Jump to content

FFL #7 (npaps vs Sonya vs TheSea IsBurned vs Mesmer vs Naroualis vs Adicto vs niceguy0973 vs DinoHajiyorgi vs Zaratoth vs Nienor vs Eugenia Rose vs Drake Ramore vs Nirgal vs Lady Nina vs Soul_walker vs DinMacXanthi vs NIKANTHI vs Howard Crease)


Oberon
 Share

Recommended Posts

Μάγος ΟλεγόμαχKαι μετά από πολύ καιρό, έχω την τιμή να ανακοινώσω την αρχή του 7ου Διαγωνισμού Flash Fiction Live! :D

 

Το θέμα θα τεθεί από τον dagoncult του οποίου η ιστορία κέρδισε στον προηγούμενο 6ο Διαγωνισμό Flash Fiction Live.

 

 

 

 

 

Εϊ, πως ξεφύτρωσε έτσι ύπουλα αυτό το λινκ για τον 'Μάγο Ολεγόμαχ' στην αρχή του τόπικ:o; Oberon, δεν πιστεύω να σε πληρώνουν για διαφήμιση, ε; :bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 322
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    57

  • Sonya

    18

  • dagoncult

    25

  • Eugenia Rose

    21

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μάγος ΟλεγόμαχKαι μετά από πολύ καιρό, έχω την τιμή να ανακοινώσω την αρχή του 7ου Διαγωνισμού Flash Fiction Live! :D

 

Το θέμα θα τεθεί από τον dagoncult του οποίου η ιστορία κέρδισε στον προηγούμενο 6ο Διαγωνισμό Flash Fiction Live.

Εϊ, πως ξεφύτρωσε έτσι ύπουλα αυτό το λινκ για τον 'Μάγο Ολεγόμαχ' στην αρχή του τόπικ:o; Oberon, δεν πιστεύω να σε πληρώνουν για διαφήμιση, ε; :bleh:

:rofl: Για την ακρίβεια, αυτή την απορία είχα κι εγώ! Οπότε αυτό με τη διαφήμιση δεν παίζει, εκτός κι αν κάποιος θέλει να με καλοπιάσει για κάποιο λόγο! :p

Link to comment
Share on other sites

Lilian: Πολύ ωραία και αν και μικρή, τη βρήκα χορταστική από την άποψη ότι η ανατροπή του τέλους έδωσε άλλη διάσταση και γέμισε την ιστορία.

 

Το Χαμόγελο της Λακάνσυελ: Συγκινητική ιστορία αν και βρήκα το θάνατο της Λακάνσυελ εξαιρετικά υπερβολικό. Εξαιτίας ίσως της παραμυθένιας ατμόσφαιρας της ιστορίας, ο θάνατος μου φάνηκε παράταιρος, και σα γεγονός και σαν τρόπος (γιατί πέθανε;) Θα την προτιμούσα αν είχε ένα καλύτερο τέλος.

 

Μόνο Χαμογέλασέ Μου: Πολύ όμορφη ιστορία, μου έκανε εντύπωση και το γεγονός ότι ήταν πρωτοπρόσωπη αφήγηση από γυναίκα, γραμμένη από άντρα συγγραφέα - δεν το είχα ξαναδεί αυτό. Αυτό που με πέταξε ήταν η περιγραφή των ματιών του ζητιάνου, μου φάνηκε ίσως πολύ αφύσικο για να το κατανοήσω και πιστεύω πως θα λειτουργούσε καλύτερα αν έδινες αυτό που ήθελες να μας πει με τα αυτιά-μάτια κάπως αλλιώς.

 

Δυο Σταγόνες Ιδρώτα: Καλογραμμένη αλλά δυστυχώς δε μου άρεσε λόγω προσωπικού γούστου.

 

Αιρετικός: Η αγαπημένη μου ιστορία του διαγωνισμού. Είχε το τέλειο μέγεθος γι' αυτό που είναι και το φινάλε με ικανοποίησε απόλυτα. Απλά πολύ καλή, μπράβο.

 

Το χαμόγελο (Niceguy0973): Μου άρεσε πολύ το τέλος, οι εικόνες της σφαγής μέσα στο σπίτι. Αυτό που δε με ικανοποίησε ήταν ο τρόπος που διάλεξες να την αφηγηθείς, δηλαδή οι φράσεις του τύπου "θα σας πω την ιστορία μου" κτλ γιατί έτσι ο αναγνώστης καταλαβαίνει από την αρχή πως τελικά ο ήρωας θα επιβιώσει (αλλιώς πώς θα αφηγούταν την ιστορία;) Και όπως είπαν και οι άλλοι, θα προτιμούσα να μην είχες δώσει τόσο ξεκάθαρα το γεγονός ότι ο τύπος ήταν ο πατέρας του - έτσι θα είχες μια ωραία ανατροπή για το τέλος.

 

Άτιτλο (DinoHajiyorgi): Τρομερά ατμοσφαιρικό, καλογραμμένο, ιδανικό μέγεθος. Όμορφη εικόνα το χαμόγελο του φεγγαριού στο πηγάδι. Το μόνο αρνητικό είναι ίσως το ελαφρώς αναμενόμενο τέλος, ίσως περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό ως εξήγηση για τους φόνους από μια μασέλα.

 

Για ένα χαμόγελο: Κι έζησαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα από την πρώτη πρόταση - πράγμα όχι απαραίτητα κακό. Ο ήρωάς σου μου δίνει την εντύπωση, παρά τη γενναιότητά του, κάποιου εύθραυστου, πολυ ευαίσθητου ανθρώπου (κάτι που έχω παρατηρήσει και σε άλλα κείμενά σου). Αξιόλογη ιστορία κι ας μη συμφωνεί με το γούστο μου.

 

Ο ερχομός του θέρους: Μάλλον θα πω κι εδώ το ίδιο που είπα και για την ιστορία της Naroualis. Αν και πολύ καλογραμμένη και προσεγμένη ιστορία δε με ικανοποιεί λόγω προσωπικού γούστου.

 

Ονειροπαγίδα: Ωραία ιστορία, ωραίο κλείσιμο. Σε μερικά σημεία μόνο ήταν λιγάκι μπερδεμένη (εκεί που μπαίνει μέσα στο όνειρό της δεν κατάλαβα τι εννοούσαν κάποιες φράσεις) αλλά αυτό δε με πέταξε από την ιστορία.

 

Μιχαήλ: Χμμ... Με προβλημάτισε η ιστορία και τελικά δεν κατάλαβα ακόμα αν μου άρεσε ή όχι. Καλό στήσιμο, ενδιαφέροντες οι δυο χαρακτήρες αλλά κάποια σημεία μου φάνηκαν λίγο παράταιρα (όπως π.χ. το σημείο με τις σκιές που θα μου άρεσε αν ήταν αλλιώς δοσμένο). Σε γενικές γραμμές καλογραμμένη και ατμοσφαιρική. Στα συν και το φινάλε.

 

Οδυνηρές Αναμνήσεις: Παράξενη ιστορία, πικρή από την αρχή ως το τέλος της. Αφήνει μια περίεργη αίσθηση στο τέλος, κάτι σαν ανακούφιση και οίκτο.

 

Μάγος Ολεγόμαχ: Θα συμφωνήσω με τον DinoHajiyorgi και τη Sonya ως προς αυτή την ιστορία. Άσπρο-μαύρο, γκρίζο δεν υπάρχει, επίσης πιστεύω θα ήταν καλύτερη χωρίς τον παππού και την εγγονή, με έναν πιο άμεσο τρόπο αφήγησης.

 

Κλέφτης Τριγώνων: Δεν κατάλαβα τον τίτλο. Κατά τα άλλα μου άρεσε, ιδιαίτερα η σκηνή όπου φτάνει στο δωμάτιο και βλέπει τι υπάρχει στους τοίχους. Καθώς ο ήρωας αναρωτιέται αν πρέπει να ειδοποιήσει ή όχι όταν βλέπει τα ίχνη, σε κάνει να σκεφτείς πολύ έντονα ότι πρόκειται να κάνει βλακεία. Ιδανικό και το τέλος.

 

Ο κόλπος των ναυαγίων: Ενδιαφέρουσα ιδέα, αν και τα πλοκάμια ήταν κάπως κλισέ. Μου άρεσε η ιστορία με τον τρόπο που την είδα εγώ, ότι δηλαδή όλα αυτά δεν έγιναν αλλά είναι η αυτό που συμβολίζει το χαμόγελο του έλιοτ, το ότι διάλεξε δηλαδή να αδιαφορήσει για όλους ώσπου στο μυαλό του έμεινε μόνος του και ξεκίνησε ξανά να κτίζει το κάστρο του χωρίς πια να τον νοιάζουν οι άλλοι.

 

Πέντε λεπτά: Ενδιαφέρουσα ιστορία, πολύ αληθινή παράνοια. Δυστυχώς, μερικά λάθη ήταν πολύ χτύπητα και με πέταγαν πολύ από την ιστορία. Αν είχες περισσότερο χρόνο, θα την είχες κάνει πολύ καλύτερη.

 

Το χαμόγελο (Howard Crease): Πραγματικά τέλεια ιστορία, πανέξυπνη ανατροπή στο τέλος που σε κάνει να μένεις με το στόμα ανοιχτό. (Βόμβα που λέγαμε... :p ) Ο τίτλος ελπίζω να είναι προσωρινός. Εγώ με το που διάβασα της έδωσα τον τίτλο "Συλλέκτης Χαμόγελων".

 

 

Edit: Θα προτιμήσω να μη σχολιάσω τη δική μου ιστορία μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας. Ευχαριστώ για τα καλά σχόλια :yahoo:

Edited by TheSea IsBurned
Link to comment
Share on other sites

Ο Lilian – Άγρια και τραγική ιστορία, κι ο τρόπος που τελειώνει ακόμη πιο τραγικός. Μέσα από λίγες λέξεις μάς έβαλες μέσα σε ένα βίαιο και άγριο κόσμο.

 

Το Χαμόγελο της Λακάνσυελ – Συγκινητική ιστορία και το τέλος της, παρά την τραγικότητά του είναι γλυκό και όμορφο.

 

Το Χαμόγελο της Σοφίτας – Πολύ καλό, Σάντι. Τρομακτικό και μυστηριώδες... τρομοφλασάκι με τα όλα του.

 

Δυο σταγόνες ιδρώτα – Όμορφη ιστορία με πολύ ευχάριστο τέλος, που φέρνει το χαμόγελο στα χείλη μας.

 

Αιρετικός – Αν κι ο κόσμος που περιγράφεις είναι κάτι που το έχουμε δει πολλές φορές, έχεις βάλει τον προσωπικό σου τόνο πολύ καλά και τον έχεις κάνει να ξεχωρίζει. Καλό το τέλος, γρήγορο και καυστικό, όπως της ταιριάζει.

 

Το χαμόγελο (niceguy0973) – Απλή ιστορία και σχετικά προβλέψιμη. Από την αρχή κατάλαβα ποιος ήταν εκείνος ο άντρας. Οι πράξεις του φάνηκαν λίγο παράλογες, αλλά ποιος μπορεί να καταλάβει έναν τρελό, ε; Και το χαμόγελο δεν έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην ιστορία.

 

Άτιτλο (DinoHajiyorgi) – Έξυπνο φλασάκι, με μια μικρή δόση χιούμορ. Το ευχαριστήθηκα, αν και το τέλος ήταν μία από τις υποψίες μου, ίσως επειδή κι εσύ ο ίδιος είπε ότι είναι mainstream.

 

Για ένα χαμόγελο – Η γραφή σου μου φάνηκε πολύ αυθόρμητη, σαν να μην πολυσκεφτόσουν αυτά που έγραφες κι ότι έπλαθες την ιστορία με κάθε νέα λέξη που πρόσθετες. Λίγο-πολύ όλοι έτσι δουλέψαμε, μάλλον, αλλά σε σένα ήταν ιδιαίτερα αισθητό αυτό. Η ιστορία ανέδυε μια γλυκάδα κι ένα ρομαντισμό, ενώ ακολουθούσαμε το ζευγάρι και νιώθαμε την αγάπη που υπήρχε μεταξύ τους.

 

Ο Ερχομός του Θέρους – Μόνο που μπορείς να γράφεις τόσο όμορφα, κάτω από πίεση χρόνο και με ένα σχετικά μεγάλο κείμενο, μπράβο. Πολύ γλυκιά η ιστορία, όπως και η συγγραφέας της. Κι επίσης, περίμενα το τέλος να είναι το ίδιο γλυκό και δεν απογοητεύτηκα.

 

Ονειροπαγίδα – Παράξενη ιστορία, που μου άρεσε αν και μπορεί να μην την κατάλαβα πολύ καλά. Είχε κάτι το μυστηριώδες και η ατμόσφαιρα του ονείρου ήταν πολύ καλή.

 

Μιχαήλ – Ξεκινάει σαν μια συνηθισμένη αστυνομική ιστορία που παίρνει εντελώς διαφορετικές κατευθύνσεις. Μου άρεσε αυτή η ξαφνική αλλαγή. Ωραίες οι περιγραφές και πολύ ζωντανές οι εικόνες. Δεν μου άρεσε η αναφορά στα προβλήματα ύπνου του Μάικ. Στο σημείο που έγινε φάνηκε λίγο ξεκάρφωτη. Ίσως θα μπορούσε να αναφερθεί στην αρχή.

 

Οδυνηρές αναμνήσεις – Αν και η ιστορία είναι σύντομη μπαίνει πολύ πετυχημένα μέσα στο μυαλό του ήρωα. Ωραίες οι περιγραφές αυτών που αισθανόταν ο ήρωας κι η μετέπειτα μεταστροφή του.

 

Μάγος Ολεχόμαχ – Ένα όμορφο παραμύθι που ξεπήδησε μέσα σε μιάμιση ώρα. Συμφωνώ με τους προηγούμενους πως ο Υρκάδ την πάτησε πολύ εύκολα και πως δεν χρειαζόταν ο παππούς στην αρχή. Όμορφες και οι επιλογές των ονομάτων. Τελικά, οι αναστροφές είναι πολύ φάντασυ :)

 

Κλέφτης τριγώνων – Καλογραμμένη και ενδιαφέρουσα ιστοριούλα με πολύ καλή μυστηριώδη και νουάρ ατμόσφαιρα. Είναι λογικό πως μια αστυνομική ιστορία με τόσο μικρό μέγεθος θα έχει αρκετές ελλείψεις, όπως το σημείο με το αντικλείδι.

 

Ο Κόλπος των Ναυαγίων – Ωραίος σαν χαρακτήρας ο Έλιοτ, που έκανε όση υπομονή μπορούσε μέχρι να αφήσει τις παράξενες δυνάμεις του να ηρεμήσουν την παραλία του. Δυνατές οι σκηνές του ξυπνήματος των πλοίων, που μπορεί να ήταν λιγάκι του-ματς, αλλά ήταν εντυπωσιακές.

 

Πέντε λεπτά – Μια ιστορία εκδίκησης με αρκετό νεύρο. Οι σκέψεις του ήρωα δίνονται πολύ καλά, μόνο που η αντίδρασή του είναι λιγάκι υπερβολική ως αντίποινα γι' αυτά που του έκαναν. Εντάξει, ίσως να ήταν παραπάνω παλαβός απ' όσο πρέπει. Το χαμόγελο δεν είναι ο κεντρικός άξονας της ιστορίας. Υπήρχαν πολλά ορθογραφικά λάθη.

 

Το χαμόγελο (Howard Crease) – Καλές οι περιγραφές και ο τρόπος που εξελίσσεται η ιστορία. Πετυχημένη και η ανατροπή στο τέλος, που δίνεται σύντομα και χωρίς πολλές επεξηγήσεις. Κι εδώ το χαμόγελο δεν παίζει κεντρικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

soul_walker – Κλέφτης Τριγώνων

 

Έχτισες μια πάρα πολύ καλή ανατριχιαστική ατμόσφαιρα όσον αφορά το σκηνικό σου. Με το φινάλε όμως με άφησες ξεκρέμαστο από πολλές απόψεις. Το περιεχόμενο του δωματίου 302 μού’ρχεται ξεκάρφωτο και όχι σαν «ανατροπή». Το ότι ο Διαμελιστής κλέβει στόματα είναι πληροφορία που νομίζω πρέπει να δοθεί από την αρχή. Αλλιώς είναι σαν συγγραφική ζαβολιά. Επίσης η απροσεξία του φονιά πέφτει λίγο βολική, αλλά καταλαβαίνω ότι αλλιώς δεν θα είχαμε διήγημα. Δεν είμαι ακόμα σίγουρος πώς να δεχτώ την τελική φράση της ιστορίας. Εμπεριέχει μαγεία; Δικαιολογείται έτσι στην ασάφεια του;

 

DinMacXanthi – Ο Κόλπος των Ναυαγίων

Sterling! Μα τι να πω. Είναι τέλειο. Είναι άψογο. Και θα σκάσω που σου βγήκε από flash fiction!

 

«Ωχ, συγγνώμη, σε πόνεσα;»

Δεν τον ενόχλησε η ηλίθια ερώτηση. Είχε χρόνια τώρα αποδεχτεί την υπεροχή του DinMacXanthi, το ταλέντο του αστείρευτο σαν τα κύματα που έσκαγαν στην παραλία του Ευρίπου. Οι επευφημίες των φορουμητών ήταν το χειρότερο. Τα ηλίθια χαμογελαστά τους emoticon. Όταν ο Ξανθιότης κέρδισε άλλον ένα διαγωνισμό, και οι επευφημίες τους τρύπησαν τις άμυνες του DinoHajiyorgi, τότε εκείνος άνοιξε τα μάτια του. Ναι, το έκαναν επίτηδες. Ναι, τους φαινόταν αστείο μέχρι θανάτου. Τα χέρια του ήταν ακόμη πάνω στο πληκτρολόγιο.

 

Howard Crease – Το χαμόγελο

 

Καλογραμμένο κείμενο, ροή γεμάτη ένταση, σε υποψιάζει για άλλα, αλλά σε πάει αλλού. Που ακριβώς αλλού; Εδώ μπερδεύτηκα λίγο, καθώς προσπάθησα να μαντέψω την φύση του μύθου που μου παρουσιάζεις. Το είδους φωτογραφική μηχανή ήταν αυτή; Κι αν είναι μια συνηθισμένη φωτογραφική μηχανή, τι είδους τέρας ήταν η κοπέλα;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Μάγος ΟλεγόμαχKαι μετά από πολύ καιρό, έχω την τιμή να ανακοινώσω την αρχή του 7ου Διαγωνισμού Flash Fiction Live! :D

 

Το θέμα θα τεθεί από τον dagoncult του οποίου η ιστορία κέρδισε στον προηγούμενο 6ο Διαγωνισμό Flash Fiction Live.

Εϊ, πως ξεφύτρωσε έτσι ύπουλα αυτό το λινκ για τον 'Μάγο Ολεγόμαχ' στην αρχή του τόπικ:o; Oberon, δεν πιστεύω να σε πληρώνουν για διαφήμιση, ε; :bleh:

:rofl: Για την ακρίβεια, αυτή την απορία είχα κι εγώ! Οπότε αυτό με τη διαφήμιση δεν παίζει, εκτός κι αν κάποιος θέλει να με καλοπιάσει για κάποιο λόγο! :p

Ναι, εγώ ήθελα να σε καλοπιάσω... :)

Πάνω στη φούρια να περάσω τις ιστορίες η δική σου χώθηκε και κάπου αλλού. Το έφτιαξα... Η διαφήμιση όσο κράτησε, κράτησε :p

Link to comment
Share on other sites

Mesmer – Μόνο Χαμογέλασε Μου

Αβανταδόρικη ιδέα για flash fiction (μου θύμισε έναν άλλον ζητιάνο). Άψογα εκτελεσμένο όμως και σίγουρα κερδίζει τις εντυπώσεις. Η απαίτηση του τυφλού επαίτη ευφάνταστη! Φλασάκι τρόμου από τα καλά.

Και σε μένα θύμισε έναν άλλο ζητιάνο, Ντίνο :)

Δεν θυμάμαι αν ήταν από την αρχή ή όσο το έγραφα. Ίσως υποσυνείδητα να ήταν και πηγή έμπνευσης.

Link to comment
Share on other sites

O Lilian

 

Καλή ιστορία. Νιώθεις τον ήρωα και το πάθος του. Κάποιες λεπτομέρειες (Ο πολιτισμός τους, διένυε την αγροτική-κτηνοτροφική περίοδο και ο οπλισμός τους ήταν ανάλογος) με ψιλοχάλασαν, αλλά γενικά μου άρεσε.

 

 

 

Το Χαμόγελο της Λακάνσυελ

 

Από τις αγαπημένες μου. Θα προτιμούσα ένα διαφορετικό τέλος…

 

 

Το χαμόγελο της σοφίτας

 

Μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις.Καθαρά και εύκολα. Η ιστορία σαν ιστορία δεν με συνεπήρε απόλυτα.

 

 

Μόνο χαμογέλασέ μου

 

Έξυπνη ιδέα, ωραίοι διάλογοι. Για τέλος θα ήθελα κάτι άλλο!

 

 

Δυο σταγόνες ιδρώτα

 

Μου αρέσει πάρα, μα πάρα, πολύ ο τρόπος γραφής σου. Η ιστορία σου είναι από τις καλύτερές μου.

 

 

Αιρετικός

 

Απέχει λίγο από το γούστο μου.

 

 

Άτιτλο

 

Μου άρεσε πολύ η ατμόσφαιρά σου,οι εικόνες που μου δημιούργησε η ιστορία σου.

 

 

Για ένα χαμόγελο

 

Απορώ πως μου ξέφυγες. Ήταν από τις ιστορίες που μου άρεσαν πάρα πολύ. Απλή γραφή και ταξιδιάρικη... :)

 

 

Ο Ερχομός του Θέρους

 

Επίσης μου αρέσει ο τρόπος γραφής σου. Μια γλυκιά ιστορία.

 

 

 

Ονειροπαγίδα

 

Εδώ καλά τα πήγαινα στην αρχή. Με μπέρδεψε όμως λίγο το όνειρο και τα έχασα… :p

 

 

 

Μιχαήλ

 

Εδώ στάθηκα αρκετά. Μου αρέσει πολύ ιστορία και η ατμόσφαιρα που έχεις πλάσει. Για το προσωπικό μου γούστο την θεωρώ αν όχι την καλύτερη, τουλάχιστον από τις καλύτερες…

 

 

 

Οδυνηρές αναμνήσεις

 

Κι εδώ δεν τα πήγα πολύ καλά. Νομίζω πως δεν θα πω πως μου άρεσε…

 

 

Μάγος Ολεγόμαχ

 

Ένα πολύ γλυκό παραμύθι. Νομίζω πως θέλω να το διαβάσω στην ανιψιά μου. Θα της αρέσει.

 

 

Κλέφτης Τριγώνων

 

Θες να μου εξηγήσεις λίγο τον τίτλο σου; :p

 

 

 

Ο Κόλπος των Ναυαγίων

 

Υποκλίνομαι στην γραφή και την φαντασία σου my friend

 

 

Πέντελεπτά

 

Φίλε Νίκο δυστυχώς δεν θα σου πω καλά λόγια. Δεν ήταν από τις αγαπημένες μου παρότι σαν story ήταν καλό. Συνέχισε την προσπάθεια, το έχεις…

 

 

 

Το χαμόγελο

 

Γειτονάκι, κοντοχωριανέ… Τα καλύτερα ακούω για σένα. Μπράβο σου. Μου αρέσει ο περίεργος τρόπος που γράφεις.Οι σκέψεις του ήρωα σου με συνεπήραν. Η αλήθεια είναι πως κάποιες άλλες ιστορίες τις λάτρεψα, αλλά νομίζω πως θα σε έχω στην πεντάδα μου…

 

 

 

 

Edited by niceguy0973
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πότε προλάβατε? Θα σκάσω τώρα. :dazzled: Αυτό ήταν Flash Fiction για την συγγραφή, όχι και για ανάγωνη-σχολιασμό-ψηφοφορια. :huh: Εγώ ακόμα σέρνω το κουφάρι μου. Αλλά θα στρωθώ αργότερα σήμερα. :book:

Link to comment
Share on other sites

Κλέφτης Τριγώνων

 

Θες να μου εξηγήσεις λίγο τον τίτλο σου;

 

Κοίτα τι σκέφτηκα τώρα... Το να δεις το ανθρώπινο στόμα σαν τρίγωνο, ειδικά όταν χαμογελάει, βγαίνει λίγο σαν καρτούν. Κι αν όλα τα θύματα ήταν γυναίκες; Το μυαλό δεν πάει αυτόματα σε τελείως άλλη συλλογή; :p

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Κλέφτης Τριγώνων

 

Θες να μου εξηγήσεις λίγο τον τίτλο σου;

 

Κοίτα τι σκέφτηκα τώρα... Το να δεις το ανθρώπινο στόμα σαν τρίγωνο, ειδικά όταν χαμογελάει, βγαίνει λίγο σαν καρτούν. Κι αν όλα τα θύματα ήταν γυναίκες; Το μυαλό δεν πάει αυτόματα σε τελείως άλλη συλλογή; :p

 

Εγώ χωρίς να το έχω διαβάσει σκέφτομαι ότι αν ήταν στη Σαλονίκη θα ήταν κλέφτης τριγώνων Πανοράματος. Και πιθανότατα θα ήμουν εγω. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαήλ

 

Πολύ καλό γιατρέ. Μπερδεμένο κατ' άλλους, αλλά ξέρεις ότι εγώ λατρεύω τις ιστορίες που αφήνουν χώρο στον αναγνωστη να συμπληρώσει τα κομμάτια του παζλ κατά το δοκούν... Ο Τρόμος είναι στην υπόνοια και τα αναπάντητα ερωτηματικά.

Θα μπορούσε να είναι καλύτερο αν έλειπε η άστοχη αναφορά στην αυπνία που σε πέταγε έξω από το ρυθμό, μονάχα αυτή λεπτομέρεια με χάλασε λιγάκι.

 

 

Ο Κόλπος των Ναυαγίων

 

Μου άρεσε, ήταν περιεκτικό, αλλά ταυτόχρονα άφηνε να διαφανεί μία ολόκληρη μυθολογία από πίσω (και μία άλλη ιστορία που οφείλεις να γράψεις). Η γραφή είναι σε υψηλά στάνταρ, ο Τρόμος-Λύτρωση έρχεται την κατάλληλη στιγμή και με το δέον μένος. Αδιόρατα μου έφερε στο μυαλό την Κάρρυ... Υπάρχουν ένα δύο θέμα αληθοφάνειας (που επισήμανε η Ευθυμία), αλλά διόλου δεν με ενόχλησε στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο χαμογέλασέ μου

 

Η απλή, απέριττη γραφή με πήγε άνετα και ανυποψίαστα ως το τέλος του δρόμου. Όπου κρυμμένη πίσω από τη γωνία με περίμενε η εφιαλτική σκηνή που σερβίρισες. Περίμενα ότι κάτι θα γίνει, αλλά η εικόνα του τέλους ήταν ανέλπιστα ευρηματική και πρωτότυπη. Ωραίος!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τα παιδιά που μπήκαν στον κόπο και σχολίασαν, (Ντίνο δεν παίζεσαι ρε!) τα δικά μου σχόλια είτε σποραδικά μέσα στο ΣουΚού, είτε την Τρίτη όλα μαζί όταν και θα γυρίσω στη βάση μου, γιατί τρέχω και δε φτάνω τις τελευταίες μέρες, και αναμένεται και ταξίδι αύριο.

 

 

Χθες έκανα log in 10.01 έπειτα από τρελό τρέξιμο στο δρόμο για να φτάσω σπίτι, να ανοίξω pc και να δω "το θέμα είναι το Χαμόγελο, γράφτε!" Ουφ! Ωραία ήταν ^_^ και χάρηκα πώς βγήκε η ιστορία, ακόμα και χωρίς διορθώσεις - τι διορθώσεις στις 23.31 που τέλειωσα... - Πολλές ωραίες ιστορίες ως τώρα, αλλά αυτά την Τρίτη. (Άντε ένα γρήγορο πρώτο σχόλιο: αμάν ρε Σόνια, να το διαβάσεις αυτό που έγραψες στον κήπο σου, να αυτοκτονούν μαζίκα ελάφια, κουνέλια και αθώες Σουηδέζες. ΛΥΓΜ!wub.gif )

 

 

(Α, ένα σποιλεροπραγματούδι: Eliot isn't really an albino Η πραγματικότητα δεν είναι πάντα in the eye of the beholder.)

 

Link to comment
Share on other sites

Μάγος ΟλεγόμαχKαι μετά από πολύ καιρό, έχω την τιμή να ανακοινώσω την αρχή του 7ου Διαγωνισμού Flash Fiction Live! :D

 

Το θέμα θα τεθεί από τον dagoncult του οποίου η ιστορία κέρδισε στον προηγούμενο 6ο Διαγωνισμό Flash Fiction Live.

 

 

 

 

 

Εϊ, πως ξεφύτρωσε έτσι ύπουλα αυτό το λινκ για τον 'Μάγο Ολεγόμαχ' στην αρχή του τόπικ:o; Oberon, δεν πιστεύω να σε πληρώνουν για διαφήμιση, ε; :bleh:

 

Ουπς, μας πιάσανε Mesmer! :o

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Yπερβολικά νωρίς ακόμα για οποιεσδήποτε προβλέψεις ή υποθέσεις για τις νικήτριες ιστορίες, αλλά στα τρία "ψηφοδέλτια" που λάβαμε κάποιες ιστορίες έχουν ήδη ξεχωρίσει. Aυτό όμως μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή. :)

 

Να επαναλάβω πάλι πως στέλνετε τις ψήφους σας ΚΑΙ στον dagoncult ΚΑΙ στον Oberon.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Lilian – npaps

Λεπτομερής ιστορία, σε βάζει με λίγες λέξεις και εξηγήσεις μέσα σε αυτόν τον κόσμο και σε κρατάει μέχρι το κάπως ανατρεπτικό φινάλε. Καλό.

 

Το χαμόγελο της Λακάνσυελ – Sonya

Μου άρεσε πολύ το τέλος με το ουράνιο τόξο. Έξυπνο και κάτι πραγματικά διαφορετικό.

 

Το χαμόγελο της σοφίτας – TheSeaIsBurned

Ανατριχιαστικότατο και άκρως πετυχημένο μας έδωσες μια τρομαχτική πραγματικότητα χωρίς περικοπές και ψεύτικες εξόδους.

 

Μόνο χαμογέλασέ μου – Mesmer

Ενδιαφέρον. Απλό και ριζωμένο σε μια καθημερινή εικόνα καταφέρνει να σε ρουφήξει αμέσως στην συζήτηση των δύο πρωταγωνιστών και να σε οδηγήσει μέχρι το ξαφνικό τέλος.

 

Δυο σταγόνες ιδρώτα – Naroualis

Απίθανο. Πραγματικά απίθανη ιστορία με βάθος, πλοκή και έναν κόσμο που ακόμα μου φαίνεται περίεργο πως τον ξεπέταξες έτσι απλά.

Μου άρεσαν πολύ και οι λεπτομέρειες στην αρχή με την τελετή. Το δάχτυλο, οι ώμοι…

Φοβερό, μπράβο!

 

Αιρετικός –Adicto

Ενδιαφέρον. Κοινό αλλά άμεσο με την γλώσσα του. Δεν μπόρεσα να μην σκεφτώ τον Joker.

 

Το χαμόγελο - niceguy0973

Σκληρή ιστορία, λίγο υπερβολικά σκληρή, ειδικά εκεί με τα κεφάλια και τα έντερα…κάτι που δεν είναι κακό. Ομολογώ όμως ότι κάτι με άφησε στο κενό. Γιατί πέρα από την απλή τρέλα και την ηλιθιότητα που τον έδερνε, ο πατέρας δεν φαίνεται να έχει κάποιο λόγο για να κάνει το φονικό…εκτός αν έχασα κάτι στο διάβασμα.

 

Άτιτλο – DinoHajiyorgi

Πειράζει που το βρήκα αρκετά αστείο. :)

Ειδικά εκεί με την ομιλία του φαφούτη, τις τρελές δοξασίες με το χαμόγελο στα κρανία αλλά και μετά με την καρτουνίστικη πτώση στο πηγάδι. Δεν ξέρω αν ήταν επίτηδες αλλά περισσότερο σε παρωδία μου πήγε...και μου άρεσε. :p

 

Για ένα χαμόγελο – Zaratoth

Πόσο μου άρεσε αυτή η ιστορία. Στάζει γλυκό υπέροχο μέλι και σίγουρα διαφέρει από όλα τα άλλα. Από τα αγαπημένα μου.

 

Ο Ερχομός του Θέρους – Nienor

Ωραίο ταξίδι σε αυτόν τον παραμυθένιο κόσμο και είχε αρκετό ενδιαφέρον το πρόβλημα της ηρωίδας.

Αλλά στο τέλος έμεινα λίγο, γιατί δεν κατάλαβα, πως τελικά τα κατάφερε χωρίς να χαμογελάσει; (χαμογέλασε ναι, αλλά μετά εορτής.)

 

Ονειροπαγίδα - Eugenia Rose

Σκληρό και καλό. Άτιμοι άνδρες έ; Σας καταστρέφουμε εσάς τις γυναίκες, τρώμε και φτύνουμε ακόμα και τα όνειρά σας, το τελευταίο σύνορο της ευτυχίας σας. Πολύ μου άρεσε. :p

 

Μιχαήλ - Drake Ramore

Πιασάρικη ιστορία με καλή γραφή. Αστυνομικό με μεταφυσικά και δολοφονίες, όλα σε μόνο 4 σελίδες.

 

Οδυνηρές αναμνήσεις – Nirgal

Ένα αληθινό πρόβλημα που θα δημιουργούταν αν καταφέρουμε να βρούμε τέτοιο χάπι. Απλό, συνετό και αληθινό.

 

Μάγος Ολεγόμαχ - Lady Nina

Καλό παραμύθι με εύκολους όμως πρωταγωνιστές και υπερβολικά εύκολα ονόματα. Δεν θα έλεγα πως τρελάθηκα αλλά ήταν ένα άνετο και ανέμελο διάβασμα. Όπως ένα παιδικό παραμύθι; :)

 

Ο Κόλπος των Ναυαγίων – DinMacXanthi

Με έκανες να θέλω να σπάσω στο ξύλο τους τουρίστες. Ευτυχώς τους κανόνισε ο ήρωας και το κατά-ευχαριστήθηκα (αν και πήρε η μπάλα όλους τους άλλους αθώους) :p

Μου άρεσε που ήταν αλμπίνο…πραγματικά δούλεψε στο θέμα της ιστορίας.

 

Πέντε λεπτά – ΝΙΚΑΝΤΗΙ

Βία και εκδίκηση σε καθαρά αστικά προβλήματα. Ενδιαφέρον το τέλος, δεν το περίμενα.

 

Το χαμόγελο - Howard Crease

Ωραίο μικρό με έναν ολόκληρο κόσμο και πραγματικότητα να καταφέρνει να εμφανιστεί μπροστά μας μόνο με λίγες αναφορές.

Edited by Soul_walker
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω μέχρι τώρα όσους έχουν σχολιάσει τις ιστορίες που ανεβάσαμε.

Από την πλευρά μου, αν και κατάφερα να γράψω ένα φλασάκι, δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να διαβάσω όλες τις ιστορίες κι έτσι τα σχόλιά μου θα αργήσουν μια-δυο μέρες.

 

Κι όσο για το ακόλουθο σχόλιο...

Οδυνηρές αναμνήσεις – Nirgal

Ένα αληθινό πρόβλημα που θα δημιουργούταν αν καταφέρουμε να βρούμε τέτοιο χάπι. Απλό, συνετό και αληθινό.

... για όποιον θέλει, μπορεί να διαπιστώσει ότι η άποψη ότι ήδη "ζούμε το μέλλον" ίσως να έχει κάποια βάση.

Το ακόλουθο site είναι ένα από τα λίγα που θα εμφανιστούν αν googleάρετε την μετυραπόνη των "Οδυνηρών αναμνήσεων"

 

http://www.healthview.gr/tag/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7

Link to comment
Share on other sites

Κλέφτης Τριγώνων

 

Θες να μου εξηγήσεις λίγο τον τίτλο σου;

 

Κοίτα τι σκέφτηκα τώρα... Το να δεις το ανθρώπινο στόμα σαν τρίγωνο, ειδικά όταν χαμογελάει, βγαίνει λίγο σαν καρτούν. Κι αν όλα τα θύματα ήταν γυναίκες; Το μυαλό δεν πάει αυτόματα σε τελείως άλλη συλλογή; :p

 

Εγώ χωρίς να το έχω διαβάσει σκέφτομαι ότι αν ήταν στη Σαλονίκη θα ήταν κλέφτης τριγώνων Πανοράματος. Και πιθανότατα θα ήμουν εγω. :tease:

 

Lol, καλό.

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. :p

 

Και για την ερώτηση, ο Dino, το είπε ξεκάθαρα. :D

 

Πάντως ουπς, ομολογουμένως από την τρεχάλα των τελευταίων λεπτών ξέχασα να προσθέσω στο "με τα χείλια τους τραβηγμένα στις άκρες και το κάτω μέρος " ότι ήταν τραβηγμένα και καρφωμένα στα σημεία με πρόκες.

Τι σχήμα θα είχαν κομμένα χείλια/στόματα με καρφωμένα-τεντωμένα αυτά τα σημεία άραγε; :blink:

 

Α και, Dino, υπήρχε και μαγεία, μιας και τα στόματα ήταν ζωντανά έτσι ώστε να γελάνε για πάντα......για πάααααντα! :shok: (όπως καταντάει να είναι και ο ήρωας)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω μέχρι τώρα όσους έχουν σχολιάσει τις ιστορίες που ανεβάσαμε.

Από την πλευρά μου, αν και κατάφερα να γράψω ένα φλασάκι, δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να διαβάσω όλες τις ιστορίες κι έτσι τα σχόλιά μου θα αργήσουν μια-δυο μέρες.

 

Κι όσο για το ακόλουθο σχόλιο...

Οδυνηρές αναμνήσεις – Nirgal

Ένα αληθινό πρόβλημα που θα δημιουργούταν αν καταφέρουμε να βρούμε τέτοιο χάπι. Απλό, συνετό και αληθινό.

... για όποιον θέλει, μπορεί να διαπιστώσει ότι η άποψη ότι ήδη "ζούμε το μέλλον" ίσως να έχει κάποια βάση.

Το ακόλουθο site είναι ένα από τα λίγα που θα εμφανιστούν αν googleάρετε την μετυραπόνη των "Οδυνηρών αναμνήσεων"

 

http://www.healthvie...%8C%CE%BD%CE%B7

 

Άσχετο, αλλά επειδή το συζητούσα πρόσφατα (τρόπος του λέγειν, πρόσφατα, ξεχνάω ότι έχω μεταναστεύσει εδώ και τρεις βδομάδες :Ρ) μ' έναν πολύ καλό φίλο σχετικά με επώδυνες αναμνήσεις και κατά πόσο θα θέλαμε να σβήσουμε το τάδε ή το δείνα γεγονός, δε νομίζω, τελικά, ότι θα έσβηνα ούτε μια στιγμή από την μνήμη μου, όσο επώδυνη ή ντροπιαστική κι αν ήταν. Νομίζω ότι ένα σημαντικό ποσοστό αυτού που είμαστε, ως προσωπικότητες, το οφείλουμε στα γεγονότα που έχουν σμιλέψει την ζωή μας. Όλες μου οι αναμνήσεις (δηλαδή τα γεγονότα κι όσα αυτά είχαν να με διδάξουν) έχουν συμβάλει στο να γίνω αυτό που είμαι και δεν θα ήθελα να χάσω καμία. (Όχι, Σταμάτη, ούτε κι αυτή :Ρ)

Link to comment
Share on other sites

Πώς το'χασα αυτό πάλι; Βάλ'τε μια βδομάδα νωρίτερα ένα προειδοποιητικό, να το δούμε και μεις οι ξεχασμένοι! Καλοκαιράκι είναι, δεν μπαίνουμε κάθε μέρα στο φορουμίδιο. Κλαψ..

Link to comment
Share on other sites

Πώς το'χασα αυτό πάλι; Βάλ'τε μια βδομάδα νωρίτερα ένα προειδοποιητικό, να το δούμε και μεις οι ξεχασμένοι! Καλοκαιράκι είναι, δεν μπαίνουμε κάθε μέρα στο φορουμίδιο. Κλαψ..

 

Διοργανώθηκε πολύ γρήγορα. Κυριολεκτικά από τη μία μέρα στην άλλη. Όμως αφού αρέσουν οι FFL μπορεί να γίνει πάλι σύντομα. Οποτεδήποτε υπάρχει όρεξη δηλαδή.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, 6 άτομα έχουν ψηφίσει ως τώρα. Υπάρχουν ήδη κάποια φαβορί αλλά τα πάντα μπορούν να αλλάξουν και να αναποδογυριστούν. Send in your votes! ;-)

Link to comment
Share on other sites

crybaby.gif

 

Βρήκατε καιρό για φλασοδιαγωνισό κι εσείς! Γράψατε τόσες ιστορίες και τόσο καλές ιστορίες, από ό,τι βλέπω! Βέβαια, το καλό είναι ότι θα ρεζιλευόμουν γιατί θα έγραφα πατάτα, οπότε ας μην γκρινιάζω... Συγχαρητήρια σε όλους που σκέφτονται τέτοιες ιδέες και γράφουν τέτοιες ιστορίες υπό τέτοια πίεση. Θα προσπαθήσω να διαβάσω και να ψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το χαμόγελο της σοφιτας - TheSea IsBurned

 

Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από εσένα. Ένα φλασοαριστούργημα τρόμου, με απίστευτα ζωντανές εικόνες, εμπνευσμένο μάλιστα από πραγματικά γεγονότα (όπως ξέρουμε καλά και οι δύο :lol: ).

 

Το χαμόγελο- Howard Crease

 

Πολύ καλό φλασάκι. Η ανατροπή ήταν εκπληκτική και μέχρι τελευταία στιγμή δεν μπορούσα να φανταστώ τι θα γινεί. Σίγουρα στην πεντάδα μου.

 

Υ.Γ.: Ψήφος εστάλη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #7 (npaps vs Sonya vs TheSea IsBurned vs Mesmer vs Naroualis vs Adicto vs niceguy0973 vs DinoHajiyorgi vs Zaratoth vs Nienor vs Eugenia Rose vs Drake Ramore vs Nirgal vs Lady Nina vs Soul_walker vs DinMacXanthi vs NIKANTHI vs Howard Crease)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..