Jump to content

Social networks και αναρτησεις έργων. Τι πρέπει να προσέξουμε;


Drake Ramore
 Share

Recommended Posts

Αυτο που ρωτάει ο τίτλος.

Οι γνώστες ας μας ενημερώσουν σχετικά με τα πράγματα που πρέπει να προσέχουμε όταν αναρτούμε έργα (ή αποσπάσματα έργων) σε social networks (Facebook, Google+ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Δε θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη και δε δίνω συμβουλές πέρα από τη προσωπική μου γνώμη αλλά ...

 

Αν και λίγο κλισέ αυτό που θα πω ας αρχίσει κανείς διαβάζοντας τους όρους χρήσης των δικτύων αυτών και να προσπαθήσει να τους καταλάβει σε συνδυασμό με τους υπόλοιπους νόμους που διέπουν το νόμο περί Π.Ι. σε κάθε χώρα συνδυαστικά με τη χώρα των κοινωνικών δικτύων αυτών (εντάξει Αμερικάνικα είναι όλα τα μεγάλα).

 

Ουσιαστικά η ερώτηση, πιστεύω, αφορά το internet γενικότερα.

 

Κατά το νόμο, γενικά, ότι δημιουργείς σου ανήκει, τουλάχιστον στον Δυτικό, πολιτισμένο κόσμο.

 

Κατά τον "νόμο" του internet ότι είναι shareable ανήκει σε όλους.

 

Για το αντίθετο πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις. Αν μπορείς είσαι ninja και δε μασάς τίποτα. Για το αντίθετο απλά κλαις που είσαι ένας μη αναγνωρισμένος tolkien και χαραμίζεσαι μεταξύ bits and bytes.

 

Στο εξωτερικό που έχω κοιτάξει πάντως πιο πολύ κινδυνεύεις από fake/lame agents.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Την γνώμη  μου για τα πνευματικά δικαιώματα την έχω αναφέρει και σε άλλο ποστ οπότε δεν θα την σπαμάρω ξανά. 

 

Επί του θέματος λοιπόν εγώ προσωπικά βάζω δείγματα των έργων μου σχεδόν παντού. Εννοείτε και στο FB γιατί είναι το τέλειο μέσο διαφήμισης! Ένα teaser με δεκάδες Likes και πληθώρα σχόλιον από κάτω είναι το ιδανικό για εμένα!

 

Για τον ίδιο λόγο έχω φτιάξει και ειδικό site για εμένα και τα έργα μου. Για να μπορούν να το βλέπουν όλοι και να αφήνουν τις εντυπώσεις τους. Το οποίο παρεμπιπτόντως είναι το http://esperospublish.ucoz.com/

Edited by Esperos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..