Jump to content

50 Βιβλία για το 2011


Nova
 Share

Recommended Posts

Thank you, Captain Obvious! Μόνο που τα έχω και τα διαβάζω σε E-BOOK κι όχι σε χάρτινο βιβλιαράκι για να ξέρω πόσες σελίδες έχει.

 

 

Δε γλυτώνεις το ξύλο με προσπάθεια μετατόπισης ευθυνών. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Η Ακτή του Κουνουπιού. Πρόκειται για την ιστορία μιας οικογένειας που αφήνει τα πάντα στις Ηνωμένες Πολιτείες και πάει στις ζούγκλες της Ονδούρας για μια νέα αρχή. Όχι ακριβώς, όμως. Πρόκειται για έναν περίεργο τύπο, τον Πατέρα της οικογένειας, που είναι άσος στις πατέντες και στην επιβίωση. Τα παιδιά δεν πάνε στο σχολείο γιατί τα κάνει πιο χαζά και τους γεμίζει το κεφάλι με σκουπίδια. Παίρνουν γνώσεις από τον Πατέρα και τη Μητέρα. Ζουν σε ένα σπίτι χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα, άρα χωρίς τηλεόραση, τηλέφωνο και λοιπά. Το σπίτι είναι γεμάτο με πατέντες που φτιάχνει ο πατέρας. Μάλιστα, έχει καταφέρει να φτιάξει πάγο από φωτιά, χωρίς καν την βοήθεια ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτά σε μια περιοχή στου διαόλου τη μάνα, στα χωράφια και στην εξοχή των Ηνωμένων Πολιτειών. Ο Πατέρας μισεί τις Ηνωμένες Πολιτείες έτσι όπως είναι. Μισεί τον "πολιτισμό" της τηλεόρασης, των πολυεθνικών, της αποχαύνωσης και αποβλάκωσης της ανθρώπινης μάζας. Με το πρόσχημα την "καταστροφή των Ηνωμένων Πολιτειών", παίρνει την οικογένειά του και πάνε στις ζούγκλες της Ονδούρας, το πιο απομακρυσμένο μέρος που δεν το έχει αγγίξει ακόμα το χέρι των "πολιτισμένων", για μια νέα αρχή, από το μηδέν. Εκεί, ψάχνουν και βρίσκουν ένα μέρος που δεν έχει τίποτα απολύτως. Ούτε συσκευασίες από τσίχλες, ούτε χρησιμοποιημένες μπαταρίες, ούτε ιεροκήρυκες, ούτε τίποτα που να θυμίζει αυτό που μισεί ο Πατέρας. Βρίσκουν διάφορους ανθρώπους εκεί, ιθαγενείς και τα ρέστα, και φτιάχνουν σπίτια από ξύλα και μπαμπού, τεχνητά ντους και τουαλέτα με καζανάκι, κουζίνα με όλα τα απαραίτητα, χωράφια οργανωμένα με "μαγικούς σπόρους" που κάνουν φρούτα και λαχανικά, φτιάχνουν και τη πατέντα με τη μηχανή που φτιάχνει πάγο από φωτιά, και ζουν έτσι. Δεν είναι όλα ιδανικά όμως. Ο Πατέρας είναι ένας πανέξυπνος ψυχοπαθής που καταδυναστεύει ουσιαστικά την οικογένειά του. Γίνεται μια καταστροφή, και να πάλι η εξερεύνηση μέσα στη ζούγκλα που είναι γεμάτη με λογής λογής ζωντανά πλάσματα, για ένα μέρος χωρίς τίποτα. Βρίσκουν κάποια μέρη, αλλά μια συσκευασία από τσίχλες είναι αρκετή για να συνεχιστεί το ψάξιμο, γιατί ο Πατέρας δεν το εγκρίνει κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ, πρόκειται για ένα εξαιρετικό μυθιστόρημα-ταξιδιωτικός οδηγός, με πανέμορφες περιγραφές των τοπίων, με ωραίους χαρακτήρες, με πολύ χιούμορ και απίστευτες καταστάσεις, και ένα ιδανικό τέλος-εγώ το ευχαριστήθηκα. Θέλω να δω και την ταινία, για να δω πως μεταφέρθηκε αυτός ο τρελός τύπος, ο Πατέρας, αλλά και ο μικρός Τσάρλι, το μεγαλύτερο από τα παιδιά της οικογένειας. Τον ρόλο του Πατέρα τον πήρε ο Χάρισον Φορντ-στα νιάτα του.

 

-Φεβρουάριος

 

13. Στήβεν Κινγκ, "Τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χέιγουορθ", εκδόσεις Επιλογή, 2008, σελ. 157(10/10)

14. Πωλ Θερού, "Η Ακτή του Κουνουπιού", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 416(10/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι λέει, είναι καλό; Θέλω να διαβάσω έστω και ένα από Calvino αλλά δεν έχω διαλέξει ακόμα. Αν ξέρεις και ελληνικό τίτλο πες.

 

 

ελληνικός τίτλος "Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης"

Το είχα διαβάσει πριν περίπου 3 χρόνια για τη σχολή, το διάβασα πάλι τώρα, και μου άρεσε περισσότερο. Metafictional κείμενο, κάθε κεφάλαιο σχεδόν η πλοκή αλλάζει, αλλά όλα τριγυρνούν γύρω από τη ζωή ενός βιβλίου: από τη σκέψη ως τη συγγραφή ως την έκδοση (και πολλά άλλα που μπορούν να συμβούν). Ευφυέστατη γραφή, ανάλαφρη που συνάμα χρειάζεται και προσοχή. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

εδώ απόσπασμα από την εισαγωγή:

http://des.emory.edu.../calwinter.html

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος

 

4. Ο Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα (Ο Μαύρος Πύργος IV) - Stephen King (p. 813)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι λέει, είναι καλό; Θέλω να διαβάσω έστω και ένα από Calvino αλλά δεν έχω διαλέξει ακόμα. Αν ξέρεις και ελληνικό τίτλο πες.

 

 

ελληνικός τίτλος "Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης"

Το είχα διαβάσει πριν περίπου 3 χρόνια για τη σχολή, το διάβασα πάλι τώρα, και μου άρεσε περισσότερο. Metafictional κείμενο, κάθε κεφάλαιο σχεδόν η πλοκή αλλάζει, αλλά όλα τριγυρνούν γύρω από τη ζωή ενός βιβλίου: από τη σκέψη ως τη συγγραφή ως την έκδοση (και πολλά άλλα που μπορούν να συμβούν). Ευφυέστατη γραφή, ανάλαφρη που συνάμα χρειάζεται και προσοχή. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

εδώ απόσπασμα από την εισαγωγή:

http://des.emory.edu.../calwinter.html

 

Εγω θα προτεινα τις Αορατες Πολεις καλυτερα.Πιστευω ειναι πιο αντιπροσωπευτικο του.

Link to comment
Share on other sites

Η Ακτή του Κουνουπιού. Πρόκειται για την ιστορία μιας οικογένειας που αφήνει τα πάντα στις Ηνωμένες Πολιτείες και πάει στις ζούγκλες της Ονδούρας για μια νέα αρχή. Όχι ακριβώς, όμως. Πρόκειται για έναν περίεργο τύπο, τον Πατέρα της οικογένειας, που είναι άσος στις πατέντες και στην επιβίωση. Τα παιδιά δεν πάνε στο σχολείο γιατί τα κάνει πιο χαζά και τους γεμίζει το κεφάλι με σκουπίδια. Παίρνουν γνώσεις από τον Πατέρα και τη Μητέρα. Ζουν σε ένα σπίτι χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα, άρα χωρίς τηλεόραση, τηλέφωνο και λοιπά. Το σπίτι είναι γεμάτο με πατέντες που φτιάχνει ο πατέρας. Μάλιστα, έχει καταφέρει να φτιάξει πάγο από φωτιά, χωρίς καν την βοήθεια ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτά σε μια περιοχή στου διαόλου τη μάνα, στα χωράφια και στην εξοχή των Ηνωμένων Πολιτειών. Ο Πατέρας μισεί τις Ηνωμένες Πολιτείες έτσι όπως είναι. Μισεί τον "πολιτισμό" της τηλεόρασης, των πολυεθνικών, της αποχαύνωσης και αποβλάκωσης της ανθρώπινης μάζας. Με το πρόσχημα την "καταστροφή των Ηνωμένων Πολιτειών", παίρνει την οικογένειά του και πάνε στις ζούγκλες της Ονδούρας, το πιο απομακρυσμένο μέρος που δεν το έχει αγγίξει ακόμα το χέρι των "πολιτισμένων", για μια νέα αρχή, από το μηδέν. Εκεί, ψάχνουν και βρίσκουν ένα μέρος που δεν έχει τίποτα απολύτως. Ούτε συσκευασίες από τσίχλες, ούτε χρησιμοποιημένες μπαταρίες, ούτε ιεροκήρυκες, ούτε τίποτα που να θυμίζει αυτό που μισεί ο Πατέρας. Βρίσκουν διάφορους ανθρώπους εκεί, ιθαγενείς και τα ρέστα, και φτιάχνουν σπίτια από ξύλα και μπαμπού, τεχνητά ντους και τουαλέτα με καζανάκι, κουζίνα με όλα τα απαραίτητα, χωράφια οργανωμένα με "μαγικούς σπόρους" που κάνουν φρούτα και λαχανικά, φτιάχνουν και τη πατέντα με τη μηχανή που φτιάχνει πάγο από φωτιά, και ζουν έτσι. Δεν είναι όλα ιδανικά όμως. Ο Πατέρας είναι ένας πανέξυπνος ψυχοπαθής που καταδυναστεύει ουσιαστικά την οικογένειά του. Γίνεται μια καταστροφή, και να πάλι η εξερεύνηση μέσα στη ζούγκλα που είναι γεμάτη με λογής λογής ζωντανά πλάσματα, για ένα μέρος χωρίς τίποτα. Βρίσκουν κάποια μέρη, αλλά μια συσκευασία από τσίχλες είναι αρκετή για να συνεχιστεί το ψάξιμο, γιατί ο Πατέρας δεν το εγκρίνει κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ, πρόκειται για ένα εξαιρετικό μυθιστόρημα-ταξιδιωτικός οδηγός, με πανέμορφες περιγραφές των τοπίων, με ωραίους χαρακτήρες, με πολύ χιούμορ και απίστευτες καταστάσεις, και ένα ιδανικό τέλος-εγώ το ευχαριστήθηκα. Θέλω να δω και την ταινία, για να δω πως μεταφέρθηκε αυτός ο τρελός τύπος, ο Πατέρας, αλλά και ο μικρός Τσάρλι, το μεγαλύτερο από τα παιδιά της οικογένειας. Τον ρόλο του Πατέρα τον πήρε ο Χάρισον Φορντ-στα νιάτα του.

 

-Φεβρουάριος

 

13. Στήβεν Κινγκ, "Τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χέιγουορθ", εκδόσεις Επιλογή, 2008, σελ. 157(10/10)

14. Πωλ Θερού, "Η Ακτή του Κουνουπιού", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 416(10/10)

 

Κυνόδονταααααααααααας!

 

edit: Α, ναι, να γράψω και τα βιβλία:

 

4)deathworld 2. Μια χαρά είναι, αγαπητέ karatasiospa. Γιατί σε ξενέρωσε; Εντάξει, το πρώτο ήταν καλύτερο, αλλά όχι ότι το δεύτερο με απογοήτευσε.

5)Διηγήματα Τρόμου Γενικά πολύ καλό. Αναλυτικά στο τόπικ του, όταν έχω όρεξη.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι λέει, είναι καλό; Θέλω να διαβάσω έστω και ένα από Calvino αλλά δεν έχω διαλέξει ακόμα. Αν ξέρεις και ελληνικό τίτλο πες.

 

 

ελληνικός τίτλος "Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης"

Το είχα διαβάσει πριν περίπου 3 χρόνια για τη σχολή, το διάβασα πάλι τώρα, και μου άρεσε περισσότερο. Metafictional κείμενο, κάθε κεφάλαιο σχεδόν η πλοκή αλλάζει, αλλά όλα τριγυρνούν γύρω από τη ζωή ενός βιβλίου: από τη σκέψη ως τη συγγραφή ως την έκδοση (και πολλά άλλα που μπορούν να συμβούν). Ευφυέστατη γραφή, ανάλαφρη που συνάμα χρειάζεται και προσοχή. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

εδώ απόσπασμα από την εισαγωγή:

http://des.emory.edu.../calwinter.html

 

Αν κρίνω απ' την εισαγωγή... όλα τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

1. ... και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός, Εκδόσεις Τρίτων (248)

2. Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής - Παναγιώτης Κούστας, Εκδόσεις Τρίτων (154)

3. Παγιδευμένος στα γρανάζια - Jerome Kerviel, μετάφραση Ιωάννα Συρίγου, Εκδόσεις Παπαδόπουλος (215) (non-fiction)

4. Homicide-A year on the killing streets - David Simon (646) (non-fiction)

 

5. Streetcar Dreams, and other midnight fancies - Richard Bowes (177)

 

Ωραία γραφή, παράξενα διηγήματα, πολύ καλό εξώφυλλο και στήσιμο, αλλά... τόσα, μα τόσα λάθη! Εισαγωγικά που ανοίγουν και δεν κλείνουν ποτέ, ή κλείνουν χωρίς να έχουν ποτέ ανοίξει, ξεκούδουνες τελείες, ξεχασμένες λέξεις που κανονικά έπρεπε να έχουν διαγραφεί, ένα μπάχαλο. Και ναι, μου χάλασε σε μεγάλο βαθμό την αναγνωστική απόλαυση.

Link to comment
Share on other sites

 

Jack McDevitt: Seeker 372σ.

Brian Aldiss: Helliconia Spring 450σ. (εχω όλο το έργο σε έναν τόμο αλλά μια και κανονικά είναι τριλογία τα αναφέρω ξεχωριστά)

Joe Haldeman: Starbound 308 σ.

Joe Haldeman: The Accidental Time Machine 275σ.

 

Clifford Simak: Time abd Again 255σ.

Stephen Baxter: Timelike Infinity 153σ.

 

Τελευταίως με έχει πιάσει μανία με το space science fiction και όπως πάντα με Time travel!!!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος

 

4. Ο Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα (Ο Μαύρος Πύργος IV) - Stephen King (p. 813)

5. Το όνειρο ενός γελοίου, Fyodor Dostoyefski (p. 96)

Link to comment
Share on other sites

-Φεβρουάριος

 

13. Στήβεν Κινγκ, "Τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χέιγουορθ", εκδόσεις Επιλογή, 2008, σελ. 157(10/10)

14. Πωλ Θερού, "Η Ακτή του Κουνουπιού", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 416(10/10)

15. Τζων Γκάρντνερ, "Φλαμίνγκο", εκδόσεις Bell, 1988, σελ. 309(7/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος

8. Η Πόλη της Τραγουδιστής Φλόγας, Κλαρκ Άστον Σμιθ (σελ. 227)

9. Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν, Κλαρκ Άστον Σμιθ (σελ. 186)

 

Link to comment
Share on other sites

1) A Game of Thrones - Martin 807 σελίδες

2) A Clash of Kings - Martin 708 σελίδες

3) Α Storm of Swords - Martin 1216 σελίδες. Ένα οχταράκι το παίρνει σε στυλ προπόνησης. Τώρα έχω αρχίσει να θέλω να σκοτώσω πολύ κόσμο. Μερικοί απ' αυτούς, ευτυχώς, μου κάνουν την χάρη και ψοφάνε μόνοι τους. Βέβαια, μία γυρίζει πίσω κι απ' την κόλαση ακόμα, αλλά ευελπιστώ ότι θα ξαναψοφήσει και θα ησυχάσουμε μια και καλή. Ο Τύριον συνεχίζει να φωσφορίζει με λαχταριστές καρδούλες.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, μία γυρίζει πίσω κι απ' την κόλαση ακόμα, αλλά ευελπιστώ ότι θα ξαναψοφήσει και θα ησυχάσουμε μια και καλή.

 

Είδες που στα 'λεγα? Κι εγώ το ίδιο εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αα-ααργκ. Σπόιλερ! Σπόοοιλερ!

 

γιατί σπόιλερ; Τόσες έχει. Πού ξέρεις ποια μπορεί να είναι; biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Αα-ααργκ. Σπόιλερ! Σπόοοιλερ!

 

Μην είμαστε μυγιάγκιχτοι, ακούς εκει Σπόιλερ...ξεκίνα πάντος τη σειρά και θα συμφωνήσεις μαζί μας :devil2: να σαι σίγουρος. Άντε θα ξεκινήσει και η τηλεοπτική σειρά και θα έχεις μείνει πίσω!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ δεν τη βρίσκω τόοοσο σπαστική την κυρία; Βέβαια είμαι ακόμα σχετικά στην αρχή του δεύτερου και μπορεί να μου αλλάξει τη γνώμη. Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω πρόβλημα. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Αα-ααργκ. Σπόιλερ! Σπόοοιλερ!

 

Μην είμαστε μυγιάγκιχτοι, ακούς εκει Σπόιλερ...ξεκίνα πάντος τη σειρά και θα συμφωνήσεις μαζί μας :devil2: να σαι σίγουρος. Άντε θα ξεκινήσει και η τηλεοπτική σειρά και θα έχεις μείνει πίσω!!

 

Άμα είναι κανένα απο 'κείνα τα παλαβά, ξανθά μωρά που συγχρωτίζονται κυριολεκτικώς στο τρέιλερ, όχι, δε θα συμφωνήσω!

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι κανένα απο 'κείνα τα παλαβά, ξανθά μωρά που συγχρωτίζονται κυριολεκτικώς στο τρέιλερ, όχι, δε θα συμφωνήσω!

 

Όχι είσαι τυχερός, δεν είναι κανένα "παλαβό ξανθό μωρό". Οι ξανθιές μπορεί να έχουν την τάση να την σκαπουλάρουν αλλά από ότι φαίνεται οι μελαχρινές επιστρέφουν...ακόμα και από τον άλλο κόσμο...χε χε χε

Link to comment
Share on other sites

... αλλά από ότι φαίνεται οι μελαχρινές επιστρέφουν...ακόμα και από τον άλλο κόσμο...χε χε χε

 

Αα-ααααργκ! ΣΠΟΙΛΕΡ!

 

ΣΠΟΙΛΕΡ!!

 

Κανένα έλεος για εμένα, τον αμύητο!

Link to comment
Share on other sites

Οι κοκκινομάλλες να δεις τι κάνουν! :Ρ

... αλλά από ότι φαίνεται οι μελαχρινές επιστρέφουν...ακόμα και από τον άλλο κόσμο...χε χε χε

 

Αα-ααααργκ! ΣΠΟΙΛΕΡ!

 

ΣΠΟΙΛΕΡ!!

 

Κανένα έλεος για εμένα, τον αμύητο!

 

Το χοντρό το spoiler προέρχεται από την κυρία Σόνυα.

Link to comment
Share on other sites

2. Ντρουντ, Νταν Σίμμονς, εκδ. Πλατύπους, σελ. 880

 

5.5/10

 

Μακρυααααααααααά!!! Το πιο κουραστικό βιβλίο που έχω διαβάσει εδώ και χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..