Jump to content

Space Batlleship Yamato (2010)


NCC1701
 Share

Recommended Posts

http://www.youtube.com/watch?v=L3-x4HQAq9g

 

...θυμάμαι σαν παιδί δεν έχανα sci-fi animation, όσα δεν έδειχνε η ΕΡΤ τα έβρισκα στο βίντεο-κλάμπ της γειτονιάς, μέσα σ'αυτές τις παιδικές διαστημικές περιπέτειες το Yamato ήταν ένα από τα αγαπημένα μου, τι παραπάνω θα μπορούσε να θέλει ένα αγοράκι 9-10 ετών;

Ένα μεγάλο διαστημικό θωρηκτό & κάμποσοι κακοί εξωγήϊνοι ήταν αρκετά για να με κάνουν να ταξιδεύω με τις ώρες και να δίνω τις δικές μου μάχες σε άγνωστους γαλαξίες.

Γνώριζα εδώ και καιρό οτι οι Ιάπωνες έχουν στην συνειδηση τους το Yamato όπως οι Αμερικάνοι το Enterprize του Κέρκ, δεν περίμενα όμως να το δω σε ταινία, μπορεί να μην διεκδικεί όσκαρ προτώτυπου σεναρίου ή ερμηνείας ή προβληματισμών για τον κόσμο το μέλλον κ.ο.κ. αλλά πιστεύω οτι στέκεται επάξια ανάμεσα στα κλασικά sci-fi movies.

Αν και για να είμαι ειλικρινής η ιδιοσυγκρασία των χωρών του ανατέλοντος ηλίου και ο τρόπος έκφρασης τους δεν με εκφράζει πλήρως την απόλαυσα και ελπίζω να δούμε περισσότερα concept από την Ιαπωνία, εξάλλου ένα θεματάκι με την τεχνολογία και ιδίως την ρομποτική το έχουν....

post-2387-0-73697400-1311187680_thumb.jpeg

Edited by NCC1701
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχτηκα με την ταινία, την οποία περίμενα με ανυπομονησία από πέρσι. Η απλοϊκή πλοκή με ξενέρωσε λίγο, αλλά δεν μασάμε. :p

Είχα δει κάτι επεισόδια από το anime, αλλά προτιμούσα το -παρόμοιο- ThunderSub.

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω την αλήθεια έχω δει μόνο κάτι σποραδικά επεισόδια από το άνιμε και μ'άρεσε αρκετά ώστε να θέλω να το δω ολόκληρο. Δεν ήξερα πως υπήρχε και ταινία.

Link to comment
Share on other sites

παρακολούθησα τη σειρά anime πριν από αρκετούς μήνες και στη γιαπωνέζικη και στην αμερικάνικη βερσιόν, η γιαπωνέζικη θαρρώ είναι μακράν καλύτερη της αμερικάνικης - παρόλο που και στο anime ήταν αρκετά απλοϊκή όχι σαν θέμα νομίζω αλλά σαν απόδοση - και αδημονώ να δω και την ταινία

Edited by Αστρόψυχος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι εγώ φτιάχτηκα με την ταινία, αλλά λίγο παραπάνω edit δε θα έβλαπτε. Δε γίνεται να σπαράζουμε στο κλάμα 10 λεπτά και να ρίχνουμε και 2-3 μονολόγους άλλα 15, ενώ ο δήμιος κρατάει το τσεκούρι πάνω από το κεφάλι του φίλου μας (που λέει ο λόγος).

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΓΑΜΑΤΟ, ΑΠΛΩΣ YAMATO!

 

Θυμάμαι κι εγώ τη σειρά από την ΕΡΤ, και μου άρεσε (τότε)!

Είδα προσφάτως την ταινία και μου φάνηκε απλοϊκότατη.

Τα οπτικά εφέ ήταν ικανοποιητικά. Η επιρροή από το

Battlestar Galactica ήταν εμφανής, αλλά, το κινηματογραφικό σκριπτ

ήταν επιπέδου τούρκικων σήριαλ.

Φαίνεται πάντως ότι οι Ιάπωνες δεν ξεχνάνε και την πρόσφατη ιστορία τους.

Ως γνωστόν το Γιαμάτο ήταν το μεγαλύτερο πολεμικό πλοίο που

κατασκευάστηκε ποτέ, αλλά είχε πτωχότατη δράση στον Β.Π.Π. και

βυθίστηκε άδοξα.

Βλέπε: http://battleshipyamato.info/

post-1153-0-36053600-1312722299_thumb.jpg

Edited by hombre
Link to comment
Share on other sites

H ταινια ηταν καπως απογοτευτικη για μενα αλλα η σειρα ητα εκπληκτικη. Αν μπορειτε να τη βρείτε στα Ιαπωνικα με αγγλικους υπότιτλους, και στο αρχικο edit, προτιμηστε τη. :good:

Link to comment
Share on other sites

H ταινια ηταν καπως απογοτευτικη για μενα αλλα η σειρα ητα εκπληκτικη. Αν μπορειτε να τη βρείτε στα Ιαπωνικα με αγγλικους υπότιτλους, και στο αρχικο edit, προτιμηστε τη. :good:

 

Αν θέλει κάποιος αυτή την βερσιόν ας ψάξει Central Anime στο Anidb. :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΓΑΜΑΤΟ, ΑΠΛΩΣ YAMATO!

 

Θυμάμαι κι εγώ τη σειρά από την ΕΡΤ, και μου άρεσε (τότε)!

Είδα προσφάτως την ταινία και μου φάνηκε απλοϊκότατη.

Τα οπτικά εφέ ήταν ικανοποιητικά. Η επιρροή από το

Battlestar Galactica ήταν εμφανής, αλλά, το κινηματογραφικό σκριπτ

ήταν επιπέδου τούρκικων σήριαλ.

Φαίνεται πάντως ότι οι Ιάπωνες δεν ξεχνάνε και την πρόσφατη ιστορία τους.

Ως γνωστόν το Γιαμάτο ήταν το μεγαλύτερο πολεμικό πλοίο που

κατασκευάστηκε ποτέ, αλλά είχε πτωχότατη δράση στον Β.Π.Π. και

βυθίστηκε άδοξα.

Βλέπε: http://battleshipyamato.info/

 

χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω οτι με το τέλος του Β' Π.Π. οι Ιάπωνες ξεκίνησαν το χτίσιμο ενός νέου Γιαμάτο θέλωντας να συμβολίσουν την επάνοδο της Ιαπωνίας μετα την καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ ρε παιδιά την ευχαριστήθηκα, δεν περίμενα να δω κάτι παραπάνω, ίσα ίσα που στο σημείο που δοκιμάζουν την καινούρια τεχνολογία (ταχύτητα warp) σε συνδυασμό με το ταξίδι στο άγνωστο σύμπαν κάπως με έφτιαξε κιόλας, το μόνο που με χάλασε ήταν αυτά τα υστερικά αστειάκια (διαφορετική κουλτούρα βλέπεις).....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Πέρυσι στον πυρετό των χειμερινών εξετάσεων, είπα κι εγώ η φτωχή να κάνω ένα διαλειμμα και έπιασα και έβαλα την πρώτη σειρά του Yamato και δεν έμεινα εκεί, ενοείται. Μετά από την κατανάλωση όλων των σειρών και των ταινιών, πολλές από τις οποίες παρακολούθησα θολές απο το δάκρυ και την απελπισία, ναι δηλώνω πιστή φανατική.

Δεν θα αναφερθώ στην ταινία συμπαθητική προσπάθεια να συμπιέσουν, με πάρα πολλές παραλήψεις λόγω έλλειψης χρόνου το ταξίδι της πρώτης σειράς, αλλά παρόλες τις καλές προθέσεις δεν είχε το πνεύμα και την ψυχή των αρχικών σειρών.

 

Σκεφτείται απλά ότι οι πιο σημαντικοι δημιουργοί άνιμε επιστημονικής φαντασίας ξεπήδησαν απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

σόρρυ ρε παιδιά αλλά διαστημόπλοιο που έχει την μορφη πλοιου του Β΄ πακοσμίου πολέμου μου φαίνετα απλώς γελοίο!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Space Batlleship Yamato (2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..