Jump to content

cthulhu


Donilion
 Share

Recommended Posts

Γνωρίζεται τίποτα για την φιλοσοφία Cthulhu?Απ' οτι έχω ακούσει είναι κατι πολύ εξωπραγματικό και ταυτόχρονα "τρομακτικό"... :o

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι φιλοσοφία. Μυθολογία είναι καλύτερος ορισμός :D

Γενικά, είναι η μυθολογία που αρχικά δημιούργησε ο Howard Lovecraft στις ιστορίες του. Ήταν ιστορίες τρόμου και φαντασίας όπου απλοί άνθρωποι τα έβαζαν (και συνήθως έχαναν) με εξωγήινα πλάσμα και θεούς. Τα βήματα του Lovecraft ακολούθησαν διάφοροι άλλοι συγγραφείς που ανέπτυξαν τη σκέψη του Lovecraft (όπως ο A.Derleth στον οποίο αν θυμάμαι καλά οφείλουμε την ονομασία Cthulhu Mythos αφού ο ίδιος ο Lovecraft δεν είχε χρησιμοποιήσει ποτέ αυτό τον ορισμό) και έτσι έχουμε ένα σύνολο ιστοριών από διάφορους συγγραφείς από τους οποίους κάποιοι έκαναν καλή και σοβαρή δουλειά όπως και ο Howard μερικοί βέβαια το "ξεφτύλισαν" λιγάκι. Τέλος πάντων.

Αν ενδιαφέρεσε υπάρχουν αρκετά μεταφρασμένα βιβλία/συλλογές διηγημάτων πάνω στη μυθολογία Cthulhu. Ψάξε το Κάλεσμα του Κθούλου (η πιο γνωστή ιστορία αλλά στο βιβλίο υπάρχουν και άλλες). Επίσης υπάρχουν RPGs (προτίμησε το D100 της Chaosium αν υπάρχει ακόμα πουθενά ;) ).

 

αυτιά

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο Στη Σκιά του Κθούλου του Γ. Μπαλάνου είναι καλό και αναλύει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εκτός από Lovecraft και Derleth, υπάρχει και το Mythos series του Brian Lumley.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απολύτως ΤΙΠΟΤΑ... Ας μου εξηγήσει κάποιος, κάπου, κάποτε ΤΙ ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ ΕΙΝΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να ασχοληθεί με Cthulhu ας αρχίσει με H.P. Lovecraft, Τον ιδρυτή της μυθολογίας αυτής. Μετά ας προχωρήσει σε August Derleth.

Υπάρχουν αρκετοί άλλοι που έχουν γράψει και αυτή την εποχή υπάρχει μία αναβίωση του Cthulhu Mythos μέσα από τα comics. Το τελευταίο που διάβασα είναι το The Courtyard με την υπογραφή του Alan Moore, ο οποίος βγάζει με μερικούς άλλους ένα μηνιαίο comic με ιστορίες από Cthulhu Mythos, το οποίο το παίρνω και αυτή την στιγμή μου διαφεύγει ο τίτλος... Θα το τσεκάρω και θα σας πώ στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για τους λάτρεις του Κθούλου, βρήκα ετούτο που ισχυρίζεται ότι είναι αποσπάσματα από την πρώτη μετάφραση του Necronomicon.Οσοι πιστοί προσέλθετε... :devil2: Α!Επίσης περιέχει και πληροφορίες για αποκρυφιστικές τελετές, που μπορεί να φανούν χρήσιμες σε όσους γράφουν κάτι σχετικό... B)

Al Azif Necronomicon

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω 3 διαφορετικά νεκρονομικά κατεβασμένα... Είναι το πιο fake πράγμα ever... Κι ο ίδιος ο Λαβκραφτάκης είχε πει πως δεν υπήρχε αληθινό νεκρονομικό. Όλα γράφτηκαν μετά.

 

Πάντως όπως είπε κι ο Μπλακλόκης περιγράφουν μυστήριες τελετές που μπορεί να εμπνεύσουν αν γράφει κανείς κανένα κείμενο που αφορά σκοτεινή μαγεία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, έχει κανείς την εντύπωση πώς, ακόμα κι αν βρίσκαμε το(ανύπαρκτο) πρωτότυπο, θα είχε κάποιο αποτέλεμα;Aφού(απ' ότι λένε) το έγραψε κάποιος μεθυσμένος Άραβας σε καπηλειό της Συρίας ύστεραν από γενναίες οινοποσίες(δε θα παραξενευόμουν αν ο Γιόγκ Σόθοθ ήταν τελικά μια υπερμεγέθης (και παράνομη, αφού το Ισλάμ την απαγορεύει) κρασοκανάτα...) :p

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, έχετε παρατηρήσει ότι όλα τα κθουλο-ονόματα έχουν πολλά "θου". Ακριβώθ θαν να μιλάει μεθυθμένος.

 

Χικ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι από το τόπικ "Τι Διαβάζετε;" αλλά το μετέφερα εδώ, γιατί σχετίζεται άμεσα.

 

του Ερωτοτεχνίτη...

 

Χεχ, καλό. Αλλά το "Love" στο Lovecraft βγαίνει από το luv (νομίζω), το οποίο σημαίνει "λύκος" (για αυτό είμαι σίγουρος). Το ανέφερε ο Μπαλάνος στη Σκιά του Κθόλου.

Link to comment
Share on other sites

το "Love" στο Lovecraft βγαίνει από το luv (νομίζω), το οποίο σημαίνει "λύκος" (για αυτό είμαι σίγουρος). Το ανέφερε ο Μπαλάνος στη Σκιά του Κθόλου

Ευχαριστώ, ενδιαφέρον, θα ερευνηθεί... :)

 

Επιπλέον, έχετε παρατηρήσει ότι όλα τα κθουλο-ονόματα έχουν πολλά "θου". Ακριβώθ θαν να μιλάει μεθυθμένος.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σσσσσσς......

λίγα μέτρα από το σπίτι μας, το οποίο βρίσκεται στην οδό Χάου, στο νούμερο 52 υπάρχει ένα ολοήμερο δημοτικό σχολείο. Κάθε μέρα περνούν απο εκεί δεκάδες μικροί μα8ητές ντυμένοι στις σκούρες μπλε στολές τους, φορώντας τις μικρούλες γραβάτες τους, περισσότερο η λιγότερο χαρούμενοι για τη μαθητική τους ιδιότητα. Το σχολείο είναι ένα παλιό κτήριο απ' αυτά που συναντά κανείς συχνά στις επαρχιακές βρεττανικές πόλεις. Επιβλητικό, αλλά συνάμα με μια ελαφριά νότα ζεστασιάς που του τη δανείζουν τα κόκκινα τούβλα του και η φιλική σκεπή του. Όμως επιτρέψτε μου να προχωρήσω λίγο παραέξω... γιατί αυτό που έχει σημασία - και θα καταλάβετε γιατί έχει απασχολήσει τόσο τις έρευνες μου - είναι η αυλή... ο κήπος, αυτός πάνω στον οποίο τρέχουν καθημερινά τα μικρά πόδια των ακούραστων μαθητων.... και που αναδύει μια μυρωδιά νεκρής σάρκας τα υγρά απογεύματα του φθινοπώρου - ίσως και του χειμώνα. Όμως το ανατριχιαστικό αυτό γεγονός αυτό δεν το αναφέρει ποτέ κανείς.

 

Δεν ήμουν ποτέ από αυτούς τους παθιασμένους με τα μυστηρια μισοτρελλαμένους ερευνητές ούτε και φιλοδοξώ να γίνω. Η μεθοδικότητα, δώρο και πεισματικός σύντροφος της ακαδημαικής μου καριέρας, με αποτρέπει απο γρήγορα συμπεράσματα. Αυτό που θα σας εμπιστευτω, αν και ξεπερνάει τα όρια κάθε φαντασίας είναι η πραγματικότητα. Ένα συννεφιασμένο απόγευμα, πηγαίνοντας στο πανεπιστήμιο το οποίο βρίσκεται πολύ κοντα στο δημοτικό σχολείο - αυτός είναι και ο λόγος που παρατήρησα την ανίερη αυτή μυρωδιά, είδα ένα κοράκι να πετάει χαμηλά πάνω απο τη μισοσκότεινηι αυλή του σχολείου κι ύστερα ζαλίστηκα απότομα. Ώρες αργότερα κατάλαβα τι είχε προκαλέσει αυτή τη ζάλη.

 

 

[...]

 

σημείωση: τώρα φτάνουμε στο τέλος του βιβλίου.

 

 

... και αυτό που αντίκρυσα, αυτό που έκανε την καρδιά μου να σφιχτεί και να τρέξει να εγκαταλείψει το σώμα μου, αυτό που δεν έυχομαι σε κανέναν άνθρωπο που θέλει να κρατήσει τα λογικά του να συναντήσει ποτέ, αυτό που δεν έχει όνομα, που δεν είναι από αυτό τον κόσμο, μα από έναν διαστρεβλωμένο, βδελυρό, σκοτεινό, υπόγειο τάφο γεμάτο μιάσματα, δεν μπορώ να το περιγράψω. Εκείνη τη νύχτα ήρθα πρόσωπο με πρόσωπο με την ενσάρκωση του πιο αποτρόπαιου τρόμου.

 

------------------

 

Όπως καταλάβατε απλώς είπα να απαντήσω στην ερώτηςη περί Κθούλου γράφοντας μια μίνι εισαγωγή-κλείσιμο αλά ελληνική-μετάφραση-Λάβκραφτ. :p Έχει πολύ γέλιο τιο πόσο ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ είναι! [Μ'αρέσει ο Λάβκραφτ μην το πάρει κανείς στραβα. :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Nienna, αυτή είναι μια κλασική ιστορία μιμητή του Lovecraft. Για την ακρίβεια κάποιος ακόμα από τους χιλιάδες χαρακτήρες τέτοιων ιστοριών βρήκε ένα από τα πέντε αντίτυπα του Νεκρονομικού (μάλλον κάποια σκοτεινή μαγεία υπάρχει, δεν εξηγείται αλλιώς) και κάλεσε κάτι από το υπερπέραν.

Η μαγκιά του Lovecraft είναι ότι παίζει με το μεγαλύτερο φόβο του ανθρώπου, ο άνθρωπος-τροφή για κάτι ανώτερο από αυτόν στη τροφική αλυσίδα που δε γνωρίζει.

Και σε τελική κι εσύ αν έβλεπες κάτι από το υπερπέραν θα θυμόσουν λεπτομέρειες; ;)

 

Και όχι, δε το παίρνω σοβαρά, απλά το άγνωστο και το ψευτοδημοσιογραφικό ύφος είναι αυτά που έκαναν το Lovecraft να ξεχωρίσει. Σε τελική δεν έχουν όλες οι ιστορίες τους τέτοια κατάληξη, πέρα από τα βουνά της τρέλας και άλλες 3-4. Αντίθετα οι περισσότερες παίζουν έξυπνα με τισ αμφιβολίες και αφήνουν μια αίσθηση απειλής να αιωρείται στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που θίγεις εδώ, Nienna, είναι ένα από τα "περιέργα" του Lovecraft. Για να πω την αλήθεια, κι εμένα δε με πολυσυγκινούν αυτά τα "ήταν τόσο αποτρόπαιο και τρομερό που δεν μπορούσα να το περιγράψω". Τι νόημα έχει μια ιστορία για κάτι που είναι τόσο άπιαστο ώστε ο συγγραφέας να μη μπορεί να το περιγράψει; Και αν αυτό, μάλιστα, είναι το κεντρικό θέμα της ιστορίας....

Link to comment
Share on other sites

Nienna, αυτή είναι μια κλασική ιστορία μιμητή του Lovecraft. Για την ακρίβεια κάποιος ακόμα από τους χιλιάδες χαρακτήρες τέτοιων ιστοριών βρήκε ένα από τα πέντε αντίτυπα του Νεκρονομικού (μάλλον κάποια σκοτεινή μαγεία υπάρχει, δεν εξηγείται αλλιώς) και κάλεσε κάτι από το υπερπέραν.

Η μαγκιά του Lovecraft είναι ότι παίζει με το μεγαλύτερο φόβο του ανθρώπου, ο άνθρωπος-τροφή για κάτι ανώτερο από αυτόν στη τροφική αλυσίδα που δε γνωρίζει.

Και σε τελική κι εσύ αν έβλεπες κάτι από το υπερπέραν θα θυμόσουν λεπτομέρειες; ;)

 

Και όχι, δε το παίρνω σοβαρά, απλά το άγνωστο και το ψευτοδημοσιογραφικό ύφος είναι αυτά που έκαναν το Lovecraft να ξεχωρίσει. Σε τελική δεν έχουν όλες οι ιστορίες τους τέτοια κατάληξη, πέρα από τα βουνά της τρέλας και άλλες 3-4. Αντίθετα οι περισσότερες παίζουν έξυπνα με τισ αμφιβολίες και αφήνουν μια αίσθηση απειλής να αιωρείται στον αέρα.

 

Ναι βρε, το ξέρω, αγαπάω τον Lovecraft αλλιώς δε θα καθόμουν βραδιάτικα να μιμούμαι το στυλ του γράφοντας ιστοριούλα για πλάκα απλά για να απαντήσω σε ένα θέμα. :D Το σχολείο και το κοράκι btw είναι αληθινά όπως και οι διευθύνσεις κτλ. Είναι διπλα στο σπίτι μας εδώ Αγγλία. :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που θίγεις εδώ, Nienna, είναι ένα από τα "περιέργα" του Lovecraft. Για να πω την αλήθεια, κι εμένα δε με πολυσυγκινούν αυτά τα "ήταν τόσο αποτρόπαιο και τρομερό που δεν μπορούσα να το περιγράψω". Τι νόημα έχει μια ιστορία για κάτι που είναι τόσο άπιαστο ώστε ο συγγραφέας να μη μπορεί να το περιγράψει; Και αν αυτό, μάλιστα, είναι το κεντρικό θέμα της ιστορίας....

 

 

Το κάνει πολύ όμορφα και έξυπνα όμως, δεν με δυσαρέστησαν τα γραπτά του ποτέ, γι αυτό και η ιστοριά-μίμηςη-αστείο-tribute. :p

Link to comment
Share on other sites

Χαχα Nienna, μου θύμισες δύο καμμένα γράμματα μου στο περιοδικό PC Master. Για όποιον δε το διάβαζε στη χρυσή εποχή του (πριν 3-4 χρόνια δηλαδή), θα του φανούν κινέζικα

 

Ορίστε:

 

ΝΕΚΡΟΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟΝ

Αγαπητέ κ. Κράτσα,

Ονομάζομαι Ψυχώς Αννίβας και είμαι γιατρός στο Δρομοκαϊτειο. Πρόσφατα είχαμε την είσοδο ενός ασθενή, που είχε παραισθήσεις σχετικές με το περιοδικό σας. Παραθέτω αυτούσια τη διήγησή του:

"Υπάρχουν πολλές εμπειρίες που μπορούν να χαραχθούν στη μνήμη του ανθρώπου: άλλες χαρούμενες, άλλες θλιβερές και άλλες τρομαχτικές... Εγώ πρόσφατα ήρθα πρόσωπο με πρόσωπο με τον απόλυτο τρόμο. Η ζωή μου δε θα είναι ποτέ η ίδια μετά από αυτή την εμπειρία, η οποία επαλήθευσε με τον πλέον εφιαλτικό τρόπο αλήθειες για την καταγωγή του ανθρώπινου είδους, τόσο φριχτές που ούτε η πιο διεστραμμένη ανθρώπινη φαντασία δεν μπορεί να γεννήσει...

Όλα ξεκίνησαν όταν επισκέφτηκα τα γραφεία του περιοδικού 'PC Master', το οποίο διαβάζω φανατικά. Σκοπός της επίσκεψής μου ήταν να προμηθευτώ κάποια τεύχη που έχασα λόγω της δεκαπενθήμερης κυκλοφορίας του περιοδικού το έτος 2000. Φτάνοντας στα γραφεία του περιοδικού, ο κ. Καφούρος, μοναδικός εσωτερικός συντάκτης του περιοδικού, όπως μου είπε, με υποδέχτηκε ευγενικότατα και, μόλις

του εξήγησα το σκοπό της επίσκεψής μου, με οδήγησε σε ένα δωμάτιο, στο οποίο φυλάσσονται τα παλιά τεύχη του περιοδικού, και με άφησε να ψάξω γι' αυτά που λείπουν από τη συλλογή μου. Στο βάθος του δωματίου υπήρχε μια βαριά, ξύλινη πόρτα. Την περιεργάστηκα από μακριά και είδα ένα περίεργο ανάγλυφο. Όταν, όλος περιέργεια, ρώτησα τον κ. Καφούρο για την πόρτα αυτή, με κοίταξε με ένα έντρομο βλέμμα και μου είπε με τρεμάμενη φωνή: "Μην ανοίξεις αυτή την πόρτα! Μην την ανοίξεις ποτέ σου! Όσοι μπήκαν μέσα είτε δεν βγήκαν ποτέ τους είτε, οι λίγοι που βγήκαν, έχασαν για πάντα το μυαλό τους. Γι' αυτό μην μπεις ποτέ. Το δωμάτιο κρύβει μυστικά που στη ακέψη τους και μόνο παραμονεύει η τρέλα."

Τα λόγια αυτά, αντί να με τρομάξουν, ξύπνησαν τον αντβεντουρά που έκρυβα μέσα μου. Ως φανατικός αναγνώστης των άρθρων του Αντρέα-Παρασκευά Τσουρινάκη, το μόνο που μπορούσα να θέλω ήταν να ανοίξω την πόρτα. Ενα μυστηριώδες συναίσθημα με ωθούσε προς τα εκεί. Όύτε το πανικόβλητο Βλέμμα του Καφούρου δεν με απέτρεψε. Πλησίασα με αργά βήματα κοντά στην πόρτα. Σταμάτησα μπροστα της και κοίταξα το ανάγλυφο. Παρίστανε ένα φριχτό δαιμονικό πρόσωπα με περίεργα κέρατα. Με μία προσεχτικότερη εξέταση των κεράτων, διαπίστωσα ότι ήταν πλοκάμια. Το ανάγλυφο ήταν φτιαγμένο από ένα άγνωστο, μαύρο, γυαλιστερό μέταλλο. Ήμουν τόσο συγκλονισμένος ώστε δεν μπόρεσα να συνδέσω το ανάγλυφο με αυτό που αληθινά παρίστανε. Αν το είχα κάνει, ίσως το μυαλό μου να μην είχε στοιχειωθεί από αυτό τον απαίσιο εφιάλτη. Γύρω μου επικρατούσε η σιωπή. Μπορούσα να ακούσω τον Καφούρο στο διπλανό δωμάτιο να πληκτρολογεί κάτι στον υπολογιστή του...

Ή στιγμή αυτή μου φάνηκε σαν αιωνιότητα. Αποφασιστικά άνοιξα την πόρτα. Αυτό που αντίκρισαν τα μάτια μου είναι πέρα από κάθε φαντασία. Τη στιγμή αυτή κατάλαβα τι αναπαριστούσε το ανάγλuφο. Μπροστά στα μάτια μου

Βρισκόταν η επαλήθευση των όσων έλεγε το μυστικιστικό ΒιΒλίο 'Νεκροσυντακτικόν', Αντίκρισα τον απόλυτο τρόμο. Ό Παλιότερος από τους Μεγάλους Παλιούς, ο φοβερότερος του Μέγα Κθούλου και κάθε άλλου από τα αρχαία εξωγήινα πλάσματα που ήρθαν στον πλανήτη μας πριν από την

ιστορία ήταν εκεί. Αυτός του οποίου το όνομα φοβούνται να αναφερουν και οι ανώτατοι ιερείς των Εξώτερων Θεών. Ναι, μπροστά μου βρισκόταν η εφιαλτική φιγούρα του Σαρκ-Σατ, Ή τρέλα άρχισε να ξεχύνεται μέσα μου, να κατακλύζει όλο μου το κορμί. Ή δαιμονική φιγούρα που είδα είναι υπεράνω κάθε περιγραφής. Το μόνο που μπόρεσα να κάνω ήταν να φύγω όσο πιο γρήγορα μπορούσα, κλείνοντας την πόρτα και τρέχοντας τυφλά έξω από το κτήριο, Το επόμενο που θυμάμαι είναι το δωμάτιο αυτό, γιατρέ."

Με τα λόγια αυτά περιέγραψε ο ασθενής το συμβάν που του κόστισε τη λογική του. Αυτό που με προβληματίζει είναι από ποια σκοτεινή γωνιά του μυαλού του ξεπήδησαν αυτές οι τεροτουργίες. Το πιο πιθανό είναι ότι επηρεάστηκε από ηλεκτρονικά παιχνίίδια που έπαιζε στον υπολογιστη του, όπως το Necronomicon ή το Shadow Οf The Comet, τα οποία βρέθηκαν στο σκληρό δίσκο του. Θα επιθυμουσα να κάνετε μία αναφορά στο nεριοδικό σας οτι οι κοσμοι και οι ιστοριες που περιέχονται στα nαιχνίδια αυτά είναι φανταστικά και δεν nρέπει οι αναγνώστες να επηρεάζονται, θεωρώντας τα αληθινά. Δυστυχώς, δεν έχω διαΒάσει το nεριοδικό σας, ώστε να διαπιστώαω αν φταίει και κάτι άλλο για τις φαντασιώσεις του ασθενούς μου. Ελπίζω, όμως, ότι θα λάβετε σοβαρά υπόψη αας τα όσα σας γράφω και θα ευαισθητοποιηθέιτε, έτσι ώστε να αποφευχθούν στο μέλλον παρόμοια κρούσματα.

Με εκτίμηση,

Ψυχώς Αννίβας,

ψυχίατρος

 

[ Ό κ, Κράτσας, αφού διάβασε την επιστολή αυτή, σηκώθηκε από την καρέκλα του, κατευθύνθηκε προς το γραφείο του Καφαύρου και του είπε με αγριωπή φωνή: '"Άλλη φορά θα έχεις τα παλιά τεύχη σε δωμάτιο μακριά από την Πόρτα".]

 

 

 

-----------------------------------------------

 

ΝΕΚΡΟΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟΝ 2: Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΣΑΡΚ-ΣΑΤ

(Ο καθηγητής αρχαιολογίας Μ. Ι. Καπήλογλου, πέθανε πρόσφατα με μυστηριώδη τρόπο. Το τελευταίο από γραπτό του, το οποίο έμεινε μισοτελειωμένο, αφήνει σοβαρά ερωτήματα για την ψυχική υγεία του... Παρατίθεται αυτούσιο παρακάτω.)

*****

Παιδί μου,

Υπάρχουν πράγματα σχετικά με μένα, τα οποία δε γνωρίζεις. Κατά τη διάρκεια των ερευνών μου, ανακάλυψα πράγματα τα οποία απειλούν την ανθρωπότητα. Νιώθω ότι η ζωή ξεφεύγει σιγά-σιγά από το γερασμένο κορμί μου... Σύντομα θα εγκαταλείψω αυτό το μάταιο κόσμο. Ελπίζω μόνο να μην καταλήξω Εκεί...

Δε νομίζω να έχεις ακούσει οτιδήποτε για το «Νεκροσυντακτικόν». Ελπίζω για το κάλο σου, να έχεις ξεφύγει από τη βλάσφημη επιρροή αυτού του απόκοσμου βιβλίο που δε γράφηκε από ανθρώπινο χέρι. Έχω κρατήσει σημειώσεις για το τερατούργημα αυτό στη βιβλιοθήκη μου. Τώρα όμως θα σου αποκαλύψω πράγματα τα οποία δεν είναι γραμμένα πουθενά, παρά μόνο στη μνήμη μου. Πράγματα που με τον καιρό δηλητηριάζουν επικίνδυνα το μυαλό μου...

Τα νεύρα μου είναι τεντωμένα... Πριν λίγο νόμισα ότι άκουσα ένα από Αυτά. Ευτυχώς ήταν μόνο ένα παιχνίδι του διαταραγμένου μου μυαλού. Ελπίζω να μην είναι τίποτα, αλλιώς η καημένη μου ψυχή θα βασανίζεται αιώνια στον απαίσιο Αλλόκοσμο του Σαρκ-Σατ.

Πρέπει να μάθεις πράγματα για τον κόσμο μας, μυστικά που έχουν χαθεί από την ανθρώπινη μνήμη. Πολύ πριν ο άνθρωπος εμφανιστεί στη Γη, στο πλανήτη μας κατοικούσαν οι Παλιοί. Απαίσια εξωγήινα πλάσματα, τα οποία εκδιώχθηκαν για την κακία τους... Ένα από αυτά ήταν και ο Σαρκ-Σατ. Το ανοσιούργημα αυτό κατέφυγε σε μια εναλλακτική διάσταση, μια απαίσια Κόλαση, πέρα από την φαντασία οποιουδήποτε Δάντη ή Ιερώνυμου Μπος.

Το Πλάσμα έζησε Εκεί για αιωνιότητες, μέχρι που μία καταραμένη μέρα, κάποιος τολμηρός άνθρωπος, ονόματι Ευάγγελος Κρατσάς άνοιξε τις πύλες του κολασμένου βασιλείου Του. Το Πλάσμα, ένας Δαίμονας Αυτού-που-είναι-πιο-σκοτεινό-από-το-Σκότος-και-πιο-κακό-από-το-Κακό, άδραξε την ευκαιρία... Εισέβαλε στον κόσμο μας, καταλαμβάνοντας τον άμοιρο θνητό που Το απελευθέρωσε... Έπειτα εκμεταλλεύτηκε τη θέση του θύματός του: Με απαίσιες τελετουργίες, κατάφερε να φέρει στον κόσμο μας τα δαιμονικά Τέκνα του. Πότε ο κόσμος μας δεν αντιμετώπισε τέτοιο κίνδυνο. Οι απαίσιες αυτές βλασφημίες έστειλαν τις ψυχές των συνεργατών του θαρραλέου αλλά ταυτόχρονα ανόητου θνητού που τόλμησε να παίξει με Δυνάμεις πέρα από την περιορισμένη, ανθρώπινη κατανόησή του, στον Αλλόκοσμό τους, όπου και βασανίζονται αιώνια...

Το θύμα εργαζόταν σε ένα περιοδικό για υπολογιστές. Αυτή ήταν η ευκαιρία για το Πλάσμα να επηρεάσει τον κόσμο μας, αλλά και να φέρει κοντά του νέα θύματα για τις σατανικές Τελετουργίες του, αλλά και ως τροφή για Αυτό και τη Δαιμονική Σπορά του. Γιατί τα απαίσια αυτά τέρατα τρέφονται από τον πόνο της ανθρώπινης ψυχής...

Τα παιδιά του Πλάσματος που βρίσκονται στον κόσμο μας είναι τα ακόλουθα:

Τριπ-Σοϊκ: Το Κέντρο του Αλλόκοσμου του Σαρκ-Σατ. Το πιο Ηλίθιο Πλάσμα που γεννήθηκε ποτέ από άνθρωπο, ζώο ή Παλιό.

Κριτσουισάν: Η Απόλυτη Σοφία. Γνωρίζει την απάντηση σε κάθε ερώτηση, εκτός από μία: Ποια είναι η ερώτηση που δε γνωρίζει την απάντησή της...

Σαϋκροόφ: Το Παιδί-παιδί για τα θελήματα του Σαρκ-Σατ. Έχει αναλάβει την ευθύνη να βρίσκει τα θύματα του Τερατώδους Πατέρα Του. Η ασχήμια του είναι παροιμιώδης: Κάθε ζωντανό πλάσμα που αντικρίζει την αληθινή μορφή του πετρώνει, ενώ το μυαλό του συνεχίζει να δουλεύει μέσα στους αιώνες... Μέχρι που το πετρωμένο περίβλημά του σπάσει, μετά από χιλιετίες...

Σητ-Νοκ: Το Άπειρο. Βρίσκεται παντού και πάντοτε, ικανό να κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα. Φήμες το θέλουν να κινεί τα ύπουλα πλοκάμια του μέσα στο Internet...

Σαϊλ-Υατ: Η Βία. Ένα πλάσμα που οι φονικές του ικανότητες είναι πέρα από κάθε φαντασία. Επίσης, λέγεται ότι τρέφει μια παρανοϊκή απέχθεια για το γυναικείο φύλο...

Ρύσηλ: Το Πλάσμα το οποίο ανοίγει πύλες προς ανείπωτες Κολάσεις με τις εικόνες που δημιουργεί...

Ελπίζω γιε μου να έχεις καταλάβει τι Βλάσφημες Απόκοσμες δυνάμεις απειλούν τον κόσμο μας. Εγώ όμως ξέρω το όπλο που μπορεί να τις στείλει μόνιμα στην Κόλαση από την οποία ξέφυγαν... Το όπλο αυτό είναι

 

*****

(Κάπου εδώ το χειρόγραφο τελειώνει. Φαίνεται πως ο κακόμοιρος καθηγητής βασανίζεται αιώνια Εκεί. Ο γιος του, αφού είδε ότι το χαρτί δε μπορεί να πουληθεί ξεχωριστά, το έβαλε μέσα στο αντίτυπο του Νεκροσυντακτικού και το πούλησε. Η μοίρα ήθελε το βιβλίο να πέσει σε μένα, τον κυνηγό της δαιμονικής σποράς του Σαρκ-Σατ. Σύντομα θα μάθω κι εγώ το μυστικό αυτό όπλο. Εγώ, ο DarkAng3l...)

 

--------------------------------------

 

Το πρώτο έχω χάσει το πρωτότυπο και για αυτό δίνω ένα OCR από το περιοδικό. Έχει κάμποσα τυπογραφικά λάθη που δεν εχω διορθώσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ο Lovecraft μπορει να μιλουσε για τον αποτροπαιο τρομο χωρις να τον περιγραφει, μα πριν απο αυτο ειχε δημιουργησει το κλημα ετσι ωστε οταν φτανεις στην "απεριγραπτη" περιγραφη να εχεις μπει τοσο μεσα στην Ιστορια ετσι ωστε να δημιουργεις απο μονος σου τις εικονες... Και αυτο ειναι τεχνη γιατι καθενας φοβατε διαφορετικο τρομο ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Για τους λάτρεις του Κθούλου, βρήκα ετούτο που ισχυρίζεται ότι είναι αποσπάσματα από την πρώτη μετάφραση του Necronomicon.Οσοι πιστοί προσέλθετε... :devil2: Α!Επίσης περιέχει και πληροφορίες για αποκρυφιστικές τελετές, που μπορεί να φανούν χρήσιμες σε όσους γράφουν κάτι σχετικό... B)

Al Azif Necronomicon

 

 

Ναι το εχω βρει και εγω αυτο αλλα τα αγγλικα δεν ειναι ο τομεας μου. Μηπως υπαρχει καποιος φανταστικος ανθρωπος :lolipop: που να μπορει να το μεταφρασει στα ελληνικα; πλιιιιιζ :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω βρει και εγω αυτο αλλα τα αγγλικα δεν ειναι ο τομεας μου. Μηπως υπαρχει καποιος φανταστικος ανθρωπος :lolipop: που να μπορει να το μεταφρασει στα ελληνικα; πλιιιιιζ :shock:

 

Η Ελληνική μετάφραση υπάρχει κρυμμένη στο Άγιο Όρος για ώρα ανάγκης. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνική μετάφραση υπάρχει κρυμμένη στο Άγιο Όρος για ώρα ανάγκης. :tease:

 

Εγω δεν μπορω να παω στο Αγιο ορος θα φαω πορτα!!

αλλη λυση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..