμενα σου με άλλους χρήστες είτε για να διαβάζουν μόνο είτε για να γράφετε μαζί.

π.χ.

highlighting.png

Link to comment
Share on other sites

Φέτος στο νανόριμο δοκιμάζω το focus writer κι έχω να πω τα εξής:

 

α) μπορείς να θέσεις ημερήσιο στόχο (λέξεις που θέλεις να γράψεις, ώρα που θέλεις να γράψεις), να βάλεις κι ένα "ξυπνητήρι" (αυτό για μένα που πρέπει να πάω στη δουλειά :Ρ) κι απλά γράφεις.

β) δεν βλέπεις παραθυράκια δεξιά κι αριστερά, δεν σου κάνει μπλιπ το εμεσένε και δεν σε βάζει σε πειρασμό ο ανοιχτός φάιερφοξ στην σελίδα του σφφ για να δεις πώς τα παν οι άλλοι. :Ρ

γ) έχει σπελ τσεκ ελληνικό, αγγλικό (εννοώ ΑΓΓΛΙΚΟ, εκτός από αμερικάνικο) κλπ

δ) πολύ ξεκούραστο και μπορείς να φτιάξεις το μπακράου όπως σ' αρέσει και σ' εμπνέει.

 

Το συστήνω στους νανοριμίτες ανεπιφύλακτα λέμενες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! :mf_sherlock:

 

Έχω κάνει ξανά αναφορά σε αυτό, αλλά ένα πρόγραμμα που είχα βρει αρκετά χρήσιμο στο παρελθόν είναι το Writer's Café, το οποίο δίνει διάφορα εργαλεία, όπως σημαντικά πρόσωπα ή τόποι (πολύ χρήσιμο όταν γίνεται η όποια διαδικασία για συνεργασιακή συγγραφή), σημεία «κλειδιά» στην ανάπτυξη της πλοκής υπό τη μορφή καρτελών που μπορείς να μετακινήσεις στο χρόνο, παράλληλες πλοκές, κ.ά. Δεν είναι το άλφα και το ωμέγα, αλλά σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά, ειδικά έναν πρωτάρη, καθότι οργανώνει την εργασία σ' ένα μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ το yWriter το οποίο είναι freeware και βοηθάει αρκετά στην οργάνωση μεγάλων κειμένων (αν και ακόμα ψάχνω τα του ορθογραφικού ελέγχου καθώς και τα της εξαγωγής σε .rtf αρχεία)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

<παρέμβαση>Βάλτε κανένα link! Αν και το Google είναι φίλος μας καμιά φορά υπάρχουν πολλά με το ίδιο/παρόμοιο όνομα.</παρέμβαση>

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Wait!! :eek: Είδα τον RaspK;!!!

Δεν προβλέπω μόνιμη παρουσία, αλλά τουλάχιστον αραιά και που θα περνάω. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το yWriter είναι όντως πολύ καλό για τα μεγάλα κείμενα. Γι αυτούς που γράφουν αρχικά με πολύ brainstorming και τρέχουν μετά να οργανωθούν, ένα απλό αλλά πολύ εύχρηστο δωρεάν πρόγραμμα είναι το Papel.

Link to comment
Share on other sites

Το Writer's Cafe είναι αρκετά καλό, το χρησιμοποιούσα κάποτε, αλλά ακριβούτσικο. Εγώ είχα το demo. Τώρα χρησιμοποιώ το storybook, open source και βγαίνει και σε package deb έκδοση για τα ubuntu (τώρα, πρόσφατα το έκαναν αυτό). Μου αρέσει και με οργανώνει αρκετά. Αλλά! Προσοχή στα updates. Ακόμα κι αν κάνεις save το αρχείο, κανείς δε σου εγγυάται ότι θα υπάρχει και μετά την ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Ένα εξαιρετικό βοήθημα είναι και το Scrivener, που πλέον υπάρχει και σε έκδοση για Windows (ξεκίνησε σε Mac). Το μεγαλύτερο προσόν της εφαρμογής είναι πως προσπαθεί -- και το πετυχαίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό -- να μην επιβάλλει στον χρήστη μια συγκεκριμένη "συγγραφική μέθοδο". Αντίθετα, θέτει στην διάθεσή της σειρά διαφορετικών εργαλείων και την αφήνει ελεύθερη να διαλέξει τι θα χρησιμοποιήσει και τι όχι. Χαρακτηριστικό είναι πως το Scrivener χρησιμεύει εξ΄ ίσου και για συγγραφή διδακτορικών και συναφών μακροσκελών κειμένων.

Link to comment
Share on other sites

Για σημειώσεις χρήσιμο είναι να κοιτάξει κανείς και το Simplenote, αν ενδιαφέρει κάτι πιο ελαφρύ απ' το Evernote. Σημειώστε (...) πως για το Simplenote προσφέρεται (δωρεάν) μεγάλη ποικιλία διαφοετικών clients για κάθε σχεδόν είδος desktop και/ή mobile πλατφόρμας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...μάλλον σε αυτό το νημα ταιριάζει...

 

Ηλεκτρονικός λογογράφος

 

 

Γνώμες;

Τον χρησιμοποιεί κανένας απο τους συγγραφείς εδω μέσα;

Βολεύει;

 

κι αν βολεύει, ποια έκδοση να προτιμήσω; Την Ελληνική ή την Ελληνοαγγλική;

Link to comment
Share on other sites

...μάλλον σε αυτό το νημα ταιριάζει...

 

Ηλεκτρονικός λογογράφος

 

 

Γνώμες;

Τον χρησιμοποιεί κανένας απο τους συγγραφείς εδω μέσα;

Βολεύει;

 

κι αν βολεύει, ποια έκδοση να προτιμήσω; Την Ελληνική ή την Ελληνοαγγλική;

 

Η έκδοση 3.0. Aλλα την λες και άλλα σου γραφεί. Ίσως θέλει πολύ κάλο μικρόφωνο που εγώ δεν έχω .

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλει να μιλάς αργά και καθαρά ακριβώς όπως υπαγορεύεις σε κάποιον για να γράφει.

Δεν ενδείκνυται για φαντασίας όπου υπάρχουν συχνά ασυνήθιστες λέξεις που δεν κατανοεί.

Τον δοκίμασα στην αρχή όταν δεν είχα εξοικειωθεί με το να πληκτρολογώ αλλά αποδείκτηκε πολύ χρονοβόρο.

Οπως ο προλαλήσας έχω την έκδοση 3.0.

Link to comment
Share on other sites

Το δκίμασα κι εγώ τελικά, και με καλό μικρόφωνο (πυκνωτικό για τους γνωρίζοντες). Μάπα το καρπούζι.

Δεν είναι οτι δεν λειτουργεί, αλλά οτι είναι αργό. Πρέπει να πεις ολόκληρη την πρόταση (με τα "βάλε κόμμα, βάλε τελεία" κλπ) και να περιμένεις μετά να το επεξεγατεί για να το γράψει. Αφου το γράψει πρέπει να το ξαναδιαβασεις για να δεις αν δεν "άκουσε" κάποιες λέξεις καθαρα...

 

Στο τέλος ο χρόνος που απαιτείται είναι περισσότερος απο το να το δακτυλογραφήσεις.

Ακυρο απο εμένα και αρνητική ψήφος.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι οτι δεν λειτουργεί, αλλά οτι είναι αργό. Πρέπει να πεις ολόκληρη την πρόταση (με τα "βάλε κόμμα, βάλε τελεία" κλπ) και να περιμένεις μετά να το επεξεγατεί για να το γράψει. Αφου το γράψει πρέπει να το ξαναδιαβασεις για να δεις αν δεν "άκουσε" κάποιες λέξεις καθαρα...

 

Στο τέλος ο χρόνος που απαιτείται είναι περισσότερος απο το να το δακτυλογραφήσεις.

Ακυρο απο εμένα και αρνητική ψήφος.

 

Καλά έκανες και μας το είπες, Drake.

Συνήθως όταν θέλει κανείς να γράψει, θέλει να προχωράει γρήγορα χωρίς τέτοιες διακοπές.

'Έτσι που το ακούω, δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα πιο σίγουρο για να μου τη σπάσει και να μου κάνει την έμπνευση να πάει περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οτι δεν λειτουργεί, αλλά οτι είναι αργό. Πρέπει να πεις ολόκληρη την πρόταση (με τα "βάλε κόμμα, βάλε τελεία" κλπ) και να περιμένεις μετά να το επεξεγατεί για να το γράψει. Αφου το γράψει πρέπει να το ξαναδιαβασεις για να δεις αν δεν "άκουσε" κάποιες λέξεις καθαρα...

 

Στο τέλος ο χρόνος που απαιτείται είναι περισσότερος απο το να το δακτυλογραφήσεις.

Ακυρο απο εμένα και αρνητική ψήφος.

 

Καλά έκανες και μας το είπες, Drake.

Συνήθως όταν θέλει κανείς να γράψει, θέλει να προχωράει γρήγορα χωρίς τέτοιες διακοπές.

'Έτσι που το ακούω, δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα πιο σίγουρο για να μου τη σπάσει και να μου κάνει την έμπνευση να πάει περίπατο.

 

Ακριβώς αυτό!

Ηλεκτρονικός bustmyballsογράφος

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για τους επίδοξους σεναριογράφους υπάρχει και το CeltX το οποίο είναι freeware. Έχει κάτι θέματα με την εξαγωγή κειμένων βέβαια, αλλά δε βαριέσαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα βασικά εργαλεία που χρησιμοποιώ έχουν ήδη αναφερθεί (Scrivener, Evernote). Επίσης κατά καιρούς βρίσκω χρήσιμο το Freemind και μόλις σήμερα ανακάλυψα το Linoit (συγγνώμη αν έχουν αναφερθεί και αυτά και δεν το πήρα είδηση). Το Linoit είναι online εργαλείο, πράγμα που μπορεί να είναι αρνητικό (δεν μπορείς να δουλέψεις χωρίς σύνδεση) ή θετικό (μπορείς να δουλέψεις από οποιονδήποτε υπολογιστή). Λειτουργεί βασικά ως ένας εικονικός φελοπίνακας κι εμένα με βoλεύει πολύ όταν θέλω να οργανώσω τα αρχικά στάδια της πλοκής (από τα πράγματα που με δυσκολεύουν περισσότερο). Είναι δωρεάν κι αξίζει μια δοκιμή νομίζω.

 

Salam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..