Jump to content

Project 6Χ6: Έξι συγγραφείς που θα γνωρίσετε μέσα σε έξι μήνες


Recommended Posts

Το 6ο πάντως δεν είναι fixed.

 

E, τώρα, το Algernon θα αφήσεις; Το κορυφαίο;

 

Το Body Politic, τι να πω... Μπορεί να έχει πράγματι μια καλή ιδέα ο συγγραφέας (Εδιμβούργο πόλη-κράτος, με πλατωνικές υποτίθεται αρχές, κάτι τέτοιο) αλλά ούτε στο κλίμα με έβαλε, ούτε η πλοκή του με άγγιξε.

Link to comment
Share on other sites

Το 6ο πάντως δεν είναι fixed.

 

E, τώρα, το Algernon θα αφήσεις; Το κορυφαίο;

Είναι καθαρά τεχνικό το θέμα, αν το έχω στη βιβλιοθήκη μου (δηλαδή αν δε βρω άλλο 6ο στο παζάρι βιβλίου και το αγοράσω τελικά) θα το διαβάσω στάνταρ

 

Πάμε τώρα εντός θέματος

Ας κάνω ένα πρόγραμμα:

1) Η χρυσή ακτή - Kim Stanley Robinson

2) Ο Τζακ Μπάρον και η Αιωνιότητα - Norman Spinrad

3) Nineteen-Eighty Four(1949)-George Orwell

4) Snow Crash- Neal Stephenson

5) The Body Politic - Paul Johnson

6) Flowers for Algernon - Daniel Keyes (?)

Η χρονιά ξεκίνησε καλά με το Snowcrash: Ένας αφροκορεάτης freelancer χάκερ και ταυτόχρονα ο καλύτερος ξιφομάχος στον κόσμο, που δουλεύει για τη CIC (και στο μεταξύ βγάζει τα προς το ζην μοιράζοντας πίτσες για τη μαφία) και μία έφηβη skater που δουλεύει ως kourier μπλέκουν σε μία περίεργη υπόθεση με ένα νέο ναρκωτικό που λειτουργεί στο διαδίκτυο (metaverse στο βιβλίο, ένα περιβάλλον εικονικής πραγματικότητας) και όλα αυτά σε μία Αμερική που η ομοσπονδιακή κυβέρνηση έχει καταρρεύσει και αλυσίδες από franchises κυριαρχούν στη χώρα.

Το βιβλίο είναι ταυτόχρονα μία σάτιρα στο υπερβολικό ύφος του Douglas Addams, ένα θρίλερ cyberpunk με μία υπερβατική ιδέα ΕΦ που είναι κάπως τραβηγμένη αλλά αιτιολογείται επαρκώς από τα (λίγα) expository κομμάτια του βιβλίου, αλλά και μία περιπέτεια με δράση πολλών οκτανίων που θα ζήλευε κάθε blockbuster του Χόλυγουντ. Και τα τρία αυτά διαφορετικά ύφη είναι εξαιρετικά γραμμένα, με γλώσσα απλή και πολύ μακριά από τη σκληρά λυρική πρόζα του William Gibson, αλλά υπάρχουν σημεία που το κάθε ένα από αυτά καπελώνει τα άλλα δύο, με αποτέλεσμα ο τόνος να μην είναι ομοιόμορφος και, άλλες φορές, περνάμε τόσο απότομα από το ένα ύφος στο άλλο που το λογοτεχνικό κατασκεύασμα χάνει την ισορροπία του.

Αλλά, ως επί το πλείστον, το βιβλίο είναι δίκαια ένα κλασσικό βιβλίο ΕΦ και απορώ πως δεν έχει γίνει ακόμα ταινία από κανέναν Σπίλμπεργκ...

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω απορώ γιατί δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, τόσο αυτό, όσο και κάποια άλλα από τα κλασικά του! Τα βιβλία του φαίνονται τόσο μα τόσο ενδιαφέροντα και πάω στοίχημα ότι θα γινόταν από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Ένα βιβλίο του έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, το Υδράργυρος, που όμως ανήκει σε τριλογία. Και απορώ για την επιλογή. Γιατί την τριλογία και όχι ένα stand alone μυθιστόρημα; Πότε θα μεταφραστούν τα άλλα δυο βιβλία της σειράς;

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το βιβλιαράκι του Χάρι Χάρισον, αντιγράφω και εδώ το σχόλιο που έκανα για το βιβλίο στο αντίστοιχο τόπικ με τις αξιολογήσεις.

 

Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία. Η πρώτη μου επαφή με αυτόν τον κλασικό και πολύ γνωστό συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας, που δυστυχώς στην Ελλάδα δεν του δόθηκε και τόση προσοχή όσο έπρεπε, τόσα καλά και κλασικά βιβλία έχει γράψει, μόνο δυο έχουν μεταφραστεί, το ένα ακριβούτσικο και το άλλο σπάνιο πλέον. Τέλος πάντων. Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι από τα πιο αστεία και σατιρικά πολεμικά βιβλία που έχω διαβάσει, σατιρίζει τον πόλεμο, την στρατιωτική και μη γραφειοκρατία, τις κυβερνήσεις και άλλα πολλά. Δεν είναι ας πούμε μια ιστορία που θα την πάρει κανείς στα πολύ σοβαρά, αλλά είναι ένα πολύ ευχάριστο και καλογραμμένο ανάγνωσμα. Ο πρωταγωνιστής, ένα αγροτόπαιδο από κάποιον πλανήτη, κατατάσσεται όχι και τόσο οικειοθελώς (χε, χε!) στο στρατό, για να πολεμήσει ενάντια σε μια φυλή σαυροειδών (!), και μετά περνάει ένα κάρο περιπέτειες, ζει ένα κάρο τρελά σκηνικά, μπλέκει σε ένα κάρο τρελές ιστορίες, μέσω των οποίων γίνεται η όλη σάτιρα που προανέφερα. Σε κάποιο σχόλιο στο goodreads είδα ότι πιθανόν να σατιρίζει λίγο το Starship Troopers του Heinlein. Πιθανό αυτό, δεν το έχω έχω διαβάσει ακόμα (είναι προγραμματισμένο για φέτος), αλλά σίγουρα σατιρίζει όλη αυτή την στρατιωτική/πολεμική παράνοια. Η γραφή πολύ καλή, οι χαρακτήρες αστείοι και λίγο - πολύ καρικατούρες, και η ελληνική μετάφραση πολύ αξιόλογη. Το προτείνω το βιβλίο για ένα ανάλαφρο/σατιρικό πολεμικό space opera μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας, με μπόλικο γέλιο και πολλές περιπέτειες.

 

1. E. E. "Doc" Smith -

2. A. E. Van Vogt - Ο Φτερωτός Άνθρωπος (Από 13/9/2011 έως 14/9/2011)

3. Stanislaw Lem -

4. Algis Budrys - Ποιος; (Από 16/9/2011 έως 17/9/2011)

5. John Brunner -

6. Harry Harrison - Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία (Από 3/1/2012 έως 4/1/2012)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

ε, Νιχ, δώσε και καμία αξιολόγηση, ε;

'Εχω φτιάξει εξελόφυλλο για να αξιολογήσω τα βιβλία ΕΦ των 3 τελευταίων χρόνων. Αλλά είναι 400+ χιλιόμετρα μακριά αυτή τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας κάνω ένα πρόγραμμα:

1) Η χρυσή ακτή - Kim Stanley Robinson

2) Ο Τζακ Μπάρον και η Αιωνιότητα - Norman Spinrad

3) Nineteen-Eighty Four(1949)-George Orwell

4) Snow Crash- Neal Stephenson

5) The Body Politic - Paul Johnson

6) Flowers for Algernon - Daniel Keyes (?)

The Body Politic

Χεχε τώρα πρόσεξα ότι ο Νιχ έχει επιλέξει το Body Politic το οποίο είναι... εξαιρετικά αδιάφορο. Για να δούμε πώς θα σου φανεί...

Αν με το "εξαιρετικά αδιάφορο" εννοούμε ότι η ΕΦ είναι κάπου εκεί πέρα μωρέ και ότι κανένας δεν ταξιδεύει με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός, τότε θα συμφωνήσω. Αλλά με τη συμβατική, λογοτεχνική έννοια, όχι, βρήκα το βιβλίο ένα στιβαρό αστυνομικό μυθιστόρημα που, παρά τις αδυναμίες του, με κράτησε. Νομίζω ότι καταλήγει να είναι SF μόνο και μόνο επειδή, για να στήσει ο συγγραφέας την πλοκή του, βάζει την ιστορία στο κοντινό μέλλον, ενώ, καθαρά αστυνομικά, σε κάποιες φάσεις οι έρευνες του ήρωα δεν βγάζουν νόημα. Όμως η πλοκή είναι καλά χτισμένη και το μυστήριο κρατάει μέχρι το τέλος - και οι λύσεις έρχονται λογικά.

Όχι αριστούργημα, αλλά νομίζω ότι το έχω δει σε λίστα με τα 100 must read και δε διαφωνώ με την επιλογή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Το Body Politic (Εγκλήματα Πλατωνικής Δημοκρατίας το έτος 2020, στα ελληνικά) μπαίνει στη λίστα με τα υπό αγορά βιβλία μιας και με ενδιαφέρει σαν θεματολογία και άρεσε και στον Nihilio.

 

Σιγά-σιγά συμπληρώνεται η λίστα, από Στάνισλαβ Λεμ έχω τέσσερα βιβλία: Κυβεριάδα, Η Αναζήτηση, Τα Ημερολόγια των Άστρων και Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα, με το οποίο και θα ξεκινήσω. Δηλαδή έχω ήδη ξεκινήσει, απίστευτα καλογραμμένο και πολύ ενδιαφέρον. Για να δούμε.

 

1. E. E. "Doc" Smith -

2. A. E. Van Vogt - Ο Φτερωτός Άνθρωπος (Από 13/9/2011 έως 14/9/2011)

3. Stanislaw Lem - Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα (Από 16/1/2012 έως ΧΧΧΧ)

4. Algis Budrys - Ποιος; (Από 16/9/2011 έως 17/9/2011)

5. John Brunner -

6. Harry Harrison - Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία (Από 3/1/2012 έως 4/1/2012)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αν με το "εξαιρετικά αδιάφορο" εννοούμε ότι η ΕΦ είναι κάπου εκεί πέρα μωρέ και ότι κανένας δεν ταξιδεύει με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός, τότε θα συμφωνήσω.

ε, όχι βέβαια. Ποτέ δεν κρίνω ένα βιβλίο με τέτοια κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν με το "εξαιρετικά αδιάφορο" εννοούμε ότι η ΕΦ είναι κάπου εκεί πέρα μωρέ και ότι κανένας δεν ταξιδεύει με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός, τότε θα συμφωνήσω.

ε, όχι βέβαια. Ποτέ δεν κρίνω ένα βιβλίο με τέτοια κριτήρια.

Το φαντάζομαι, αν και θεωρώ ότι για πολλούς αναγνώστες ΕΦ το πόσο "προσγειωμένη" είναι η ΕΦ στο Body Politic θα τους πειράξει. Αλλά μετριότατο δεν το βρήκα, ελαφρώς κοινότοπο ίσως αλλά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Με το Αυτοκρατορικά Αστέρια, ο πρώτος τόμος της δεκαλογίας της οικογένειας Ντ'Αλαμπέρ, γνωρίζω αυτόν τον κλασικό συγγραφέα παλπ επιστημονικής φαντασίας. Εντάξει, μόνο κάποια κομμάτια του βιβλίου αυτού είναι γραμμένα από τον Smith, τα υπόλοιπα κομμάτια, όπως και όλα τα άλλα βιβλία της σειράς, είναι γραμμένα από τον Stephen Goldin, αλλά δεν πειράζει, τα βιβλία κυκλοφορούν με πρώτο όνομα αυτό του Smith. Έχω φτάσει περίπου στα μισά του βιβλίου, μου αρέσει η όλη ατμόσφαιρα, έχει αρκετή περιπέτεια και σίγουρα θα ακολουθήσει ακόμη περισσότερη, και η γραφή είναι καλή, αλλά δείχνει σαν να γράφηκε αρκετά χρόνια πριν το 1976 που γράφηκε τελικά. Είναι παλπ δηλαδή, αλλά αρκετά καλό παλπ. Θα δείξει.

 

1. E. E. "Doc" Smith - Αυτοκρατορικά Αστέρια (Από 19/1/2012 έως ΧΧΧΧ)

2. A. E. Van Vogt - Ο Φτερωτός Άνθρωπος (Από 13/9/2011 έως 14/9/2011)

3. Stanislaw Lem - Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα (Από 16/1/2012 έως 16/1/2012)

4. Algis Budrys - Ποιος; (Από 16/9/2011 έως 17/9/2011)

5. John Brunner -

6. Harry Harrison - Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία (Από 3/1/2012 έως 4/1/2012)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Και άρχισα το τελευταίο βιβλίο αυτού του ωραίου πρότζεκτ, το Οι Δραματουργοί του Γιαν, του Τζον Μπρούνερ. Ωραία γραφή, με όμορφες περιγραφές του πλανήτη Γιαν, αναμένεται αρκετά ενδιαφέρον. Έχω άλλα δυο βιβλία του Μπρούνερ στη βιβλιοθήκη μου, ένα στα ελληνικά και ένα στα αγγλικά, το Στα κύματα του χρόνου (εκδόσεις Aquarius) και Born Under Mars (εκδόσεις Ace Books), αλλά προτίμησα αυτό για να ξεκινήσω την γνωριμία μου με αυτόν τον πολύ γνωστό συγγραφέα. Κρίμα που δεν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά (και υποπτεύομαι ότι δεν θα μεταφραστούν πότε) τα κλασικά του έργα, π.χ. The Sheep Look Up, Stand On Zanzibar, The Shockwave Rider κλπ.

 

1. E. E. "Doc" Smith - Αυτοκρατορικά Αστέρια (Από 19/1/2012 έως 20/1/2012)

2. A. E. Van Vogt - Ο Φτερωτός Άνθρωπος (Από 13/9/2011 έως 14/9/2011)

3. Stanislaw Lem - Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα (Από 16/1/2012 έως 16/1/2012)

4. Algis Budrys - Ποιος; (Από 16/9/2011 έως 17/9/2011)

5. John Brunner - Οι Δραματουργοί του Γιαν (Από 22/1/2012 έως 23/1/2012)

6. Harry Harrison - Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία (Από 3/1/2012 έως 4/1/2012)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ως τώρα ήταν...

1. Guernica Night, Bary Malzberg

2. Make Room! Make Room!, Harry Harrison

3. Slaughterhouse Five, Kurt Vonnegut

 

Ξεκίνησα σήμερα το 4ο βιβλίο και νομίζω είμαι on schedule για να τελειώσω το project στα τέλη Μαρτίου. Επέλεξα το The Death of Grass, στη μνήμη του John Christopher που πέθανε την περασμένη εβδομάδα σε ηλικία 90 ετών. Πολύ καλογραμμένο στα δύο πρώτα κεφάλαια, μου θύμισε έντονα Genocides.

post-394-0-84671500-1328960890_thumb.jpg

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Από Τζον Κρίστοφερ έχω την τριλογία του, αυτή με τους Τρίποδες... Έχουν βγει στα ελληνικά από εκδόσεις Σίμωσι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει τη μέση. Καταστροφή (τρομακτική έλλειψη τροφίμων λόγω ασθένειας των σπαρτών) και μια ομάδα που προσπαθεί να φτάσει σε ένα απομακρυσμένο αγρόκτημα μέσα στο χάος και την κατάρρευση του πολιτισμού. Η ίδια η ομάδα όμως, σταδιακά καταρρέει. Πολύ καλό ως τώρα, θυμίζει έντονα Τριφίδες (Γουίνταμ) και Genocides (Ντις)...

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγλικά του βιβλίου είναι απαιτητικά ή διαβάζεται εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από τα πιο εύπεπτα που θα βρεις. Εκείνα τα χρόνια γράφανε πιο στρωτά από ό,τι σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

1. Samuel Delany - Babel17

2. Gordon Dickson - Necromancer

3. John Wyndham - The Chrysalids

4. Stanislaw Lem - Solaris

5. Poul Anderson - World without stars

6. Mary Shelley - Frankestein Arkady & Boris Strugatsky - Roadside picnic

Done :B):

 

Αλλιως το σχεδιαζα αλλιως το εφερα εις περας τελικα...Παντως εκανα το 6x6 η μαλλον το 7x6 αφου το Πικνικ διπλα στο δρομο το εχουν γραψει 2 αδερφια.

Απο αυτα τα 6 θα ελεγα το Babel17 και το Roadside picnic ηταν εξαιρετικα(ειδικα για τον Delany ημουν επιφυλακτικος γιατι τα διηγηματα του δεν με ειχαν ενθουσιασει) και θα ηθελα να διαβασω περισσοτερα απο αυτους τους συγγραφεις.Το Chrysalids επισης ηταν αρκετα καλο οποτε και ο Γουινταμ μπαινει στη λιστα μου.Το Necromancer δεν με ενθουσιασε,ειδικα στο τελος με τη μεταφυσικη του κτλ...ειχα και τον μεταφραστη να περναει τις θεωριες του με τους αστερισκους του...αλλα ψηνομαι να διαβασω τη συνεχεια του γιατι ειναι μαλλον military sf.Το Σολαρις μπορω να καταλαβω γιατι ειναι κλασικο,νομιζω ανετα διαβαζεται και απο τυπους που δεν ειναι φαν της ΕΦ παρα το γεγονος οτι ειναι ΕΦ οσο δεν παει,κι αυτο κατι λεει.Σιγουρα μου αρεσε περισσοτερο απο τις κινηματογραφικες μεταφορες του,ηταν λιγοτερο βαρετο.Αλλα προσωπικα δεν με ενθουσιασε και θα το σκεφτω πριν ξαναπαρω βιβλιο του Λεμ.Το World without stars δεν ηταν εξαιρετικο αλλα περασα ευχαριστα την ωρα μου,με διασκεδασε αρκετα με αυτη τη διαστημικη περιπετεια ο Αντερσον αν και βασικα σκεφτομαι να παρω κατι φαντασυ απο αυτον μαλλον παρα ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, υπάρχουν άλλα βιβλία του Λεμ που δεν έχουν καμία σχέση με το Σολάρις, όπου γράφει σαν ένας πιο σοφιστικέ Douglas Adams. Εγώ θεωρώ το Σολάρις κορυφαίο, αλλά το λέω γιατί φαντάζομαι δε σε ενθουσίασε γιατί είναι αργό και με ελάχιστη δράση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, Χείρωνα, είσαι ο τρίτος που τελειώνει το 6Χ6; Νομίζω μετά τον Μπλέιντ (καλά, αυτός θα τέλειωνε πρώτος, χεχε) και το Νιχ; Αν στο μεταξύ ο τελευταίος έχει διαβάσει και τα «λουλούδια»...

 

Αν μετρήσω και εμένα ως τέταρτο (είμαι 4/6 σήμερα, πιστεύω 31.3 θα έχω ολοκληρώσει) ελπίζω να υπάρξει πέμπτος, έκτος, έβδομος...

 

Λοιπόν, ωραίο ήταν το «συγκεντρωτικό» ποστ του Χείρωνα, δύο μηνύματα παραπάνω, παράκληση να το κάνουν και οι υπόλοιποι: Δυο λόγια για το αν άξιζε η γνωριμία με τους έξι συγγραφείς, ποιους από αυτούς θέλετε να γνωρίσετε περισσότερο, κάτι τέτοιο.

 

Όσο για μένα, δεν έχει πλάκα; Φωτογράφησα εννιά βιβλία ξεκινώντας -και δεν έχω πιάσει κανένα από αυτά ως τώρα!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Άντε, να κάνω την χάρη στον Nikosal με ένα μίνι συγκεντρωτικό ποστ για τους έξι καινούργιους συγγραφείς ΕΦ που επέλεξα γι'αυτό το ενδιαφέρον πρότζεκτ:

 

Πρώτα - πρώτα να πω ότι αρχικά είχα επιλέξει άλλους συγγραφείς, π.χ. Σάμουελ Ντιλέινι, Ρέι Μπράντμπερι, Τόμας Ντις κ.α. αλλά τελικά κατέληξα αλλού, μιας και αγόρασα νέα βιβλία, άλλαξα γνώμη κλπ. Οι κριτικές των βιβλίων είναι στο τόπικ των αξιολογήσεων βεβαίως - βεβαίως.

 

Ας πάω με τη σειρά που διάβασα τους συγγραφείς:

 

*Επέλεξα τον Α. Ε. Βαν Βογκτ γιατί ήθελα να διαβάσω κάτι παλπ που να αξίζει κιόλας και ο Βογκτ ανήκει στην κατηγορία. Το βιβλίο αυτό ήταν από τα δυο - τρία δικά του που είχα τότε και το επέλεξα κάπως στην τύχη. Έμεινα αρκετά ευχαριστημένος, πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες και καλή γραφή με μια παλπ αίσθηση. Πλέον έχω διαβάσει και άλλο ένα δικό του βιβλίο, το Ο εχθρός του Γαλαξία (Planets For Sale), το ίδιο καλό και ενδιαφέρον, και έχω πάρα μα πάρα πολλά δικά του βιβλία. Στα μάτια μου τον βλέπω σαν έναν Άλιστερ Μακλίν ή Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ, παλπ συγγραφείς περιπετειών αυτοί (κάτι τέτοιο τέλος πάντων).

 

*Ο αμέσως επόμενος είναι ο Άλτζις Μπάντρις, με το μοναδικό δικό του βιβλίο που έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, το Who?. Το επέλεξα γιατί ήταν μικρό σε μέγεθος, αλλά και γιατί μου φαινόταν πολύ ενδιαφέρον και ξέρω ότι είναι κλασικό στο είδος του και ας μην είναι ιδιαίτερα γνωστό (κακώς!). Θυμάμαι ότι του έβαλα 9.5, δηλαδή 5/5. Πραγματικά εξαιρετικό βιβλίο. Ευτυχώς έχω και άλλο ένα δικό του βιβλίο, στα αγγλικά βέβαια, το επίσης κλασικό και πιο γνωστό Rogue Moon. Πολύ ενδιαφέρων συγγραφέας που όμως δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός...

 

*Ο τρίτος στη σειρά είναι ο πολύ γνωστός Χάρι Χάρισον, όπου στην Ελλάδα δεν του έχει δοθεί ιδιαίτερη προσοχή, όλο κι όλα δυο δικά του βιβλία έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά, αν είναι δυνατόν! Το Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία το βρήκα στο Μοναστηράκι με 1 ευρώ ύστερα από πολύ καιρό έρευνας, αλλά υπήρχε και στο παζάρι βιβλίου. Τέλος πάντων, σατιρική πολεμική όπερα του διαστήματος με πολλή πλάκα/σάτιρα και πολλές περιπέτειες και φυσικά απίστευτα καλογραμμένο και διόλου χαζό. Πολύ το φχαριστήθηκα, το διάβασε και η wordsmith και της άρεσε πολύ. Το προτείνω άνετα!

 

*Στάνισλαβ Λεμ. Από αυτόν έχω τέσσερα βιβλία, και την Κυβεριάδα ανάμεσά τους, αλλά επέλεξα αυτό, ως το μικρότερο από τα τέσσερα. Εξαιρετικά καλογραμμένο βιβλίο, πολύ ενδιαφέρον... αλλά λίγο δύσκολο και θέλει πολύ προσοχή μην χάσει κανείς την μπάλα. Παίζει με το μυαλό μας λίγο, δεν είναι καθόλου εύπεπτο. Πάλι καλά που δεν άρχισα με την Κυβεριάδα, έτσι; Τώρα ξέρω τι με περιμένει. Και γουστάρω...

 

*Και άλλος παλπ συγγραφέας στην λίστα, ο πολύ γνωστός Ε. Ε. Ντοκ Σμιθ. Περιπέτειες σε μακρινά αστέρια και απομακρυσμένους πλανήτες, με πολλές δυνατές σκηνές και αρκετό ενδιαφέρον, αλλά δίχως ανατροπές ή κάτι το συγκλονιστικό. Η γραφή αρκετά καλή, αλλά φυσικά παλπ, έμεινα ευχαριστημένος μιας και ήξερα τι περίμενα. Έχω και άλλα δυο δικά του βιβλία, στο ίδιο στιλ (σειρά Skylark).

 

*Και ο συγγραφέας με τον οποίο ολοκλήρωσα αυτό το πρότζεκτ, ο Τζον Μπρούνερ (ή Μπράνερ). Θα περίμενε κανείς να είχαν μεταφραστεί στα ελληνικά τα πιο γνωστά του βιβλία, π.χ. Stand On Zanzibar, The Sheep Look Up, The Shockwave Rider κλπ αλλά όχι, εδώ διάλεξαν τα λιγότερο γνωστά του. Αλλά αυτό που διάβασα, το Οι Δραματουργοί του Γιαν, με άφησε πολύ ευχαριστημένο, νιώθω ότι διάβασα κάτι καλό. Από τον ίδιο συγγραφέα έχω σε έντυπη μορφή το Στα κύματα του χρόνου (The Tides Of Time) και στα εγγλέζικα το Born Under Mars, και σε ηλεκτρονική μορφή, πάντα στα εγγλέζικα, το The Sheep Look Up και Stand On Zanzibar. Πραγματικά πολύ ενδιαφέρων συγγραφέας που έχει γράψει διάφορα παλπ βιβλία, αλλά δεν ξέρω αν είναι δύσκολος στα αγγλικά. Ας μου πει κάποιος.

 

Γενικά έμεινα ευχαριστημένος και από τους έξι συγγραφείς, σίγουρα στους φαν της επιστημονικής φαντασίας είναι ιδιαίτερα γνωστοί και αγαπητοί. Και μπράβο στον Nikosal γι'αυτήν την ιδέα. Άντε, να σκεφτούμε και κάτι παρόμοιο, ένα άλλο πρότζεκτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι είχα πει ότι θα διαβάσω:

 

1. Gene Worlf: The Shadow of the Torturer

2. E.E. 'Doc' Smith: Triplanetary

3. Johanna Russ: The Female Man

4. Richard Matheson: I am Legend

5. Kim Stanley Robinson: Red Mars

6. Octavia Butler - Wild Seed.

 

Τι έχω διαβάσει:

 

1. Gene Worlf: The Shadow of the Torturer

2. E.E. 'Doc' Smith: Triplanetary

3. Johanna Russ: The Female Man

4. Richard Matheson: I am Legend

5. Octavia Butler - Wild Seed.

 

Όμως, ενώ διάβασα το Wild Seed με μεγάλη ευχαρίστηση: Καλογραμμένο, ενδιαφέρον, ασυνήθιστο, τελικά δεν υπάρχει ούτε καν το ψήγμα της ε.φ. (που υπάρχει ας πούμε στον Torturer) για να μπορώ έστω και οριακά να το κατατάξω στα ε.φ.) Νομίζω ότι τελικά είναι καθαρά φάντασυ, εκτός αν δεχτώ ότι η ειδοποιός διαφορά είναι το ξόρκι (όπως είχα ακούσει κάποιον να λέει παλιότερα). Εντάξει, ξόρκι δεν υπάρχει, αλλά και ε.φ. δεν μπορώ να το πω. Μια που δε θέλω να αναζωπυρώσω εδώ το θέμα του τι είναι και τι δεν είναι ε.φ. και μια και έχω ακόμα αρκετό χρόνο μέχρι το τέλος Μαρτίου, κάνω μια αναθέωρηση στόχων ως εξής:

 

Έχω διαβάσει:

1. Gene Worlf: The Shadow of the Torturer

2. E.E. 'Doc' Smith: Triplanetary

3. Johanna Russ: The Female Man

4. Richard Matheson: I am Legend

και σκοπεύω να διαβάσω:

 

5. Kim Stanley Robinson: Red Mars

6. Dan Simmons: Ilion (Αυτό τουλάχιστον, δεν μπορεί κανείς ν' αρνηθεί ότι είναι ε.φ. καθότι το κέρδισα με το φλουρί της ε.φ. πίτας του φόρουμ :lol:).

Link to comment
Share on other sites

Άρα, Χείρωνα, είσαι ο τρίτος που τελειώνει το 6Χ6; Νομίζω μετά τον Μπλέιντ (καλά, αυτός θα τέλειωνε πρώτος, χεχε) και το Νιχ; Αν στο μεταξύ ο τελευταίος έχει διαβάσει και τα «λουλούδια»...

Τα λουλούδια δεν υπάρχουν καν στη βιβλιοθήκη μου, αλλά με βλέπω να διαβάζω τον Ήρωα του Γαλαξία για 6ο

Link to comment
Share on other sites

-Όρυξ και Κρέικ της Μ. Άτγουντ

-Πλανήτης Ωμέγα, του Ρ. Σέκλεϊ

-Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα, του Σπίνραντ

-The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

-Μετρό 2033

 

Εγώ από αυτά που είχα δηλώσει ότι θα διαβάσω τα έχω διαβάσει όλα εκτός από το Hitchhiker's Guide to the Galaxy, αλλά δεν έχω όρεξη γι' αυτό. Αν βάλουμε όμως στη θέση των άλλων δύο τα Orphans of the Sky(από Heinlein είχα διαβάσει μόνο το All you zombies και υποθέτω ως διήγημα δεν πιάνεται) και το "Εγώ το ρομπότ"(επίσης από Ασίμοφ είχα διαβάσει μόνο διηγήματα) έχω κιόλας ολοκληρώσει το project. Μήπως όμως δεν πιάνεται το "Εγώ το Ρομποτ", επειδή είναι συλλογή διηγημάτων; Τότε να μπει στη θέση του ο "Αρχιτραγουδιστής" του Orson Scott Card, που είναι science fantasy και που είχα διαβάσει μόνο διηγήματα δικά του, και τελειώσαμε. Το επόμενο εφ που θα διαβάσω ίσως να είναι ο "Υπερίων", αλλά προς το παρόν έχω αρχίσει "Το κάλεσμα του ξίφους" του Αμπερκρόμπι, που μου κληρώθηκε στην πίτα και είναι φάντασυ και τούβλο και θα αργήσω να το τελειώσω. Και στο λεωφορείο διαβάζω το Rendez vous with Rama, αλλά του Κλαρκ έχω διαβάσει και τους "Επικυρίαρχους", οπότε δεν πιάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..