Jump to content

Περί Συμβολισμών


TheReaper
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή έχω ένα θέμα με τη σημασία των συμβολισμών, θα ήθελα λίγη βοήθεια εδώ.

 

Έχω έναν τύπο, ο οποίος είναι λίγο....τύπος. Έχει ένα περίεργο σετ δυνάμεων και ικανοτήτων και το παρελθόν του είναι αρκετά μυστήριο. Μέσα σε όλο το μυστήριο, κρύβει και ένα μεγάλο θλιβερό γεγονός. Μια κοπέλα πέθανε μπροστά του όταν αυτός ήταν περίπου 13 χρόνων. Κάτι το οποίο τον στιγμάτισε. Έτσι για να θυμάται τι έγινε, έκανε ένα τατουάζ. Το σχέδιο του τατουάζ είναι μια άγκυρα.

 

Η άγκυρα ξέρω τι συμβολίζει. Αλλά μόνο η άγκυρα στην εικόνα, μου φαίνεται κάπως φτωχό σαν σχέδιο... Οπότε σκεφτόμουν να το εμπλουτίσω κάπως. Ας πούμε να βάλω μια πύλη πίσω από την άγκυρα, ή μια γυναικεία μορφή να κρατάει την άγκυρα, η οποία μορφή θα υποτίθεται ότι είναι η ίδια η κοπέλα. Όμως, αν βάλω κάτι, θέλω να έχει κάποια κρυφή σημασία από πίσω.

 

Εδώ ζητάω τη βοήθειά σας. Τι μπορώ να βάλω για να εμπλουτίσω το σχέδιο και να έχει κάποια σχέση με τη σημασία που έχει γι' αυτόν το τατού;

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα του κανεις το τατου; :cool2:

 

χμ τωρα οσον αφορα τι αλλο να βαλεις δυστυχως δεν μπορω να σκεφτω κατι :blush:

 

οπότε σορυ για το :offtopic:

 

αν σκεφτω κατι θα σου απαντησω

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ξέχασα να αναφέρω ότι πρόκειται για χαρακτήρα στο βιβλίο που γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις:

 

1. Σκέψου που ήταν όταν είδε την κοπέλα να πεθαίνει. Αν ήταν π.χ σε έναν κήπο, θα μπορούσες να βάλεις ένα λουλούδι, από αυτά που φυτρώνουν στον κήπο και από το κλωνάρι του να κρέμεται μια αλυσίδα, η οποία θα καταλήγει σε μια άγκυρα(η κοπέλα φοράει την αλυσίδα-αυτός το θυμάται και κάνει το tatoo), ή αν ήταν στο σπίτι της, θα μπορούσες να βάλεις έναν τοίχο, ο οποίος θα είναι στο χρώμα που συμβολίζει την ασφάλεια(νομίζω είναι το πράσινο). Αυτός ο τοίχος θα μπορούσε να έχει πάνω του σχεδιασμένη την άγκυρα, στο χρώμα του αίματος ή ακόμη θα μπορούσες να βάλεις τον τύπο, να σχεδιάζει ο ίδιος πάνω στον τοίχο με κόκκινη μπογιά την άγκυρα(το οποίο ως πράξη, συμβολικά, είναι η θέαση του θανάτου της κοπέλας)

 

2. Κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις μια μεγάλη αιματοβαμμένη άγκυρα και α) μπροστά της γονατισμένος / όρθιος ή β) καθισμένος στο ένα από τα δυο ημικύκλια της άγκυρας(φαντάζομαι έχει το γνωστό σχήμα σαν Τ με ένα μισοφέγγαρο από κάτω έτσι;) να είναι ο τύπος, κρατώντας την κοπελιά στην αγκαλιά του. Το όλο σκηνικό σημαίνει ότι αυτός ακόμη και τώρα που μεγάλωσε, θυμάται τον θάνατο της κοπέλας.

 

3. Για να σου εξηγήσω την τρίτη ιδέα που είχα, θα σε παραπέμψω στον τιτανικό εκεί όπου ο Ντι κάπριο ζωγραφίζει την Γουίνσλετ. http://www.solarnavi...awing_scene.jpg

μπορείς λοιπόν να βάλεις αυτό το μέρος του νεκρού σώματος της κοπέλας(πάλι με αίματα δηλαδή ή και χωρίς- σε κάθε περίπτωση πρόσεξε πως θα βάλεις τα μάτια της) και ένα ανδρικό χέρι(προφανώς του τύπου) που να κρατάει την άγκυρα, η οποία και πάλι είναι το τελείωμα μιας αλυσίδας(σημείωση, η κοπέλα πρέπει να φοράει την αλυσίδα και αυτός να την τραβάει ελαφρώς. Η παλάμη του θα είναι γυρισμένη στο πλάι, προς αυτόν που βλέπει το σχέδιο, ώστε να είναι ορατή η άγκυρα). Ο συμβολισμός είναι περίπου ίδιος. Είναι μεγάλος - άρα θυμάται τον θάνατο της και επίσης κρατάει την άγκυρα - άρα αναλαμβάνει να πάρει εκδίκηση για την κοπέλα.

 

Sorry που παντού την έχω σε αλυσίδα, αλλά δεν εξηγείς πως κολλάει η άγκυρα με την κοπέλα, οπότε πήρα το ελεύθερο να το φανταστώ έτσι. Παρόλα αυτά, μην κολλάς αν δεν υπάρχει στο βιβλίο σου ως κόσμημα η άγκυρα.

 

Αν πχ πίσω από το σύμβολο κρύβεται μια οργάνωση, θα μπορούσε να σημαίνει ότι ο τύπος παίρνει την θέση της κοπέλας στην οργάνωση.

 

Αν την σκότωσε αυτή η οργάνωση, η άγκυρα αποκτά τον συμβολισμό ότι θυμάμαι και θα πάρω εκδίκηση.

 

Αν πέθανε μέσα σε πλοίο, εκεί που λέω για την ματωμένη άγκυρα, βάλτην κανονικά(καθαρή δηλαδή) και πέρασε στο πάνω μέρος της ένα σωσίβιο, σε πλάγια θέση, με το όνομα του πλοίου και βάλε το αίμα πάνω στο σωσίβιο.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Ave!

Edited by GaiusJuliusCaesarAugustus
Link to comment
Share on other sites

Η άγκυρα ξέρω τι συμβολίζει.

Κόντρα ερώτηση: Πές μας κι εμάς :p

 

Δηλαδή, εγώ σε γενικές γραμμές ξέρω πως η άγκυρα είναι διαφορετικά πράγματα ανά τον κόσμο και την περίοδο, από σύμβολο παλιού ναυτικού μέχρι κρυφοχριστιανικό και σύμβολο δέσμευσης και σταθερότητας κτλ Αλλά θανάτου? Μνήμης? Δεν το πιάνω και μου φαίνεται ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, λοιπόν, βλέπω ότι χρειάζονται αρκετές αποσαφηνίσεις.

 

So, η άγκυρα ξέρω ότι είναι σύμβολο ελπίδας κατά τον Χριστιανισμό. Στην αρχή σκεφτόμουν να βάλω σταυρό, αλλά έτυχε και το είπα παραέξω(στη μάνα μου) και τα άκουσα για τα καλά. Οπότε ρώτησα τον θρησκευτικό που είχα στο Λύκειο και μου πρότεινε την άγκυρα, σαν σύμβολο ελπίδας. Το τι ακριβώς ελπίζει δεν το έχω ξεκαθαρίσει. Πάει αυτό.

 

Ο τύπος ήταν πιτσιρίκος όταν την είδε να πεθαίνει και ήταν σε μια κάπως δασώδη περιοχή κοντά σε γκρεμό(ακόμα ψάχνω αυτή την τοποθεσία στην Ελλάδα). Η κοπέλα ήταν μεγαλύτερή του, αλλά αυτό το μαθαίνει αργότερα. Τέλος πάντων. You get my point. Πάντως το να βάλω ένα δέντρο ή να κάνω την άγκυρα να κρέμεται από τον γκρεμό(κάτι τέτοιο δε σκέφτεσαι Καίσαρα;) είναι κάτι που δε θα ταιριάζει στην πλάτη του. Κάτι που με φέρνει στο επόμενο σημείο.

 

Το σχέδιο που έχω στο μυαλό μου είναι ως εξής: Επειδή η άγκυρα είναι η κλασσική που παρουσίασε ο Kαίσαρας, οι "ώμοι", όπως λέγονται, της άγκυρας θα εκτείνονται από τον έναν ως τον άλλο ώμο της δικής του πλάτης. Μετά θα κατεβαίνει τη ραχοκοκαλιά του μέχρι τη γραμμή της ζώνης. Ίσως και λίγο παρακάτω. Κι εκεί θα γίνεται το μισοφέγγαρο, όπως έθεσε και ο Κύκος. Μιλάμε για τεράστιο τατουάζ.

 

Με απλά λόγια, η άγκυρα δεν έχει σχέση με την κοπέλα. Η άγκυρα έχει σχέση με την ελπίδα του πρωταγωνιστή. Γι' αυτό και είπα να την τυλίξει με έναν κάβο(ξέρετε, το σκοινί των πλοίων) και να έχει το όνομά της επάνω. Αλλά και πάλι μου φαίνεται κάπως φτωχό. Γι' αυτό ήθελα να βάλω κάτι σαν background πίσω από την άγκυρα, αλλά να έχει κάποια άμεση σχέση με το γεγονός ή τους συμμετέχοντες στο γεγονός.

 

Με λίγα λόγια, η άγκυρα θα είναι το dominant species στην πλάτη του. Απλά θέλω κάτι για να γεμίσει όλη η πλάτη και να μην υπάρχουν κενά. Και για τα χρώματα τώρα.... Σκεφτόμουν μόνο το κλασσικό ασπρόμαυρο.

Edited by TheReaper
Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάτι σχετικό με το όνομα της κοπέλας. Σε στιλ περιστέρι αν την έλεγαν Ειρήνη, βιολέτες αν την έλεγαν Βιολέτα, κουκουβάγια αν την έλεγαν Αθηνά ή Σοφία κλπ κλπ. Απλοϊκό, αλλά τουλάχιστον βγάζει ένα αξιοπρεπούλι τατουάζ.

Αν και στο μέγεθος που περιγράφεις... μπορείς να βάλεις άνετα ένα κοπάδι περιστέρια, στολισμένα με βιολέτες να επιδίδονται σε όργια με μια συμμορία κουκουβάγιες, λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή σκεφτόμουν να βάλω σταυρό, αλλά έτυχε και το είπα παραέξω(στη μάνα μου) και τα άκουσα για τα καλά.

 

 

 

Το άβαταρ σου το εγκρίνει η μητέρα σου;

Το νικ νέημ σου;

 

Αφου έτσι τον σκέφτηκες (με σταυρό) ,γιατί μπλόκαρες;

 

Εγώ λέω να βάλεις αυτό που σκεφτόσουν εξαρχής. Μιλάμε για ένα τατουάζ σε έναν φανταστικό χαρακτήρα. Έλεος!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... για εμενα η αγκυρα ειναι αυτο που τον κραταει αγκυροβολημενο στο παρελθον του. Δεσμιο του παρελθοντος.

Επισης θα ηθελα η κοπελα να σημαινε κατι γι αυτον για περισσοτερο δραμα.

Και μου αρεσει η εικονα μιας κοπελας που ειναι σαν ξαπλωμενη πανω στο μισο της αγκυρας σαν κοιμισμενη-νεκρη. Γαληνια.

Ισως να του μιλαει-σαν να ξυπναει καποιες στιγμες και εκεινος να νομιζει πως το τατουαζ του μιλαει. Σαν αβαταρ της κοπελας επανω στο δερμα του. Αλλα να μην ειναι πλεον γαληνια να ειναι ισως κακια η δαιμονισμενη η να θελει να τον εκδικηθει (οτι δεν μπορεσε να την βοηθησει να εχει ο τυπος ενοχες). Μπορει να θελει να γλιτωσει απο αυτην που τον στοιχειωνει αλλα δεν μπορει να βγαλει το τατουαζ.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... για εμενα η αγκυρα ειναι αυτο που τον κραταει αγκυροβολημενο στο παρελθον του. Δεσμιο του παρελθοντος.

Επισης θα ηθελα η κοπελα να σημαινε κατι γι αυτον για περισσοτερο δραμα.

Και μου αρεσει η εικονα μιας κοπελας που ειναι σαν ξαπλωμενη πανω στο μισο της αγκυρας σαν κοιμισμενη-νεκρη. Γαληνια.

Ισως να του μιλαει-σαν να ξυπναει καποιες στιγμες και εκεινος να νομιζει πως το τατουαζ του μιλαει. Σαν αβαταρ της κοπελας επανω στο δερμα του. Αλλα να μην ειναι πλεον γαληνια να ειναι ισως κακια η δαιμονισμενη η να θελει να τον εκδικηθει (οτι δεν μπορεσε να την βοηθησει να εχει ο τυπος ενοχες). Μπορει να θελει να γλιτωσει απο αυτην που τον στοιχειωνει αλλα δεν μπορει να βγαλει το τατουαζ.

 

Βασικά, έχεις πιάσει την ιδέα εντελώς λάθος. επειδή δε θέλω να αποκαλύπτω και πολλά πράγματα, το θέμα είναι ότι πράγματι εκείνος δεν μπορούσε να κάνει κάτι λόγω αδυναμίας και η κοπέλα δεν έχει κάποιο λόγο να τον στοιχειώσει, καθώς τον νόμιζε για ένα απλό ανθρώπινο πιτσιρίκι 13 χρονών. Αλλά επειδή δεν θέλω να λέω πολλά, θα σας αφήσω απλά να μου προτείνεται διάφορα σύμβολα. Μετά θα δω τι μπορεί να κολλάει καλύτερα στην πλάτη του.chinese.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να με προσκυνήσετε( hellooooo ολόκληρος Καίσαρ είμαι, να μη με κανακέψετε λίγο;)...όχι, πλάκα κάνω.

Λοιπόν, to the point : Καρακλεμένο, αλλά σου βρήκα εξώφυλλο( βέβαια καλύτερα ο τύπος να μην μοιάζει του Jonas Armstrong γιατί - ehem - θα μας κάνει μήνυση)

 

book_of_blood.jpg

 

 

 

Έλα πείτε μου τώρα δεν είναι τέλειο; Απλά αντί για Book of Blood θα έχει την άγκυρα στην πλάτη του και μπορείς να αλλάξεις λίγο και την στάση του σώματος για να μην χτυπάει κάπως( όχι ότι θυμάται και κανένας αυτή τη ταινία δηλαδή, αλλά για το τυπικό). Νομίζω είναι απλό, λιτό και αυτό που ο Αριστοτέλης θα ονόμαζε μεσότητα. Αν κοπανήσεις πάνω κοπέλες, περιστέρια, βιολέτες, όργια, σταυρούς και ονόματα πάνω σε σκοινιά θα παραγεμίσει. Αν βρεις έναν έξυπνο τίτλο και γράψεις και μια πιασάρικη σύνοψη θα πουλήσει...προτρέχω ε; Ούπς! Ο ενθουσιασμός βλέπετε.....

Btw όχι άσπρο φόντο θα ναι σαν τρελάδικο, νομίζω το μαύρο καλλιεργεί περισσότερο μια ατμόσφαιρα μυστηρίου...

 

Edit: Προτιμώ την άγκυρα από τον σταυρό, γιατί (νομίζω) δεν είναι τόσο πολυχρησιμοποιημένη.

Edited by GaiusJuliusCaesarAugustus
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... για εμενα η αγκυρα ειναι αυτο που τον κραταει αγκυροβολημενο στο παρελθον του. Δεσμιο του παρελθοντος.

Επισης θα ηθελα η κοπελα να σημαινε κατι γι αυτον για περισσοτερο δραμα.

Και μου αρεσει η εικονα μιας κοπελας που ειναι σαν ξαπλωμενη πανω στο μισο της αγκυρας σαν κοιμισμενη-νεκρη. Γαληνια.

Ισως να του μιλαει-σαν να ξυπναει καποιες στιγμες και εκεινος να νομιζει πως το τατουαζ του μιλαει. Σαν αβαταρ της κοπελας επανω στο δερμα του. Αλλα να μην ειναι πλεον γαληνια να ειναι ισως κακια η δαιμονισμενη η να θελει να τον εκδικηθει (οτι δεν μπορεσε να την βοηθησει να εχει ο τυπος ενοχες). Μπορει να θελει να γλιτωσει απο αυτην που τον στοιχειωνει αλλα δεν μπορει να βγαλει το τατουαζ.

 

 

Kαλέ, αυτό είναι ποίημα του Καββαδία (και διήγημα της Φιαμού).

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να με προσκυνήσετε( hellooooo ολόκληρος Καίσαρ είμαι, να μη με κανακέψετε λίγο;)...όχι, πλάκα κάνω.

Λοιπόν, to the point : Καρακλεμένο, αλλά σου βρήκα εξώφυλλο( βέβαια καλύτερα ο τύπος να μην μοιάζει του Jonas Armstrong γιατί - ehem - θα μας κάνει μήνυση)

 

book_of_blood.jpg

 

 

 

Έλα πείτε μου τώρα δεν είναι τέλειο; Απλά αντί για Book of Blood θα έχει την άγκυρα στην πλάτη του και μπορείς να αλλάξεις λίγο και την στάση του σώματος για να μην χτυπάει κάπως( όχι ότι θυμάται και κανένας αυτή τη ταινία δηλαδή, αλλά για το τυπικό). Νομίζω είναι απλό, λιτό και αυτό που ο Αριστοτέλης θα ονόμαζε μεσότητα. Αν κοπανήσεις πάνω κοπέλες, περιστέρια, βιολέτες, όργια, σταυρούς και ονόματα πάνω σε σκοινιά θα παραγεμίσει. Αν βρεις έναν έξυπνο τίτλο και γράψεις και μια πιασάρικη σύνοψη θα πουλήσει...προτρέχω ε; Ούπς! Ο ενθουσιασμός βλέπετε.....

Btw όχι άσπρο φόντο θα ναι σαν τρελάδικο, νομίζω το μαύρο καλλιεργεί περισσότερο μια ατμόσφαιρα μυστηρίου...

 

Edit: Προτιμώ την άγκυρα από τον σταυρό, γιατί (νομίζω) δεν είναι τόσο πολυχρησιμοποιημένη.

 

Μαν, όχι ότι δεν εκτιμώ τη συνεισφορά σου, αλλά δεν θέλω να φτιάξω το εξώφυλλο. Θέλω την πλάτη του τύπου να φτιάξω μέσα στο διήγημα. Ο τύπος θα περπατάει και θα έχει ένα τατουάζ στην πλάτη του. Μιλάμε για αλητάμπουρη. Το εξώφυλλο το σκέφτομαι αλλιώς. Ίσως μόνο το τατουάζ. Γι' αυτό θέλω εμπλουτισμό της εικόνας. Για να μη βλέπουν όσοι βλέπουν την πλάτη του μόνο την άγκυρα. Κατάλαβες; ;)

 

Όσο για την άγκυρα over σταυρό, εντάξει. Απλά το σκεφτόμουν στο στυλ ότι θα κουβαλάει έναν σταυρό παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να με προσκυνήσετε( hellooooo ολόκληρος Καίσαρ είμαι, να μη με κανακέψετε λίγο;)...όχι, πλάκα κάνω.

Λοιπόν, to the point : Καρακλεμένο, αλλά σου βρήκα εξώφυλλο( βέβαια καλύτερα ο τύπος να μην μοιάζει του Jonas Armstrong γιατί - ehem - θα μας κάνει μήνυση)

 

book_of_blood.jpg

 

 

 

Έλα πείτε μου τώρα δεν είναι τέλειο; Απλά αντί για Book of Blood θα έχει την άγκυρα στην πλάτη του και μπορείς να αλλάξεις λίγο και την στάση του σώματος για να μην χτυπάει κάπως( όχι ότι θυμάται και κανένας αυτή τη ταινία δηλαδή, αλλά για το τυπικό). Νομίζω είναι απλό, λιτό και αυτό που ο Αριστοτέλης θα ονόμαζε μεσότητα. Αν κοπανήσεις πάνω κοπέλες, περιστέρια, βιολέτες, όργια, σταυρούς και ονόματα πάνω σε σκοινιά θα παραγεμίσει. Αν βρεις έναν έξυπνο τίτλο και γράψεις και μια πιασάρικη σύνοψη θα πουλήσει...προτρέχω ε; Ούπς! Ο ενθουσιασμός βλέπετε.....

Btw όχι άσπρο φόντο θα ναι σαν τρελάδικο, νομίζω το μαύρο καλλιεργεί περισσότερο μια ατμόσφαιρα μυστηρίου...

 

Edit: Προτιμώ την άγκυρα από τον σταυρό, γιατί (νομίζω) δεν είναι τόσο πολυχρησιμοποιημένη.

 

Μαν, όχι ότι δεν εκτιμώ τη συνεισφορά σου, αλλά δεν θέλω να φτιάξω το εξώφυλλο. Θέλω την πλάτη του τύπου να φτιάξω μέσα στο διήγημα. Ο τύπος θα περπατάει και θα έχει ένα τατουάζ στην πλάτη του. Μιλάμε για αλητάμπουρη. Το εξώφυλλο το σκέφτομαι αλλιώς. Ίσως μόνο το τατουάζ. Γι' αυτό θέλω εμπλουτισμό της εικόνας. Για να μη βλέπουν όσοι βλέπουν την πλάτη του μόνο την άγκυρα. Κατάλαβες; ;)

 

Όσο για την άγκυρα over σταυρό, εντάξει. Απλά το σκεφτόμουν στο στυλ ότι θα κουβαλάει έναν σταυρό παραπάνω.

 

Επειδή είναι λίγο περασμένη ώρα και δεν επικοινωνώ...

Θες να ζωγραφίσεις την πλάτη του και να την έχεις κάπου σε μια σελίδα(αυτό έχω καταλάβει εγώ) ή θες να την περιγράψεις με λόγια μέσα στο κείμενο; Λες "Θέλω να φτιάξω μέσα στο διήγημα" και "θέλω εμπλουτισμό της εικόνας".... ξεκαθάρισε μου αυτό αν μπορείς, γιατί έχωμπερδευτεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... για εμενα η αγκυρα ειναι αυτο που τον κραταει αγκυροβολημενο στο παρελθον του. Δεσμιο του παρελθοντος.

Επισης θα ηθελα η κοπελα να σημαινε κατι γι αυτον για περισσοτερο δραμα.

Και μου αρεσει η εικονα μιας κοπελας που ειναι σαν ξαπλωμενη πανω στο μισο της αγκυρας σαν κοιμισμενη-νεκρη. Γαληνια.

Ισως να του μιλαει-σαν να ξυπναει καποιες στιγμες και εκεινος να νομιζει πως το τατουαζ του μιλαει. Σαν αβαταρ της κοπελας επανω στο δερμα του. Αλλα να μην ειναι πλεον γαληνια να ειναι ισως κακια η δαιμονισμενη η να θελει να τον εκδικηθει (οτι δεν μπορεσε να την βοηθησει να εχει ο τυπος ενοχες). Μπορει να θελει να γλιτωσει απο αυτην που τον στοιχειωνει αλλα δεν μπορει να βγαλει το τατουαζ.

 

 

Kαλέ, αυτό είναι ποίημα του Καββαδία (και διήγημα της Φιαμού).

 

Μιλάει κάποιος από τους δυο για Άβαταρ; Ντροπή, τότε στον James Cameron. Για άλλη μια φορά το Hollywood αντιγράφει την Ελλάδα...tease.gif

Πάντως οι ιδέες ομολογώ πολύ ωραίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να σκεφτείς να βάλεις κάτι πιο διακριτικό... Η κοπέλα δεν του ήταν κάτι, δεν τον στοιχειώνει αλλά θα χώσει ένα τεράστιο υπερπαραγωγή τατου στην πλάτη του; Η άγκυρα εμένα μου φέρνει στο μυαλό μόνο τους ναυτικούς, σόρι! Αλλά όπως και να έχει, όταν ένα τατουάζ γίνεται για συναισθηματικούς λόγους καλύτερα να είναι κάτι διακριτικό, γιατί σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν έχει νόημα να εντυπωσιάσει τους άλλους. Ένα τόσο μεγάλο τατουαζ σαν αυτό που περιγράφεις με παραπέμπει σε άλλες καταστάσεις! Εγώ έτσι το βλέπω, απο κει και πέρα σκέψου το εσύ όπως νομίζεις! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι λίγο περασμένη ώρα και δεν επικοινωνώ...

Θες να ζωγραφίσεις την πλάτη του και να την έχεις κάπου σε μια σελίδα(αυτό έχω καταλάβει εγώ) ή θες να την περιγράψεις με λόγια μέσα στο κείμενο; Λες "Θέλω να φτιάξω μέσα στο διήγημα" και "θέλω εμπλουτισμό της εικόνας".... ξεκαθάρισε μου αυτό αν μπορείς, γιατί έχωμπερδευτεί λίγο.

 

Ρε παιδί, εσύ προφανώς ασχολείσαι περισσότερο με τα βιβλία απ' ότι εγώ. Αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις ότι εννοώ την εικόνα που θα σου φτιάξει στο μυαλό; Αυτό θέλω να μπορώ να περιγράψω με λόγια. Τη "μεγαλοσύνη" της εικόνας. Αλλά για να βγάλεις μια εικόνα με λόγια, πρέπει να την φτιάξεις πρώτα στο μυαλό σου. Αυτό είναι που θέλω εγώ. Να φτιάξω μια εικόνα πιο....σοφιστικέ ας μου επιτραπεί η έκφραση. Να βάλω κάτι που να γεμίζει σαν σχέδιο, αλλά να έχει και κάποια σχέση.

 

Βασικά αυτό με το περιστέρι μου ακούγεται φίνα ιδέα.

 

Θα προσπαθήσω να το σχηματίσω και μετά θα δω. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι λίγο περασμένη ώρα και δεν επικοινωνώ...

Θες να ζωγραφίσεις την πλάτη του και να την έχεις κάπου σε μια σελίδα(αυτό έχω καταλάβει εγώ) ή θες να την περιγράψεις με λόγια μέσα στο κείμενο; Λες "Θέλω να φτιάξω μέσα στο διήγημα" και "θέλω εμπλουτισμό της εικόνας".... ξεκαθάρισε μου αυτό αν μπορείς, γιατί έχωμπερδευτεί λίγο.

 

Ρε παιδί, εσύ προφανώς ασχολείσαι περισσότερο με τα βιβλία απ' ότι εγώ. Αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις ότι εννοώ την εικόνα που θα σου φτιάξει στο μυαλό; Αυτό θέλω να μπορώ να περιγράψω με λόγια. Τη "μεγαλοσύνη" της εικόνας. Αλλά για να βγάλεις μια εικόνα με λόγια, πρέπει να την φτιάξεις πρώτα στο μυαλό σου. Αυτό είναι που θέλω εγώ. Να φτιάξω μια εικόνα πιο....σοφιστικέ ας μου επιτραπεί η έκφραση. Να βάλω κάτι που να γεμίζει σαν σχέδιο, αλλά να έχει και κάποια σχέση.

 

Βασικά αυτό με το περιστέρι μου ακούγεται φίνα ιδέα.

 

Θα προσπαθήσω να το σχηματίσω και μετά θα δω. Thanks!

 

Και γω αρχάριος είμαι, υπάρχουν εδώ μέσα άνθρωποι που έχουν θητεία δεκαετιών, τσέκαρε και την βιβλιοθήκη και θα καταλάβεις. Να σε βοηθήσω να το σχηματίσεις στο μυαλό σου ομολογώ δεν μπορώ. Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο μπορεί να το κάνει μόνο ο ίδιος ο συγγραφέας για το έργο του. Οι λέξεις με τις οποίες θα το περιγράψεις πρέπει να σου έρθουν...πως να το πω... έχει τύχει ποτέ να σκέφτεσαι μια ιδέα και για ένα χ διάστημα να έχεις κολλήσει και ξαφνικά ένα πρωί να νιώθεις όλα τα κομμάτια - ιδέες, πρόσωπα, καταστάσεις, διάλογοι, περιγραφές- να ρέουν από μέσα σου; Οκ είναι λίγο κατάσταση νιρβάνας και προσωπικά δεν την βιώνω συχνά, οπότε αν δεν μπορείς να περιμένεις κάτι τόσο "αποκαλυπτικό", βγες και κάνε μια βόλτα, άσε το μυαλό σου να σκεφτεί ήρεμο, κάτσε χάζεψε μια ταινία και έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Μπορείς επίσης να κάνεις κάτι άλλο σχετικό με το βιβλίο. πχ όταν σκέφτομαι μια ιδέα μπορεί να χαζεύω τον χάρτη του κόσμου μου, ή να φτιάχνω ξόρκια κλπ. Μην κολλάς σε κάτι για να σου βγει με το ζόρι. Writing on demand θα είναι κατά πάσα πιθανότητα καρικατούρα αυτού που θα μπορούσε να είναι.

Και κάτι τελευταίο. Αυτό το σοφιστικέ... καταλαβαίνω τι εννοείς. Απλά μην προσπαθείς να κάνεις το έργο σου κάτι που δεν είναι. Αν δεν προσαρμόζεται με τα στάνταρ, προσάρμοσε τα στάνταρ σε αυτό. Δεν χρειάζεται να είναι κάτι βαρύγδουπο και φορτωμένο σε λεξιλόγιο ή με πολλές διαφορετικές ιδέες που δεν προλαβαίνουν να αναπτυχθούν. Πάρε το χρόνο σου,άσε κάθε ιδέα να ωριμάσει και όταν έρθει η ώρα κάνε ότι καλύτερο μπορείς. Συγνώμη αν ακούγομαι λίγο σαν γιαγιά που προτρέπει την εγγονή της να αγοράσει κονσέρβες μήπως και γίνει πόλεμος, απλά προσπαθώ να σου μεταδώσω τα ελάχιστα θραύσματα εμπειρίας που (μπορεί και να) απέκτησα τους τελευταίους μήνες.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια για το έργο σου.

Ave!

Link to comment
Share on other sites

έχει τύχει ποτέ να σκέφτεσαι μια ιδέα και για ένα χ διάστημα να έχεις κολλήσει και ξαφνικά ένα πρωί να νιώθεις όλα τα κομμάτια - ιδέες, πρόσωπα, καταστάσεις, διάλογοι, περιγραφές- να ρέουν από μέσα σου;

 

Μια μέρα ξύπνησα και ήξερα να κάνω Moonwalk σαν τον Jackson. Με την τσίμπλα στο μάτι σου λέω! Σηκώθηκα από το κρεβάτι και αντί να περπατήσω έκανα moonwalk. Όσες φορές το προσπαθούσα, ποτέ δεν το κατάφερα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, ΟΚ, θα κάνω ότι μπορώ και ευχαριστώ για την ευχή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να σκεφτείς να βάλεις κάτι πιο διακριτικό... Η κοπέλα δεν του ήταν κάτι, δεν τον στοιχειώνει αλλά θα χώσει ένα τεράστιο υπερπαραγωγή τατου στην πλάτη του; Η άγκυρα εμένα μου φέρνει στο μυαλό μόνο τους ναυτικούς, σόρι! Αλλά όπως και να έχει, όταν ένα τατουάζ γίνεται για συναισθηματικούς λόγους καλύτερα να είναι κάτι διακριτικό, γιατί σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν έχει νόημα να εντυπωσιάσει τους άλλους. Ένα τόσο μεγάλο τατουαζ σαν αυτό που περιγράφεις με παραπέμπει σε άλλες καταστάσεις! Εγώ έτσι το βλέπω, απο κει και πέρα σκέψου το εσύ όπως νομίζεις! :rolleyes:

 

Συμφωνώ με την άποψη της Λίνας. Το κομμάτι τατουάζ είναι μια ενδιαφέρουσα σκέψη που κάνεις, αλλά θεωρώ κι εγώ ότι μάλλον η άγκυρα είναι μια όχι τόσο καλή επιλογή. Επίσης θα συμφωνήσω πως αν ήθελες σταυρό, βάλτον! Στη δημιουργία δεν υπάρχουν όρια, μπορείς να γίνεις όσο επαναστατικός κι ακραίος θες, αρκεί τ' αποτέλεσμα να σε κάνει να μείνεις μ' ένα πλατύ χαμόγελο στο τέλος!;-) Keep working!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αναβιώνοντας το τόπικ(και ετοιμαζόμενος να ξεκινήσω άλλο) έχω κλίση προς την άγκυρα, καθώς όπως το σχεδίασα στο μυαλό μου(και θα επιχειρήσω σε χαρτί για να το δείτε κι εσείς-όσο καλύτερα μπορώ δηλαδή γιατί έχω ένα θέμα) πιάνει περισσότερη έκταση στην πλάτη και έχω έτσι διαμορφώσει την ιστορία ώστε να επηρεάζεται ο τύπος άμεσα από τον χαμό της κοπέλας. Όπως ανέφερε η lizbeth, ότι δεν το στοιχειώνει, μου έδωσε την ιδέα να το κάνω έτσι ώστε να τον στοιχειώνει με έναν θετικό τρόπο.

 

Thanks Λίνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To πρώτο concept που είχα στο μυαλό μου ήταν σε αυτό το στυλ.

 

Την άγκυρα ακόμα δεν έχω καταφέρει να την ολοκληρώσω, αλλά όταν το κάνω θα την ανεβάσω να τη δείτε. Πάντως, ούτε αυτό είναι ολοκληρωμένο σχέδιο, καθώς είναι χοντρικά ό,τι μπορούσα να σχεδιάσω και να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..