Jump to content

Write off #60 (Atrelegis vs Nienor)


Atrelegis
 Share

  

7 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο η ιστορία

    • του Atrelegis
      2
    • της Nienor
      5

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Sonya! Sonya! Sonya! Sonya! Sonya! Sonya! Sonya! Sonya! Sonya! Sonya! Sonya! Sonya! Sonya! Sonya!

 

Γράψε εισαγωγή

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν ότι τα φεγγάρια είναι στην πραγματικότητα δεκατέσσερα κι ακόμα λιγότεροι αυτοί που ξέρουν τα μυστικά τους.

 

«Σσσς! Κοίτα!» ψιθύρισε έντονα η Ζύραν και τράβηξε τον Σερίνενταλ κάτω δίπλα της, ενώ με το άλλο χέρι του έδειχνε τον μακρινό ορίζοντα.

 

Ο Σερίνενταλ έκανε να διαμαρτυρηθεί για πολλοστή φορά απ’ την ώρα που οι εμμονές της τους είχαν κουβαλήσει στο Δάσος των Σκιών και μάλιστα μια νύχτα που το σκοτάδι ήταν τόσο πηχτό, σχεδόν συμπαγές κι οι Σκιές, πραγματικές και φανταστικές, έμοιαζαν τόσο ανήσυχες που ηλέκτριζαν την ατμόσφαιρα.

 

Όμως, πριν προλάβει η φωνή του να φτάσει στον προορισμό της, σκάλωσε στον λαιμό του και το στόμα του έμεινε να χάσκει. Στην άκρη του ορίζοντα, πέρα απ’ την θάλασσα, το δάχτυλο της Ζύραν έδειχνε σε απόλυτη ευθεία να ανατέλλει το φεγγάρι των θρύλων, ο φύλακας των μυστικών, η μητέρα των Σκιών. Η Μαύρη Σελήνη.

 

 

 

Μέχρι την Δευτέρα 18 Ιουλίου μεσάνυχτα παίδες. Επειδή είμαι λαρτζ, σας δίνω και 5000 λέξεις. Έτσι, να γιορτάσουμε την επιστροφή του Ατερλέγκα.

Link to comment
Share on other sites

Μας δουλεύετε; Πότε προλάβατε;

 

Εγώ πρόλαβα. Η Κιάρα έχει εξεταστική, αλλά θα είναι εντός προθεσμίας

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ο Ατερλέγκας κωλοβαρεί. :Ρ

 

(Κι ό,τι έλεγα ότι είναι αδικία η εισαγωγή, αυτή είναι ταμάμ για την Κιάρα, ο Άτερ θέλει μπουνίδια και Κονανίδια, αλλά φευ... :Ρ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ο Ατερλέγκας κωλοβαρεί. :Ρ

 

(Κι ό,τι έλεγα ότι είναι αδικία η εισαγωγή, αυτή είναι ταμάμ για την Κιάρα, ο Άτερ θέλει μπουνίδια και Κονανίδια, αλλά φευ... :Ρ)

 

 

 

O Ατερλέγκας ζει μέσα στο μαγαζί του, οπότε μπορεί αν γράφει όποτε θέλει, πληβεία.

 

Αλλά ναι, η εισαγωγή είναι ταμάμ για την Κιάρα

Link to comment
Share on other sites

Α χαθείς ρε μπουρζουαζία που θα με πεις και προλετάρια! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι παιδιά, έχω τελειώσει εξεταστική, αλλά ούτε το φαντάστηκα ότι παίζει να σηκώσεις σήμερα :p Γιατί με τρέχεις ρεεεε? Aχ, θα κάνω ό,τι μπόρω για γρήγορα, αλλά να μην την ανεβάσω πάλι λειψή :p

Link to comment
Share on other sites

Α χαθείς ρε μπουρζουαζία που θα με πεις και προλετάρια! :Ρ

 

 

Πληβείοι

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια Οι ελεύθεροι πολίτες της Αρχαίας Ρώμης χωρίζονταν σε πατρικίους και πληβείους. Οι πρώτοι αποτελούσαν την άρχουσα τάξη και καταλάμβαναν τις περισσότερες θέσεις της Συγκλήτου, ενώ οι δεύτεροι αποτελούσαν το μεγάλο όγκο του πληθυσμού και συμμετείχαν στην πολιτική ζωή κυρίως μέσω του Συμβουλίου των Πληβείων και των δέκα Δημάρχων ή τριβούνων.

 

Η αρχή της διάκρισης μεταξύ πατρικίων και πληβείων μας είναι άγνωστη. Στην εποχή των πρώτων βασιλέων της Ρώμης, όλοι οι κάτοικοί της αποκαλούνταν πατρίκιοι. Κατά τη διάρκεια της βασιλείας του Άνκου Μάρκιου (640-616 π.Χ.) εισήχθησαν στη Ρώμη οι πληβείοι ύστερα από διπλωματικές συμμαχίες ως πολίτες β' κατηγορίας.

 

Την εποχή της ίδρυσης της Ρωμαϊκής Δημοκρατίας, οι πληβείοι εξαιρούνταν από τις θρησκευτικές ακαδημίες και αξιώματα, αλλά εγγράφονταν στα "γένη" και στις "φυλές", υπηρετούσαν στο στρατό και μπορούσαν να καταλάβουν κατώτερα στρατιωτικά αξιώματα. Επίσης, αρχικά απαγορεύονταν οι γάμοι μεταξύ πληβείων και πατρικίων. Ο αγώνας για διεύρυνση των δικαιωμάτων τους διήρκεσε σχεδόν δύο αιώνες, κατά τους οποίους κέρδιζαν προοδευτικά παραχωρήσεις εκ μέρους των πατρικίων. Το 367 π.Χ. απέκτησαν το δικαίωμα να είναι επιλέξιμοι για το αξίωμα του υπάτου και το 278 π.Χ. πέτυχαν την οριστική αναγνώρισή τους ως ισότιμων πολιτών, εκβιάζοντας ότι σε αντίθετη περίπτωση θα εγκατέλειπαν μαζικά την πόλη.

 

Αργότερα και μέχρι τις μέρες μας, με τον όρο πληβείοι ή πλέμπα αποκαλούνταν τα φτωχότερα μέλη της κοινωνίας γενικά.

 

 

 

Όχι όχι παιδιά, έχω τελειώσει εξεταστική, αλλά ούτε το φαντάστηκα ότι παίζει να σηκώσεις σήμερα :p Γιατί με τρέχεις ρεεεε? Aχ, θα κάνω ό,τι μπόρω για γρήγορα, αλλά να μην την ανεβάσω πάλι λειψή :p

 

Ρε, σοβαρά, ανέβασέ τη όταν την έχεις έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση, και πάλι... Μέχρι το βράδυ θα την έχω σηκώσει αν δεν παίζει θέμα με τη μία μέρα που παίρνω παράταση -από τη σημαία. Μου φαίνεται όσο πάω χειροτερεύω, δε μπορώ να προλάβω προθεσμία με τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

No worries! :) Η σημαία επίσης δεν έχει καταφέρει ποτέ προθεσμία. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ω, μα! Ω, μα! Αυτά τα μυστήρια τερτίπια των write-off! Είναι σχεδόν του διαβόλου πράγματα! Και οι δύο είδατε τον Σερίνενταλ και την Ζύραν ως αδέλφια. Και οι δύο είχατε την Ζύραν έτοιμη να χύσει το αίμα του αδελφού της για σημαντικό, αναγκαίο καλό. Και για ισορροπία, η μία Ζύραν αποκαλεί τον Σερίνενταλ "Σερί", η άλλη "Νταλ". Ω, μα, επιτέλους!

 

Και οι δύο ιστορίες, άσχετα της διαφοράς μεγέθους, είναι καλογραμμένα, δυνατά διηγήματα. Το ένα σε ύφος εσχατολογικού ινδικού παραμυθιού, και το άλλο σε κλασσικό, κομψό δημιούργημα της Κιάρας. Του Atrelegis είναι τραγικό, σκληρό και θα έλεγα μονόδρομος προς την κατάληξη του. Της Nienor, μας έχει δέσμιους στα δίχτυα της συγγραφέως του, και είμαστε στο έλεος της διάθεσης της. Παρά την σκοτεινιά της σελήνης, την πετύχαμε στα καλά της, και έχουμε ένα αναπάντεχα γλυκό φινάλε. Ήθελα όμως ένα πιο δυνατό μυστικό, μια πιο συγκλονιστική αποκάλυψη για την τύχη του πατέρα. Ίσως η πίεση χρόνου δεν επέτρεψε να βράσουν τελείως τα δημιουργικά ζουμιά σε αυτή την περίπτωση.

 

Δεν έχω όμως συν και πλην, υπέρ και κατά, που να κάνουν την πλάστιγγ να γέρνει προς τα εδώ ή προς τα εκεί. Πάω με το συναίσθημα και ψηφίζω Nienor.

Link to comment
Share on other sites

Αργκ... μόλις το τελείωσα...

Άτρε, μου είχες λείψει πάαααρα πολύ ρε μπαγάσα. Είναι σαν κόσμημα, είχα σχεδόν ξεχάσει την αίσθηση που αφήνουν οι ιστορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αυτή ομοιότητα στη συγγένεια και στα υποκοριστικά παραείναι χτυπητή για να είναι συμπτωματική... Περίεργες δυνάμεις πλανώνται πάνω από το sff...:lol:

 

Λοιπόν...

 

Atrelegis, ωραία ιστορία, που είχε τη δυναμική να γίνει καλύτερη. Αυτό οφείλεται κυρίως στη σκληρότητα που δείχνει η Ζύραν για να ωφελήσει το ευρύτερο σύνολο, παρά την εσωτερική πάλη με τα συναισθήματά της. Ίσως θα ήθελα να δω αν υπήρχαν και κάποιες άλλες επιλογές που θα μπορούσε να ακολουθήσει η Ζύραν και τις επιπτώσεις αυτών, πχ τι θα γινόταν αν έπαιρνε τον αδερφό και το έσκαγαν; Αλλά ακόμη κι έτσι, τα διλήμματα που θέτονται κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Βρήκα την εισαγωγή κάπως μεγάλη για το μέγεθος της ιστορίας. Ωραίες και εντυπωσιακές εικόνες, ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία, αλλά όλα αυτά, σε συνδυασμό με τα ονόματα, που δεν χρησίμευσαν πουθενά, με μπέρδεψαν στην αρχή. Από τη στιγμή, όμως, που μπαίνουμε στο ζουμί, αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Nienor, ακόμη μια πολύ καλή ιστορία, με επίσης πολύ καλή χρήση της γλώσσας, όπως πάντα. Ωραίος ο τρόπος με τον οποίο δίνεται η εξέλιξη της ιστορίας, αυτά τα μπρος-πίσω κρατούν το ενδιαφέρον αμείωτο. Μου άρεσε πολύ η σκηνή της συνάντησης της Ζύραν με τη γριά μάγισσα, πολύ δυνατή. Πολύ καλό και συγκινητικό το τέλος, αλλά κι εγώ θα ήθελα κάτι πιο δυνατό και αποκαλυπτικό, κάτι πιο αντάξιο σ' αυτά που πέρασαν τα παιδιά.

Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι πως η εμφάνιση της Μαύρης Σελήνης γίνεται σε πολύ σύντομα και τακτά χρονικά διαστήματα για να θεωρηθεί ως θρύλος. Δηλαδή, εφόσον γίνεται κάθε δεκατέσσερα χρόνια, θα περίμενα κοπάδια ανθρώπων να κυνηγούν τις σκιές της για να πάρουν τις απαντήσεις που επιθυμούν. Άλλο να πεις ότι συμβαίνει κάθε χίλια χρόνια, που θα της έδινε ένα άλλο μυστήριο κι οι άνθρωποι θα έλεγαν ιστορίες γι' αυτήν, όπως λέμε εμείς για το 2012 :p. Βέβαια, η δεύτερη περίπτωση θα δημιουργούσε άλλα προβλήματα στη συγκεκριμένη ιστορία.

Γενικά, μου άρεσε πολύ.

 

Τελικά, η ψήφος μου θα πάει στη Nienor.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, θα σε ρωτήσω κάτι και θέλω μια ειλικρινή απάντηση:

 

Γιατί δεν έχεις ακόμη γράψει μια ανθολογία παιδικών παραμυθιών; Σοβαρά τώρα. Πολλά από όσα έχεις γράψει θα τα διάβαζα στα παιδιά μου.

 

Συμπεριλαμβανομένης και αυτής της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, θα σε ρωτήσω κάτι και θέλω μια ειλικρινή απάντηση:

 

Γιατί δεν έχεις ακόμη γράψει μια ανθολογία παιδικών παραμυθιών;

Γιατί είναι τεμπέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεελαααααααααααααααααααααααααααααααα... :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι τεμπέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεελαααααααααααααααααααααααααααααααα... :p

 

Artist's proper response

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, χαίρομαι που το εντοπίζεται στην τεμπελιά μου το πρόβλημα κι αλλιώς βεβαίως και φυσικά θα μπορούσα να το κάνω αυτό, χεχε :p Οπότε είναι κοπλιμάν, χεχε :p

Ρεεε, τα παιδιά είναι πιο δύσκολα από μας! Αλήθεια σας το λέω. :)

 

 

Ευχαριστούμε πολύ που διαβάζετε, σχολιάζετε και ψηφίζετε :)

Link to comment
Share on other sites

Χε χε! Δεν είμαι η μόνη που κουφάθηκε με τη σύμπτωση των δυο αδελφών.

Όταν διάβασα τις ιστορίες νόμισα ότι το έδινε στην εισαγωγή, μέχρι που συνειδητοποίησα οτι δεν ήταν έτσι!

 

Λοιπόν, και οι δυο ιστορίες μού άρεσαν. Και μάλιστα πολύ. Εκμεταλλευτήκατε καλά το μυστήριο της εισαγωγής και δώσατε πολύ ωραία ατμόσφαιρα, πλέκοντας ταυτόχρονα τους μύθους σας.

 

Πάμε στα επιμέρους

Του Atrelegis: Πολύ ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία, σκληρή και δυνατή η ιστορία, γρήγορος ρυθμός, πολλές πληροφορίες.

Μου άφησε ωστόσο αρκετά κενά και what if και γιατί αυτό τώρα. Πάντως για τη δύναμή της και τη φαντασία της, θα μπορούσα να την ψηφίσω αν δεν ήταν τόσο ολοκληρωμένη και επίσης όμορφη, με τους θρύλους, τη μαγεία και την ατμόσφαιρά της, η ιστορία της Nienor.

 

Ψήφισα λοιπόν Nienor τελικά γιατί με κέρδισε στο στήσιμο και στις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία του atreklegis εχει έντονο το μυστικιστικό στοιχείο, κάτι που συνδέεται με την θρησκεία και την ζωή του κόσμου που έχει πλάσει και είναι ενδιαφέρον και μυστήριο. Μας βάζεις μέσα σε αυτό το τελετουργικό που είναι σκληρό και συγχρόνως σημαντικό για την ηρωίδα σου και σε αυτό βοηθάει η απίστευτη περιγραφή που μας δίνεις. (Ειδικά η αρχή με τις πεταλούδες που ξεχύνονται με φόντο το φεγγάρι είναι καταπληκτική εικόνα!)

ΚΑταλαβαίνοντας τη σημασία του τελετουργικού και της μοίρας του αδερφού της βιώνουμε το δισταγμό και την ηθική υποχρέωση της αδερφής του. Πρέπει όμως να πώ ότι πιστεύω ότι ήθελες κάμποσες λέξεις παραπάνω γιατί σε κάποια σημεία έδινες πολλές πληροφορίες σε λίγο χώρο και με δυσκόλεψε λίγο.

Η ιστορία της Νιένορ ήταν πιο απλή σε έβαζε απο την αρχή μέσα στην υπόθεση και ήταν λίγο πιο αθώα και νοσταλγική ως προς την ανεμελιά και την τυφλή εμπιστοσύνη που βλέπουμε να έχουν τα παιδιά μέχρι το τέλος. Είχε ωραίες σκηνές και διαλόγους ρεαλιστικούς. Μου άρεσαν οι εικόνες με την γιαγιά είναι εύκολο να ταυτιστείς με αυτό. Το τέλος ήταν πολύ καλό και μου άρεσε και δεν το περίμενα.

Ψηφίζω Νιένορ γιατί το βρήκα σφιχτοδεμένο. Συγχαρητήρια και στους δύο όμως και στη Σόνυα για την δυνατή εισαγωγή. Καλή επιτυχία και στους δύο.

Link to comment
Share on other sites

@Atrelegis

Τι να σου πω τώρα, κάτσε να φύγει λίγο το μούδιασμα. Θα έπρεπε να δεις την έκφραση που νιώθω ότι έχω τώρα, τι λέω, ούτε που ξέρω τι έκφραση έχω.

Η ιστορία σου με πήρε και με σήκωσε, και όταν αυτό συμβαίνει είναι για μένα το παν. Δεν θέλω να το ψάξω άλλο, μου άρεσε και τη θεωρώ μία από τις λίγες. Να είσαι καλά, καλώς μας ήρθες (εγώ είμαι καινούργια, γι' αυτό δεν βάζω το "ξανά" :) ), και ανέβαζε πού και πού κάτι να διαβάζουμε.

@Nienor

Τεμπέλα. :p

Μου άρεσε το παραμύθι σου. Με τύλιξε με τον αέρα του, όπως πετυχαίνεις πάντα. Ίσως σε μερικά σημεία να βρήκα λίγο μπλα-μπλα παραπάνω για τα γούστα μου, (καμιά φορά παρασύρεσαι νομίζω, και αν το χαλιναγωγήσεις θα κερδίσεις πολλά), αλλά το ευχαριστήθηκα. Αυτή η απλότητα με τη μαγεία που έρχεται και χτυπάει δυνατά, είναι πολύ πετυχημένος συνδυασμός. Για την τελευταία φράση, :D δίκιο είχε το κοριτσάκι, έλεος!

 

 

 

 

Ψηφίζω την ιστορία του Ατρελέγκα.

 

edit: διόρθωση τυπογραφικής γελοιότητας

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #60 (Atrelegis vs Nienor)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..