Jump to content

Η κοψη του σπαθιου η τρομερη


heiron
 Share

Recommended Posts

Στη φανταστικη λογοτεχνια συνανταμε συχνα πυκνα ηρωες με σπαθια.Και τα σπαθια ενιοτε ειναι οχι απλα σημαντικα για τον ηρωα με υπερφυσικες δυναμεις κτλ αλλα εχουν σχεδον χαρακτηρα και τα ιδια.

Εσεις ποια σπαθια ξεχωριζετε στη φανταστικη λογοτεχνια και γιατι;Σας αρεσουνε ιστοριες που αντικειμενα οπως τα σπαθια ειναι χαρακτηρες του εργου;

Link to comment
Share on other sites

δε θα μπορούσε παρά να μου έρθει στο μυαλό η καταιγίδα από το "Έλρικ του Μελνιμπονέ". Πραγματικά ένα σπαθί που δέσποζε ως παρουσία και προσωπικότητα σε όλο το έργο του Μούρκοκ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου αρέσουν οι ιστορίες όπου τα σπαθιά είναι από τους κύριους χαρακτήρες του έργου. Φυσικά και εγώ έχω στο νου μου το έπος του κολασμένου ασπρομάλλη και της τρομερής λεπίδας του. Δεν ξέρω όμως και αν υπάρχει άλλο concept όπου ένα σπαθί κατέχει τόσο κύρια θέση σ' όλο το έργο. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει. Παίρνοντας λοιπόν αυτό σαν δεδεμένο, θα αναφέρω τις ιστορίες που υπάρχουν στον τόμο ν. 24 της σειράς της Ωρόρα με τίτλο ''Ιστορίες με Μαγικά Σπαθιά''. Ίσως έτσι κάποια μέλη που δεν τις ξέρουν και τους αρέσουν το συγκεκριμένο είδος ιστοριών, να έχουν την ευκαιρία να τις διαβάσουν: Από το Έπος Βολσούνγκ: ''Η Ιστορία του Ζίγκουρντ'', Φριτς Λάιμπερ: ''Το Παζάρι του Παραδόξου'', Μάικλ Μούρκοκ: ''Η Άδωσα Ακρόπολη'' (φυσικά), Λόρδος Ντάνσανι: ''Το Σπάθι του Βέλεραν'' (εκπληκτική πραγματικά ιστορία), Ραούλ Καπέλα: ''Η Λεπίδα του Δαίμονα'', Θωμάς Μαστακούρης: ''Η Κατάνα του Μπακεμόνο''.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα το διασημότερο σπαθί στην ελληνική λογοτεχνία είναι αυτό της Ελευθερίας, με την τρομερή κόψη, όπως το έχει καταγράψει ο Διονύσιος Σολωμός!

 

Βλέπε επίσης το σπαθί του Σπαρτιάτη στο Avatar μου :p

Edited by andlib
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά συγκρίνονται άραγε με το Ντράγκνιπουρ και τον κάτοχό του; Δεν νομίζω hmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ τις ασπίδες. Τα σπαθιά είναι όπλα μιας επίθεσης και έχουν προβλήματα, ενώ οι ασπίδες αποκρούουν, απομακρύνουν και φανερώνουν όχι μόνο την δύναμη αλλά και την ικανότητα ενός σχεδίου επίθεσης, άμυνας και διπλωματίας.

 

Το σπαθί είναι όπλο απόγνωσης και σφαγής, και πιο πολύ απ’ όλα τα σπαθιά αυτό είναι το σπαθί της Μήδειας, έχει και την απόγνωση μέσα του και την απόλυτη δικαιοσύνη.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, από σπαθιά μ' έχει μείνει εκείνο το κτήνος που κουβάλαγε ο Γκατς στο Μπέρσερκ.

 

Αν έχει δίκιο ο Φρόυντ, τότε... αχμμ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήν ξεχνάμε και την Terminus Est του Σεβέριαν που δεν είναι ακριβώς όπλο επίθεσης :good:

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει! Ήταν ένα βιβλίο που το είχε γράψει κάποιος...

Λοιπόν θυμάμαι μια συμπαθητική ιστορία με κάποιον μάλλον της πλάκας ήρωα, που πρόσβαλε έναν μάγο κι εκείνος του έδωσε για τιμωρία ένα σπαθί, το οποίο είχε 100 χρήσεις.

Οι κανόνες ήταν περίπου κάπως έτσι:

Όποτε έβγαινε το σπαθί από το θηκάρι έπρεπε να κόψει λαιμό. Αν δεν υπήρχε αντίπαλος, θα έκοβε τον δικό σου

Όσο το είχες ήσουνα αθάνατος αλλά όχι αγέραστος.

Δεν μπορούσες με τίποτα να το ξεφορτωθείς.

Την εκατοστή φορά θα σκότωνε εσένα.

 

Ήταν μια ελαφρώς χιουμοριστή ιστορία με καλό τέλος, αλλά την έχω διαβάσει πάνω από 20 χρόνια πριν, από ένα βιβλίο που μου είχε δανείσει ένας φίλος με τον οποίο έχουμε χαθεί τώρα και δεν θυμάμαι ούτε συγγραφέα ούτε τίτλο.

Λέει τίποτα σε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολλά και διάφορα έρχονται στο μυαλό μου.... lightsabers γιατί όλοι γουστάρουμε τους Jedi και τους Sith, Klingonian Bat'Leth απο τα πιο cool σπαθιά που έχουν φτιαχτεί, τα 4 Bloodswords απο τον κόσμο του Legend of the Five Rings "κακά" σπαθιά με δυνάμεις που ρουφούσαν τις ψυχές των αντιπάλων τους αλλά και σε τελικό στάδιο την καταστροφή του ιδιοκτήτη τους, την θρυλική "Καταιγίδα" του Έλρικ, το "Ξίφος των Οιωνών" του Lion-O, το Excaliber του Αρθούρου. Σ'ένα απο τα Φεστιβάλ Φαντασίας της Θέρμης είχαμε κάνει ένα τέτοιο αφιέρωμα είχε αρκετά σπαθιά(αλλά εγώ ήθελα κι άλλα) με τις ιδιότητες τους και άλλες πληροφορίες.Θα το ψάξω να το επισινάψω για όποιον θέλει να το διαβάσει. :ninjastar::paladin:

Link to comment
Share on other sites

Αφού υποκλιθώ ταπεινά στον Έλρικ και στην τρομερή (ή τρομακτικη;) Καταιγίδα του, θα ήθελα να σας θυμίσω το Sword of Truth από την ομώνυμη σειρά του Goodkind. Αν και δεν την τελειώσα γιατί μου τη δίνουν η ΤΟΣΟ μεγάλες σειρές, όσο διάβασα (τα πρώτα 4-5 βιβλία αν δεν κάνω λάθος) μου άρεσαν πολύ και το σπαθί του πρωταγωνιστή τα έσπαγε!

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει! Ήταν ένα βιβλίο που το είχε γράψει κάποιος...

Λοιπόν θυμάμαι μια συμπαθητική ιστορία με κάποιον μάλλον της πλάκας ήρωα, που πρόσβαλε έναν μάγο κι εκείνος του έδωσε για τιμωρία ένα σπαθί, το οποίο είχε 100 χρήσεις.

Οι κανόνες ήταν περίπου κάπως έτσι:

Όποτε έβγαινε το σπαθί από το θηκάρι έπρεπε να κόψει λαιμό. Αν δεν υπήρχε αντίπαλος, θα έκοβε τον δικό σου

Όσο το είχες ήσουνα αθάνατος αλλά όχι αγέραστος.

Δεν μπορούσες με τίποτα να το ξεφορτωθείς.

Την εκατοστή φορά θα σκότωνε εσένα.

 

Ήταν μια ελαφρώς χιουμοριστή ιστορία με καλό τέλος, αλλά την έχω διαβάσει πάνω από 20 χρόνια πριν, από ένα βιβλίο που μου είχε δανείσει ένας φίλος με τον οποίο έχουμε χαθεί τώρα και δεν θυμάμαι ούτε συγγραφέα ούτε τίτλο.

Λέει τίποτα σε κανέναν;

 

Lawrence Watt Evans - The Misenchanted Sword (το πρώτο της σειράς Ethshar. Όλα έχουν παρόμοιες ιδέες)

 

 

 

 

Α, υπήρχε κι ένα rpg (tabletop) στο οποίο έπαιζες ένα ζωντανό μαγικό σπαθί και άλλαζες χρήστες (αντί να παίζεις έναν ήρωα που αλλάζει εξοπλισμό)

 

 

Edited by Electroscribe
Link to comment
Share on other sites

Να πάρει! Ήταν ένα βιβλίο που το είχε γράψει κάποιος...

Λοιπόν θυμάμαι μια συμπαθητική ιστορία με κάποιον μάλλον της πλάκας ήρωα, που πρόσβαλε έναν μάγο κι εκείνος του έδωσε για τιμωρία ένα σπαθί, το οποίο είχε 100 χρήσεις.

Οι κανόνες ήταν περίπου κάπως έτσι:

Όποτε έβγαινε το σπαθί από το θηκάρι έπρεπε να κόψει λαιμό. Αν δεν υπήρχε αντίπαλος, θα έκοβε τον δικό σου

Όσο το είχες ήσουνα αθάνατος αλλά όχι αγέραστος.

Δεν μπορούσες με τίποτα να το ξεφορτωθείς.

Την εκατοστή φορά θα σκότωνε εσένα.

 

Ήταν μια ελαφρώς χιουμοριστή ιστορία με καλό τέλος, αλλά την έχω διαβάσει πάνω από 20 χρόνια πριν, από ένα βιβλίο που μου είχε δανείσει ένας φίλος με τον οποίο έχουμε χαθεί τώρα και δεν θυμάμαι ούτε συγγραφέα ούτε τίτλο.

Λέει τίποτα σε κανέναν;

 

Lawrence Watt Evans - The Misenchanted Sword (το πρώτο της σειράς Ethshar. Όλα έχουν παρόμοιες ιδέες)

 

 

 

ΝΑΙ! Αυτό είναι! ΝΑΙ! :) Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια ιστορία όπου ο ήρωας έχει ένα μαγικό σπαθί το οποίο μπορεί και μεταμορφώνεται σε γατάκι. Πολύ γέλιο!

Κατά τα άλλα, μου έρχεται στο νου το φημισμένο Σπαθί των Σανάρα. Βέβαια το συγκεκριμένο σπαθί μοναχά φήμη έχει και καμία χρησιμότητα, όπως άλλωστε και η αντίστοιχη σειρά βιβλίων του Μπρουκς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

O.T.

quote name='Παρατηρητής' timestamp='1305545859' post='182123']

Κατά τα άλλα, μου έρχεται στο νου το φημισμένο Σπαθί των Σανάρα. Βέβαια το συγκεκριμένο σπαθί μοναχά φήμη έχει και καμία χρησιμότητα, όπως άλλωστε και η αντίστοιχη σειρά βιβλίων του Μπρουκς.

 

 

Την ευχή μου ναχεις κι εσύ και όποιος θάβει τη Σανάρα.

 

 

Πάντως, μόλις διάβασα για ένα ακόμα καινούργιο νοήμον σπαθί.

Λέγεται Nightblood, στο βιβλίο Warbreaker του Brandon Sanderson.

Είναι φτιαγμένο να μάχεται το κακό, αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το σπαθί σκοτώνει ό,τι θεωρεί εκείνο κακό.

Έτσι και μείνει χωρίς επίβλεψη, η αγαπημένη του θέση είναι να βρεθεί καρφωμένο -με τη θήκη- στο στήθος όποιου δεν συμπαθεί. Θα μπορούσαν να το επιβεβαιώσουν διάφοροι κλέφτες που είχαν τη φαεινή ιδέα να το βουτήξουν από τον κάτοχό του εκεί που το είχε ακουμπισμένο στον τοίχο της ταβέρνας που έτρωγε, αν δεν είχαν πάει στον άλλον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Το Αντουρίλ το σπαθί του Άραγκον

 

Και το Εξκάλιμπερ του Βασιλιά Αρθούρου (αν πιανεται αυτο)

Edited by vinegrete
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..