Jump to content

Ποιές ώρες γράφετε;


Kafka
 Share

Recommended Posts

Συνήθως εγώ γράφω αφού νυκτώσει, αν και τώρα αυτό αργεί πολύ οπότε το δοκιμάζω και όσο ακόμα διαρκεί το φυσικό φως.

 

Τη νύκτα η είσοδος στη φαντασία μου είναι μεγαλύτερη, και μπορώ να πάω πιο βαθιά, αν και μάλλον είναι κυρίως λόγω συνήθειας που εξακολουθώ να γράφω τα περισσότερα κείμενά μου τότε.

 

Άλλοι γράφουν το βράδυ λόγω υποχρεώσεων, υποθέτω πως αυτό το κάνουν πολλοί εδώ. Αλλά κυρίως το ερώτημα έχει να κάνει με την έμπνευση :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω κυρίως μεσημέρια και απογεύματα. Ποτέ πρωί, σπάνια μετά τις 12 το βράδυ αν και έχω ξημερωθεί κάποιες φορές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω χρόνο και καταφέρω να απομονωθώ (πράγμα πολύ δύσκολο όταν εργάζεσαι και έχει παιδιά…).:hmm:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να γράψω, πλέον, πρέπει να ισχύουν υπερβολικά πολλές συνθήκες για να είμαι επιλεκτική. Παλιά έγραφα βράδυ, νύχτα, μέχρι τις πρώτες πρωινές. Τώρα γράφω όποτε λάχει. Μέχρι και στην δουλειά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως απόγευμα και βράδυ (πολύ σπάνια μετά τα μεσάνυχτα όμως), λόγω εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Για να γράψω, πλέον, πρέπει να ισχύουν υπερβολικά πολλές συνθήκες για να είμαι επιλεκτική. Παλιά έγραφα βράδυ, νύχτα, μέχρι τις πρώτες πρωινές. Τώρα γράφω όποτε λάχει. Μέχρι και στην δουλειά.

 

Επίσης.

 

Μέχρι και στη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, όλες τις ώρες, αλλά προτιμώ τα βράδια.

Βέβαια, παίζει ρόλο και τι είδους ιστορία γράφω. Οι τρόμου μού βγαίνουν καλύτερα τις νύχτες.

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνάω κατά τις εφτά και φεύγω για δουλειά οχτώ παρά τέταρτο. Μόλις μπω στο ΜΜΜ, μπορώ να γράψω μέχρι να φτάσω στη δουλειά. Αν έχει φασαρία, δε με νοιάζει. Μόνο η υγρασία μου τη δίνει. Μουσκεύει τις ιδέες και βαραίνουν. dirol.gif

 

Φτάνω στη δουλειά. Αν υπάρχει κενό και περιμένω να μου έρθει κάτι, τότε γράφω. Υπάρχουν φορές που περιμένω αρκετά, ας πούμε δύο ώρες ή και τρεις, μέχρι να πάρω μια απάντηση, για να συνεχίσω τη δουλειά μου. Δεν κάθομαι, νόου. Γράφω μέχρι να τα πα΄ρε στο κρανίο από το τα-τα-τα του πληκτρολογίου η διπλανή μου και ν' αρχίσει τη γκρίνια.

 

Στην επιστροφή στο σπίτι μπορεί και πάλι να γράψω μέσα στο ΜΜΜ, ειδικά αν εκείνο που έγραφα στη δουλειά με ένα συνεπάρει. Πολλές φορές αφήνω τις γριές να διαβάζουν αυτά που γράφω, ώστε να ασπρίζουν γρηγορότερα τα μαλλιά τους, χεχε devil2.gif

 

Στο σπίτι, θα πιάσω γράψιμο μετά τις εφτά-οχτώ. Και σίγουρα θα σταματήσω περίπου στις έντεκα ή δώδεκα. Ο ήχος των πλήκτρων στην ησυχία με ανησυχεί ελαφρώς.

 

Τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες είναι η πιο διεστραμμένη μου στιγμή. Ξυπνάω με ξυπνητήρι στις 8 (και ολογράφως, οχτώ) το πρωί και γράφω ασταμάτητα μέχρι τις δέκα τουλάχιστον. Αν έχουν ήδη βγει έξω οι μπόμπιρες από απέναντι και παίζουν μπάλα ("σουουουουουτ, ρεεεεεεε! σουουουουουουτ!") δε μασάω.

 

Κι αν ο υπολογιστής είναι πιασμένος (και παίζει η αδελφή μου κανένα παιχνίδι) κάθομαι δίπλα της στο κρεβάτι και γράφω σε χαρτί, και ούτε καν βλεφαρίζω με τα σάουντρακ των παιχνιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδανική ώρα, και η καλύτερη μου, είναι 8 η ώρα το πρωί. Συνήθως, όση φόρα και να πάρω, κατά τις 11 πρέπει να σταματήσω και να φύγω για την αγορά. Η μητέρα μου δεν βγαίνει από το σπίτι για ψώνια, μια υποχρέωση που την έχω αναλάβει πλέον εγώ. Κι αν είναι μέρα που δεν χρειάζεται να πάρουμε κάτι, αυτό είναι το καλύτερο απ'όλα. Γράφω μέχρι να ετοιμαστεί το μεσημεριανό φαγητό, ή μέχρι να ξεθυμάνω. Σε σπάνιες, ορεξάτες περιπτώσεις, ίσως γράψω και απόγευμα, μετά όμως από έναν καλό μεσημεριανό ύπνο.

 

Τα βράδυα δεν μπορώ να γράψω. Δηλαδή μπορώ, αλλά τότε είναι που με πιάνουν τα night terrors, τα "γιατί σπαταλώ τη ζωή μου μπροστά σε ένα κομπιούτερ"! Και πάω να σπαταλήσω το βράδυ μου μπροστά στην τηλεόραση. Ιδανικά, θα ήθελα κάθε βράδυ να είμαι έξω σε κάποια παμπ (καφενείο) με μια παρέα. Φανταστείτε: Every night a Βύνη night. Με την ίδια λογική-άγχος, με χαλάει να κάνω δημιουργική γραφή τα Σαββατοκύριακα. Τα όμορφα ηλιόλουστα πρωινά του Σαββάτου και της Κυριακής θα ήθελα να βγαίνω για καφέ στην παραλία της Χαλκίδας και να διαβάζω εφημερίδες και βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ποτέ.

 

rofl.gifrofl.gifrofl.gif

 

Μπαμ, κατραπακιά έσκασε!!Πόσο μπορεί να μην υπάρχειςlaugh.gif

 

Εγώ, μια φορά, γράφω όποτε μου κάτσει, κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα απο την ψυχολογικη μου κατασταση.

τον τελευταιο καιρο που λογω υπερβολικης μελετης δε μπορω να γραφω καθε μερα διαπιστωνω πως μου αρεσει να το κανω ειτε πολυ πρωι ειτε καπου δεκα με δωδεκα το βραδυ, οταν δηλαδη υπαρχει σχετικη ησυχια στο σπιτι κι ετσι δε δυσκολευομαι να ακουω τον αναγνωστη οθονης του υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος μου είπε ότι γράφει μόνο όταν "φτιαγμένος".:dazzled:

 

Το δοκίμασε ποτέ κανεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Επίσης έχω γράψει μεθυσμένη και άρρωστη με 39+ πυρετό. Χωρίς να θέλω να παροτρύνω κανέναν, μπορεί τα κείμενα να μην ήταν απολύτως αναγνώσιμα, αλλά υπήρχαν πολύ καλές ιδέες εκεί μέσα. Με λίγο (έως αρκετό) ρετούς, έγιναν τζιτζί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το μόνο που κατάφερα ένα βράδυ που είχα πιει και έκατσα να γράψω, ήταν να αλλάξω το nickname μου στο forum laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω σχεδόν πάντα απόγευμα, από τις 6 και μετά το νωρίτερο, ως τα μεσάνυχτα ή μέχρι να νυστάξω αν δεν είναι καθημερινή. Το πρωί πολύ σπάνια μου έρχεται η όρεξη, γιατί, όσο βλέπω φως έξω, μου δίνει την αίσθηση ότι κάπου αλλού γίνεται παιχνίδι/νταβαντούρι/όπως θέλετε πείτε το, και δε μου πάει να απομονώνομαι για να γράψω. Ενώ όταν είναι σκοτάδι νιώθω πως μόνο εγώ είμαι ξύπνια πλέον και οι προβολείς (sic :chinese:)πέφτουν πάνω μου, λες και όλος ο κόσμος παρακολουθεί τι ιδέες θα κατεβάσω. Ναι, το ξέρω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα ποτέ, το φως και το σκοτάδι δε σημαίνουν οπωσδήποτε χοροπηδητό ή ύπνο αντίστοιχα όλου του κόσμου, αλλά μια τέτοια εντύπωση έχω εγώ όταν πάω να γράψω.

Ως προς το να γράφεις μεθυσμένος ή με πυρετό, δε μου έχει τύχει, αλλά το καταλαβαίνω πώς μπορεί κανείς να έχει περίεργες εμπνεύσεις τις ώρες εκείνες, γιατί κι εμένα μου έρχονται ιδέες κάθε φορά που κάνω κάτι που δεν το συνηθίζω, όταν συζητάω με κάποιους που είχα καιρό να τους δω ή βλέπω μια ταινία που δε μοιάζει με καμία από όσες έχω δει κλπ. Το θέμα είναι ότι δε φτάνει η έμπνευση για να γράψεις, θέλει και δουλειά για να "επεξεργαστείς" αυτή την ιδέα. Οπότε εμπνευστείτε μεθυσμένοι, αλλά γράψτε νηφάλιοι...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος μου είπε ότι γράφει μόνο όταν "φτιαγμένος".:dazzled:

 

Το δοκίμασε ποτέ κανεις αυτό;

 

Έχω γράψει σε κάποια φάση (ήταν καλοκαιρινό Σαββατοκύριακο του Αυγούστου κι εγώ ολομόναχη στο σπίτι και με το τέλος μιας πολύ μεγάλης ιστορίας λίγα κεφάλαια μακριά), οπότε μπορώ να πω ότι έγραφα κι όσο έγραφα έπινα και όσο έπινα φτιαχνόμουνα κι όσο φτιαχνόμουνα έγραφα. Ήταν μια απόλυτα ντελιριακή κατάσταση, όπου ζούσα εντελώς αλλού.

Το γράψιμο εκείνο πήγε καλά, αλλά υποψιάζομαι ότι ήταν η ένταση του τέλους που ζητούσε το ποτό και όχι το ανάποδο.

 

Δεν το έχω επαλάβει έτσι από τότε, αλλά ένα ποτηράκι λευκό κρασί, είναι συνηθισμένη παρέα όταν γράφω "σοβαρά". (Εννοώ αποφασισμένη για δουλειά και όχι εκεί που γράφω μια πρόταση, παίζω 80 πασιέντζες, σβήνω τρεις προτάσεις και κλείνω το αρχείο, με σκοπό να το ξαναπιάσω κάπου σύντομα :rolleyes:).

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος μου είπε ότι γράφει μόνο όταν "φτιαγμένος".:dazzled:

 

Το δοκίμασε ποτέ κανεις αυτό;

 

Ένα πρωί του Φλεβάρη του 1993 έγραψα πιωμένος και μετά από μια νύχτα που δεν κοιμήθηκα λεπτό. Προέκυψε μια πολύ ενδιαφέρουσα παράγραφος με μια ιδέα που δεν είχα σκεφτεί όταν κατέστρωνα την ιστορία και η οποία επέζησε μέχρι τη δημοσίευση.

Αλλά η συγγραφή είναι πολύ δύσκολο πράγμα για να το κάνεις ακόμα και νηφάλιος, οπότε δεν συστήνω να προσπαθεί κανείς πιωμένος ή φτιαγμένος, αφού όλη η τεχνική, η λογική και η επικοινωνία σου με το κείμενο και τον όποιο μελλοντικό αναγνώστη πάνε έναν μεγάλο και μακρύ περίπατο.

Το να κρατάς σημειώσεις όμως σε τέτοιες φάσεις, ναι, μπορεί να είναι πολύ διασκεδαστικό και καμιά φορά χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ συνήθως μετά το διάβασμα..την ώρα πριν βγω βόλτα..γύρω στις 5-8...είναι οι ώρες που ούτε νυστάζω το μεσημέρι ούτε και με πιέζουν οι φίλοι μου τελείωνε και τελείωνε...τα βράδια κοιμούντε άλλοι μέσα στο δωμάτιο με το laptop όταν γυρνάω από έξω...και συνήθως έχω ένταση μέσα μου οπότε είναι δύσκολο....

Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά με πιάνει συνήθως η έμπνευση (μάλλον επειδή απαγορεύεται), αλλά και τις απογευματινές ώρες στο σπίτι, όταν χαζολογώ στον Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Δε γράφω συστηματικά οπότε δεν έχω κάποια συγκεκριμένη ώρα... Περισσότερο τυχαίνει νυχτερινές ώρες γιατί έχει ησυχία...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ της νύχτας... Σπάνια γράφω τα πρωινά και τα μεσημέρια, κάποιες φορές γράφω τα απογεύματα, αλλά κυρίως γράφω τα βράδια που έχει περισσότερη ησυχία και δεν κινδυνεύω να μου αποσπάσει κάποιος την προσοχή. Όταν είναι για διαγωνισμούς πάντως, προκειμένου να είμαι συνεπής με τις διορίες, γράφω και μέρα... Έχει τύχει, επίσης, να βαριέμαι απίστευτα στο μάθημα και να σκαρώνω ποιηματάκια, τα οποία δείχνω στη συνέχεια στους φίλους μου -που βαριούνται εξ'ίσου...

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχει διαγωνισμό το ΣΦΦ.

 

:shok: Excuse me?

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..