Jump to content

Ἔχετε (1) ἀναπάντητη κλήση

Recommended Posts

Larry Cool

Λησμονῶ τὸν ἑαυτό μου

Φαντάζομαι ὅτι εἶμαι ἀνθρώπινο σῶμα.

Τὸ σῶμα τρέμει, βομβίζει ὁλόκληρο

Ἄγριες σφῆκες μπαινοβγαίνουν στ’ ἀνοικτὸ στόμα

Ἔχουν κάνει φωλιὰ στὸ στομάχι.

Στὶς παλάμες του φυτρώνουν πόλεις

Σφίγγοντας κάθε τόσο τὶς γροθιές του,

Τὶς συντρίβει μ’ ἕναν μαλακό, ὑπόκωφο θόρυβο.

Καταπακτὲς ἀνοίγουν στὸ θόλο τοῦ κρανίου

Ἀνθρωπίσκοι προβάλλουν

Γελοῦν μέχρι δακρύων.

Αἴφνης ἠχεῖ τὸ κινητό του

«Ποιός;»

Δὲν ἀπαντῶ

Μ’ ἀναγνωρίζει· «ἐσύ!» ψιθυρίζει

Ἐπανέρχομαι ἀμέσως στὸν ἑαυτό μου

Τὸ σῶμα ἐξατμίζεται.

Περισσότερο μοιάζει με σκαρίφημα αφήγησης. Χωράει πολύ πράμα. Πάρε καθεμια από τις ενότητες και διεύρυνέ τη. Ποίημα ή αφήγηση - δεν έχει σημασία. Σημασία έχει το κείμενο να δικαιώνει την πρόθεση.

Κατι που δεν το ειχα προσεξει και στο προηγουμενο ποιημα που ποσταρες ειναι πως ενω γραφεις στην δημοτικη χρησιμοποιεις τα πνευματα που ειναι της καθαρευουσας... νομιζω πως η θα αποφασισεις να γραφεις στην δημοτικη η στην καθαρευουσα. Αυτο το αναμεικτο στιλ γραφης μου κανει περισσοτερο για εντυπωσιασμος, παρα επι της ουσιας.

Ως προς το ποιημα σου δεν μπορω να πω πως μου θυμιζει ποιημα, μοιαζει περισσοτερο με φρασεις απο πεζο κειμενο. Αλλα εχει ενα κατι...μου δινεις την εντυπωση πως πας να παρουσιασεις κατι ενδιαφερον, απλα νομιζω πως χανεται καπως σκορπιο. Και κατι τελευταιο ειναι πως στην βιβλιοθηκη ποιησης γραφουμε αμιγως φαντασυ κτλ Το ποιημα σου δεν ειναι κατι απο απο τα ειδη που παρουσιαζονται στο φορουμ και μοιαζει εκτος θεματος. Θα ηθελα για μια ακομη φορα να θυμισω σε ολους μας (απλα το γραφω εδω στο δικο σου ποιημα μιας και εισαι καινουργιος στην παρεα μας) πως δεν ειναι επικαιρο να γραφουμε ποιηση εκτος των θεματων τοιυ φορουμ μας. Υπαρχουν πολλα πολλα φορουμ ποιησης οπου μπορουμε να πειραματιστουμε, αλλα εδω εχουμε λιγο πολυ συμφωνησει να παρουσιαζουμε τις φαντασυ, τρομου, επικες κτλ δουλειες μας. Αν θελεις μπορεις να χαζεψεις λιγο στην βιβλιοθηκη να δεις περιπου τι εννοω για να μπεις στο πνευμα. Φανταζομαι πως για να ερθεις εδω μαζι μας εχεις και εσυ αναλογες ιδεες και περιμενουμε να τις δουμε!

Κατι που δεν το ειχα προσεξει και στο προηγουμενο ποιημα που ποσταρες ειναι πως ενω γραφεις στην δημοτικη χρησιμοποιεις τα πνευματα που ειναι της καθαρευουσας... νομιζω πως η θα αποφασισεις να γραφεις στην δημοτικη η στην καθαρευουσα.

Δεν συνηθίζω να σχολιάζω το πώς γράφει κανείς (τουλάχιστον όχι εκτός εργαστηρίου), αλλά πώς θα χαρακτήριζες την πλήρη απουσία τόνων: δημοτική ή καθαρεύουσα;

Και κατι τελευταιο ειναι πως στην βιβλιοθηκη ποιησης γραφουμε αμιγως φαντασυ κτλ Το ποιημα σου δεν ειναι κατι απο απο τα ειδη που παρουσιαζονται στο φορουμ και μοιαζει εκτος θεματος. Θα ηθελα για μια ακομη φορα να θυμισω σε ολους μας (απλα το γραφω εδω στο δικο σου ποιημα μιας και εισαι καινουργιος στην παρεα μας) πως δεν ειναι επικαιρο να γραφουμε ποιηση εκτος των θεματων τοιυ φορουμ μας.

Το ποίημα είναι μυθοπλασία τρόμου.

Edited by odesseo

Δεν ειδα την μυθοπλασια τρομου που λες, αλλα οκ αφου το λες εσυ. Η δικη μου γνωμη ειναι πως αν αυτο το ποιημα το εβλεπες σε καποιο αλλο φορουμ ποιησης δεν θα σκεφτοσουν πως ειναι μυθοπλασια τρομου, απλα εδω το κατατασεις εκει γιατι θελεις να το καταταξεις καπου και κατι αλλο δεν δειχνει να κολλαει καθολου. Οσο για την απουσια τονων που αναφερεις προφανως για εμενα η βαριεμαι να βαζω τονους η το κανω ετιτηδες για καποιον λογο που δεν σκοπευω να σου αναλυσω... διαλεξε οτι σου αρεσει. Στον προκειμενο σχολιασμο μου την χρηση δημοτικης η καθαρευουσας, απο την στιγμη που το ατομο μπαινει στον κοπο να βαλει πνευματα για εμενα ειναι παραξενο και οπως ειπα και παραπανω.

Edited by laas7
Guest old#2065

Αγαπητέ Larry καλώς ήρθες στην παρέα μας. Όπως θα διαπιστώσεις, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, εδώ θα βρεις όλα τα αρνητικά που λες ότι βαρέθηκες και όλα τα θετικά που ελπίζεις να βρεις, όπως αναφέρεις στο τόπικ που συστήθηκες. Ένας καθρέφτης της κοινωνίας είμαστε και εδώ και δεν θα μπορούσε παρά να της μοιάζουμε.

Όσο για την κατηγοριοποίηση του ποιήματός σου, σφήκες στο στομάχι έχει, καταπακτές στο κρανίο έχει και το σημαντικότερο, έχει κινητό. Ε είναι τρόμου με τα τσαρούχια.:chinese:

Και πάλι καλώς ήρθες.

...σφήκες στο στομάχι έχει, καταπακτές στο κρανίο έχει και το σημαντικότερο, έχει κινητό. Ε είναι τρόμου με τα τσαρούχια.:chinese:

+1 από μένα, Νίκο.

Κατι που δεν το ειχα προσεξει και στο προηγουμενο ποιημα που ποσταρες ειναι πως ενω γραφεις στην δημοτικη χρησιμοποιεις τα πνευματα που ειναι της καθαρευουσας... νομιζω πως η θα αποφασισεις να γραφεις στην δημοτικη η στην καθαρευουσα. Αυτο το αναμεικτο στιλ γραφης μου κανει περισσοτερο για εντυπωσιασμος, παρα επι της ουσιας.

Ως προς το ποιημα σου δεν μπορω να πω πως μου θυμιζει ποιημα, μοιαζει περισσοτερο με φρασεις απο πεζο κειμενο. Αλλα εχει ενα κατι...μου δινεις την εντυπωση πως πας να παρουσιασεις κατι ενδιαφερον, απλα νομιζω πως χανεται καπως σκορπιο. Και κατι τελευταιο ειναι πως στην βιβλιοθηκη ποιησης γραφουμε αμιγως φαντασυ κτλ Το ποιημα σου δεν ειναι κατι απο απο τα ειδη που παρουσιαζονται στο φορουμ και μοιαζει εκτος θεματος. Θα ηθελα για μια ακομη φορα να θυμισω σε ολους μας (απλα το γραφω εδω στο δικο σου ποιημα μιας και εισαι καινουργιος στην παρεα μας) πως δεν ειναι επικαιρο να γραφουμε ποιηση εκτος των θεματων τοιυ φορουμ μας. Υπαρχουν πολλα πολλα φορουμ ποιησης οπου μπορουμε να πειραματιστουμε, αλλα εδω εχουμε λιγο πολυ συμφωνησει να παρουσιαζουμε τις φαντασυ, τρομου, επικες κτλ δουλειες μας. Αν θελεις μπορεις να χαζεψεις λιγο στην βιβλιοθηκη να δεις περιπου τι εννοω για να μπεις στο πνευμα. Φανταζομαι πως για να ερθεις εδω μαζι μας εχεις και εσυ αναλογες ιδεες και περιμενουμε να τις δουμε!

Αν είμαι ανεπιθύμητος στο sff μπορείς να με διαγράψεις. Αυτή είναι η ποίησή μου και δεν γίνεται να είναι αυτή που έχεις εσύ στο μυαλό σου.

Γνωρίζεις πολυτονικό; Εγώ το γνωρίζω γι' αυτό γράφω σ' αυτό.

Edited by Larry Cool

Περισσότερο μοιάζει με σκαρίφημα αφήγησης. Χωράει πολύ πράμα. Πάρε καθεμια από τις ενότητες και διεύρυνέ τη. Ποίημα ή αφήγηση - δεν έχει σημασία. Σημασία έχει το κείμενο να δικαιώνει την πρόθεση.

Πράγματι· τα ποιήματά μου έχουν έντονο αφηγηματικό πυρήνα. Ωστόσο αφήνω στη φαντασία του αναγνώστη να δώσει τις προοπτικές εξέλιξης της αφήγησης.

Cassandra Gotha

Αν είμαι ανεπιθύμητος στο sff μπορείς να με διαγράψεις. Αυτή είναι η ποίησή μου και δεν γίνεται να είναι αυτή που έχεις εσύ στο μυαλό σου.

Αν δεν επιθυμείς σχόλια για όποιο κείμενό σου από τα άλλα μέλη, μπορείς να το αναφέρεις στην αρχή του ποστ: "Δεν επιθυμώ σχολιασμό".

Κούλαρε λίγο, Λάρυ, δεν ξεκίνησες με ωραία διάθεση.

Αφου γνωριζεις πολυτονικο οφειλεις να γραφεις στην καθαρευουσα για να εισαι απολυτως σωστος ... ανυπομονω να μας διδαξεις ολους με τα βεβηλα γραπτα σου... και γιατι να σε διαγραψω? Γιατι το ειπες αυτο? Αυτο θελεις πραγματικα? Ε να μην σου χαλασουμε το χατηρι τοτε! Αν ειναι να εισαι ευχαριστημενος... διασκεδαζω ...διασκεδαζω πολυ μαζι σου! Εσυ??? :devil2:

aScannerDarkly

Σου έκανε μια σύσταση που έχει να κάνει με τους κανονισμούς της βιβλιοθήκης. Από αυτό εσύ συμπεραίνεις ότι είσαι ανεπιθύμητος; Σκέψου το λίγο πιο ήρεμα.

(Δεν έχω διαβάσει το κείμενο για να έχω άποψη σε ποιο είδος ανήκει, απλώς η αντίδρασή σου μου φαίνεται λάθος. Άλλωστε ο ίδιος δεν είπες κάτι πάνω στο ποίημα, το πήρες προσωπικά. Οι κανονισμοί όμως δεν είναι προσωπικοί).

Edited by aScannerDarkly

:argue:

Αυτή η σχέση μάλλον χρειάζεται βοήθεια, αλλιώς δεν βλέπω να έχει μέλλον...

Ηρεμήστε, παιδιά. Μην το κάνετε προσωπικό. Κι αν κάποιος το έκανε, ο άλλος ας μην το συνεχίζει.

Guest old#2065

Ο ψύχραιμος παρατηρητής, θα μπορούσε να κάνει κάποιες παρατηρήσεις. Πολυτονικό vs ατονικό. Αν ήταν μονομαχία μεταξύ προσώπων θα ήταν μεταξύ ενός ιστορικού προσώπου (πολυτονικό) και ενός φανταστικού (ατονικό).

Ένας νέος φίλος, με αξιόλογες απόπειρες, δέχεται πρόγκηγμα από μιά έμπειρη και παλαιότερη φίλη. Γνώμη μου, ο νέος ας κατεβάσει τους τόνους μέχρι να προσαρμοσθεί στις νέες συνθήκες, αλλά και η παλαιότερη ας αφήσει και κανέναν νεοεισερχόμενο χωρίις να τον κοπανάει από την πρώτη στιγμή. Πολύ περισσότερο που σαν mod, είναι κάτι σαν οικοδέσποινα στο συγκεκριμένο χώρο της ποίησης.

Έχουμε ανάγκη και από τον Larry και από τη Μαριάντζελλα. Έχουμε ανάγκη, θα έλεγα και από τις διαφωνίες τους. Ούτε αυτοί όμως ούτε και εμείς έχουμε ανάγκη από μιά αντιπαράθεση που καταλήγει σε προσωπικέ κόντρες.

Μαριάντζελλα και Larry, cool!

Ο ψυχραιμος και ουδετερος παρατηρητης (αν υπηρχε) θα μπορουσε οντως να κανει καποιες ενδιαφερουσες παρατηρησεις.

Αλλα ας μην μιλαμε υποθετικα, ας μιλησουμε πρακτικα.

Δεν εχεις δει καλα ποιος εκανε προγκηγμα σε ποιον, δεν σκοπευω να αναλυσω, οποιος εχει ματια βλεπει.

Απο εκει και περα ουτε και αυτο εχει εν τελει σημασια μιας και καθολου δεν με εχει ακουμπησει, ενοχλησει κτλ το οτι ας πουμε εγινε. Δεν μου αρεσει να αναλωνομαι σε καταστασεις που δεν βρισκω ενδιαφερουσες.

Εγω κανω σχολια οπως ολοι μας, δεν ειναι προσβλητικα, δεν ειναι ρατσιστικα, δεν ειναι του τυπου εσυ εισαι καινουργιος εγω ειμαι παλια κτλ Δεν σκοπευω να αποδεικνυω στον οποιοδηποτε οτι δεν ειμαι ελεφαντας και να δικαιολογουμαι για το τιποτα ετσι για να κανουμε κουβεντα. Αν θελετε να κουβεντιασουμε υπαρχουν τοσα ενδιαφεροντα θεματα. Διαλεξτε ενα της προκοπης.Επισης οπως ειπε και η Κασσανδρα οποιος δεν θελει να σχολιαστει μπορει να το γραψει στην αρχη του τοπικ του (αν και μου φαινεται καπως, γιατι για να ποσταρεις θελεις να ακουστεις και να ακουσεις- αν παλι θελεις μονο να ακουγεσαι εκει υπαρχει θεμα γιατι δεν ειναι φυσιολογικο)

Επισης οπως ειπε και ο Σκαννερ οι mod κανουν συστασεις και δουλευουν για την ομαλη λειτουργια του φορουμ, γι αυτο υπαρχουν οι κανονισμοι που εννοειται πως δεν ειναι προσωπικοι...τιποτα δεν ειναι προσωπικο γι αυτο μπορει να πω αυριο σε καποιον πως δεν μου αρεσε το ποιημα του και την επομενη μερα να του πω πως μου αρεσε το επομενο ποιημα. Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω πως σχολιαζω τα γραπτα οχι τους ανθρωπους-αυτο ειναι υγιης σχολιασμος κατα την γνωμη μου.

Ειναι δυνατον να πρεπει να εξηγηθουν τα αυτονοητα γιατι καποιος δεν τα καταλαβαινει?

Η απαντηση ειναι οχι, αρα υπαρχει προκαταληψη θα ελεγαν στο δικαστηριο.

Και για να θυμισω... οι mod δεν ειναι οικοδεσποινες με φακιολι στο κεφαλι-ελα να σε φιλεψω κατι...συγνωμη που δεν σου εστρωσα το κοκκινο χαλι το εχω βαλει για πλυσιμο.

Ειναι οικοδεσποτες ισαξια για ολους (οποιος θελει ειδικη μεταχειριση λυπαμαι δεν ειναι του τυπου μου οι διακρισεις) καλοσωριζουν τα νεα μελη(οπως εγινε) λενε την γνωμη τους ελευθερα και ευγενικα, οπως ολοι αλλωστε(οπως επισης εγινε) και θυμιζουν τους κανονισμους σε νεους και παλιους για την ομαλη λειτουργια του φορουμ και την διατηρηση της ισορροπιας(και αυτο εγινε). Που ειναι το προβλημα? Μαλλον πουθενα... εκτος και αν καποιος θελει να βρει προβλημα με το ζορι και να τσακωνεται μονος του οσο θελει.

Το θεμα εχει κλεισει κατα την γνωμη μου και δεν σκοπευω να αναλωθω αλλο, αλλα θα παρακολουθω ολα τα επιπεδα της ποιησης για ολους μας γιατι επισης αυτο κανουν οι mod.

Αντε να κανουμε και καμμια δουλεια, καμμια κριτικη ...

Edited by laas7

Αν δεν επιθυμείς σχόλια για όποιο κείμενό σου από τα άλλα μέλη, μπορείς να το αναφέρεις στην αρχή του ποστ: "Δεν επιθυμώ σχολιασμό".

Κούλαρε λίγο, Λάρυ, δεν ξεκίνησες με ωραία διάθεση.

Λίγο μ' απασχολούν τα επικριτικά ή επαινετικά σχόλια. Αντίθετα, επιδιώκω τον εποικοδομητικό σχολιασμό ο οποίος θα εντοπίσει τις αδυναμίες μου ή θα μου δημιουργήσει καλύτερες ιδέες.

Αφου γνωριζεις πολυτονικο οφειλεις να γραφεις στην καθαρευουσα για να εισαι απολυτως σωστος ... ανυπομονω να μας διδαξεις ολους με τα βεβηλα γραπτα σου... και γιατι να σε διαγραψω? Γιατι το ειπες αυτο? Αυτο θελεις πραγματικα? Ε να μην σου χαλασουμε το χατηρι τοτε! Αν ειναι να εισαι ευχαριστημενος... διασκεδαζω ...διασκεδαζω πολυ μαζι σου! Εσυ??? :devil2:

Σε παραπέμπω στο: http://community.sff.gr/topic/13799-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CF%84%CE%BF-43/

Σου έκανε μια σύσταση που έχει να κάνει με τους κανονισμούς της βιβλιοθήκης. Από αυτό εσύ συμπεραίνεις ότι είσαι ανεπιθύμητος; Σκέψου το λίγο πιο ήρεμα.

(Δεν έχω διαβάσει το κείμενο για να έχω άποψη σε ποιο είδος ανήκει, απλώς η αντίδρασή σου μου φαίνεται λάθος. Άλλωστε ο ίδιος δεν είπες κάτι πάνω στο ποίημα, το πήρες προσωπικά. Οι κανονισμοί όμως δεν είναι προσωπικοί).

Η ποίηση δεν γνωρίζει από κανονισμούς. Αν οι κανονισμοί δεν χωρούν την ποίηση, τότε αυτοί πρέπει να προσαρμοστούν στην ποίηση κι όχι το αντίστροφο.

:argue:

Αυτή η σχέση μάλλον χρειάζεται βοήθεια, αλλιώς δεν βλέπω να έχει μέλλον...

Ηρεμήστε, παιδιά. Μην το κάνετε προσωπικό. Κι αν κάποιος το έκανε, ο άλλος ας μην το συνεχίζει.

Respect!

Ο ψύχραιμος παρατηρητής, θα μπορούσε να κάνει κάποιες παρατηρήσεις. Πολυτονικό vs ατονικό. Αν ήταν μονομαχία μεταξύ προσώπων θα ήταν μεταξύ ενός ιστορικού προσώπου (πολυτονικό) και ενός φανταστικού (ατονικό).

Ένας νέος φίλος, με αξιόλογες απόπειρες, δέχεται πρόγκηγμα από μιά έμπειρη και παλαιότερη φίλη. Γνώμη μου, ο νέος ας κατεβάσει τους τόνους μέχρι να προσαρμοσθεί στις νέες συνθήκες, αλλά και η παλαιότερη ας αφήσει και κανέναν νεοεισερχόμενο χωρίις να τον κοπανάει από την πρώτη στιγμή. Πολύ περισσότερο που σαν mod, είναι κάτι σαν οικοδέσποινα στο συγκεκριμένο χώρο της ποίησης.

Έχουμε ανάγκη και από τον Larry και από τη Μαριάντζελλα. Έχουμε ανάγκη, θα έλεγα και από τις διαφωνίες τους. Ούτε αυτοί όμως ούτε και εμείς έχουμε ανάγκη από μιά αντιπαράθεση που καταλήγει σε προσωπικέ κόντρες.

Μαριάντζελλα και Larry, cool!

Respect!

aScannerDarkly

Ίσως το sff πρέπει να προσαρμοστεί σε εσένα τότε. Δεν ξέρω αν η ποίηση γνωρίζει κανονισμούς, αλλά οποιαδήποτε κοινότητα χρειάζεται. Πόσο μάλλον μια διαδικτυακή.

Επίσης, το να δημοσιεύεις με αυτόν τον τρόπο ένα κείμενό σου, σημαίνει ότι επιθυμείς να δεχθείς κριτική. Με την οποία μπορεί να συμφωνείς ή να διαφωνείς. Εφόσον δε γίνεται με κακό τρόπο, αν δε σου κάνει μπορείς απλώς να την αγνοήσεις.

Guest old#2065

Αγαπητή laas7, αγαπητή Μαριάντζελλα, αγαπητή moderator χωρίς φακιόλι και χαλί.

Επειδή οι φράσεις σου:

«Δεν εχεις δει καλα ποιος εκανε προγκηγμα σε ποιον, δεν σκοπευω να αναλυσω, οποιος εχει ματια βλεπει». και

«Ειναι δυνατον να πρεπει να εξηγηθουν τα αυτονοητα γιατι καποιος δεν τα καταλαβαινει?

Η απαντηση ειναι οχι, αρα υπαρχει προκαταληψη θα ελεγαν στο δικαστηριο.»

απευθύνονται σε μένα και επειδή το θέμα έχει ξαναπροκύψει αλλά και επειδή κάποιοι συμφωνούν μαζί σου, θα κάνω μια ανακεφαλαίωση.

Το σχόλιό σου στον The reaper για τους «στρατιώτες της οργής»:

«Τωρα για το γραπτο σου. Δεν μου θυμισε ποιημα, δεν εχει ρυθμο, ροη, ομοιοκαταληξια κτλ κατι που να θυμιζει εστω ποιηματικη αφηγηση, ποιητικο στιλ. Ειναι σαν συμβουλευτικες φρασεις που προφανως ηθελες να πεις σε καποιον φιλο σου. Ισως ωραιες σαν συμβουλές , συμπαθητικες σαν φρασεις, αλλα στα ματια μου ειναι σχεδον πεζο κειμενο.

Ο τιτλος παντως ηταν ωραιος.»

Το σχόλιο του GaiusJuliusCaesarAugustus για το ίδιο ποίημα :

«Δεν είναι άσχημη ιδέα και πολλές από τις λέξεις έχουν δύναμη και προσδίδουν παραστατικότητα. Επίσης δεν με ενόχλησε ο τρόπος με τον οποίο είναι γραμμένο.»

Το σχόλιο του Asgaroth για το ίδιο ποίημα :

«Ωραίο ήταν και ρυθμό μου φάνηκε πως είχε.»

Το σχόλιο του Zaratoth

«Το ποίημα μου άρεσε, και σαν νόημα αλλά και σαν ποίημα. Έχει ένα δυναμισμό μέσα από τις απλές φράσεις, χωρίς να χρειάζεται απαραιτήτως να έχει ομοιοκαταληξίες κλπ.»

Πάμε στο ποίημα Το Κουτάκι με τις Βίδες του Giannis Karagiannidis

Το πρώτο σχόλιο μετά το ποίημα δικό σου

«Δεν ξερω τι να πω...νομιζω πως μου εφυγε και εμενα μια βιδα, απο καιρο οχι τωρα μην παρεξηγηθεις.

Αλλα ενω γενικα με τις λασκαρισμενες βιδες τα παω καλα, εχω και παλι το ιδιο προβλημα... Δεν πιανω νοημα κανενα στα κειμενα σου.»

Το σχόλιο του Odesseo

«Αδιανόητο κείμενο, και αυτό το αδιανόητο τού δίνει μια ξεχωριστή γοητεία.

Κι επιτέλους, ένα ποίημα - όχι ακόμη ένας κατάλογος ποιητικών λέξεων.

Η ιστορία μοιάζει να έχει συντεθεί από σπαράγματα άλλων ιστοριών, κι αυτό δίνει στο σύνολο την αίσθηση της χαμένης λειτουργικότητας ενός ζωντανού μηχανισμού

Απολαυστικό όταν το διαβάζεις με κλειστά μάτια.»

To σχόλιο της Cassandra Gotha

«Εγώ πάλι τολμώ να πω ότι το κατάλαβα! Νομίζω πως το πολιτικό-κοινωνικό μύνημά του είναι ευδιάγνωστο: όλοι κομμάτια του συστήματος είμαστε, αν πέσει το σύστημα όμως εμείς δεν θα πάθουμε τίποτα, αντίθετα θα είμαστε ελεύθεροι να προσδιορίσουμε την καινούργια μας θέση.

Μου άρεσε, ήταν σύντομο και έξυπνο.»

Και πάμε τώρα αν κάποιος πρόγκηξε τον νεοεισελθόντα Larry cool.

Το σχόλιό σου στο ποίημα « Έχετε μια αναπάντητη κλήση», υπογραμμισμένο το πρόγκηγμα. Εννοείται ότι διατηρώ τον τονισμό σου.

«Κατι που δεν το ειχα προσεξει και στο προηγουμενο ποιημα που ποσταρες ειναι πως ενω γραφεις στην δημοτικη χρησιμοποιεις τα πνευματα που ειναι της καθαρευουσας... νομιζω πως η θα αποφασισεις να γραφεις στην δημοτικη η στην καθαρευουσα. Αυτο το αναμεικτο στιλ γραφης μου κανει περισσοτερο για εντυπωσιασμος, παρα επι της ουσιας.»

Εδώ να σημειώσω ότι το πολυτονικό σύστημα γραφής, ενώ έχει καταργηθεί, εξακολουθεί και υποστηρίζεται από κάποιους, χωρίς να συνοδεύεται από καθαρεύουσα. Υπάρχουν ακόμη εκδοτικοί οίκοι, εφημερίδες και περιοδικά που επειδή έχουν το ανάλογο κοινό, εκδίδουν στο πολυτονικό. Ο εκδοτικός οίκος που εξέδωσε το πρώτο μου μυθιστόρημα έθεσε έναν και μοναδικό όρο. Το κείμενο ( μετά από επεξεργασία με το πρόγραμμα magenda νομίζω) έπρεπε να εκδοθεί σε πολυτονικό, όπως και έγινε.

Εξ αυτού συμπεραίνουμε λοιπόν ότι έστω και σαν αιρετική, η γραφή σε πολυτονικό υπάρχει. Η γραφή όμως χωρίς τόνους δεν υπάρχει πουθενά, και χαρακτηρισμούς για τον εφευρέτη του δεν με ενδιαφέρει να κάνω. Θα ξαναβάλω όμως το σχόλιο που έκανα στην κριτική σου στο «Κουτάκι με τις βίδες»

«Καλή μου Μαριάντζελλα

Επειδή ρίχνοντας μια ματιά στην βιβλιοθήκη ποίησης σκόνταψα πάνω σε αρκετά τραυματισμένα νεανικά όνειρα, από στιλέτο που έφερνε την υπογραφή σου, επέτρεψέ μου να σε ρωτήσω.

Αν έπεφτε μπροστά σου ο χωρίς μέτρο, ρυθμό, ομοιοκαταληξία αλλα και νόημα στίχος που ακολουθεί, θα τον έκρινες τόσο αυστηρά και απόλυτα όπως έκανες στις περιπτώσεις που προανέφερα;

• Μια φίλη συνήντησε μιαν άλλη φίλη. Τα δεσμά που συγκρατούσαν τα τζιτζίκια των ομφαλών τους λύθηκαν σαν φρεσκοχυμένοι χάλυβες κ' οι δύο φίλες έγιναν μια πόρπη.

Ελπίζω πως η απάντησή σου θα είναι όχι, μιας και κάτι αντίθετο θα στοίχιζε στο φόρουμ μας την αποχώρηση του Α.Εμπειρίκου από την "Υψικάμινο" του οποίου δανείστηκα το στίχο.»

Τελειώνοντας δεν μπορώ να μην επισημάνω την βιασύνη του Scanner να πάρει θέση υπέρ του mod που δέχεται κριτική, χωρίς να εμβαθύνει πρώτα στο θέμα.

aScannerDarkly

Δε θέλω να γίνει καμία φασαρία ούτε παίρνω τη θέση κανενός. Το ποίημα, ξαναλέω, δεν το έχω διαβάσει, και δεν είναι αυτό που με απασχολεί. Μπορεί κάλλιστα να έχει θέση στη βιβλιοθήκη κι όλη αυτή η κουβέντα να γίνεται χωρίς λόγο.

Απαντήσεις όμως του τύπου "αν δε με θέλετε εδώ να με διαγράψετε" και "η ποίηση δεν επιδέχεται κανονισμούς" δεν απαντούν σε αυτό το ερώτημα και μάλλον δείχνουν κάποιον ο οποίος δεν έχει έρθει εδώ για να συζητήσει.

Κατά τα άλλα, ελάχιστα έχω παρακολουθήσει τη ΒΠ και δεν έχω κανένα σχόλιο να κάνω πάνω στη λειτουργία της ή στη διαχείριση της laas (που δεν την ξέρω άλλωστε).

Το πρόγκηγμα πάντως δε νομίζω ότι αναφερόταν σε εσένα.

Αυτό ήθελα να πω κι ευελπιστώ να εξελιχθούν ομαλότερα τα πράγματα εφ' εξής.

Edited by aScannerDarkly
Guest old#2065

Δε θέλω να γίνει καμία φασαρία ούτε παίρνω τη θέση κανενός. Το ποίημα, ξαναλέω, δεν το έχω διαβάσει, και δεν είναι αυτό που με απασχολεί. Μπορεί κάλλιστα να έχει θέση στη βιβλιοθήκη κι όλη αυτή η κουβέντα να γίνεται χωρίς λόγο.

Απαντήσεις όμως του τύπου "αν δε με θέλετε εδώ να το διαγράψετε" και "η ποίηση δεν επιδέχεται κανονισμούς" δεν απαντούν σε αυτό το ερώτημα και μάλλον δείχνουν κάποιον ο οποίος δεν έχει έρθει εδώ για να συζητήσει.

Κατά τα άλλα, ελάχιστα έχω παρακολουθήσει τη ΒΠ και δεν έχω κανένα σχόλιο να κάνω πάνω στη λειτουργία της ή στη διαχείριση της laas (που δεν την ξέρω άλλωστε).

Σωστή τοποθέτηση.

Πράγματι το πρόγκηγμα δεν απευθυνόταν σε μένα, το κείμενο απευθυνόταν σε μένα, και έχω ξαναεπισημάνει ότι δεν είναι και το καλύτερο να "πιάνουμε απ'τα μούτρα" τον κάθε νεοεισερχόμενο. Εμένα με στεναχώρησε για παράδειγμα που δεν ξαναείδα δουλειά του παιδιού που ανέβασε το "κουτάκι με τις βίδες". Ίσως απογοητεύτηκε, και δεν το θέλω αυτό.

Nihilio

Με τη βιβλιοθήκη ποίησης δεν πολυασχολούμαι πλέον.

Κάποτε όμως η βιβλιοθήκη ποίησης σε αυτό το site ήταν πολύ ενεργή, όμως μηνύματα όπως το παραπάνω έγιναν μνήματά της. Η ποίηση είναι υποκειμενική και προσωπική υπόθεση και κανένας δε διαθέτει την οικουμενική αλήθεια για αυτή. Όμως ο κάθε ένας μπορεί να εκφέρει τη γνώμη του και, είτε σωστή είτε λάθος, αξίζει να τη σεβόμαστε και να τη λαμβάνουμε υπόψη μας ή έστω να την αγνοούμε με ευγένεια.

Επίσης, το forum ονομάζεται Science Fiction and Fantasy.gr (and horror στον υπότιτλο). Για κάποιους λόγους* αποφασίσαμε η βιβλιοθήκη ποίηση να αντιπροσωπεύει τον τίτλο αυτό, οπότε καλό είναι οι συμμετέχοντες να φιλτράρουν οι ίδιοι τα δημιουργήματά τους ώστε να χωρούν στη θεματολογία. Εγώ αυτό κάνω εδώ και χρόνια με τα δικά μου κείμενα, έχοντας και προσωπικό χώρο για να ανεβάζω ότι δε χωράει εδώ, δε βρίσκω για ποιο λόγο δεν μπορεί να γίνει αυτό κι από τους υπόλοιπους.

*Οι οποίοι λόγοι ήταν η πλημμύρα από άσχετα ποιήματα

Δεν είμαι σε θέση να στερήσω το λόγο από κανέναν, ούτε το επιθυμώ. Αλλά μετά το post του Nihilio, δεν βλέπω πόσο περισσότερο μπορεί να συνεισφέρει κανείς σε αυτό το topic.

Ίσως το sff πρέπει να προσαρμοστεί σε εσένα τότε. Δεν ξέρω αν η ποίηση γνωρίζει κανονισμούς, αλλά οποιαδήποτε κοινότητα χρειάζεται. Πόσο μάλλον μια διαδικτυακή.

Επίσης, το να δημοσιεύεις με αυτόν τον τρόπο ένα κείμενό σου, σημαίνει ότι επιθυμείς να δεχθείς κριτική. Με την οποία μπορεί να συμφωνείς ή να διαφωνείς. Εφόσον δε γίνεται με κακό τρόπο, αν δε σου κάνει μπορείς απλώς να την αγνοήσεις.

Είναι μάταιο να προσπαθήσω να έξηγήσω τί είναι ποίηση σε κάποιον που δεν είναι ποιητής.

Μπορείς να προτείνεις έστω μια λέξη που να βελτιώνει το ποίημα; Καν' το! Όλα τ' άλλα είναι φλυαρίες.

Απαντήσεις όμως του τύπου "αν δε με θέλετε εδώ να το διαγράψετε" και "η ποίηση δεν επιδέχεται κανονισμούς" δεν απαντούν σε αυτό το ερώτημα και μάλλον δείχνουν κάποιον ο οποίος δεν έχει έρθει εδώ για να συζητήσει.

Δείχνεις μεγάλη περιφρόνηση και αλαζονεία που δεν αφιερώνεις ούτε 30 δευτερόλεπτα για να διαβάσεις ένα ποίημα που εμένα μού πήρε τριάντα μέρες για να το γράψω.

Με τη βιβλιοθήκη ποίησης δεν πολυασχολούμαι πλέον.

Κάποτε όμως η βιβλιοθήκη ποίησης σε αυτό το site ήταν πολύ ενεργή, όμως μηνύματα όπως το παραπάνω έγιναν μνήματά της. Η ποίηση είναι υποκειμενική και προσωπική υπόθεση και κανένας δε διαθέτει την οικουμενική αλήθεια για αυτή. Όμως ο κάθε ένας μπορεί να εκφέρει τη γνώμη του και, είτε σωστή είτε λάθος, αξίζει να τη σεβόμαστε και να τη λαμβάνουμε υπόψη μας ή έστω να την αγνοούμε με ευγένεια.

Επίσης, το forum ονομάζεται Science Fiction and Fantasy.gr (and horror στον υπότιτλο). Για κάποιους λόγους* αποφασίσαμε η βιβλιοθήκη ποίηση να αντιπροσωπεύει τον τίτλο αυτό, οπότε καλό είναι οι συμμετέχοντες να φιλτράρουν οι ίδιοι τα δημιουργήματά τους ώστε να χωρούν στη θεματολογία. Εγώ αυτό κάνω εδώ και χρόνια με τα δικά μου κείμενα, έχοντας και προσωπικό χώρο για να ανεβάζω ότι δε χωράει εδώ, δε βρίσκω για ποιο λόγο δεν μπορεί να γίνει αυτό κι από τους υπόλοιπους.

*Οι οποίοι λόγοι ήταν η πλημμύρα από άσχετα ποιήματα

Μπαίνει κάποιος σ' ένα ξένο σπίτι προσφέροντας σαν δώρο ένα καλό κρασί. "Συγγνώμη" του λέει ο οικοδεσπότης, " δεν δεχόμαστε το κρασί σου γιατί έχουμε ως κανόνα να πίνουμε μόνο ρετσίνα"