Jump to content

Δέκα αδιάβαστοι συγγραφείς


Δημήτρης
 Share

Recommended Posts

- George Martin

- Robin Hobb

- Raymond Feist

- Steven Erikson

- Glen Cook

- Robert Jordan

- Terry Pratchett

- David Gemmell

- Margaret Weis/ Tracy Hickman

- Karl Edward Wagner

 

 

Να σχολιάσου τους αδιάβαστους του Δημήτρη; Γιατί όχι...

 

Μάρτιν: Συναρπαστικότατη πλοκή, γραφή μάλλον απλοϊκή, αλησμόνητοι χαρακτήρες (αν και με τους γυναικείους έχει ένα θεματάκι αμηχανίας νομίζω..). Το δεύτερο βιβλίο της σειράς είναι το καλύτερο, κατά τη γνώμη μου. Στο τρίτο πηδούσα ολόκληρα χωρία, μπαφιασμένη από το μπλα-μπλα.

Χομπ: Είναι και στα δικά μου αδιάβαστα.

Φέιστ: Καλούλης. Αξιοπρεπέστατα αναγνώσματα. Τον είχα πρωτογνωρίσει από την τριλογία Daughter of the Empire, Servant of the Empire, Mistress of the Empire που έχει συσσυγγράψει με την Janny Wurts. Τα έχει διαβάσει κανένας άλλος;

Έριξον: Ωραίος, γουστάρω, λατρεύω. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι πολλές φορές οι ήρωες πετάγονται προς τα πίσω όταν τους πετυχαίνει ένα βέλος, άτιμο Χόλλυγουντ, ζημιά που μας έκανες. Ένα βέλος (ή μια σφαίρα τελοσπάντων) δεν έχει την απαραίτητη κινητική ενέργεια για να τινάξει προς τα πίσω έναν κοτζαμάν μαντράχαλο είπαμε... Αλλά μ' αρέσει το σύστημα μαγείας του.

Κουκ: Είχα ξεκινήσει κάτι και το παράτησα, δε θυμάμαι γιατί. Θα ξαναπιάσω όμως.

Τζόρνταν: Χάσιμο αναγνωστικού χρόνου, ιμχο.

Πράτσετ: Τον υπερλατρεύω, κυρίως γι' αυτόν το μοναδικό συνδιασμό χιούμορ ΚΑΙ γνήσιου ανθρωπισμόυ που διαποτίζει τα έργα του, καθώς και τον τρόπο που πραγματεύεται δύσκολα, σοβαρά και καμιά φορά οδυνηρά θέματα με χιούμορ ΧΩΡΙΣ να τα ευτελίζει... δεν υπάρχει δεύτερος σαν αυτόν...

Γέμμελ: Ποτέ δε με τράβηξε, για να τον διαβάσω. Χάνω;

Βάις/Χίκμαν: Το αυτό.

Βάγκνερ: Ωωωωω... κάνε μια χάρη στον εαυτό σου, θα έλεγα αγγλίζοντας ασύστολα.

Link to comment
Share on other sites

Naroualis, Nihilio και heiron: έχω διαβάσει τα δύο πρώτα βιβλία της τετραλογίας Shadowmarch του κυρίου Tad Williams, Μπορώ να πω πως μου άρεσαν πάρα πολύ και σύντομα ελπίζω να την τελειώσω, ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη γι' αυτόν. Γενικά, γράφει καλά και έχει πρωτότυπες ιδέες. Για τη σειρά Otherland έχω ακούσει τα καλύτερα από άτομο που εμπιστεύομαι, αν και νομίζω πως είναι λιγάκι πιο sci-fi από αυτά που συζητάμε εδώ. Α, διάβασα και το Tailcathcer's Song, εντάξει καλό αλλά...για πιο μικρά παιδάκια! Συμπέρασμα: Tad Williams, ok by me! :good:

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

- George Martin: Προτείνω ανεπιφύλακτα τα τρία πρώτα βιβλία της σειράς και τη συλλογή διηγημάτων "Dreamsongs" (το 1ο, το 2ο δεν το διάβασα ακόμα). Στα επόμενα βιβλία μ' έχει χαλάσει πάρα πολύ. Μου θυμίζει κάτι ωραίες σειρές που δεν ξέρουν πότε να τις κλείσουν και τις ξεχειλώνουν ανελέητα. Μου τη δίνει όταν συμβαίνει αυτό...

 

- Robin Hobb: Το Farseer Trilogy ήταν υπέροχο, μαγευτικό, καταπληκτικό! Μέχρι και το τέλος του τρίτου βιβλίου χτυπιόμουν σαν τρελή! Παρά τρίχα τη γλίττωσα απ' το κλάμα. Μόλις τέλειωσα το Ship of Magic, που είναι το 1ο βιβλίο της τριλογίας Liveship Traders. Δεν ξετρελάθηκα ακόμα. Ήταν πάρα πολύ ωραίο, καλογραμμένο κλπ κλπ, αλλά σαν να έχει αλλάξει κάτι. Δεν καίγομαι να διαβάσω και το 2ο δηλαδή (που θα το διαβάσω απλώς όχι αμέσως).

 

- Raymond Feist: Ψήνομαι εδώ και χρόνια να διαβάσω αλλά όλο κάτι με σταματάει. Στο πολύ μέλλον λοιπόν.

 

- Steven Erikson: Απίστευτος! Δεν υπάρχει άλλος σαν κι αυτόν, με τόση αληθοφάνεια, σκιαγράφηση χαρακτήρων, βάθος πλοκής... δε συγκρίνεται ο τύπος.

 

- Glen Cook: αχ πόσο θέλω! Τα έχει (Black Company) ο φίλος μου και τα χαλβαδιάζω συνέχεια, αλλά λέω να τον περιμένω να τα διαβάσει πρώτος. Ουφ! Επίσης λένε ότι τούτος εδώ επηρέασε τον Έρικσον και εμπνεύστηκε τα δικά του.

 

- Robert Jordan: Όταν διάβασα το 1ο βιβλίο το είχα ευχαριστηθεί πολύ, μου άρεσε και το σύστημα μαγείας.. Οι Άι Σεντάι γαμάνε! Το 2ο ήταν μια επανάληψη του 1ου. Με κούρασε, βαρέθηκα και το 'κοψα εκεί. Α! και άκουσα το prequel σε audiobook, ωραίο ήταν. Έπαιζαν μόνο Άι Σεντάι και το απόλαυσα.

 

- Terry Pratchett: Ό,τι και να πω θα είναι λίγο. Τον αγαπώ!!!!

 

- David Gemmell: Έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά δεν τον δοκίμασα ακόμα. Στο μέλλον κι αυτός.

 

- Margaret Weis/ Tracy Hickman: Πολύ ωραίο το δίδυμο, απολαυστικότατο επικό φάντασυ. Αν και Chronicles Legends που διάβασα στα καπάκια με υπερφόρτωσαν κάπως. Το καλύτερο είναι το prequel "Soulforging". Απλά υπέροχο!

 

- Karl Edward Wagner: Δεν τον ξέρω τον κύριο...

 

 

Θα συμπληρώσω άλλη στιγμή, κουράστηκα τώρα.

Edited by Eroviana
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις δύο :good: KELAINO από το σχόλιο σου για τον Wagner να υποθέσω ότι διάβασες και σου άρεσε; Για την Hobb παρατήρησα ότι αν και πολλοί λέμε ότι θέλουμε να διαβάσουμε, λίγοι είμαστε ωστόσο αυτοί που το έχουμε κάνει. Νομίζω ότι εκτός από Eroviana, μονάχα Zarathoth και melkiades έχουν διαβάσει κάτι. Λέω να την πιάσω κατά το τέλος του χρόνου, και πιστεύω ότι θα μου αρέσει.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει μια νουβέλα της Robin Hobb που υπάρχει σε μια από τις ανθολογίες "Θρύλοι" του Ανούμπις. Λέγεται Homecoming/Επιστροφή, νομίζω, και είναι πολύ ωραία! Πολύ πρωτότυπος κόσμος και εξέλιξη. Και θα κόλλαγε και στο διαγωνισμό με θέμα την εξέλιξη. Μια ψήφος στην κυρία από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει μια νουβέλα της Robin Hobb που υπάρχει σε μια από τις ανθολογίες "Θρύλοι" του Ανούμπις. Λέγεται Homecoming/Επιστροφή, νομίζω, και είναι πολύ ωραία! Πολύ πρωτότυπος κόσμος και εξέλιξη. Και θα κόλλαγε και στο διαγωνισμό με θέμα την εξέλιξη. Μια ψήφος στην κυρία από μένα.

 

Αυτή η ιστορία που λες wordsmith βασίζεται στη τριλογία της με τα καράβια. Υπέροχες πραγματικά οι ανθολογίες ''Θρύλοι'' της Anubis. Μέσα από μικρές ιστορίες σου δίνουν δείγματα μεγαλύτερων κόσμων, και έτσι μπορεί κανείς να διαλέξει ότι του αρέσει. Έτσι έμαθα και το ASoFaI την ύπαρξη του οποίου αγνοούσα. Έχω μόνο τον πρώτο τόμο, θα πρέπει κάποια στιγμή να πάρω και τους υπόλοπους.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μια μεγάλη απέχθεια προς το Wheel of Time του Jordan. Είμαι ο μόνος που το βρήκε συναρπαστικότατο; Δε διαφωνώ πως έκαν μια κοιλιά απο το 6ο έως το 8ο βιβλίο αλλά όχι και απο το 2ο-3ο βιβλίο να μη διαβάζετε. Όχι και χάσιμο αναγνωστικού χρόνου!

 

Anyway, δεν έχω συμπληρώσει λίστα με 10 συγγραφείς, αλλά οι εξής συγγραφείς είναι στους στόχους μου για φέτος:

-Robin Hobb

-Terry Pratchett (Ψοφάω για συνδυασμό κωμωδίας με fantasy!)

-Jack Vance (Το Dying Earth με κοιτάει με άγριο ύφος απο τη βιβλιοθήκη καθώς γράφω αυτό το κείμενο!)

-Brandon Sanderson (Του έχω εμπιστοσύνη για το Mistborn μετά τη δουλειά που έχει κάνει ως τώρα για το Wheel of Time)

 

 

Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

 

Robin Hobb: δεν έχω διαβάσει, ούτε εγω.

Brent Weeks: έχω την πρώτη του τριλογία στα αδιάβαστα

George R.R. Martin: έχω το πρώτο βιβλίο στα αδιάβαστα

Steven Eriksson: έχω τους πρώτους δύο τόμους στα αδιάβαστα.

Maria V. Snyder: έχω το The Study Trilogy στα αδιάβαστα

Glenn Cook: υπάρχει το πρώτο, The Black Company

Scott Lynch: υπάρχει κάπου το The Lies of Locke Lamora

Trudi Canavan: έχω τα δύο πρώτα από το The Age of the Five

Mark Charan Newton: έχω το Nights of Villijamur

 

Και θα τελειώσω με Βάσω Χρήστου και την τριλογία των Λαξευτών.

 

Η λίστα δεν είναι τελειωτική. Ανάλογα με την διάθεση και το τι άλλο θα ξεθάψω στις βιβλιοθήκες μου, τα παραπάνω θα αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Trudi Canavan: έχω τα δύο πρώτα από το The Age of the Five

 

 

Της Trudi Canavan διάβασα το Black Magician trilogy (+το prequel The Magician's Apprentice) κι ενθουσιάστηκα. Περιμένω γνώμη για το Age of Five.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Trudi Canavan: έχω τα δύο πρώτα από το The Age of the Five

 

 

Της Trudi Canavan διάβασα το Black Magician trilogy (+το prequel The Magician's Apprentice) κι ενθουσιάστηκα. Περιμένω γνώμη για το Age of Five.

 

 

 

 

 

Έχω διαβάσει το Age of the Five και δε θα μπορούσα να πω ότι ενθουσιάστηκα. Δεν είναι κακό, αλλά δεν είναι και ουάου. Έχει πάρα πολλά καλά στοιχεία, η μαγεία και η θεολογία είναι τρομερά ενδιαφέρουσες, όλη αυτή η φάση με τους θεούς κι έτσι είναι καταπληκτική... αλλά... δεν ξέρω, κάτι του λείπει. Σα να είναι πολύ φρεσκοσιδερωμένο, ένα πράμα.

Αν θυμάμαι καλά (γιατί πέρασε καιρός), δεν είχε καθόλου σπαθιά; Ούτε στιλέτα, ούτε τσεκούρια, ούτε αγχέμαχα, ούτε εκήβολα, ε νταξ, εμένα με έλειψε ένα καλό σφαξίδι.

Επίσης, πόσο συχνά μπορεί να αντέξει ο μέσος αναγνώστης τη λέξη chuckle σ' ένα κείμενο; Μια φορά τη σελίδα; ΔΥΟ;

Link to comment
Share on other sites

Trudi Canavan: έχω τα δύο πρώτα από το The Age of the Five

 

 

Της Trudi Canavan διάβασα το Black Magician trilogy (+το prequel The Magician's Apprentice) κι ενθουσιάστηκα. Περιμένω γνώμη για το Age of Five.

 

 

 

 

 

Έχω διαβάσει το Age of the Five και δε θα μπορούσα να πω ότι ενθουσιάστηκα. Δεν είναι κακό, αλλά δεν είναι και ουάου. Έχει πάρα πολλά καλά στοιχεία, η μαγεία και η θεολογία είναι τρομερά ενδιαφέρουσες, όλη αυτή η φάση με τους θεούς κι έτσι είναι καταπληκτική... αλλά... δεν ξέρω, κάτι του λείπει. Σα να είναι πολύ φρεσκοσιδερωμένο, ένα πράμα.

Αν θυμάμαι καλά (γιατί πέρασε καιρός), δεν είχε καθόλου σπαθιά; Ούτε στιλέτα, ούτε τσεκούρια, ούτε αγχέμαχα, ούτε εκήβολα, ε νταξ, εμένα με έλειψε ένα καλό σφαξίδι.

Επίσης, πόσο συχνά μπορεί να αντέξει ο μέσος αναγνώστης τη λέξη chuckle σ' ένα κείμενο; Μια φορά τη σελίδα; ΔΥΟ;

 

Το Age of Five είναι αυτό με την Priestess of the White; Αν ναι, τότε είναι άθλιο. Άκουσα το πρώτο βιβλίο σε audiobook και δεν συνέχισα παρακάτω. Καμία σχέση με το Black Magician πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Εροβιάνα, ναι αυτό είναι. Με μια Αουράγια, κάπως έτσι.

Το Μπλακ Ματζίσιαν είναι πολύ καλύτερο λες, ε;

Link to comment
Share on other sites

Εροβιάνα, ναι αυτό είναι. Με μια Αουράγια, κάπως έτσι.

Το Μπλακ Ματζίσιαν είναι πολύ καλύτερο λες, ε;

 

Ω ναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

5 μήνες μετά και για να δούμε, τί διαβάσαμε από τότε;

Πάμε και για 10 δικούς μου:

 

  • Glen Cook: Έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια και ξέρω ότι ο Έρικσον του έχει κάνει άγαλμα, αλλά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να αρχίσω το Black Company (ίσως γιατίτ δε θέλω να πιάσω άλλη μια πολυλογία)
  • Lord Dansany: Έχω μία συλλογή του από τα Fantasy Masterworks, αλλά ακόμα να την ανοίξω, κυρίως επειδή όλο και κάτι άλλο βρίσκω να διαβάσω.
  • Marvyn Peake: Παρομοίως. Κάποια στιγμή θέλω να διαβάσω το Gormegast αλλά όταν πάω να διαλέξω νέο βιβλίο πάντα βρίσκω κάτι άλλο.
  • Clark Aston Smith: Έχω διαβάσει σκόρπιες ιστορίες του σε ανθολογίες, αλλά το Best of του ακόμα περιμένει στο ράφι. Το ξέρω, ντροπή μου.
  • Steve Burst: Noir Fantasy που έχει κάνει τη Narualis να παραμιλάει. Αλλά δε θέλω να πιάσω και νέα σειρά Fantasy, οπότε ο Vlad Taltos θα περιμένει.
  • Charles de Lint: Σας έχω πει πόσο εκνευριστικό είναι που κάποιες Ελληνικές εκδόσεις μοιάζουν με τσιμεντόλιθοι και τελικά είναι 500 σελίδες. Η "Μικρή Χώρα" για αυτό παραμένει ακόμα στο ράφι με τα αδιάβαστα, με τρομάζει το μέγεθος...
  • Tad Williams: Οι κολλητοί μου παραμιλάνε με την τετραλογία του "Otherland" αλλά νέες σειρές...
  • Robin Hobb: Κλασσική, έχω ακούσει καλά σχόλια, νομίζω είχα διαβάσει και 1-2 ιστορίες της σε ανθολογία και μου είχε αφήσει καλή εντύπωση, αλλά σειρές...
  • Tanith Lee: Όταν έπαιζα RPG είχα βρει πάρα πολλές αναφορές στο Flat Earth Cycle της, αλλά όσο κι αν έψαξα (στα ξένα) για βιβλία από τον κύκλο, δεν βρήκα κάτι. Ίσως ψάξω όταν ξαναπαραγγείλω από Amazon.
  • Jack Vance: Το Dying Earth είναι μία ακόμα κλασσική σειρά που με ψήνει άσχημα, αλλά ακόμα είναι στα υπόψιν.

Έχουμε και λέμε:

  • Charles deLint - Η μικρή χώρα: Πολύ καλό σύγχρονο φάνταζυ, μου θύμισε λίγο Clive Barker χωρίς το σπλάττερ και σε πιο παραμύθι. Ωραίες ιδέες, καλοί χαρακτήρες, καλή γραφή. Αλλά είχε την κουραστικότητα που έχει το σύγχρονο φάνταζυ κι ας ήταν μόλις 560 σελίδες. Δύσκολα θα ξαναδιαβάσω βιβλίο του.
  • Tanith Lee - Night's Master και μία ιστορία από Ωρόρα: Από τα καλύτερα βιβλία που διάβασα πέρσυ. Ναι, η Tanith Lee κάνει πάρα πολύ show και ελάχιστα tell, αλλά οι περιγραφές των δαιμονικών παλατιών της και της ομορφιάς της Επίπεδης Γης της, ο παραμυθικός, υπνοτιστικός λόγος της και ο λυρισμός της κάνουν τα δραματικά παραμύθια της ποιήματα. Όσοι έχετε διαβάσει Tanith Lee μόνο από Ωρόρα έχετε χάσει πολλά από τη γραφή της...
  • Jack Vance - Τα μάτια του Ανώτερου Κόσμου: Αρκετά διαφορετικό από ότι περίμενα, ανάλαφρο κωμικό S&S γεμάτο με ιδέες. Κάποια στιγμή θα διαβάσω και την Οδύσσεια του Κουζέλ.

Smith και Peake είναι στα επόμενα 10 βιβλία που θα διαβάσω. Εσείς διαβάσατε κανέναν από τη λίστα σας;

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • Charles deLint - Η μικρή χώρα: Πολύ καλό σύγχρονο φάνταζυ, μου θύμισε λίγο Clive Barker χωρίς το σπλάττερ και σε πιο παραμύθι. Ωραίες ιδέες, καλοί χαρακτήρες, καλή γραφή. Αλλά είχε την κουραστικότητα που έχει το σύγχρονο φάνταζυ κι ας ήταν μόλις 560 σελίδες. Δύσκολα θα ξαναδιαβάσω βιβλίο του.

 

  • Jack Vance - Τα μάτια του Ανώτερου Κόσμου: Αρκετά διαφορετικό από ότι περίμενα, ανάλαφρο κωμικό S&S γεμάτο με ιδέες. Κάποια στιγμή θα διαβάσω και την Οδύσσεια του Κουζέλ.

Εσείς διαβάσατε κανέναν από τη λίστα σας;

 

Έχω δύο βιβλία του Charles deLint από εκδόσεις Αρχέτυπο: ''Οι Πύλες των Ονείρων'' και ''Η Καρδιά του Φεγγαριού''. Ξέρεις αν αξίζουν; Και πολύ καλά θα κάνεις που θα διαβάσεις και την ''Οδύσσεια του Κουζέλ'', πιστεύω ότι θα σου αρέσει και αυτή. Εγώ από τους δικούς μου αδιάβαστους, δεν έχω πιάσει κάποιον από τότε που έκανα το topic. Κάποια στιγμή πάντως μέσα στην χρονιά θα διαβάσω Robin Hobb ή David Gemmell. Μάλλον τον Gemmell γιατί έχω ολοκληρωμένες δύο σειρές του (Ντρας και Ριγκάντε), σε αντίθεση με την Hobb που μου λείπει η τριλογία του Χρυσαφένιου Ανθρώπου.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

5 μήνες μετά και για να δούμε, τί διαβάσαμε από τότε;

 

 

Και σκεφτόμουν να ρωτήσω χτες το βράδυ, αλλά το αμέλησα. laugh.gif

 

Λοιπόν, εγώ διάβασα:

 

-Ρόμπερτ Τζόρνταν (το πρώτο βιβλίο του Τροχού του Χρόνου). Διασκεδαστικός αλλά μάλλον προβλέψιμος. Δε θα έλεγα όχι στα βιβλία του, για ξεκούραση ανάμεσα σε άλλα πιο "δυνατά" αναγνώσματα, αν και μου είπαν ότι το δεύτερο και το τρίτο βιβλίο είναι καλύτερα από το πρώτο.

 

-Τζακ Βανς, τα Μάτια του Ανώτερου Κόσμου και στο καπάκι την Οδύσσεια του Κουζέλ. Απίστευτος πραγματικά. Ο τρόπος που μας πετάει στα μούτρα έναν χαρακτήρα τόσο εξωφρενικό όσο ο Κουζέλ, είναι μοναδικός, για να μη μιλήσω για την περιεκτικότητα κάθε σελίδα του κειμένου σε καταπληκτικές ιδέες.

 

-Στέφεν Ντις, The Adamantine Palace. Μοντέρνο φάνταζι, με τις πολιτικές του ίντρικες, το σεξ, τη βία και τα τέτοια. Χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, δε με ενθουσίασε και τόσο όσο περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο βιβλία του Charles deLint από εκδόσεις Αρχέτυπο: ''Οι Πύλες των Ονείρων'' και ''Η Καρδιά του Φεγγαριού''. Ξέρεις αν αξίζουν;

Δεν έχω ιδέα.

 

Στο μεταξύ, μετά το ποστ και επειδή αυτόν τον καιρό ακολουθώ το σύστημα: ένα βιβλίο για το σπίτι ένα για το δρόμο (και ένα στο κινητό για όταν δεν μπορώ να κουβαλάω μαζί μου ούτε βιβλίο τσέπης), παρέα με τον Τζον Κάρτερ (και τον Geralt of Rivia) έπιασα και τη συλλογή "The return of the sorcerer: the best of Clark Aston Smith"

Link to comment
Share on other sites

 

έπιασα και τη συλλογή "The return of the sorcerer: the best of Clark Aston Smith"

 

 

'Εχω πολύ μεγάλη περιέργεια να δω πως θα σου φανεί αυτό. Παρακαλώ όταν το τελειώσεις, πήγαινε στο topic του Smith και σχολίασε την κάθε ιστορία ξεχωριστά. Είναι λαική απαίτηση :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

έπιασα και τη συλλογή "The return of the sorcerer: the best of Clark Aston Smith"

 

 

'Εχω πολύ μεγάλη περιέργεια να δω πως θα σου φανεί αυτό. Παρακαλώ όταν το τελειώσεις, πήγαινε στο topic του Smith και σχολίασε την κάθε ιστορία ξεχωριστά. Είναι λαική απαίτηση :lol:

Επειδή με βλέπω να το πάω σέρνοντας, μάλλον θα σχολιάζω διαβάζοντας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

5 μήνες μετά και για να δούμε, τί διαβάσαμε από τότε;

Πάμε και για 10 δικούς μου:

 

  • Glen Cook: Έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια και ξέρω ότι ο Έρικσον του έχει κάνει άγαλμα, αλλά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να αρχίσω το Black Company (ίσως γιατίτ δε θέλω να πιάσω άλλη μια πολυλογία)
  • Lord Dansany: Έχω μία συλλογή του από τα Fantasy Masterworks, αλλά ακόμα να την ανοίξω, κυρίως επειδή όλο και κάτι άλλο βρίσκω να διαβάσω.
  • Marvyn Peake: Παρομοίως. Κάποια στιγμή θέλω να διαβάσω το Gormegast αλλά όταν πάω να διαλέξω νέο βιβλίο πάντα βρίσκω κάτι άλλο.
  • Clark Aston Smith: Έχω διαβάσει σκόρπιες ιστορίες του σε ανθολογίες, αλλά το Best of του ακόμα περιμένει στο ράφι. Το ξέρω, ντροπή μου.
  • Steve Burst: Noir Fantasy που έχει κάνει τη Narualis να παραμιλάει. Αλλά δε θέλω να πιάσω και νέα σειρά Fantasy, οπότε ο Vlad Taltos θα περιμένει.
  • Charles de Lint: Σας έχω πει πόσο εκνευριστικό είναι που κάποιες Ελληνικές εκδόσεις μοιάζουν με τσιμεντόλιθοι και τελικά είναι 500 σελίδες. Η "Μικρή Χώρα" για αυτό παραμένει ακόμα στο ράφι με τα αδιάβαστα, με τρομάζει το μέγεθος...
  • Tad Williams: Οι κολλητοί μου παραμιλάνε με την τετραλογία του "Otherland" αλλά νέες σειρές...
  • Robin Hobb: Κλασσική, έχω ακούσει καλά σχόλια, νομίζω είχα διαβάσει και 1-2 ιστορίες της σε ανθολογία και μου είχε αφήσει καλή εντύπωση, αλλά σειρές...
  • Tanith Lee: Όταν έπαιζα RPG είχα βρει πάρα πολλές αναφορές στο Flat Earth Cycle της, αλλά όσο κι αν έψαξα (στα ξένα) για βιβλία από τον κύκλο, δεν βρήκα κάτι. Ίσως ψάξω όταν ξαναπαραγγείλω από Amazon.
  • Jack Vance: Το Dying Earth είναι μία ακόμα κλασσική σειρά που με ψήνει άσχημα, αλλά ακόμα είναι στα υπόψιν.

Έχουμε και λέμε:

  • Charles deLint - Η μικρή χώρα: Πολύ καλό σύγχρονο φάνταζυ, μου θύμισε λίγο Clive Barker χωρίς το σπλάττερ και σε πιο παραμύθι. Ωραίες ιδέες, καλοί χαρακτήρες, καλή γραφή. Αλλά είχε την κουραστικότητα που έχει το σύγχρονο φάνταζυ κι ας ήταν μόλις 560 σελίδες. Δύσκολα θα ξαναδιαβάσω βιβλίο του.
  • Tanith Lee - Night's Master και μία ιστορία από Ωρόρα: Από τα καλύτερα βιβλία που διάβασα πέρσυ. Ναι, η Tanith Lee κάνει πάρα πολύ show και ελάχιστα tell, αλλά οι περιγραφές των δαιμονικών παλατιών της και της ομορφιάς της Επίπεδης Γης της, ο παραμυθικός, υπνοτιστικός λόγος της και ο λυρισμός της κάνουν τα δραματικά παραμύθια της ποιήματα. Όσοι έχετε διαβάσει Tanith Lee μόνο από Ωρόρα έχετε χάσει πολλά από τη γραφή της...
  • Jack Vance - Τα μάτια του Ανώτερου Κόσμου: Αρκετά διαφορετικό από ότι περίμενα, ανάλαφρο κωμικό S&S γεμάτο με ιδέες. Κάποια στιγμή θα διαβάσω και την Οδύσσεια του Κουζέλ.

Smith και Peake είναι στα επόμενα 10 βιβλία που θα διαβάσω. Εσείς διαβάσατε κανέναν από τη λίστα σας;

Ο Smith εξαιρετικός. Στον Peake έχω μείνει στη σελίδα 100, γιατί, ενώ γράφει απίστευτα, είναι για νωχελικά φθινοπωρινά απογέυματα με ζεστό καφέ, όχι για άνοιξη και στρίμωγμα σε λεωφορείο.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει μέχρι στιγμής δύο από τα τέσσερα βιβλία του David Gemmell από την σειρά των Ντρενάι, και δεν μου άρεσαν. Θα διαβάσω όμως και τα δύο επόμενα για να σχηματίσω καλύτερη άποψη. Μετά από αυτό, λέω να πιάσω Dragonlance.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Στη δικη μου δεκαδα με τοπ αδιαβαστους φαντασαδες βαζω σε τυχαια σειρα:

 

Απο τους αναφερθεντες θα ξεχωρισω:

-Glen Cook

-Karl Edward Wagner

 

-Stephen Donaldson

Αυτον τον απιστο Θωμα πρεπει να τον διαβασω..

-JK Rowling

Ειχα ριξει μια ματια στο πρωτο του Χαρυ αλλα δε με ενθουσιασε.Βεβαια πλεον ειναι η πιο κλασικη σειρα του ειδους μετα τον Αρχοντα οποτε μπαινει στη λιστα...

-Tad Williams

Πιστευω θα ειναι καλος...

-M. John Harrison

Viriconium.Ακουω για πολλη πχιοτητα.Το΄χω κιολας.

-Mervyn Peake

Titus Groan κτλ.Επισης πχιοτητα.Δεν το'χω ομως.

-Poul Anderson

Το Broken sword ειναι για χρονια στη λιστα μου με τα προσεχως.Ακομη δεν το αγορασα καν βεβαια...

-Tim Powers

Προσωπικα τον θεωρω μαλλον ΕΦ αλλα αφου τον βλεπω συχνα σε λιστες φαντασυ ας το πω κι εδω οτι σκοπευω να τον διαβασω.

-Fletcher Pratt

Εχω το Well of the unicorn και σκεφτομαι να το διαβασω οπου να΄ναι...

 

Φυσικα στη λιστα θα μπορουσαν να υπαρχουν και 1002 αλλοι:

-Brandon Sanderson,Joe Abercrombie,Patrick Rothfuss κτλ

Απλα για να δω τι παιζει με αυτα τα τρεντι ονοματα. :8):

4 ονόματα μόνο έσβησα τόσο καιρό και μάλιστα του Άντερσον έχω διαβάσει SF(καλούτσικο,όχι τίποτα σπουδαίο) οπότε ουσιαστικά παραμένει αδιάβαστος όσον αφορά το fantasy (που όμως πλέον έχω το κλασικό Broken Sword). Ο Williams καλός αν και το Ο Πόλεμος των Ανθέων που διάβασα δεν μπαίνει στα τοπ βιβλία ίσως ούτε στα δικά του τόπ. Πάντως περνάει με άνεση τη βάση. O Fletcher Pratt είναι ίσως από τους πιο υποτιμημένους. Το The Well Of The Unicorn είναι ένα πολύ καλό επικό φάντασυ που ολοκληρώνεται σε ένα βιβλίο κανονικού μεγέθους(!). Έχει μαγεία αλλά τίποτα το τρομερό. Δεν έχει ορκς ούτε ξωτικά. Μοιάζει με σύγχρονο φάντασυ που ξεφεύγει από τα στενά πλαίσια του Άρχοντα των δακτυλιδιών αν και το συγκεκριμένο νομίζω είχε βγει πριν το Άρχοντα. Ένας νεαρός ήρωας που βρίσκει το μέντορά του και οδηγείται σε έναν επικό αγώνα για την ελευθερία ενάντια σε μια καταπιεστική αυτοκρατορία, ερωτικά τρίγωνα, προδοσίες, νίκες και ήττες, πολιορκίες, μάχες, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, γκρίζοι, μπεζ, τιρκουάζ... Κρίμα που μένει στην αφάνεια.

 

Αυτός που ξεχώρισα πάντως ήταν ο Κουκ. Black Company. Επικό φάντασυ με έντονο το military στοιχείο μέσα από τα μάτια ενός μέλους του μισθοφορικού αυτού τάγματος που πολεμάει στο πλευρό των κακών. Ενας πιο απλός Έρικσον, τί άλλο να θέλει κανείς; Αγαπώ. :friends:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

- George Martin

- Robin Hobb

- Raymond Feist

- Steven Erikson

- Glen Cook

- Robert Jordan

- Terry Pratchett

- David Gemmell

- Margaret Weis/ Tracy Hickman

- Karl Edward Wagner

 

Αυτά από εμένα. Υπάρχουν φυσικά και πολλοί άλλοι όπως J. K. Rowling, Ursula Le Guin, Roger Zelazny, Mercedes Lackey, Anne McCaffrey, James Branch Cabell, Mervyn Peake.

 

Για να δω τι έχω κάνει και εδώ:

 

- Ντέιβιντ Γκέμελ: Διάβασα τα τέσσερα Ντρενάι που έβγαλε η Ανούμπις και τα οποία ήταν καλούτσικα.

 

- Μάργκαρετ Γουέις/ Τρέισι Χίκμαν: Την τριλογία ''The Dragonlance Chronicles''. Καλή και αυτή.

 

- Τζ. Κ. Ρόουλινγκ: Την διάσημη σειρά της που μου άρεσε πάαααααρα πολύ.

 

Όχι και πολύ πράμα αν και δεν περίμενα κάτι το διαφορετικό. Δεν είναι και το πιο εύκολο εγχείρημα να διαβάζει κανείς ν- λογίες, για μένα τουλάχιστον. Επόμενο που θα πιάσω από το νέο έτος θα είναι ο Δισκόκοσμος, στα πλαίσια των δύο φάντασυ σειρών που διαβάζω κάθε χρόνο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..