Jump to content

Project 6Χ6: Έξι συγγραφείς που θα γνωρίσετε μέσα σε έξι μήνες


Recommended Posts

Van Vogt Θα βρείς δύσκολα και στο εξωτερικό. Υπάρχουν κάποια που έχω αγοράσει, και κάθε λίγο και λιγάκι ψάχνω να βρώ και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός, δεν βρίσκεις. Είτε υπάρχει πρόβλημα με τα δικαιώματα, είτε δεν έχει πια ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός, δεν βρίσκεις. Είτε υπάρχει πρόβλημα με τα δικαιώματα, είτε δεν έχει πια ζήτηση.

 

Και Doc Smith είναι δύσκολο να βρείς, αλλά κάποια βρίσκεις. Δεν ξέρω αν είναι θέμα ζήτησης, ή δικαιωμάτων, ή κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Από van vogt κυκλοφορουν 4 βιλία απο τισ εκδοσεις tor: slan, voyage of the space beagle, the world of null A,the war against the rull

Link to comment
Share on other sites

Χθες, ανάμεσα σε όλα τα υπόλοιπα βιβλία, βρήκα και το Κυνηγώντας τους Σλαν, του Βαν Βογκτ. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το Slan Hunter, συνέχεια του Slan, που γράφηκε από τον Κέβιν Άντερσον. Αλλά μετά είδα ότι αυτό το βιβλίο γράφηκε το 2007, και η ελληνική έκδοση από Λυχνάρι, είναι του 1983! Μετά είδα στο Άμαζον τις πρώτες σελίδες του Σλαν, και έκανα την σύγκριση. Είναι αυτό! Έχω το Σλαν, το κλασικό έργο του Βαν Βογκτ, χωρίς καν να το πάρω χαμπάρι!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν γράφει πάνω το όνομα του συγγραφέα; Να μου πεις, μόλις πρόσφατα ένα άλλο μέλος έλεγε ότι αγόρασε το Rama II κλπ. και δεν γράφει πουθενά Gently Lee...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γράφει κανονικότατα Α. Ε. Βαν Βογκτ, αλλά αντί για σκέτο Σλαν, έχει σαν τίτλο το Κυνηγώντας τους Σλαν. Και είδα ότι υπάρχει και το Slan Hunter και τα μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ποιος;, του Άλτζις Μπάντρις. Πάρα πολύ ενδιαφέρον μέχρι στιγμής, και τρομερά καλογραμμένο! Είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσει, για να δούμε.

1. Larry Niven -

2. A. E. Van Vogt - Ο Φτερωτός Άνθρωπος (Από 13/9/2011 έως 14/9/2011)

3. Samuel Delany -

4. Algis Budrys - Ποιος; (Από 16/9/2011 έως ΧΧΧΧ)

5. Ray Bradbury -

6. Thomas Disch -

Link to comment
Share on other sites

Θα ζεσταθεί το τόπικ; Μέχρι τώρα έχουμε μια συμμετοχή (Blade) με δύο συγγραφείς (Van Vogt, Badrys)...

Link to comment
Share on other sites

Θα ζεσταθεί το τόπικ; Μέχρι τώρα έχουμε μια συμμετοχή (Blade) με δύο συγγραφείς (Van Vogt, Badrys)...

 

Κι εγώ!

Είχα πει

[...]Συγκεριμένα, μέσα στους επόμενους μήνες έχω προγραμματίσει:

 

1. Gene Wolfe: The Shadow of the Torturer

2. E.E. 'Doc' Smith: Triplanetary

3. Joanna Russ: The Female Man

4. James Matheson: I am Legend

5. Kim Stanley Robinson: Read Mars

 

Για έκτο θα διαβάσω κάτι από Octavia Butler -αλλά δεν ξέρω ακόμα τι [...].

 

Διάβασα:

Gene Wolfe: The Shadow of the Torturer

και από αύριο αρχίζω:

E.E. 'Doc' Smith: Triplanetary

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα:

Gene Wolfe: The Shadow of the Torturer

και από αύριο αρχίζω:

E.E. 'Doc' Smith: Triplanetary

 

Είπαμε όμως να... τα συζητάμε, όχι μια λίστα με bullets και τελειώσαμε!

 

Για το Τριπλανέταρι θέλω να ακούσω γνώμη γιατί το έχω εδώ και καιρό στο «καλάθι». Αναρωτιέμαι αν είναι το ίδιο με ένα βιβλίο του ΕΕ Doc Smith που είχε βγει στα ελληνικά γύρω στο 1980-1982 και μου είχε φανεί αδύναμο (και ήμουν και πιο εύκολος τότε...) Την έκδοση εκείνη δυστυχώς την έχω χάσει.

 

Επίσης πρέπει να έχεις υπόψη σου αυτό το σημείωμα ενός αναγνώστη του amazon.co.uk που μου φαίνεται αξιόπιστο:

 

Stop! Don't read this first!, 27 May 2008

This review is from: Triplanetary (Paperback)

If you're intending to read Doc Smith's classic "Lensman" series, then so you should; but you should definitely start, not with "Triplanetary", but with Galactic Patrol. Here's why. Chronologically, the first Lensman story was Galactic Patrol, from 1937-38. This was followed by the next three stories: Gray Lensman, Second Stage Lensmen and Children of the Lens. When publication in book form was mooted, Smith revised his earlier Triplanetary to fit into the lensman universe, and wrote First Lensman to form a bridge between that and "Galactic Patrol". Masters of the Vortex, another unrelated story, was likewise modified. I, and many others it seems, feel that the four books representing Smith's original conception are the essential ones, and the others are disposable ("Vortex", in particular, being a pot-boiler with virtually no relation to the others).

 

Although "First Lensman" certainly has entertaining moments (as when Virgil Samms is almost deafened at a Rigellian construction site, because the Rigellians have no sense of hearing and can't understand what the problem is).

 

There's another problem with the books, although fortunately not an insuperable one. Smith's universe, although already huge at the outset of "Galactic Patrol", expands as the series progresses. Originally, the reader didn't discover the total significance of the struggles going on within it until the end of "Children". But the books (except, for some inscrutable reason, "Patrol") feature tacked-on and needless Forewords that give away the whole plot. I STRONGLY recommend first-time readers to skip these.

 

"Triplanetary" is not as good as "Patrol"; and if you start here you may be disappointed - possibly enough to stop reading! Neither is it "really" the first book. But most importantly, you'll run headfirst into plot-spoilers that wreck the tension of the story.

 

When you've finished "Children", by all means go back and read this.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προειδοποίηση για το Triplanetary.

Αν καταφέρω να ξετρυπώσω σύντομα το Galactic Patrol (αν υπάρχει στη γιάφκα) μπορεί να ακολουθήσω τη συμβουλή.

Και μετά θα αναφέρω την πρόοδο μου :).

 

Για τον Gene Wolfe έγραψα στο σχετικό τόπικ. Εκκρεμούν περισσότερα όταν θα βρω το κουράγιο να διαβάσω τη συνέχεια του Torturer.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα αρχίσω το Engineman από τον Eric Brown.

 

Τελευταία κόλλησα λίγο να παίζω deus Ex, και έχω και τις εξετάσεις που πλησιάζουν και κάνω επαναλήψεις, οπότε έχω αφήσει λίγο το διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα που έχω μήνες στο καλάθι, ήρθε η ώρα να μάθω αν αξίζει να το πάρω...!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα προταση αλλα δυστυχως ο μονος συγγραφεας ΕΦ που ειναι παραπονεμενος στη βιβλιοθηκη μου ειναι ο Γουινταμ με το Chrysalids.Αν το τραβηξουμε λιγουλακι μπορουμε να πουμε και το Φρανκεσταιν θριλερ ΕΦ(αν επιζησουμε απο τους ζηλωτες του Τρομου).Επισης μπορουμε να τραβηξουμε λιγο και το Viriconium,να πουμε για παραλληλες διαστασεις κτλ οποτε ειναι scifi/fantasy ξερω γω.

Μπα,και παλι στα μισα φτανω.Θα παω μια βολτα απο βδομαδα στην αγορα μηπως βρω τιποτα αλλα λογικα η εξαδα θα συμπληρωθει μονο αν ανεβω Θεσ/κη και αγορασω/δανειστω τιποτα απο αδιαβαστο συγγραφεα ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νιχ: Ας μείνουμε στα μυθιστορήματα. Για τη συμμετοχή λοιπόν θα χρειαστεί να... αγοράσεις άλλα πέντε.

To θέμα είναι να βρω και ποια πέντε...

 

Ας κάνω ένα πρόγραμμα:

1) Η χρυσή ακτή - Kim Stanley Robinson

2) Snow Crash- Neal Stephenson

3) Nineteen-Eighty Four(1949)-George Orwell

4) The Shadow of the Torturer - Gene Wolfe

5) Flowers for Algernon - Daniel Keyes

 

και κρατάω κι ένα βιβλίο για μπαλαντέρ.

Η Χρυσή Ακτή, Kim Stanley Robinson:

Εξαιρετικό βιβλίο με φόντο τον παραλλογισμό της Αμυντικής βιομηχανίας στην ψυχροπολεμική Αμερική του 21ου αιώνα. Περισσότερα στο τόπικ για το συγγραφέα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νιχ: Ας μείνουμε στα μυθιστορήματα. Για τη συμμετοχή λοιπόν θα χρειαστεί να... αγοράσεις άλλα πέντε.

To θέμα είναι να βρω και ποια πέντε...

 

Ας κάνω ένα πρόγραμμα:

1) Η χρυσή ακτή - Kim Stanley Robinson

2) Ο Τζακ Μπάρον και η Αιωνιότητα - Norman Spinrad

3) Snow Crash- Neal Stephenson

4) Nineteen-Eighty Four(1949)-George Orwell

5) The Shadow of the Torturer - Gene Wolfe

6) Flowers for Algernon - Daniel Keyes

O Μπαλαντέρ μας έκατσε από το πουθενά. Πολύ καλό βιβλίο ο Τζακ Μπάρον.

Link to comment
Share on other sites

Για το Τριπλανέταρι θέλω να ακούσω γνώμη γιατί το έχω εδώ και καιρό στο «καλάθι». Αναρωτιέμαι αν είναι το ίδιο με ένα βιβλίο του ΕΕ Doc Smith που είχε βγει στα ελληνικά γύρω στο 1980-1982 και μου είχε φανεί αδύναμο (και ήμουν και πιο εύκολος τότε...) Την έκδοση εκείνη δυστυχώς την έχω χάσει.

 

Επίσης πρέπει να έχεις υπόψη σου αυτό το σημείωμα ενός αναγνώστη του amazon.co.uk που μου φαίνεται αξιόπιστο:

 

Stop! Don't read this first!, 27 May 2008

[...]

 

Νίκο, είχες απόλυτο δίκιο. Το Triplanetary δεν μου άρεσε καθόλου. Έφτασα μάλιστα σε ορισμένα σημεία να κάνω διαγώνια περάσματα στη σελίδα για να προχωράω στην επόμενη, έτσι για να πω ότι το τελείωσα και δεν το αφήνω στη μέση. (Έψαξα είναι η αλήθεια για τα άλλα, αλλά δεν τα βρήκα, οπότε ξεκίνησα με το Triplanetary που ήταν διαθέσιμο).

Πάντως, δεν νομίζω πως έφταιγε ότι δεν ήταν ακριβώς το σωστό στη σειρά ή ότι έπρεπε να διαβάσω άλλα πρώτα. Απλώς το μεγαλύτερο κομμάτι της ιστορίας ήταν γραμμένο σαν κόμικς του '30, πράγμα που θα ήταν ευχάριστο για να το χαζέψεις μισή ωρίτσα σε κόμικς αλλά υπερβολικά βαρετό και ενοχλητικό να το διαβάζεις στις μέρες μας σε κανονικό βιβλίο.

 

Πάμε παρακάτω λοιπόν:

Είχα πει

[...]Συγκεριμένα, μέσα στους επόμενους μήνες έχω προγραμματίσει:

 

1. Gene Wolfe: The Shadow of the Torturer

2. E.E. 'Doc' Smith: Triplanetary

3. Joanna Russ: The Female Man

4. James Matheson: I am Legend

5. Kim Stanley Robinson: Read Mars

 

Για έκτο θα διαβάσω κάτι από Octavia Butler -αλλά δεν ξέρω ακόμα τι [...].

 

Τα πράγματα διαμορφώνονται τώρα ως εξής:

1. Gene Wolfe: The Shadow of the Torturer

2. E.E. 'Doc' Smith: Triplanetary

 

Ξεκινάω τον Νοέμβριο:

3. Joanna Russ: The Female Man

 

Έπονται

4. James Matheson: I am Legend

5. Kim Stanley Robinson: Red Mars

Και τελικά για έκτο

6. Octavia Butler - Wild Seed.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι τέτοιο θυμόμουν και εγώ, πολύ απλοϊκή space opera. Πες μου, υπάρχει σε κάποιο σημείο ένας ήρωας (κάτι σαν ηγέτης, αυτοκράτορας ή κάτι ανάλογο) που κάθεται και παρακολουθεί σε μια αίθουσα ένα αντίγραφο του γαλαξία, με τα άστρα να ανάβουν με το ένα ή το άλλο χρώμα, ανάλογα με το σε ποια πλευρά ανήκουν; Αυτό με είχε εντυπωσιάσει και το θυμάμαι, χεχε. Αλλά είπαμε, ήμουν στο Λύκειο, ε;

 

Χαίρομαι που συνεχίζεις, εγώ θα «παίξω» μόλις τελειώσω τα «26». Από Δεκέμβριο δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου, υπάρχει σε κάποιο σημείο ένας ήρωας (κάτι σαν ηγέτης, αυτοκράτορας ή κάτι ανάλογο) που κάθεται και παρακολουθεί σε μια αίθουσα ένα αντίγραφο του γαλαξία, με τα άστρα να ανάβουν με το ένα ή το άλλο χρώμα, ανάλογα με το σε ποια πλευρά ανήκουν; Αυτό με είχε εντυπωσιάσει και το θυμάμαι, χεχε. Αλλά είπαμε, ήμουν στο Λύκειο, ε;

 

Χμμ. Εχμμ... :hmm:Αυτό που μου λες τώρα δε μου θυμίζει κάτι, εκτός και αν κάπου το προσπέρασα προς το τέλος επειδή είχα αρχίσει να διαβάζω πολύ βιαστικά.

Υπάρχει όμως μια σκηνή στην αρχή που οι Arisians παρακολουθούν κάποιο είδος οπτικοποίησης που δείχνει τη γέννηση ευφυιούς ζωής σε διάφορα σημεια του γαλαξία μετά τη συνένωση των δυο γαλαξιών και τη γέννηση των νέων πλανητικών συστημάτων και συζητάνε για το ποιες από τις 'σημαντικές' φυλές θα κυριαρχήσουν στο μέλλον και ποιες θα πάνε με το δικό τους μέρος και ποιες με τους εχθρούς τους.

Link to comment
Share on other sites

Για τους μη γνωρίζοντες το Triplanetary απετέλεσε μια από τις βασικές πηγές έμπνευσης του Babylon 5.

Link to comment
Share on other sites

Bob Shaw: O πρώτος από τους έξι συγγραφείς μου, θα τον πιάσω μόλις τελειώσω το τωρινό μου ανάγνωσμα (Charles Yu).

 

Γεννήθηκε στην Ιρλανδία, μεγάλωσε στην Αγγλία, πέθανε νέος, 64 ετών. Σπούδασε και εργάστηκε ως σχεδιαστής αεροσκαφών και έγινε μόνο αργότερα συγγραφέας. Τυχαίνει να έχω το Orbitsville που διαβάζω ότι είναι στα χνάρια του Ράμα και του RingWorld, γύρω από μια μεγα-κατασκευή: Να τι με δελέασε!

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό βιβλίο ειδικά στα κεφαλαια που περιγραφουν την μεγα-κατασκευή αλλά συνολικά δεν είναι κάτι εξαιρετικό. Αξίζει να διαβαστεί πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..