Jump to content

Παλια κόμικ που δεν θυμόμαστε πως λέγονται


Galathir
 Share

Recommended Posts

Ψάχνω να βρώ ένα παλιό κόμικ που υπήρχε στο περιοδικό το Ρόδι στα μέσα του '90.

Αφορούσε ένα τύπο που πρέπει να ήταν ντετέκτιβ και έψαχνε να βρεί κάτι επιστήμονες που απήχθησαν από ένα τρελό επιστήμονα.

Αυτός ο επιστήμονας είχε φτιάξει και ένα ψηλό και κάπως στρουμπουλό ρομπότ που κυνηγούσε τον κεντρικό ήρωα.

Ο ήρωας είχε μπεί κρυφά στο κρυσφήγετο του κακού και συναντήθηκε με μια πράκτορα που υποδυόταν μια επιστήμονα για να διεισδύσει στην οργάνωση του κακού τύπου και να σώσει τους επιστήμονες.

 

Θυμάμαι πως όταν τελείωσε αυτό το arc το κόμικ συνέχιζε με τον ήρωα να κάνει διακοπές με ένα μικρό ιστιοφόρο και λόγω μιας θύελλας να ναυαγεί σε ένα νησί. Αν θυμάμαι καλά ο τίτλος του arc ήταν "το νησι του λευκού μάγου".

 

Όποιος θυμάται ας πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μου ήρθε ξαφνικά σήμερα ότι παλιά διάβαζα ένα κόμικ, με δύο άντρες ντεντέκτιβ που ήταν λίγο χαζούληδες και δε θυμάμαι πως λέγεται.Ξέρει κανείς να μου πει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ξαφνικά σήμερα ότι παλιά διάβαζα ένα κόμικ, με δύο άντρες ντεντέκτιβ που ήταν λίγο χαζούληδες και δε θυμάμαι πως λέγεται.Ξέρει κανείς να μου πει;;;;

 

Τεν Τεν? (Ντυπον & Ντυπον)

:lol: φυσικα κανω πλακα, μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To βρήκαααα :yahoo: Αντιρίξ και Συμφωνίξ ήταν τελικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παλιά ήταν μια περίοδος που τα Νέα είχαν ολιγοσέλιδο ένθετο (με χαρτί εφημερίδας, όχι εξτρά περιοδικό) με διάφορα κόμιξ μίκυ μάους, ντόναλντ, γκούφυ κλπ σε συνέχειες ανά σαββατοκύριακο. Μια από τις ιστορίες εκεί μέσα ήταν μια προσπάθεια του γκούφυ να γυρίσει τελείως ερασιτεχνικά μια ταινία σε στυλ Star Wars (με τοστιέρα για διαστημόπλοιο κλπ). Δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να βρω το τρίτο ένθετο με το τέλος της ιστορίας και στην πορεία έχασα και τα original ένθετα. Παίζει κανείς να ξέρει το όνομα της ιστορίας που ψάχνω και μήπως που θα μπορούσα να τη βρω;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Ψάχνω να βρω κομικ με θεμα μια πολιτεία που μεγαλώνει διαρκώς με την μορφή αναπτυσσόμενων κύβων στην αρχή με πρότυπο τον μοντερνισμό και μετά ως τέρας. Είναι ασπρόμαυρο και λέγεται ''Ο κύβος΄΄ή κάπως έτσι. Μπορείτε να βοηθήσετε μήπως; ευχαριστώ.

Edited by kirki
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 3/14/2021 at 7:46 PM, kirki said:

Ψάχνω να βρω κομικ με θεμα μια πολιτεία που μεγαλώνει διαρκώς με την μορφή αναπτυσσόμενων κύβων στην αρχή με πρότυπο τον μοντερνισμό και μετά ως τέρας. Είναι ασπρόμαυρο και λέγεται ''Ο κύβος΄΄ή κάπως έτσι. Μπορείτε να βοηθήσετε μήπως; ευχαριστώ.

La fièvre d'Urbicande - Schuiten/Peeters

 

8340ffd6b3c5879649208914fb95ef40.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Kirki, η υπέροχη αυτή εικονογραφημένη ιστορία έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά το 1988, από τις εκδόσεις Ars Longa, σε μια θαυμάσια μετάφραση από την Λίλη Ιωάννου. Το θεωρώ ένα από τα πιο εμπνευσμένα από αυτά που έχουν ως υπόβαθρο μια αλλόκοτη Belle Epoque.  Στα ελληνικά έχει τίτλο "Ο Πυρετός της Ουρμπικάνδης". Ίσως υπάρχει ακόμα θαμμένο σε κάποια στοίβα παλαιοβιβλιοπωλείου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Erekose said:

Αγαπητή Kirki, η υπέροχη αυτή εικονογραφημένη ιστορία έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά το 1988, από τις εκδόσεις Ars Longa, σε μια θαυμάσια μετάφραση από την Λίλη Ιωάννου. Το θεωρώ ένα από τα πιο εμπνευσμένα από αυτά που έχουν ως υπόβαθρο μια αλλόκοτη Belle Epoque.  Στα ελληνικά έχει τίτλο "Ο Πυρετός της Ουρμπικάνδης". Ίσως υπάρχει ακόμα θαμμένο σε κάποια στοίβα παλαιοβιβλιοπωλείου.

Υπάρχει στο metabook σε καλή για την σπανιότητα του τιμή :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αναζητώ τεύχος από σειρά κόμικ, πιθανόν ιταλικής καταγωγής, με ερωτική - τρόμου - Ε.Φ. θεματολογία, (με άλλα λόγια ΦΟΥΜΕΤΙ), μικρών διαστάσεων, που κυκλοφορούσε μεταφρασμένη, στα περίπτερα τη δεκαετία του ογδόντα (πιθανόν το πρωτότυπο (ιταλικό;) να είναι της προηγούμενης δεκαετίας - 1970).

Το μόνο που θυμάμαι, αλλά και που είναι αρκετά χαρακτηριστικό, είναι πως στην ιστορία (ή σε μία από τις ιστορίες - δεν θυμάμαι αν το κάθε τεύχος περιλάμβανε μία ή περισσότερες),

μία γυναίκα (ή ανδροειδές;) fully naked (ή μόνο topless;), μπορούσε να ξεκολλήσει το κεφάλι της από το σώμα της, αλλά και να το ξανατοποθετήσει σε αυτό.

 

Ήμουν μεταξύ 8 και 10 ετών (δηλαδή μέσα δεκαετίας ογδόντα) όταν το έπιασα στα χέρια μου (για πρώτη και τελευταία φορά), στο σπίτι ενός ξαδέρφου μου, οπότε η μνήμη μου δεν μπορεί να βοηθήσει άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Chris_Kappa said:

Αναζητώ τεύχος από σειρά κόμικ, πιθανόν ιταλικής καταγωγής, με ερωτική - τρόμου - Ε.Φ. θεματολογία, (με άλλα λόγια ΦΟΥΜΕΤΙ), μικρών διαστάσεων, που κυκλοφορούσε μεταφρασμένη, στα περίπτερα τη δεκαετία του ογδόντα (πιθανόν το πρωτότυπο (ιταλικό;) να είναι της προηγούμενης δεκαετίας - 1970).

Το μόνο που θυμάμαι, αλλά και που είναι αρκετά χαρακτηριστικό, είναι πως στην ιστορία (ή σε μία από τις ιστορίες - δεν θυμάμαι αν το κάθε τεύχος περιλάμβανε μία ή περισσότερες),

μία γυναίκα (ή ανδροειδές;) fully naked (ή μόνο topless;), μπορούσε να ξεκολλήσει το κεφάλι της από το σώμα της, αλλά και να το ξανατοποθετήσει σε αυτό.

 

Ήμουν μεταξύ 8 και 10 ετών (δηλαδή μέσα δεκαετίας ογδόντα) όταν το έπιασα στα χέρια μου (για πρώτη και τελευταία φορά), στο σπίτι ενός ξαδέρφου μου, οπότε η μνήμη μου δεν μπορεί να βοηθήσει άλλο.....

Χρησιμοποίησα στο Google κάποιες λέξεις κλειδιά και εντόπισα τα παρακάτω. Ίσως τα παρακάτω link σε βοηθήσουν να βρεις το κόμικ που ψάχνεις.

1, 2, 3, 4, 5

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια αλλά δυστυχώς στα πρώτα 4 link δεν βρήκα κάτι. Όσο για το τελευταίο είναι αδύνατο να καταλάβω απ' τα εξώφυλλα.....

Ευχαριστώ πάντως! 🤘🏻

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..