Jump to content

Μπορείτε να αναγνωρίσετε το συγγραφέα ανυπόγραφης ιστορίας;


wordsmithereens
 Share

Recommended Posts

Αν σε ένα διαγωνισμό οι ιστορίες υποβάλλονταν ανώνυμα, θα μπορούσατε να αναγνωρίσετε το/τη συγγραφέα συμφορουμίτη;

 

Από τα σχόλια που διαβάζω κάτω από τις ιστορίες, μου φαίνεται ότι κάποιοι συγγραφείς αφήνουν επανειλλημένα έντονα προσωπικά σημάδια γραφής. Ισχύει; Το δικό μου κίνητρο είναι μάλλον η επιστημονική διαστροφή :D, μια και κάνω έρευνα σε θέματα ιδιωτικότητας δεδομένων. Ένα ερώτημα στην ιδιωτικότητα είναι το αν επαρκεί η ανωνυμία των δεδομένων για να καλύψει την ταυτότητα του δημιουργού (Γενικά, δεν επαρκεί).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι είναι πολύ καλό σημάδι να μπορεί κανείς να διακρίνει το συγγραφέα απο ένα κείμενο, διότι αυτό δείχνει οτι έχει ισχυρά προσωπικά στοιχεία. Βέβαια μπορεί να γίνεται και για αρνητικό λόγο, για παράδειγμα αν έχει έμμονες ιδέες και "γράφει ξανά και ξανά το ίδιο" ;)

 

Δεν είμαι σε αρκετό βαθμό εξοικειωμένος με τους συγγραφείς του forum, οπότε δε μπορώ να απαντήσω πιο συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ορισμένα άτομα στο φόρουμ που έχουν συγκεκριμένη συγγραφική ταυτότητα και μπορώ (εγώ τουλάχιστον) να τους ξεχωρίσω με κλειστά μάτια.

Τωρα αν σε έναν διαγωνισμό έμπαιναν όλες οι ιστορίες ανώνυμα, θα μπορούσαν να αναγνωρίσω σίγουρα τους παραπάνω που εννοώ, ενώ απο τους υπόλοιπους πιστευω οτι κατα 80% θα ήμουν σε θέση να βρω το φύλλο του συγγραφέα.

 

Αν ο διαγωνισμός μάλιστα ήταν τρόμου, τα ποσοστά μου θα ήταν ακόμη καλύτερα!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι κατα 80% θα ήμουν σε θέση να βρω το φύλλο του συγγραφέα

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Δεν ήξερα ότι άντρες και γυναίκες έχουν διαφορετικό στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μονο το συγγραφικό στυλ που προδίδει. Είναι πολλές λεπτομέρειες. Απο τον χειρισμό συναισθημάτων ως το άπλωμα της πλοκής, και απο την επιλογή των λέξεων ως τον τρόπο κλεισίματος.

 

Γενικώς, θεωρώ οτι μπορώ να διακρίνω τα γραμμένα απο άντρα κείμενα σε σχέση με τα γραμμένα απο γυναίκα.

Φυσικά δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με την ποιότητα των ιστοριών και την γραφή, που και στις δυο περιπτώσεις μπορεί να κυμαίνεται απο μαύρα χάλια έως εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ένα διαγωνισμό οι ιστορίες υποβάλλονταν ανώνυμα, θα μπορούσατε να αναγνωρίσετε το/τη συγγραφέα συμφορουμίτη;

 

Από τα σχόλια που διαβάζω κάτω από τις ιστορίες, μου φαίνεται ότι κάποιοι συγγραφείς αφήνουν επανειλλημένα έντονα προσωπικά σημάδια γραφής. Ισχύει; Το δικό μου κίνητρο είναι μάλλον η επιστημονική διαστροφή :D, μια και κάνω έρευνα σε θέματα ιδιωτικότητας δεδομένων. Ένα ερώτημα στην ιδιωτικότητα είναι το αν επαρκεί η ανωνυμία των δεδομένων για να καλύψει την ταυτότητα του δημιουργού (Γενικά, δεν επαρκεί).

Θεωρητικά επαρκεί, διότι ο δημιουργός διατηρεί το χαρακτηριστικό του repudiation (υποθέτοντας ότι δε θα έχουμε ταυτοποίηση μέσω IP adress ή κάποιου άλλου μηχανισμού.

Στην πράξη, η ανάλυση του κειμένου μπορεί να δώσει μια καλή εκτίμηση του ποιος είναι ο συγγραφέας του, λαμβάνοντας υπόψη ότι δε θα καταβληθεί εκούσια προσπάθεια να γραφεί το κείμενο στο ύφος κάποιου άλλου συγγραφέα για να τον καταδείξει ως συγγραφέα του κειμένου. Οπότε το πρόβλημα μετατοπίζεται σε δύο περιπτώσεις, αν δηλαδή μιλάμε για ταυτοποίηση που απαιτεί απόλυτη βεβαιότητα (οπότε και η ανωνυμία μάλλον αρκεί) ή σχετική (οπότε δεν αρκεί).

Η ιδιωτικότητα είναι συνήθως πρόβλημα της δεύτερης κατηγορίας οπότε δεν καλύπτει, αλλά αν πχ πας να κάνεις καταγγελία για ανώνυμο υβριστικό κείμενο στο διαδίκτυο η ανωνυμία είναι κάλυψη κι ας κάνει "κρα" η ταυτότητα του συγγραφέα του. Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεσαι συνδιασμό ελέγχων που να ταυτοποιούν την προέλευσή του.

 

(όχι, δεν είσαι ο μόνος τρελός επιστήμονας)

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι κατα 80% θα ήμουν σε θέση να βρω το φύλλο του συγγραφέα

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Δεν ήξερα ότι άντρες και γυναίκες έχουν διαφορετικό στυλ.

 

Πώς φαίνεται ο τρελός επιστήμονας... Ρίξε μια ματιά εδώ. Έχει γράψει στο ποστ #17 αυτού του τόπικ ο Oberon πώς θα ήταν η ίδια παράγραφος αν την έγραφε άντρας και πώς αν την έγραφε γυναίκα.

 

Πάντως νομίζω ότι δεν είναι αναγνωρίσιμο το φύλο του συγγραφέα σε όλα τα κείμενα. Ίσως να είναι δείγμα ποιότητας γραφής το να μη φαίνεται αν ο συγγραφέας είναι άντρας ή γυναίκα. Πχ Σώτη Τριανταφύλλου, η χαμαιλέων - τα βιβλία της συνήθως δε μοιάζουν σε ύφος το ένα με το άλλο.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ένα διαγωνισμό οι ιστορίες υποβάλλονταν ανώνυμα, θα μπορούσατε να αναγνωρίσετε το/τη συγγραφέα συμφορουμίτη;

 

Από τα σχόλια που διαβάζω κάτω από τις ιστορίες, μου φαίνεται ότι κάποιοι συγγραφείς αφήνουν επανειλλημένα έντονα προσωπικά σημάδια γραφής. Ισχύει; Το δικό μου κίνητρο είναι μάλλον η επιστημονική διαστροφή :D, μια και κάνω έρευνα σε θέματα ιδιωτικότητας δεδομένων. Ένα ερώτημα στην ιδιωτικότητα είναι το αν επαρκεί η ανωνυμία των δεδομένων για να καλύψει την ταυτότητα του δημιουργού (Γενικά, δεν επαρκεί).

Θεωρητικά επαρκεί, διότι ο δημιουργός διατηρεί το χαρακτηριστικό του repudiation (υποθέτοντας ότι δε θα έχουμε ταυτοποίηση μέσω IP adress ή κάποιου άλλου μηχανισμού.

Στην πράξη, η ανάλυση του κειμένου μπορεί να δώσει μια καλή εκτίμηση του ποιος είναι ο συγγραφέας του, λαμβάνοντας υπόψη ότι δε θα καταβληθεί εκούσια προσπάθεια να γραφεί το κείμενο στο ύφος κάποιου άλλου συγγραφέα για να τον καταδείξει ως συγγραφέα του κειμένου. Οπότε το πρόβλημα μετατοπίζεται σε δύο περιπτώσεις, αν δηλαδή μιλάμε για ταυτοποίηση που απαιτεί απόλυτη βεβαιότητα (οπότε και η ανωνυμία μάλλον αρκεί) ή σχετική (οπότε δεν αρκεί).

Η ιδιωτικότητα είναι συνήθως πρόβλημα της δεύτερης κατηγορίας οπότε δεν καλύπτει, αλλά αν πχ πας να κάνεις καταγγελία για ανώνυμο υβριστικό κείμενο στο διαδίκτυο η ανωνυμία είναι κάλυψη κι ας κάνει "κρα" η ταυτότητα του συγγραφέα του. Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεσαι συνδιασμό ελέγχων που να ταυτοποιούν την προέλευσή του.

 

(όχι, δεν είσαι ο μόνος τρελός επιστήμονας)

 

Δεν είχα υπόψη μου "ταυτοποίηση του συγγραφέα που να έχει νομική ισχύ", αλλά περισσότερο αυτό που έγραψαν οι προλαλήσαντες Iwannhs, Drake Ramore και wordsmith.

 

(Αλλά, ναι, αναγνωρίζω το συνάδελφο τρελό επιστήμονα :mf_sherlock: )

 

edit: Και να συμπληρώσω ότι συμφωνώ με την ανάλυση που κάνεις. Απλά, αυτή η συζήτηση είναι περισσότερο για πληροφορικάριους παρά για συγγραφείς. Offtopic: Χαίρομαι που ξέρει κάποιος εδώ μέσα τι είναι IP address :devil2: Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλοι. Σίγουρα ο admin, και επίσης σε κάποιο πόστ είδα κώδικα Virtual Basic :dazzled:Βρε μπας και είστε πληροφορικάριοι και με δουλεύετε;

Edited by wordsmithereens
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να το κάνουμε, πάντως, το πείραμα, μιας κι είμαστε εν μέσω διαγωνισμού. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πάντως, μόνο διαισθητικά θα μπορούσα να αναγνωρίσω κάποιον εδώ μέσα, κι αυτό κυρίως γιατί έχω γνωρίσει και προσωπικά κάποιους κι έχω συνδυάσει ο χαρακτήρα τους με τον τρόπο γραφής τους. Από την άλλη υπάρχουν κάποιοι που μάλλον θα με μπέρδευαν, αν και θα μπορούσα να καταλήξω σε δύο μόνο πιθανότητες "πατρότητας". Κι επίσης προσυπογράφω αυτό που είπε ο Drake, ότι εννιά φορές στις δέκα μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι "αντρική" ή "γυναικεία" γραφή, κυρίως από το πού ρίχνει το βάρος στη λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να το κάνουμε, πάντως, το πείραμα, μιας κι είμαστε εν μέσω διαγωνισμού. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

 

 

 

Αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!devil2.gif

Επίσης θα ήταν και πιο αντικειμενική η ψηφοφορία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..