Jump to content

Μαυρόψυχη Ποίηση


xtapodimimos
 Share

Recommended Posts

Ξέρει κανένας απο εσάς ποιήματα που να είναι μαυρόψυχα, σάπια, καταχθόνια? Δεν εννοώ απαραίτητα να αναφέρονται σε δολοφονιες ή βία (δεν έχω καθόλου εκεί το μυαλό μου, δεν θέλω βία).

Κάτι σαν ποιητική έκδοση των Darkthrone (Darkthrone is for all the evil in man)

Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλάβει ακριβως τι εννοείς.

Εννοείς σαν τα lyrics των Darkthrone;

 

Σκοτεινά, συμβολικά, ονειροεφιαλτικά, με θρησκευτικές προεκτάσεις κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, έχεις καταλάβει ακριβώς τι εννοω! Όλα αυτα να έχει, ή ένα συνδιασμό αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ερχεται κάτι Λάζαρε πέρα απο τα lyrics των Darkthrone και άλλων παρόμοιων Black Metal συγκροτημάτων (φαντάζομαι).

Διαβασα οτι αυτός που πήρε το Bram Stoker φετος στην ποίηση, έγραψε πολύ ωραια σκοτεινα ποιήματα, αλλά δεν ξέρω αν ειναι στην κατηγορία που ψάχνεις γιατί δεν το πήρα ακόμη.

 

 

Δύσκολα πράγματα ζητάς!

Ριχνε και καμια ματιά στην βιβλιοθηκη ποίησης εδώ. Παίζουν που και που και τέτοια ποίηματα.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Αυτο γα το μπραμ στοκερ award δεν το ήξερα, θα το ελέγξω, σε ευχαριστώ πολύ Ντρέικ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι αυτό που θες κι αν κι είναι πολύ κλασσικά, ρίξε μια ματιά στους Edgar Allan Poe (Το κοράκι και άλλα) , Milton (Χαμένος Παράδεισος), ίισως και Θεία κωμωδία του Δάντη και ποιήματα του Lovecraft. Ίσως ζητάς κάτι πιο απτό, όχι ντε και σόνι πολύ ψαγμένη ποίηση ή δεν ξέρω τι, απλά όταν ακούω "μαυρόψυχα" μου 'έρχονται τα παραπάνω! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Επίκληση που υιοθετείται προς την επίκληση της Καταστροφής

Κοίταξε ! Οι δυνατές φωνές της εκδίκησής μου θλίβουν την ηρεμία του αέρα και στέκονται ως μονόλιθοι επάνω σε μια πεδιάδα από φίδια.

Γίνομαι μια τερατώδης μηχανή εκμηδένισης στα ελκώδη τεμάχια του σώματος σε αυτόν (αυτή) που θα καθυστερήσει την πρόοδό μου.

Δεν με κάνει να αισθάνομαι τύψεις, ότι οι κλητεύσεις μου οδηγούν πάνω σε καταστρεπτικούς ανέμους που πολλαπλασιάζουν το τσίμπημα της πικρίας μου και μεγαλοπρεπής λασπωμένες μορφές θα υψωθούν από τη κατασκότεινη κόλαση και εμετός στο ασήμαντο σπυρωτό μυαλό του (της).

Καλώ τους Αγγελιοφόρους της καταστροφής να πετσοκόψουν με αγριωπή απόλαυση αυτό το θύμα που έχω επιλέξει. Σιωπηλό είναι εκείνο το άφωνο πτηνό που τρέφεται με τον πολτό του εγκεφάλου αυτού (αυτής) που με βασάνισε και η αγωνία θα στηριχθεί μέσα σε διαπεραστικές κραυγές πόνου μόνο για να χρησιμεύσει ως σημάδι προειδοποίησης σε εκείνον που θα θίξει την ύπαρξή μου.

Έλα εμπρός εις το όνομα του Αβαδδώνα και κατάστρεψέ τον (την), του οποίου το όνομα δίνω ως σημάδι.

Μεγαλοπρεπή αδέλφια της νύχτας, που κάνετε τη θέση μου άνετη, που οδηγάτε επάνω στους καυτούς ανέμους της κόλασης, που επικεντρώνεστε στο ναό του Διαβόλου, κινηθείτε και εμφανισθείτε ! Παρουσιάστε τους εαυτούς σας σε αυτόν (αυτή) που επηρεάζεται από τη σαθρότητα του μυαλού, που κινεί ασυνάρτητα τη γλώσσα, και κλείστε το λαρύγγι του (της), Κάλι ! Διαπέρασε τα πνευμόνια του (της) με τα κεντριά των σκορπιών, Σέκμετ ! Βούτηξε την αντοχή του (της) σε μελαγχολικό κενό ! Παντοδύναμε Δάγων !

Ώθησα υψηλά το δισχιδή βάρδο της κόλασης και με τα δόντια του ανασκολόπισε περίλαμπρα τη θυσία μου μέσω των υπολοίπων εκδίκησης !

Smemhamforash! Χαίρε, Σατανά !

http://esperos.ucoz.com/index/sataniko_mnoi/0-202

 

 

Κάτι τέτοιο ψάχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις deadend είμαι σίγουρος πως είναι απο το satanic bible του Lavey kai φυσικά δεν ειναι ποιηση, είναι κομμάτι σατανικης τελετής, συγκεκριμένα το κομμάτι αυτο είναι απο τελετή καταστροφής.

τώρα που το ξαναβλέπω ειναι σιγουρα lavey γιατι γραφει Smemhamforash, αν και θυμάμαι ο Λαβέι έγραφε Shemhamforash

Edited by xtapodimimos
Link to comment
Share on other sites

For this Eternal Winter

A New God Ruled the Sky

The Million Hands Of Joy

Have something holy to Burn

-

From the top of the World one could see

The white light Servants Flee

Engulfed in an Infernal Cyclone

Created by (our) Blasphemy

 

και επίσης:

In the Shadow of the Horns

Only seen by the Kings

Of the Dawn (of the) First Millennium

Upon the Thrones

 

In the Shadow of the Horns

Cleansed like the air in the Night

World Without End

 

Θα το δώ αυτο που λες νορθε, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Transilvanian hunger cold, soul

Your hands are cruel... to haunt, to haunt

 

The mountains are cold... soul, cold

Careful pale, forever at night

 

Take me can't you feel the call

Embrace me eternally in your daylight slumber

To be draped by the shadow of your morbid palace

Ohh, hate living... The only heat is warm blood

 

So pure... So cold

Transilvanian hunger

Link to comment
Share on other sites

Τις Λιτανείες του Σατανά και τη Φυλή του Κάιν ίσως, του Μπωντλαίρ;

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ. Gothic style και πεσιμιστικά ποιήματα.

 

Παλικάρι. Bit ποίηση και δεν είμαι καλά. Τίποτα σε byte έχει;

Link to comment
Share on other sites

He's an empty shell - shell-shocked Luciferian Heart

He's an empty shell - drained and sealed

He's an empty shell - penetrating Cold

He's an empty shell - Empty Luciferian Soul

 

How furiously and bombastic

he proclaimed his Destruction

of a mortal coil

In the end it seemed

this was his only Possesion

 

Emperor: Empty

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"The bell rings against the hollow sky

the raven caws--no mercy

all samurai walk the path to nothingness."

 

Kuroi Sabato

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aυτές τις μέρες διαβάζω την Carmilla του Joseph Sheridan Le Fanu από τις εκδόσεις Ars Nocturna. Στο βιβλίο αυτό λοιπόν έχουν προσθέσει μια φοβερή εισαγωγή με πάρα πολλά ιστορικά στοιχεία.

Από εκεί βρήκα ότι υπάρχει μια ομάδα ποιητών στο δεύτερο μισό του 18ου αιώνα που ονομάστηκαν Graveyard Poets (αναφέρει τους Thomas Grey, Thomas Parnell) που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.

 

graveyard poets

Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα είναι: γιατι θα σε ενδιέφερε να διαβάσεις κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τον Κ.Α.Σ., ειναι πολυ καλος συγγραφεας οποτε υποθετω πως θα μου φανουν πολυ καλα και τα ποιηματα μου

Edit: Διαβασα μερικα απο αυτα και ειναι παρα πολυ ενδιαφεροντα. Η γλωσσα ομολογω με δυσκολευει λιγακι αλλα αυτο δεν εχει σχεση με το γεγονος οτι τα ποιηματα ειναι μαυρα, σκοτεινα και δουλεμενα . Πραγματι ο Κλαρκας-Τον ειναι φοβερος. Σε ευχαριστώ ξανα!

Edited by xtapodimimos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..