Jump to content

Η βιβλιοθήκη μας!


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Όντως τα βιβλία σου δεν είναι και τόσα πολλά, αλλά η αναλογία ποιότητα- σύνολο είναι πολύ καλή. Μιλάω εκ πείρας γιατί έχω διαβάσει τα περισσότερα. Ελπίζω να σου αρέσουν και εσένα, και να αποκτήσεις έτσι κίνητρο για να μεγαλώσεις την συλλογή σου ;-)

 

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τα καλά σου λόγια :friends:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    5

  • mman

    8

  • Δημήτρης

    24

  • BladeRunner

    11

Λοιπόν ας ρίξω κι εγώ φωτό αφού με απειλεί ο Δημήτρης αλλά δεν έκατσα (προς το παρόν, ίσως άλλη φορά βρε αδερφέ) να βγάλω σε κοινή θέα βιβλία από το ντουλάπι, ούτε καν αυτά που είναι οριζόντια στα ράφια. Όπως βλέπετε δεν είναι πολλά λοιπόν αν και για 1,5 βιβλιοθήκη είναι μάλλον αρκετά όπως βλέπετε...

Πρώτα η κύρια βιβλιοθήκη...

13173_10152549006195472_1990258968_n.jpg

Κι έπειτα του γραφείου

553994_10152549006355472_1376373421_n.jpg

Όπου στο μικρό κάτω ράφι χωράνε οριακά βιβλία τσέπης στο ύψος κι έτσι με παίρνει για 2η σειρά οπότε έχω αυτά τώρα που μιλάμε μπροστά μου

223410_10152549006385472_1620801080_n.jpg

Για τα υπόλοιπα όπως και για κάτι ψιλά από το χωριό ίσως μία άλλη φορά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Bump στο topic με την βιβλιοθήκη της μαμάς μου αυτή την φορά. Όπως εύκολα θα καταλάβει κανείς τα περισσότερα βιβλία της με αφήνουν αδιάφορο, υπάρχουν όμως και μερικά πολύ καλά. Π.χ. ''Πουλημένες'', ''Ποτέ Χωρίς την Κόρη μου'', ο Ναγκίμπ Μαχφούζ και η Περλ Μπακ που δεν φαίνεται στην φωτογραφία. Και ο Έριχ Φον Ντένικεν που δεν ήξερα ότι είχαμε στο σπίτι.

 

Άλλος κανείς για να βγάλει το καμάρι του στη φόρα; :lolipop:

post-1628-0-39154900-1372602188_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To φιλί του Δράκου της Δημουλίδου είναι πιθανότατα το μοναδικό που έχω διαβάσει αλλά είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό.

Ίσως ανεβάσω κι εγω κάποιες φώτο ΑΝ το θυμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιάς και με τόση ζέστα..(που λέμε εμείς εδώ..) δεν αντέχω να κάνω οτιδήποτε άλλο...ας δώσω μια πρόχειρη φωτό που έχω...Ευτυχώς, έχω χώρο γιατί οι επόμενοι μήνες θα είναι καλοί για βιβλία.. Μου έμειναν και κανά δυο ράφια να γεμίσω..για να δούμε..

 

IMG_0336.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντως έχεις πολύ κενό χώρο τον οποίο πρέπει απαραιτήτως να γεμίσεις. Αμαρτία είναι να μένει έτσι :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως έχεις πολύ κενό χώρο τον οποίο πρέπει απαραιτήτως να γεμίσεις. Αμαρτία είναι να μένει έτσι :D

 

 

Τώρα το είδα..Βέβαια αναφέρομαι σε ένα ακόμη έπιπλο που έχει τέσσερα μεγάλα ράφια και θα μπεί σε ένα δωμάτιο. Ευτυχώς έχω χώρο για τα βιβλία γιατί από τη στιγμή που γνώρισα πιο ενεργά το sff...έχουν αυξηθεί 100% οι αγορές που αφορούν βιβλία και αυτό βέβαια είναι καταπληκτικό από μόνο του. Τόσα χρόνια με τη δουλειά δεν είχα χρόνο ούτε για ανάγνωση..ούτε για αγορές. Τώρα κάνω οικονομία και θα αγοράζω πακετάκια από το ίντερνετ. Ευελπιστώ σε κάποια χρόνια να γεμίσω ένα δωμάτιο με ράφια γεμάτα βιβλία. Θα είναι η πνευματική περιουσία της μικρής μου κόρης..χεχε.. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βλέπω δεν έχεις καθόλου ε.φ, θα πρέπει να εμπλουτίσεις τη συλλογή σου...χα χα. :) 

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχει αυτό το τόπικ, δεν το είχα δει.

 

Η βιβλιοθήκη μου πιάνει όλο το διάδρομο ανάμεσα στα δωμάτια χεχε στα περισσότερα ράφια δε, τα βιβλία είναι σε δύο σειρές, μπρος - πίσω. Δεν ξέρω πότε θα φύγει ο όροφος.

 

attachicon.giflibrary-all.JPG

 

Μια λεπτομέρεια που δεν φαίνεται στη μεγάλη φωτογραφία: Το κάτω μέρος της εφ, με την αγγλική σειρά masterworks (άλλα τόσα κρυμμένα από πίσω) και ανθολογίες.

 

attachicon.giflibrary-sf.JPG

 

Έχω άλλες τρεις βιβλιοθήκες, κάπως μικρότερες. Αλλά αυτή είναι η καλή μου.

 

Εντυπωσιακότατη συλλογή. Πόσα βιβλία θα έλεγες ότι έχεις περίπου; Μπορείς να κάνεις έναν πρόχειρο υπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

Μια τέτοια βιβλιοθήκη θέλω! Εγώ έχω μια κανονική που είναι υπερπλήρης (και αναρωτιέμαι πότε θα πέσει από το βάρος) και μια άλλη μικρότερη, επίσης υπερπλήρης, και δυο τραπεζάκια με πανύψηλες ντάνες βιβλίων τσέπης και φυσικά κούτες κάτω από το κρεβάτι και ντάνες βιβλίων σε μια ντουλάπα. Όμως με τέτοια βιβλιοθήκη, θα χώραγαν όλα όσα έχω και θα ήταν καλύτερα οργανωμένα. Να φανταστείς η μεγάλη βιβλιοθήκη που έχω είναι ένα από τα έξι κομμάτια της δικής σου! Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, μπορούν να χωρέσουν στην βιβλιοθήκη σου, σε διπλές σειρές, γύρω στα 3.500 βιβλία! Εγώ πάνω από 2.500 μαζί με εκδόσεις εφημερίδων, βίπερ κλπ δεν έχω!

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πσσσ, γουστάρω!! σαν να μένεις σε βιβλιοπωλείο :)

 

Εγώ μόλις είδα την πρώτη εικόνα νόμιζα ότι ΟΝΤΩΣ ήταν σε κάποιο βιβλιοπωλείο, ή έστω σε κάποια δημοτική βιβλιοθήκη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε να βάλει ο new reality τη δική του, επιστημονικής φαντασίας.

 

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό, μια και ρωτάτε, η μεγάλη μου πρέπει να χωράει (με τις διπλές σειρές) 2,850 βιβλία. Δεν έχει διπλές σειρές παντού συν ότι υπάρχουν μερικά λευκώματα τέχνης, πιο ογκώδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο νούμερο σίγουρα χτυπάς πεντάδα με τα μέλη που έχουν τα περισσότερα βιβλία. Εγώ που αγοράζω εδώ και πολλά χρόνια δεν πρέπει να έχω παραπάνω από 1100. Άντε και εις ανώτερα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε να βάλει ο new reality τη δική του, επιστημονικής φαντασίας.

Δεν πρόκειται, οι κανονισμοί του forum απαγορεύουν πορνογραφικό υλικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A, το ήξερες και εσύ; Νόμιζα ότι δεν το λένε. Ο New Reality έχει όλους (δηλ. και τους 141!) τόμους από την πορνογραφική σειρά «Red Hot Planet» (μαζί με τους 77 τόμους του spin off «Fahrenheit 541 - the fucking melting point»). 

 

Δημήτρη, ο στόχος μου είναι ο ανάποδος. Αν εξαιρέσεις λίγη ξένη εφ (1-2 τόμους το μήνα), τα τελευταία χρόνια μειώνω δραστικά τη βιβλιοθήκη μου. Έχω χαρίσει γύρω στα 1,000, ίσως και περισσότερα βιβλία που δεν θα διάβαζα ποτέ, στην εδώ Δημοτική Βιβλιοθήκη και έτσι έχω τη χαρά ότι τα διαβάζουν άλλοι... Βέβαια δεν τα είχα διαλέξει, είχαν έρθει με πλάγιο τρόπο στα χέρια μου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

A, το ήξερες και εσύ; Νόμιζα ότι δεν το λένε. Ο New Reality έχει όλους (δηλ. και τους 141!) τόμους από την πορνογραφική σειρά «Red Hot Planet» (μαζί με τους 77 τόμους του spin off «Fahrenheit 541 - the fucking melting point»). 

 

 

Ξέχασες τους 136 τόμους του "Voluptuous Hybrids"! :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε να βάλει ο new reality τη δική του, επιστημονικής φαντασίας.

 

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό, μια και ρωτάτε, η μεγάλη μου πρέπει να χωράει (με τις διπλές σειρές) 2,850 βιβλία. Δεν έχει διπλές σειρές παντού συν ότι υπάρχουν μερικά λευκώματα τέχνης, πιο ογκώδη.

 

Νίκο, ίσως σου διαφεύγει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, ο στόχος μου είναι ο ανάποδος. Αν εξαιρέσεις λίγη ξένη εφ (1-2 τόμους το μήνα), τα τελευταία χρόνια μειώνω δραστικά τη βιβλιοθήκη μου. Έχω χαρίσει γύρω στα 1,000, ίσως και περισσότερα βιβλία που δεν θα διάβαζα ποτέ, στην εδώ Δημοτική Βιβλιοθήκη και έτσι έχω τη χαρά ότι τα διαβάζουν άλλοι... Βέβαια δεν τα είχα διαλέξει, είχαν έρθει με πλάγιο τρόπο στα χέρια μου.

 

Πολύ καλά κάνεις. Εγώ ότι βιβλίο διαβάζω και δεν μου αρέσει, το χαρίζω ή ανταλλάσω με φίλους.

 

Κανένα άλλο μέλος που να θέλει να μας δείξει το καμάρι του;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nikosal, πίστεψα πως αστειευόσουν αρχικά... Εντυπωσιακό το πλήθος των βιβλίων σου!

Εμείς έχουμε, με τη γυναίκα, 3 βιβλιοθήκες όλες κι όλες +δεξιά κι αριστερά σε ράφια... Η μία είναι βαθιά όμως, με τρεις σειρές βιβλίων. Η μία από τις τρεις είναι αφιερωμένη στο fantasy, με ό,τι διακοσμητικά καλούδια μπορεί να περιέχει και να ταιριάξουν (ξωτικά, κρυστάλλους, πίπες κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Που τα χωράτε όλα αυτά ρε παιδιά;

Εγώ είμαι πολύ επιλεκτικός στο τι κρατώ και έχω πάλι γεμίσει τρεις βιβλιοθήκες και τα πιο πολλά στην αποθήκη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..