Jump to content

e-books και e-book readers


Keuthonymos
 Share

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα e-books και φυσικά για τους e-book readers. Επίσης επειδή σκέφτομαι να αγοράσω έναν e-book reader αν κάποιος/α έχει ή σκοπεύει να αγοράσει, να μου προτείνει κάποιον.

 

Υ.Γ : Έψαξα και δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θέμα στο forum. Εκτός κι αν δεν έψαξα καλά :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε πάρει το Kindle της Amazon και μέχρι στιγμής είμαστε τίγκα ικανοποιημένοι!!!

 

+ Η υφή της οθόνης σαν βιβλίο, χωρίς backlight που κουράζει τα μάτια

+ Η άπειρη διάρκεια της μπαταρίας (μέσα σ' ενάμισι μήνα το έχουμε φορτίσει μόνο δυο φορές)

+ Η υπέροχη θήκη που το συνοδεύει, με ενσωματωμένη μικρή λαμπίτσα (τραβάς την πάνω δεξιά γωνία της θήκης κι ανάβει) που πέφτει πάνω στην σελίδα χωρίς να κάνει αντανάκλαση, πολύ διακριτική για τον δύσμοιρο που κοιμάται δίπλα. :Ρ

+ Η πολύ μεγάλη χωρητικότητα

+ Το μικρό μέγεθος που βοηθάει να το κουβαλάς παντού

+ Το ελάχιστο βάρος

+ Oxford dictionary προεγκατεστημένο, κάνεις κλικ στην λέξη που δεν ξέρεις κι αμέσως έχεις την ερμηνεία της

+ Μπορείς να κάνεις σημειώσεις

+ Συνδέεται με το internet

+ Διαβάζει αρχεία word/pdf

+ Ελκυστικότατη τιμή

+ Πάναπλη χρήση

 

- Κάνει μόνο αυτό που λέει: e-book reading και τίποτε άλλο

- Η ποικιλία σ' ελληνικούς τίτλους αγγίζει το μηδέν

- Η μεταφορά γίνεται με μια συγκεκριμένη εταιρεία κούριερ που φροντίζει ώστε να κολλήσει στο τελωνείο έτσι ώστε να χρειαστεί ή να ταλαιπωρηθείς μέχρι εκεί που δεν παίρνει για να το παραλάβεις, ή να πληρώσεις άλλο ένα kindle σχεδόν προκειμένου να στο φέρουν στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Sonya σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Για να είμαι πιο συγκεκριμένος με ενδιαφερεί πιο πολύ για ανάγνωση ελληνικών βιβλίων και αν είναι βολικό για να διαβάζεις pdf :book:

Link to comment
Share on other sites

+ Διαβάζει αρχεία word/pdf

 

 

Και διατηρεί την λειτουργικότητά του ακόμα και σε αυτά τα pdf;

Εννοώ, το λεξικό, σελιδοδείκτη κλπ;

Και μπορείς αυτά τα pdf & word να τα φορτώσεις από τον υπολογιστή σου κανονικά ε;

 

Εγώ έχω βάλει το iBooks app στο άηΦον μου :p

Είναι σχεδόν αδύνατο να διαβάσεις pdf. Τα βιβλία όμως που ειναι σε .epub format διαβάζονται σχετικά άνετα αν ξεπεράσεις την υπερβολικά μικρή (για διάβασμα) οθόνη.

 

Γενικά η ποικιλία είναι μικρή.

Αν και οι τίτλοι (για ελληνικά κυρίως από το project Gutenberg) σε γενικές γραμμές αυξάνονται...

 

Πάντως από την -σίγουρα όχι πολύ επαγγελματική- έρευνα που είχα κάνει πριν λίγους μήνες, η ελληνική βιβλιογραφία eBooks είναι πολύ περιορισμένη.

Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

+ Διαβάζει αρχεία word/pdf

 

 

Και διατηρεί την λειτουργικότητά του ακόμα και σε αυτά τα pdf;

Εννοώ, το λεξικό, σελιδοδείκτη κλπ;

Και μπορείς αυτά τα pdf & word να τα φορτώσεις από τον υπολογιστή σου κανονικά ε;

 

Σε γενικές γραμμές, ναι, την διατηρεί. Αυτό που χάνει είναι η δυνατότητα να αλλάξεις το μέγεθος της γραμματοσειράς. Αυτό σημαίνει ότι κάποια pdf είναι πιο ευανάγνωστα από άλλα. Πάντως, έχεις την δυνατότητα μέσω Amazon να μετατρέψεις to doc/pdf κλπ στο format του kindle.

 

Τα αρχεία τα φορτώνεις από το site του Amazon αν τα αγοράσεις, από τον υπολογιστή με USB ή μέσω email :)

 

Επίσης, παίζει και μουσική αν θες να ακούς και κάτι όσο διαβάζεις.

 

Πιστεύω είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

δεν τα συμπαθώ καθόλου....Νομίζω πως το βιβλίο πρέπει να είναι βιβλίο...θέλω να πω, να το μυρίζεις και να μυρίζει βιβλίο, να μετράς τις σελίδες του με τα δάχτυλα να το΄αισθάνεσαι....Δεν θα έπερνα ποτέ

Link to comment
Share on other sites

δεν τα συμπαθώ καθόλου....Νομίζω πως το βιβλίο πρέπει να είναι βιβλίο...θέλω να πω, να το μυρίζεις και να μυρίζει βιβλίο, να μετράς τις σελίδες του με τα δάχτυλα να το΄αισθάνεσαι....Δεν θα έπερνα ποτέ

 

 

Συνφωνω απολυτως.

Link to comment
Share on other sites

δεν τα συμπαθώ καθόλου....Νομίζω πως το βιβλίο πρέπει να είναι βιβλίο...θέλω να πω, να το μυρίζεις και να μυρίζει βιβλίο, να μετράς τις σελίδες του με τα δάχτυλα να το΄αισθάνεσαι....Δεν θα έπερνα ποτέ

 

 

δεν τα συμπαθώ καθόλου....Νομίζω πως το βιβλίο πρέπει να είναι βιβλίο...θέλω να πω, να το μυρίζεις και να μυρίζει βιβλίο, να μετράς τις σελίδες του με τα δάχτυλα να το΄αισθάνεσαι....Δεν θα έπερνα ποτέ

 

 

Συνφωνω απολυτως.

Νομίζω πως η ερώτηση του keuthonymos δεν είχε να κάνει με το αν προτιμούμε τα βιβλία από τα e-books, ήταν πιο τεχνικό θέμα.

 

Εγώ που είχα e-book reader (μέχρι που χάλασε, έπεσε) ήμουν ξετρελλαμένος μαζί του, η Sonya και ο Jester που είναι απόλυτα ευχαριστημένοι και ήταν μια από τις καλύτερες αγορές που έχουν κάνει, εσείς δεν το απεχθάνεστε χωρίς να το έχετε καν δοκιμάσει. Οκ, κανένα πρόβλημα.

 

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

 

Τώρα στο θέμα μας. Νομίζω και εγώ πως το Kindle είναι πολύ καλή αγορά. Είναι αξιόπιστο, είναι της Amazon και έχω ακούσει τα καλύτερα. Αυτή την στιγμή στην αγορά υπάρχουν readers με τιμές που ξεκινάν λίγο κάτω από τα 200 ευρώ και ξεπερνούν τα 500. Οι τιμές είναι ακόμη μεγάλες, αλλά όχι πλέον υπερβολικές (εγώ αγόρασα τον δικό μου με 360 και ήταν ο φθηνότερος που είχα βρει...). To άσχημο με το Kindle, αλλά νομίζω δεν υπάρχει ακόμη στην international άκδοσή του, είναι πως η amazon ξέρει τι έχεις βάλει μέσα του. Χωρίς να πω πως έπεσα από τα σύννεφα, έμαθα πως η άμαζον αφαίρεσε βιβλία από τα κίντλ πελατών της, χωρίς την άδειά τους -επιστρέφοντας τα χρήματα βέβαια- γιατί υπήρξε δικαστική απόφαση που της απαγόρευε να πουλάει κάποια συγκεκριμένα βιβλία (και αφαίρεσε όσα είχε ήδη πουλήσει).

 

Η συμβουλή μου είναι να μπεις στο ίντερνετ και να κάνεις έρευνα αγοράς πριν αγοράσεις οτιδήποτε. Πήγαινε ρίξε μια ματιά στο τι υπάρχει στην αγορά και μετά πήγαινε και ψάξτο. Μόνο εκείνοι που τα χρησιμοποιήσαν μπορούν να σου δώσουν καλές πληροφορίες.

 

Και να υπολογίσεις πως αυτά είναι πολύ καλά και για να διαβάζεις κόμιξ. Στο δικό μου οι εικόνες -μόνο σε άσπρο μαύρο φυσικά- ήταν καταπληκτικές. Η οθόνη ήταν λίγο μικρή για να διαβάσεις κόμικ. Θα ήθελα κάποια στιγμή να αγοράσω ένα με αρκετά μεγάλη οθόνη και φτιαγμένο για να διαβάζω κόμικ. Όταν μου το ξαναεπιτρέψουν τα οικονομικά μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα e-books και φυσικά για τους e-book readers. Επίσης επειδή σκέφτομαι να αγοράσω έναν e-book reader αν κάποιος/α έχει ή σκοπεύει να αγοράσει, να μου προτείνει κάποιον.

 

Υ.Γ : Έψαξα και δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θέμα στο forum. Εκτός κι αν δεν έψαξα καλά unsure.gif

 

Η ερώτηση όπως είναι διατυπωμένη φαίνεται να αφορά γενικά την γνώμη οποιουδήποτε για τα e-book readers. Ως εκ τούτου δώσαμε την γενική γνώμη μας. Οσο για το αν το δοκιμασαμε έχω διαβάσει δεκάδεσ επιστημονικά άρθρα σε ηλεκτρονική μορφή για το μεταπτυχιακό μου και ως εκ τούτου έχω κάποια γεύση και δεν θα ήθελα νε το ξανακάνω. Και μήπως κάποιοι πρέπει να σκεφτούν ότι μπορεί κάπιοι να έχουμε και αισθητική άποψη για το βιβλίο και όχι μόνο χρηστική; όποιος θέλει να έχει μόνο χρηστική δικαίωμα του αλλά ας αφήσουμε παρακαλώ τις κρίσεις για το αν το δοκιμάσαμε ή όχι, στο κάτω κάτω που το ξέρετε αν το δοκιμάσαμε;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κι άπειρα προγραμματάκια για να μετατρέψεις το κινητό σου σε reader. Έχω ένα παρόμοιο που διαβάζει τα πάντα (doc, html, pdf κι ότι δεν διαβάζει το μετατρέπω σε pdf στον υπολογιστή) κι έτσι έχω κάνει το Nokia μου book reader... ΟΚ, είναι σαφώς μικρότερο το πλαίσιο ανάγνωσης από έναν κανονικό book reader αλλά συνηθίζεται αυτό και φυσικά κερδίζεις σε φορητότητα κι ευχρηστία (διαβάζεις στο κινητό σου, ακούς κι MP3 αν θές κλπ). Ωραία και χρυσά τα βιβλία αλλά κάποια στιγμή, κυρίως λόγω χώρου που πιάνουν θα έχουν την τύχη του βινυλίου, της κασέτας, της δισκέτας, της βιντεοκασέτας κλπ. Σκεφτείτε και τα κακόμοιρα τα δεντράκια... :D

Link to comment
Share on other sites

Tα ebook readers πριν το kindlle κυκλοφορούν εδώ και κάποια χρόνια και μέχρι στιγμης έχουν εμπορικά αποτύχει, η κίνηση των βιβλίων παραμένει μεγαλύτερη (τουλάχιστον στην ευρώπη αλλά νομίζω και στην αμερικη). Το αν το kindlle τα καταφέρει παραμένει προς απόδειξη.

 

Και κάτι ακόμα: το βινύλιο έζησε το πολύ εναν αιώνα, οι διντεοκασέτες και οι δισκέτες λίγες δεακαετίες το βιβλίο όμως ζει εδω κα περιπου 5 αιώνες. Αλλά τι να πω; σε λίγο μπορεί να ζητάμε και ηλεκτρονικό φαγητό γιατι το βιολογικό πιάνει πολύ χώρο στο ψυγείο!!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Βρήκα αυτό το Post…και είπα να το ξαναζωντανέψω…

πόσα πράγματα άλλαξαν από το 10;… εκεί που λέγαμε αν θα τα καταφέρει ο reader να μπει στη αγορά… πλέον το ηλεκτρονικό βιβλίο είναι εδώ και κατακτά την αγορά

… βεβαία αυτό που διαφέρει είναι το μέσο..

Εγώ κατέληξα σε netbook, με το ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ λογισμικό Sumatra pdf, διαβάζει όλα τα γνωστά αρχεία βιβλίων, ακόμα και κόμιξ (CBR).

 

Για να δούμε….

Πως διαβάζετε τα e-book σας;

Τέλος έχει απομένει κανένας ρομαντικός που δεν  του αρέσουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε e-reader(Kobo Glo,και έχω τα Sony PRS-T1/Cybook Orizon) τα λογοτεχνικά/επιστημονικά και σε tablet(Acer Iconia Tab210) τα τεχνικά/κόμικ.

Γενικά δεν έχω αγοράσει κανονικό βιβλίο μετά το '10.

Μέσα στο καλοκαίρι θα λέω να πάρω το Kobo Aura και να δώσω/πουλήσω το Glo.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όσα διαβάζω είναι σχεδόν αποκλειστικά λογοτεχνικά, με εξυπηρετεί απόλυτα το kindle 2 που έχω.

Σε ποσοστό 90% διαβάζω ηλεκτρονικά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάποιες πληροφορίες για το kindle...

 

1. Αληθεύει ότι το απλό kindle είναι καλύτερο από το kindle fire; Αν ναι, υπάρχει κάποιο μοντέλο που να είναι καλύτερο από το απλό και που να μην είναι το kindle fire;

2. Πόσο περίπου κοστίζουν αυτά τα μοντέλα; Θα πέσει η τιμή τους μέχρι τα χριστούγενα; Τοτε σκέφτομαι να το πάρω γιατί ως τότε έχω "χάρτινα βιβλία" να διαβάζω...

3. Ο browser του απλού kindle είναι εύχριστος και θα με κατατοπίσει εύκολα; Επίσης όταν φτάνω ένα e-book σε μία σελίδα και θέλω να σταματήσω εκεί, υπάρχει κάτι σαν "σελιδοδείκτης" ώστε να συνεχίσω την ανάγνωση από εκεί που σταμάτησα;

4. Επειδή δεν κάνω αγορές μέσω internet, μπορώ να βρω τα kindle σε καταστήματα όπως π.χ. τα public?

5. Εκτός από τα Epub και τα mobi, μπορώ να διαβάζω και έγγραφα Doc;;;

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάποιες πληροφορίες για το kindle...

 

1. Αληθεύει ότι το απλό kindle είναι καλύτερο από το kindle fire; Αν ναι, υπάρχει κάποιο μοντέλο που να είναι καλύτερο από το απλό και που να μην είναι το kindle fire;

2. Πόσο περίπου κοστίζουν αυτά τα μοντέλα; Θα πέσει η τιμή τους μέχρι τα χριστούγενα; Τοτε σκέφτομαι να το πάρω γιατί ως τότε έχω "χάρτινα βιβλία" να διαβάζω...

3. Ο browser του απλού kindle είναι εύχριστος και θα με κατατοπίσει εύκολα; Επίσης όταν φτάνω ένα e-book σε μία σελίδα και θέλω να σταματήσω εκεί, υπάρχει κάτι σαν "σελιδοδείκτης" ώστε να συνεχίσω την ανάγνωση από εκεί που σταμάτησα;

4. Επειδή δεν κάνω αγορές μέσω διαδυκτίου, μπορώ να βρω τα kindle σε καταστήματα όπως π.χ. τα public?

5. Εκτός από τα Epub και τα mobi, μπορώ να διαβάζω και έγγραφα Doc;;;

1)Το "απλό" kindle(είναι 2 ουσιαστικά,το kindle των 80€ και τo paperwhite) είναι e-ink και είναι το μόνο γνήσιο e-book reader.Το fire είναι tablet.Καμία σχέση από τεχνολογικής άποψης.Για να σε προτείνω κάτι θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις,e-reader ή tablet.

 

2)Εάν απαντήσεις την παραπάνω ερώτηση μπορώ να σε προτείνω πολλά e-reader,ανάλογα με τις απαιτήσεις σου και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις(το kindle δεν είναι το μόνο στην αγορά,πια δεν είναι ούτε το καλύτερο ούτε το φθηνότερο).

 

3)Το e-ink kindle έχει άθλιο browser.Όλα τα e-ink,μέχρι τώρα,έχουν άθλιο browser.Είναι απλά ικανοποιητικοί εάν θέλεις απλά και μόνο να κατεβάζεις βιβλία ή να βλέπεις στην wiki κάποια πράγματα.Το fire έχει browser όπως τα λοιπά tablet.

 

4)Κακό αυτό.Προσωπικά πήρα όλα τα e-book reader και το tablet από e-καταστήματα(1 Ελλάδα,2 Γαλλία και 1 Γερμανία).Κανένα πρόβλημα μέχρι τούδε.Από όσο ξέρω έχουν κάποια readers μερικές αλυσίδες,αλλά να περιμένεις καπέλο που φτάνει >100% μερικές φορές για προϊόντα που είναι 2ετίας.Εάν έχεις κάτι υπ'όψην γράψε το εδώ ή απλά ψάξε το για να δεις εάν σε συμφέρει.

 

5)Μόνο σε tablet και εάν δεν απατώμαι σε κάποια onyx e-readers.

Edited by Mhtsos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

2)Εάν απαντήσεις την παραπάνω ερώτηση μπορώ να σε προτείνω πολλά e-reader,ανάλογα με τις απαιτήσεις σου και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις(το kindle δεν είναι το μόνο στην αγορά,πια δεν είναι ούτε το καλύτερο ούτε το φθηνότερο).

 

Ευχαριστώ Μήτσο που με κατατόπισες για να βάλω σε τάξη αυτά που θέλω... Λοιπόν, θα σου πω τι ακριβώς θέλω για να μου πεις τι υπάρχει.

 

1. Μπορώ να διαθέσω 100-120 ευρώ.

2. Θελω οπωσδήποτε σελιδοδείκτη ώστε να συνεχίζω από εκεί που σταμάτησα.

3. Απο browser με ενδιαφέρει έστω μια πρόχειρη λίστα με τα e-books και να επιλέγω ποιο θέλω να διαβάσω.

4. Αν δεν μπορεί να διαβάσει τα Doc, τουλάχιστον ας διαβάζει τα pdf. Να μετατρέπω δηλαδή το Doc σε pdf μέσω pc και να το βάζω στο kindle. Εκτός αν μπορώ να το μετατρέπω σε epub ή mobi. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Το αντίστροφο ξέρω ότι γίνεται...

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

2)Εάν απαντήσεις την παραπάνω ερώτηση μπορώ να σε προτείνω πολλά e-reader,ανάλογα με τις απαιτήσεις σου και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις(το kindle δεν είναι το μόνο στην αγορά,πια δεν είναι ούτε το καλύτερο ούτε το φθηνότερο).

 

Ευχαριστώ Μήτσο που με κατατόπισες για να βάλω σε τάξη αυτά που θέλω... Λοιπόν, θα σου πω τι ακριβώς θέλω για να μου πεις τι υπάρχει.

 

1. Μπορώ να διαθέσω 100-120 ευρώ.

2. Θελω οπωσδήποτε σελιδοδείκτη ώστε να συνεχίζω από εκεί που σταμάτησα.

3. Απο browser με ενδιαφέρει έστω μια πρόχειρη λίστα με τα e-books και να επιλέγω ποιο θέλω να διαβάσω.

4. Αν δεν μπορεί να διαβάσει τα Doc, τουλάχιστον ας διαβάζει τα pdf. Να μετατρέπω σηλαδή το Doc σε pdf. Εκτός αν μπορώ να το μετατρέπω σε epub ή mobi. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Το αντίστροφο ξέρω ότι γίνεται...

 

 

Λοιπόν επειδή έκανα λάθος και δεν σε έδωσα να καταλάβεις.

Εννοώ ότι:

-Ποιες οι προτιμήσεις σου σε βιβλία;

Προτιμάς λογοτεχνία ή βαριά pdf με πολλά σχεδιαγράμματα/ σκαναρισμένα;

 

-Την παλεύεις να διαβάσεις με τις ώρες σε LCD οθόνη ή μετά από λίγο ζαλίζεσαι;

 

-Θέλεις all-in-one συσκευή;

 

Εάν λοιπόν θέλεις μια συσκευή που να μπορεί εύκολα να διαβάζει pdf ή/και την παλεύεις με το πολύωρο διάβασμα σε LCD ή/και θέλεις μια συσκευή που τα κάνει όλα τότε πας σε tablet.

 

Ειδάλλως πας σε κλασσικό e-reader.

 

1)Εκεί είναι τα περισσότερα e-reader(~130€),αλλά από tablet παίρνεις μόνο κινεζιά ή nexus εάν έχεις γνωστό κάπου που το πουλάει η google.

 

2)Όλα έχουν σελιδοδείκτη.Δεν ξέρω κάποιο(από το 2010 που άρχισα να ασχολούμαι)που δεν έχει αυτό το feature.

 

3)Αυτό δεν το κατάλαβα.Θέλεις να μπαίνεις στο ιντερνετ να κατεβάσεις λίστα;Ή εννοείς να βλέπεις τι περιέχει η συσκευή σου; Εγώ όταν λέω browser,εννοώ internet browser όπως internet explorer,firefox κ.ο.κ.

 

4)Αυτό ειλικρινά δεν το ξέρω.Προσωπικά μόνο με epub(ελάχιστα mobi),cbz/cbr και pdf έχω ασχοληθεί σε e-reader/tablet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που μου λές, συνειδητοποιώ ότι θέλω reader.

 

Διότι ο λόγος που θέλω να το πάρω, είναι διότι από την οθόνη του pc μου βγαίνουν τα μάτια για να διαβάσω. Επίσης θελω να διαβάσω λογοτεχνία. Μόνο λέξεις δηλαδή.

 

Με ενδιαφέρει να είναι εύκολη η επιλογή του ebook που θελω να διαβάσω από μια λίστα, διότι έχω άσχημες εμπειρίες από mp3 player όπου το να επιλέξω το τραγούδι που ήθελα από μια λίστα ήταν ολόκληρη σπαζοκεφαλιά.

 

Επίσης θέλω να συνδέεται με pc και να φορτώνω από εκεί τη λίστα των ebooks. Ξέρω ότι αυτό που λέω είναι λίγο χαζό, αλλά είμαι άσχετος ακόμη με τους readers. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

 

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

βασικά το kindle έχει wifi και σου δίνει μέιλ @kindle, οπότε ό,τι στέλνεις εκεί, πάει κατευθείαν στο reader σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που μου λές, συνειδητοποιώ ότι θέλω reader.

 

Διότι ο λόγος που θέλω να το πάρω, είναι διότι από την οθόνη του pc μου βγαίνουν τα μάτια για να διαβάσω. Επίσης θελω να διαβάσω λογοτεχνία. Μόνο λέξεις δηλαδή.

 

Με ενδιαφέρει να είναι εύκολη η επιλογή του ebook που θελω να διαβάσω από μια λίστα, διότι έχω άσχημες εμπειρίες από mp3 player όπου το να επιλέξω το τραγούδι που ήθελα από μια λίστα ήταν ολόκληρη σπαζοκεφαλιά.

 

Επίσης θέλω να συνδέεται με pc και να φορτώνω από εκεί τη λίστα των ebooks. Ξέρω ότι αυτό που λέω είναι λίγο χαζό, αλλά είμαι άσχετος ακόμη με τους readers. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

 

Αυτα...

Για την απλότητα μην σκας,οι reader είναι οι απλούστερες ηλεκτρονικές συσκευές σχεδιασμένες για όλες πραγματικά τις ηλικίες και τους τεχνολογικά αμαθείς.

Μάλιστα,άρα βλέπουμε για e-reader τότε.

 

Τώρα:

-Είπες ότι δεν θέλεις ηλεκτρονικό κατάστημα έτσι;Αυτό μπορεί να αλλάξει;Να πάρει ας πούμε κάποιος άλλος την συσκευή για εσένα;

 

-Μπορείς να κάνεις υπέρβαση(μικρή πάντα) στο budget σου ή είναι απαράβατο;

 

-Οι λίστες μην σε σκοτίζουν.Όλα τα reader έχουν κάποιο τρόπο να οργανώνουν τα βιβλία,τα περισσότερα μάλιστα σε αφήνουν να διαλέξεις με τι τρόπο θα τα οργανώσεις.

 

-Το λεξικό είναι απαραίτητο για εσένα;Μπορείς,ας πούμε,να δεχτείς να αγοράσεις μια συσκευή που δεν έχει αγγλικό λεξικό;Ελληνικό δεν έχει καμία συσκευή,από όσο ξέρω πάντα.

 

-Τι μέγεθος σε ενδιαφέρει;Θέλεις το κλασσικό στις 6",τα μικρά στις 5",μίνι <5" ή μεγάλα στις 9.7";Υπ' όψιν τα μεγάλα είναι στο φάσμα των >300€ και είναι γενικά ασύμφορα(εκτός από το Kobo Aura των 6.8").

 

-Θέλεις να έχει wifi,είναι δηλαδή σημαντικό αυτό για εσένα;Γιατί όλα συνδέονται με τον υπολογιστή και όλα(ή σχεδόν) είναι 100% συμβατά με το calibre.

 

-Διαβάζεις νύκτα;Δηλαδή σε ενδιαφέρει μια συσκευή να έχει φως;Βλέπε kobo glo,kindle paperwhite,cybook odyssey HD light κ.ο.κ;Σημειωτέων ότι οι συσκευές με φως είναι μόνο στις 6"(και στις 6.8" του Aura,αλλά αυτό πάει στα 170€+).

 

-Έχεις απαίτηση να είναι το μενού του reader στα ελληνικά;Γενικά την παλεύεις εάν δεν υποστηρίζει αρχαία ελληνικά ή περίεργες ελληνικές γραμματοσειρές;

 

-Έχεις απαίτηση να έχει μεγάλη μνήμη;Δηλαδή 2giga δίχως την δυνατότητα αναβάθμισης σου είναι αρκετά;Θέλεις απαραίτητα να έχει micro-sd;

 

Αυτά είναι τα βασικά που πρέπει να απαντήσεις ώστε να δω τι θέλεις.

Ειδάλλως δεν μπορώ να σε προτείνω τίποτα με σιγουριά γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Απο αυτά που μου λές, συνειδητοποιώ ότι θέλω reader.

 

Διότι ο λόγος που θέλω να το πάρω, είναι διότι από την οθόνη του pc μου βγαίνουν τα μάτια για να διαβάσω. Επίσης θελω να διαβάσω λογοτεχνία. Μόνο λέξεις δηλαδή.

 

Με ενδιαφέρει να είναι εύκολη η επιλογή του ebook που θελω να διαβάσω από μια λίστα, διότι έχω άσχημες εμπειρίες από mp3 player όπου το να επιλέξω το τραγούδι που ήθελα από μια λίστα ήταν ολόκληρη σπαζοκεφαλιά.

 

Επίσης θέλω να συνδέεται με pc και να φορτώνω από εκεί τη λίστα των ebooks. Ξέρω ότι αυτό που λέω είναι λίγο χαζό, αλλά είμαι άσχετος ακόμη με τους readers. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

 

Αυτα...

Για την απλότητα μην σκας,οι reader είναι οι απλούστερες ηλεκτρονικές συσκευές σχεδιασμένες για όλες πραγματικά τις ηλικίες και τους τεχνολογικά αμαθείς.

Μάλιστα,άρα βλέπουμε για e-reader τότε.

 

Τώρα:

-Είπες ότι δεν θέλεις ηλεκτρονικό κατάστημα έτσι;Αυτό μπορεί να αλλάξει;Να πάρει ας πούμε κάποιος άλλος την συσκευή για εσένα;

Προσπαθώ να το αποφεύγω όσο μπορώ. Ας πούμε ότι δεν θέλω τέτοιο προς το παρόν.

 

-Μπορείς να κάνεις υπέρβαση(μικρή πάντα) στο budget σου ή είναι απαράβατο;

 

Οχι. Η υπέρβαση είναι από τα 100 στα 120.

 

-Οι λίστες μην σε σκοτίζουν.Όλα τα reader έχουν κάποιο τρόπο να οργανώνουν τα βιβλία,τα περισσότερα μάλιστα σε αφήνουν να διαλέξεις με τι τρόπο θα τα οργανώσεις.

 

Αυτό είναι καλο.

 

-Το λεξικό είναι απαραίτητο για εσένα;Μπορείς,ας πούμε,να δεχτείς να αγοράσεις μια συσκευή που δεν έχει αγγλικό λεξικό;Ελληνικό δεν έχει καμία συσκευή,από όσο ξέρω πάντα.

 

Θα με βόλευε αφάνταστα να είχε μετάφραση από αγγλικά σε ελληνικά. Αν δεν έχει και το λεξικό είναι απλό, τότε όχι, δεν χρειάζεται να υπάρχει.

 

-Τι μέγεθος σε ενδιαφέρει;Θέλεις το κλασσικό στις 6",τα μικρά στις 5",μίνι <5" ή μεγάλα στις 9.7";Υπ' όψιν τα μεγάλα είναι στο φάσμα των >300€ και είναι γενικά ασύμφορα(εκτός από το Kobo Aura των 6.8").

 

Ε, ας πούμε το κλασσικό, αν και προτιμώ τα μεγάλα.

 

-Θέλεις να έχει wifi,είναι δηλαδή σημαντικό αυτό για εσένα;Γιατί όλα συνδέονται με τον υπολογιστή και όλα(ή σχεδόν) είναι 100% συμβατά με το calibre.

 

Δεν χρειαζεται να είναι wifi. Αρκει να συνδέεται με pc.

 

-Διαβάζεις νύκτα;Δηλαδή σε ενδιαφέρει μια συσκευή να έχει φως;Βλέπε kobo glo,kindle paperwhite,cybook odyssey HD light κ.ο.κ;Σημειωτέων ότι οι συσκευές με φως είναι μόνο στις 6"(και στις 6.8" του Aura,αλλά αυτό πάει στα 170€+).

 

Αν επιτελεί τις λειτουργίες του χαρτιού, δεν έχω κανένα πρόβλημα να το φωτίζω με εξωτερικό φωτισμό. Αν είναι αυτόφωτο, τότε ελπίζω να μην με πειράζει στα μάτια.

 

-Έχεις απαίτηση να είναι το μενού του reader στα ελληνικά;Γενικά την παλεύεις εάν δεν υποστηρίζει αρχαία ελληνικά ή περίεργες ελληνικές γραμματοσειρές;

 

Οχι, ας ειναι στα αγγλικά.

 

-Έχεις απαίτηση να έχει μεγάλη μνήμη;Δηλαδή 2giga δίχως την δυνατότητα αναβάθμισης σου είναι αρκετά;Θέλεις απαραίτητα να έχει micro-sd;

 

2 giga είναι μια χαρά. :mf_sherlock:

 

Αυτά είναι τα βασικά που πρέπει να απαντήσεις ώστε να δω τι θέλεις.

Ειδάλλως δεν μπορώ να σε προτείνω τίποτα με σιγουριά γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις.

 

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το kindle (το απλό, εννοώ), έχει και θήκη, αν θες, με ενσωματωμένο φακό. Τσεκαρισμένο, λειτουργικό και βολικό αν κοιμάται ο από δίπλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το kindle (το απλό, εννοώ), έχει και θήκη, αν θες, με ενσωματωμένο φακό. Τσεκαρισμένο, λειτουργικό και βολικό αν κοιμάται ο από δίπλα.

 

Ναι, να σου πω την αληθεια, ζητάω να επιτελεί μερικά απλά πραγματάκια που θέλω, οπότε προς αυτό τείνω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..