Jump to content

Project 26: από το Α στο Ζ, 26 συγγραφείς εφ


Recommended Posts

  • Aldiss Brian, Non-Stop για να διαβάσετε μια πολύ καλή ιστορία σε ένα generation ship που βρίσκεται σε γενικευμένο decline. Ο αναγνώστης περιμένει κάτι στο τέλος και δεν απογοητεύεται.
  • Carter Angela, Heroes and Villains για να διαβάσετε μια ιστορία σε ένα αρκετά παράδοξο (και γοητευτικό) περιβάλλον, με το έξοχο ύφος της συγγραφέως (ένας λόγος παραπάνω ότι η Κάρτερ χάθηκε νέα). Να γνωρίζετε όμως ότι αυτά τα θετικά (περιβάλλον, ύφος) αξίζουν πολύ περισσότερο από το plot του μυθιστορήματος.
  • Grimwood Ken, Replay για να διαβάσετε μια εξαιρετική ιστορία με ένα χρονικό παράδοξο και το πώς αυτό δοκιμάζει την ψυχοσύνθεση και τη συμπεριφορά ενός, αργότερα δύο ανθρώπων. Πολύ καλό, πολύ πρωτότυπο, τα έχει όλα.
  • Priest Christopher, The Glamour για να διαβάσετε ένα έργο που στηρίζεται στην εξαιρετική αφήγηση του Πριστ (ίσως ο καλύτερος συγγραφέας από τους 26) και σε μια καταπληκτική ιδέα: ο άνθρωπος που είναι αόρατος για παραπάνω από ένα λόγο. Από τα πιο εντυπωσιακά μυθιστορήματα που διάβασα φέτος. Έ-ξο-χο, σας το συλλαβίζω για να μην μπερδευτείτε.
  • Simak Clifford, City για να διαβάσετε μια καταπληκτική σειρά διηγημάτων που θα σας θυμίσει Asimov. Αν είστε 40+ ετών, έχοντας ξεκινήσει την εφ πριν 25-30 χρόνια, σας δίνω το λόγο μου ότι θα σας μαγέψει. Άρεσε... και στον Ασίμοφ.
  • Tevis Walter, The Man who Fell to Earth για να διαβάσετε μια (ακόμα!) λογοτεχνικά άρτια αφήγηση ενός «ανθρώπου» που έρχεται στη Γη με κάποιο σκοπό και σταδιακά τον ρουφάει το περιβάλλον. Χωρίς δραματοποιήσεις πάντως. Έξοχο και αυτό.
  • WolfeGene, The Shadow of the Torturer / H Σκιά του Βασανιστή, για να διαβάσετε μια ιστορία που πατάει μισό πόδι στη fantasy (τα υπόλοιπα ένα και μισό στην εφ) από ένα ακόμα υπέροχο αφηγητή.

Αυτά τα εφτά βιβλία ανήκουν στην κατηγορία «διαβάστε με». Είναι όλα τους από «πολύ καλά και πάνω», θα σας αρέσουν σε κάθε περίπτωση, ωστόσο φυλάω όπως καταλάβατε 3-4 ακόμα για την τελευταία κατηγορία, των εξαιρετικών επίσης (όπως αυτά τα 7) τα οποία όμως μου άρεσαν ένα κλικ παραπάνω, για κάποιο προσωπικό -συνήθως- λόγο

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    199

  • DinoHajiyorgi

    24

  • karatasiospa

    42

  • BladeRunner

    25

Απ'ο αυτά έχω διαβάσει τους Aldiss, Simak και Τevis και συμφωνώ ότι είναι must read.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαι η τελευταία κατηγορία, η οποία περιλαμβάνει τα βιβλία (από τα 26) που σας προτείνω να διαβάσετε οπωσδήποτε. Δεν είναι απαραίτητα αριστουργήματα, ούτε θα σας αρέσουν απαραίτητα. Καθένα όμως τους είχε κάτι που προσωπικά με άγγιξε βαθιά.

 

  • Disch Thomas, The genocides: Πρώτο μυθιστόρημα του Disch και τόσο καλά γραμμένο... Εκπληκτικές ιδέες, φανταστική ατμόσφαιρα στο σκοτάδι του υπεδάφους, συ-γκλο-νι-στι-κό τέλος. Και: Σύντομο. Όπως πρέπει να είναι τα μυθιστορήματα, εκτός αν υπάρχει πραγματικός λόγος να ξεφύγουν. Που συνήθως δεν υπάρχει. Το αγάπησα. Ήταν η δεύτερη επαφή μου με τον Ντις, πρώτη το Στρατόπεδο Α, τούτο εδώ είναι πραγματικά υπέροχο ανάγνωσμα, καλύτερο από εκείνο. Έχω διαβάσει και δοκίμιά του, κριτικές βιβλίων, άρθρα του, ήταν από τους πιο ευφυείς και ικανούς ανθρώπους της εφ. Κρίμα που χάθηκε.
  • Keyes Daniel, Flowers for Algernon: Εμ, εδώ τα πολλά λόγια περιττεύουν. Ένα αριστούργημα της εφ, ένα βιβλίο που δεν γίνεται να μην έχετε διαβάσει.
  • McHugh Maureen F., China Mountain Zhang: Τούτο προφανώς δεν είναι αριστούργημα, όμως με άγγιξε η περιγραφή της ζωής απλών ανθρώπων σε ακραίες καταστάσεις. Μου θύμισε ελληνική λογοτεχνία, κυρίως Δημήτρη Χατζή. Η συγγραφέας ήταν αποκάλυψη, το βιβλίο της τελείως διαφορετικό από ό,τι το περίμενα. Σε αυτό αναφερόμουν παραπάνω όταν έλεγα ότι κάποιο βιβλίο ενδέχεται να μην σας αγγίξει με το ίδιο τρόπο, αν και πιστεύω ότι θα σας αρέσει.
  • Orwell George, Nineteen Eighty-Four: Και εδώ τα λόγια περιττεύουν. Χάρηκα που τριάντα χρόνια (ή 1-2 κάτω) από την πρώτη ανάγνωση μου άρεσε όχι το ίδιο, αλλά περισσότερο. Πόσα βιβλία στέκουν έτσι στο χρόνο; Τεράστιες ιδέες, μοναδικοί χαρακτήρες και εξαιρετική γραφή. Από τα βιβλία που με έχουν επηρεάσει περισσότερο στη ζωή μου και με βοήθησαν (ενδεχομένως για λάθος, για συναισθηματικούς παρά ιδεολογικούς λόγους) να μην έχω σε όλη μου τη ζωή καμία σχέση με το σταλινισμό, αν και πολιτικά ήμουν πάντα προς εκείνη την πλευρά του φάσματος.Το βιβλίο που σε κάνει να θες να είσαι ελεύθερος. Σε ταινία έχω νιώσει το ίδιο με το Γη και Ελευθερία.

Ανακεφαλαίωση των τελευταίων μηνυμάτων: Με το 84% των βιβλίων πέρασα καλά, που σημαίνει ότι από πλευράς εφ το 2011 πήγε εξαιρετικά. Ελπίζω το '12 να το ξεπεράσει...!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Τα Λουλούδια για τον Άλγκερνον είναι δυνατό να μην το έχουμε διαβάσει, γιατί δεν έχει μεταφραστεί το βιβλίο στα ελληνικά, παρά μόνο η σύντομη ιστορία. Ελπίζω κάποιος να φιλοτιμηθεί να το εκδώσει ολόκληρο στα ελληνικά, γιατί πρόκειται για κλασικό ανάγνωσμα. Κάποιες συγκεκριμένες εκδόσεις που βγάζουν ΕΦ και fantasy θα μπορούσαν να κάνουν κάτι γι'αυτό, μιας και τον τελευταίο καιρό έχουν εκδώσει διάφορα κλασικά έργα όπως π.χ. Ο Αιώνιος Πόλεμος, Οδύσσεια 2001 και 2010, Κουρδιστό Πορτοκάλι, Στη φωλιά του κούκου, Η πόλη και η πόλη, Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..