Jump to content

Forge of Stones


stoneforger
 Share

Recommended Posts

Έχω ήδη γράψει σχετικά και στο νήμα της Συγγραφής, αλλά είπα να κάνω αισθητή την παρουσία του βιβλίου και εδώ. Κανονικά θα έπρεπε να κάνω και μια ακόμα καταχώρηση στο νήμα για ΕΦ, καθώς το βιβλίο προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στα δύο είδη, ή τουλάχιστον να κάνει φέρει πιο κοντά έναν hard fantasy κόσμο με έναν κόσμο sci-fi.

 

Πρόσφατα, εδώ και δύο μήνες, έκανα self-publish το μυθιστόρημα φαντασίας/ΕΦ "Forge of Stones". Είναι γραμμένο στην Αγγλική γλώσσα, όχι γιατί εξέλειπε η ελληνική αλλά γιατί πιστεύω είναι μακράν μεγαλύτερο το δυνητικό αναγνωστικό κοινό. Το εξέδωσα μόνος μού, όχι σαν vanity publishing απλά μέσω του print-on-demand του Amazon σε χαρτί (και πρωταρχικά σε e-book) γιατί η όλη διαδικασία εξεύρεσης ατζέντη-εκδότη είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και απογοητευτική. Αυτά όσον αφορά πιθανές πρώτες απορίες.

 

'Εχω ήδη δημιουργήσει ένα site (http://www.stoneforger.com), σελίδα και group στο facebook (http://www.facebook....115228028556012, http://www.facebook....100262583392557), twitter (@stoneforgerden). Είναι διαθέσιμο σε paperback από το Amazon.com, UK, DE καθώς και σε e-book και από το site και από το Smashwords.com (http://www.smashword...ooks/view/50974), απ'οπου και είναι διαθέσιμο δωρεάν (η τιμή στο Amazon για το e-book δεν μπορεί να αλλαχθεί άμεσα, το προσπαθώ όμως).

 

Δυστυχώς ακόμα δεν έχει λάβει κάποιο review (μπορείτε να το δείτε και στο goodreads.com και στο shelfari.com - http://www.shelfari.com/books/22743503/Forge-of-Stones , http://www.shelfari....Forge-of-Stones). Επίσης προσπαθώ να το προωθήσω μέσω των φόρουμ kindleboards.com και mobileread.com (http://www.kindleboa...ic,63493.0.html , http://www.mobilerea...ad.php?t=135418), καθώς και μέσω του Google Books.

 

Όσοι και όσες ενδιαφέρονται, θα ήμουν πολύ χαρούμενος εάν το κατεβάζατε και αφήνατε και κάποιο σχόλιο οπουδήποτε, για να ξέρω και που πατάω.

Επίσης, άν υπάρχει απορία για την τιμή, απλά προσπαθώ να το προωθήσω δωρεάν, ώστε να μπεί και στο Amazon δωρεάν και να αυξηθεί η κυκλοφορία, να γίνει γνωστό, και να δώ την άποψη του κοινού. Σε κάποια στιγμή θα το γυρίσω πάλι σε ένα φτηνό e-book.

 

Θα με ενδιέφερε και η πιθανότητα να το μεταφράσω, άν είναι όντως αρκετά καλό και όσοι Έλληνες αναγνώστες πιστεύουν ότι θα άξιζε τον κόπο.

 

Άν κούρασα ή έκανα κατάχρηση ζητώ συγνώμη, απλά δεν έχω ακόμα μια ολοκληρωμένη κριτική και με κατατρώει!

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη στην προσπάθεια σου . Σίγουρα θα το κοιτάξω . Μια συμβουλή μου είναι το στείλεις στα fantasy blogs , εάν τους αρέσει θα σου κάνουν πολύ καλή διαφήμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δεν ξέρω για ποια ακριβώς blogs ή φόρουμ μιλάς αλλά γενικά ότι έχω πετύχει μέχρι τώρα έχει τεράστια ουρά απο βιβλία που περιμένουν για review. Άν έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο ή αυτά που παρακολουθείς ή διαβάζεις θα βοηθούσες πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήλθες και καλή επιτυχία στο βιβλίο σου! :drinks:

 

Μια ερώτηση: όλα τα λινκ που έχεις δώσει είναι για e-books; Δεν υπάρχει κάτι σε print-on-demant για μας τους οπισθοδρομικούς;:book:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει σε print on demand paperback από το Amazon, άν και διάφορα online βιβλιοπωλεία το διαθέτουν προς πώληση (μέσω Amazon πάντα)..Ίσως είναι καλύτερα άν θέλετε το βιβλίο σε χαρτί να το πάρετε από το UK ή το DE.

 

Αντίστοιχα τα link :

Amazon.com

Amazon UK

Amazon DE

 

Όσο για την τιμή είναι η ελάχιστη δυνατή ώστε να είναι διαθέσιμο και από τρίτα βιβλιοπωλεία εκτός από το Amazon. Αν μπορούσα να βρώ εκδότη πάντως δε νομίζω ότι θα κατέληγε φτηνότερο στα χέρια σας.

Ελπίζω να σας αρέσει, στην οποία περίπτωση θα ήταν πολύ ευγενικό να το διαδώσετε, να το κάνετε like, και ίσως και κανένα review (ειδικά στο Amazon).

 

Περιμένω τα σχόλια και την κριτική σάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα ήθελα να πώ ότι το βιβλίο είναι πλέον δωρεάν σαν e-book και διαθέσιμο από Amazon.com (τα UK και DE τα έκοψε στην Ελλάδα η Amazon), από το Smashwords, και το Barnes and Noble. Κάποια στιγμή πιθανότατα θα είναι διαθέσιμο και από άλλα online βιβλιοπωλεία (Kobo, Sony, Apple, Diesel), απλά δεν έχω άμεση αντίληψη ή έλεγχο σε αυτό.

 

Amazon

Smashwords

B&N

 

Ελπίζω να το κατεβάσετε, να το διαβάσετε και να σας αρέσει. Άν όχι, ελπίζω να γράψετε μια ειλικρινή κριτική που να με βοηθήσει να μην επαναλάβω τα ίδια λάθη στο μέλλον..

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία!

 

Ο μικρός μου "οβολός" κριτικής αφορά το

Product Description

A fantasy/science fiction adventure novel by Vasileios Kalampakas. A world dominated by a theocratic regime is about to be thrown into chaos. A rebel and a thinker are engaged into an adventure that will reveal untold secrets. A pilgrim from afar sets out on a journey that will change their world forever.

 

Δε διαβάζω πολύ φάνταζυ αλλά αυτή η περιγραφή δεν είναι λίγο τυποποιημένη; Δεν είναι λίγο κλισέ;

Προσωπικά θα ήθελα να διαβάσω κάτι πιο... προσωπικό! Κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία!

 

Ο μικρός μου "οβολός" κριτικής αφορά το

Product Description

A fantasy/science fiction adventure novel by Vasileios Kalampakas. A world dominated by a theocratic regime is about to be thrown into chaos. A rebel and a thinker are engaged into an adventure that will reveal untold secrets. A pilgrim from afar sets out on a journey that will change their world forever.

 

Δε διαβάζω πολύ φάνταζυ αλλά αυτή η περιγραφή δεν είναι λίγο τυποποιημένη; Δεν είναι λίγο κλισέ;

Προσωπικά θα ήθελα να διαβάσω κάτι πιο... προσωπικό! Κάτι διαφορετικό.

 

Ναι δεν αντιλέγω. Ένας φίλος σχολίασε ότι το blurb στο paperback θύμιζε Xena the warrior princess. Aπλά επειδή είναι περίπλοκη η δομή και έχει αρκετά twists και turns φοβόμουν τα spoiler. Εξ'άλλου δε μπορούσα απο μόνος να γράψω κάτι περιγραφικό που να τραβάει ιδιαίτερα γιατί δεν ήμουν αποστασιοποιημένος. Είναι σαν να έγραφα κριτική για το ίδιο το βιβλίο μου.

 

Αυτό πάντως αλλάζει εύκολα! Άν το διαβάσεις και σκεφτείς κάτι καλύτερο πές μού!

 

Ήδη για πρώτη μέρα που είναι δωρεάν εκτοξεύτηκε στην πρώτη θέση των free fantasy και no.3 στα sci-fi adventures.

 

Δε περιμένω να γίνεται κάθε μέρα χαμός αλλά και τόσο exposure καλό είναι. Ήρθε και η πρώτη κριτική με την οποία συμφωνώ και ήταν πάνω κάτω αυτό που περίμενα) και με εξέπληξε ευχάριστα (similar to silmarillion, intriguing pieces). Αλλά όπως προειδοποιεί και o reviewer : not a casual read.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία. Το έχω κατεβάσει και εγώ και το διαβάζω σιγά σιγά λόγω έλλειψης χρόνου αλλά έχει αρχίσει καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ όσους έχουν πάρει το βιβλίο.

Πρέπει να πώ ότι έχω αλλάξει την τιμή σε $2.99

Κατ'αντιστοιχία έχει αλλάξει και η τιμή στο Amazon UK και DE. Αλλαγμένη είναι και η τιμή στο Smashwords και σε όλα τα site που διακινείται το βιβλίο μέσω Smashwords.

Τα πρώτα review δεν ήταν και πολύ ενθαρρυντικά καθώς κάνανε κύριο θέμα το ότι το βιβλίο είναι πολύ μεγάλο και κάπως φλύαρο, το οποίο το φοβόμουν αλλά ήλπιζα να αντισταθμίζεται κάπως. Ακόμα περιμένω κάποια κριτική και απο έλληνες αναγνώστες, απο εδώ δηλαδή.

Ο Αύγουστος είναι μάλλον ο χειρότερος μήνας για βιβλία, οπότε είδομεν.

 

Και πάλι ευχαριστώ. Κάθε σχόλιο θα με βοηθήσει να γράφω καλύτερα ελπίζω στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, ξεχάστηκα. Λοιπόν έχω διαβάσει το δωρεάν δέιγμα και μου φάνηκε α) πολύ ενδιαφέρον σαν μυθοπλασία, β) πολύ ενδιαφέρον ως προς τους χαρακτήρες του, και δυστυχώς γ) αρκετά αδύναμο στο θέμα της γλώσσας. Καταλαβαίνω ότι ήθελες να το στείλεις το ταξίδι του με αυτόν τον τρόπο, ώστε να έχεις όσο το δυνατόν περισσότερους αναγνώστες, όμως δε μπορώ να πιστέψω πόσο περισσότερο θα μου άρεσε αν το διάβαζα στα ελληνικά, σε μια γλώσσα στην οποία υποθέτω έχεις μεγαλύτερη άνεση. Σε κάθε περίπτωση έχω παραγγείλει τυπωμένο αντίτυπο από το Άμαζον και το περιμένω εντός του μήνα. Περισσότερα όταν το πάρω στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Και αναρωτιόμουν ποιός πήρε paperback.. Όσο για τη γλώσσα μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει παράπονα από τους αγγλόφωνους αναγνώστες. Για την ακρίβεια τα παράπονα αναφέρονται στο κάπως εκτεταμένο λεξιλόγιο (και το φλύαρο στύλ).Αν μπορείς εξήγησε μου τι εννοείς αδύναμο όσον αφορά τη γλώσσα (έχει πολλά λάθη, είναι στεγνό, κακή πρόζα;). Το έγραψα στα Αγγλικά διότι δεν νομίζω ότι θα είχε καμιά πιθανότητα έκδοσης στην Ελλάδα, και ακόμα λιγότερος κόσμος θα το έβλεπε στο Internet. Με λίγα λόγια θεωρώ ότι για το είδος τουλάχιστον, το να το έγραφα στα ελληνικά θα ήταν χαμένος χρόνος.

 

Είναι πολύ σημαντικό το να έχω κριτική που θα με βοηθήσει να γράφω καλύτερα, οπότε περιμένω κι άλλη απάντηση σύντομα.

 

Ευχαριστώ για την υποστήριξη και τα καλά λόγια και ελπίζω να μην τα θεωρήσεις χαμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω τελειώσει ακόμα (συνέπεσε με το Dance with Dragons, καταλαβαίνεις τώρα :Ρ), αλλά απ' όσο έχω διαβάσει, μπορώ να διακρίνω ελληνισμούς μέσα (που ίσως ένας αγγλόφωνος να μην τους αντιλαμβάνεται) που με πετάνε λίγο απ' την ανάγνωση. Χρειάζεται μια καλή επιμέλεια, θα σου πρότεινα να συνεργαστείς με κάποιον Άγγλο φιλόλογο γι αυτή τη δουλειά. Όχι Αμερικάνο, προφανώς όχι Αμερικάνο. Άγγλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το proofreading είναι κανονικά διαδικασία που πρέπει να κάνει κάποιος άλλος. Εγώ τα έκανα όλα μόνος μου οπότε το επίπεδο δεν είναι αυτό που θα έπρεπε. Άν και ίσως ο μέσος αναγνώστης να μην δώσει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το τελείωσα χτες το βράδυ. Το είχα ξεκινήσει Σεπτέμβριο, αλλά μετά τις 50 πρώτες σελίδες ασχολήθηκα με άλλα πράγματα και το άφησα.

 

Για μένα κάθε βιβλίο αποτελείται από πέντε βασικά στοιχεία: ιδέα, χαρακτήρες, πλοκή, γραφή, τεχνική. Το Forge of Stones παίρνει:

 

-στην ιδέα 18/20, γιατί δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπη, αλλά καταφέρνει να φαίνεται φρέσκια,

 

- στους χαρακτήρες 18/20, γιατί καταφέρνει να τους κάνει ξεχωριστούς μέσα στο κεφάλι μου, να έχει ο καθένας την υπόστασή του (αν και όχι τη δική του προσωπική φωνή, εκτός από δύο χαρακτήρες που τείνουν προς το γραφικό)

 

 

τον Pilgrim και τον Prosops

 

 

- στην πλοκή 15/20, γιατί θα μπορούσε να την κάνει λίγο πιο σφιχτή κατά τη γνώμη μου

 

- στη γραφή δε θα βάλω βαθμό, πρώτον γιατί τα αγγλικά δεν είναι η μητρική μου γλώσσα, δεύτερον γιατί ακόμη κι έτσι κατάφερα να βρω μικροπροβληματάκια, τρίτον γιατί ήταν φανερά πομπώδης και υπερβολικά φανταχτερή και τέταρτον γιατί, πώς να το κάνουμε, τα αποσιωπητικά είναι πάντα και σε όλες τις γλώσσες τρεις τελείες κι όχι δύο.

 

- και στην τεχνική θα βάλω κάτω από τη βάση. Πολύ κάτω από τη βάση.

 

Το βιβλίο είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα του πώς τέσσερα καλά μέρη στα πέντε (ιδέα, χαρακτήρες, πλοκή, γραφή) δεν είναι ικανά να εξισορροπήσουν το ένα κακό μέρος. Η τεχνική που επιλέγει ο Καλαμπάκας για την αφήγηση είναι η εξής. Ξεκινάει ένα κεφάλαιο. Ο ήρωας από του οποίου την ΟΓ βλέπουμε το κεφάλαιο βρίσκεται κάπου, στο οποίο αυτό κάπου ο ήρωας περιφέρεται, σκέφτεται και αγωνιά/κάνει υπολογισμούς. Αυτό κρατάει για τουλάχιστον 10-20 σελίδες κάθε φορά. Κι ύστερα κάτι γίνεται για περίπου 5 σελίδες και το κεφάλαιο τελειώνει.

 

Επιπλέον, όλη η αρχική διαδικασία της ομφαλοσκόπησης μπορεί να περιλαμβάνει δύο και τρεις φορές το ίδιο θέμα, εντός των 10-20 σελίδων του συγκεκριμένου κεφαλαίου. Η Σίλια ανησυχεί για τον άντρα της. Θυμάται πόσο ο άντρας την την αγαπούσε. Πηγαίνει στην κουζίνα να πιει νερό. Θυμάται με πόση τρυφερότητα την αγαπούσε ο άντρας της. Και πάει λέγοντας.

 

Η επιλογή αυτής της τεχνικής αφήγησης, και λυπάμαι πάρα πολύ που το λέω, κατέστρεψε μια ωραία ιδέα, μερικούς πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες, μια πλοκή που αγγίζει την μοντέρνα αντίληψη περί πλοκής και μια γλώσσα, που με το χέρι στην καρδιά, με έμαθε πάρα πολλές καινούργιες λέξεις. Αλλά με αυτό το ρυθμό αφήγησης, δε θα ντραπώ να πω ότι παρακαλούσε κάποια στιγμή να τελειώσει. Κουράστηκα, δεν είχα περισσότερες αντοχές.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..