Jump to content

Τα Δάχτυλα Του Ποδιού.

Recommended Posts

TheSea IsBurned

ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥ ΠΟΔΙΟΥ

Θυμάμαι τα δάχτυλα των ποδιών σου

Ήθελα μόνο να τα σκεπάσω, έτσι που έλαμπαν γυμνά

Πάνω στο λευκό σεντόνι

Ήταν θλιμμένα κι ανήμπορα και μόνα

Σαν να τα ξέχασε εκεί ο κόσμος

Ή σαν να τα καταράστηκε να μένουν πάντα γυμνά

Κι έμοιαζαν μονάχα θλιβερά και παγωμένα

Τόσο όμορφα και αθώα, λες και δεν ήξεραν καθόλου τον κόσμο

Λες και δεν είχαν δει καθόλου την σκληρότητά του

Ώσπου τα έκοψα με μια τανάλια, ένα-ένα, για να μην εξέχουν.

Edited by TheSea IsBurned
Αιθεροβάμων

Να γιατί εγώ φοράω σοσόνια! lmaosmiley.gif Μου άρεσε. Καμιά φορά σκοτώνουμε κάτι για να το προστατέψουμε;

Ώσπου τα έκοψα με μια τανάλια, ένα-ένα, για να μην εξέχουν.

Το πρόσωπο της σκληρότητας του κόσμου!

Ίσως πίσω του κρύβεται ένα ποδαράκι όμορφο, ευαίσθητο κι αθώο.

TheSea IsBurned

Αιθεροβάμων κι εγώ φοράω καλτσούλες, χεχε :p Ναι, καμιά φορά το κάνουμε κι αυτό!

odesseo, ίσως. Για τον καθένα μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό από πίσω chinese.gif

Howard Crease

Ορίστε κάτι μικρό που να μπορώ κι εγώ -ο άκυρος- να σχολιάσω!

Εντάξει, με ξέρεις, ειδικός στην ποίηση δε θα γίνω ποτέ οπότε η γνώμη μου είναι καθαρά προσωπική και τα λοιπά. Το ποίημα μου άρεσε -αφού χώνεψα τη "βαριά" θεματολογία. Εικόνες -εικόνα, μάλλον- απλή και δυνατή.

Το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να βγαίνει λίγο πιο έμμετρο το ποίημα, αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό, τι είναι αυτό το κάτι που θα το κάνει να ακούγεται σαν θλιβερό τραγούδι.

Είμαι σίγουρος πως δεν σε κατατόπισα, αλλά να ξέρεις πως προσπάθησα!

TheSea IsBurned

Ορίστε κάτι μικρό που να μπορώ κι εγώ -ο άκυρος- να σχολιάσω!

Εντάξει, με ξέρεις, ειδικός στην ποίηση δε θα γίνω ποτέ οπότε η γνώμη μου είναι καθαρά προσωπική και τα λοιπά. Το ποίημα μου άρεσε -αφού χώνεψα τη "βαριά" θεματολογία. Εικόνες -εικόνα, μάλλον- απλή και δυνατή.

Το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να βγαίνει λίγο πιο έμμετρο το ποίημα, αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό, τι είναι αυτό το κάτι που θα το κάνει να ακούγεται σαν θλιβερό τραγούδι.

Είμαι σίγουρος πως δεν σε κατατόπισα, αλλά να ξέρεις πως προσπάθησα!

Ευχαριστώ που σχολίασες, άκυρε :p

Τώρα για αυτό που λες, δίκαιο έχεις, απλά δεν ήθελα να ακούγεται σα θλιβερό τραγουδάκι :p

Ένας μίνι Προκρούστης, λοιπόνtease.gif Η τελευταία γραμμή είναι αρκούντως δυνατή για να αντιστρέψει το ήπιο κλίμα που επικρατεί στο υπόλοιπο ποίημα. Αλλά κι εσύ, βρε παιδάκι μου, τα δάχτυλα του ποδιού βρήκες; Του χεριού δεν σου κάνανε, που είναι και πιο εκλεπτυσμένα;; Ακούς εκεί με τανάλια...Σαν ένα μικρό διηγηματάκι τρόμου...

Mindtwisted

Μου άρεσε, βγάζει μια στοργή που καταλήγει σε μίσος. Σα μηχανισμό άμυνας.

Μετά φαντάστηκα και τον ήχο που θα κάνουν τα κόκαλα των δαχτύλων όταν τα θρυμματίζει η τανάλια και ανατρίχιασα.:good:

DinoHajiyorgi

Αλλά κι εσύ, βρε παιδάκι μου, τα δάχτυλα του ποδιού βρήκες;

Προτιμότερο από μια "ωδή στο πέος" δεν νομίζεις; :cold:

TheTregorian

Περίμενα κάτι ρομαντικό και τελευταία στιγμή... τσουπ! Πάει μου το 'κοψες! :lol:

Ωραίο, μ' άρεσε! ;-)

Eugenia Rose

Είσαι μια μαφιόζα αυτό έχω να πω εγώ. Όπως κάνουνε στην Μαφία που σου κόβουνε ένα ένα τα δάχτυλα για να ομολογήσεις μου θύμισε! Και ένα έχω να πω.

ΟΧΙ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ!!! :crybaby:

Με αναστάτωσες βραδιάτικο...

TheSea IsBurned

Χαχαχα, σαν να τρόμαξε ο Stanley μου φαίνεται :p Εγώ του ποδιού ήθελα να κόψω, έτσι μου ήρθε laugh.gif

"Ωδή στο πέος"? Χμμ... Καλή ιδέα, θα το έχω υπόψη μου στο μέλλον devil2.gif

TheTregorian, πρόσεχε πως εκφράζεσαι, θα νομίζει τίποτα άλλο ο κύριος Χατζηγιώργης... rofl.gif rofl.gif Ευχαριστώ για το σχόλιο wink.gif

Mindtwisted, ήμουν σίγουρη ότι θα σου άρεσε μιας και είσαι mindtwisted :p laugh.gif

Ευγενία, ευχαριστώ για το υπέροχο κοπλιμέντο! Χάρη σε αυτό γλυτώνεις από τον Προκρούστη :p

TheHunter-Writer

Ωραίο ποίημα :good:! Μου άρεσε η ατμόσφαιρά του και ο τρόπος με τον οποίο το τελείωσες.

Για καλό και για κακό πέταξα όλες τις τανάλιες από το σπίτι ^_^.

Edited by TheHunter-Writer

Χαχαχα! καλό :)

Θυμίζει λίγο Πόε (τα δόντια...)

Διαβάζοντάς το έλεγα "ε, δε μπορεί, τόση γλύκα, κάπου θα τη φάω τη σφαλιάρα" και την περίμενα, παρόλα αυτά δεν την απέφυγα. Μια χαρά με σλάπισε :p χεχε

Guest old#2065

Εσυ κορίτσι μου πας να μας πείσεις ότι είμαστε τυχεροί που δεν μπορείς να κατέβεις κατά δω. Τη μια η σοφίτα την άλλη η τανάλια. α πα πα. Εγώ προτιμώ τα κοριτσάκια να γράφουν ποιήματα σε λεύκωμα για ονειρικούς έρωτες. Αλλά δυστυχώς είσαι πολύ καλή σε αυτό που επέλεξες. Ήρεμη, αληθηνή τρυφερότητα και τσούπ ... πάρε νάχεις φρίκη, με μια απλή φράση. Σε καλό σου.;-)

Edited by npaps
TheSea IsBurned

Αδερφέ, μην ανησυχείς, έχω κρυμμένες στη σοφίτα, χιχιχι devil2.gif

Nienor, χαίρομαι που σου άρεσε και σε σφαλιάρισε :p

npaps... Το είχες πει και στο διαστημόπλοιο για τα αγοράκια και το τεμάχισμα. Κι αυτό για ονειρικό έρωτα το έχω γράψει, τι νομίζεις; Έτσι ερωτεύομαι εγώ :p

niceguy0973

Αυτό νομίζω ότι πονάει... Ανατρίχιασα!!!!!! Αμάν ρε Σάντυ.... :dazzled:

Πολύ καλό!

Δεσποινίς... μας τρομάζετε (και με τα κείμενα και με το ταλέντο σας)!

TheSea IsBurned

Νεκτάριε, προφανώς πονάει laugh.gif

Adicto, ευχαριστώ πολύ! Μου αρέσει να τρομάζω τον κόσμο :p

Mindtwisted

Τώρα που το σκέφτομαι, το χεράκι της Thesea δεν έχει τη δύναμη να βγάλει τα δαχτυλάκια με τη μία.

Πρέπει να τα στρίψει πρώτα, όπως κάνουμε το σύρμα.:devil2:

Edited by Mindtwisted
TheSea IsBurned

Τώρα που το σκέφτομαι, το χεράκι της Thesea δεν έχει τη δύναμη να βγάλει τα δαχτυλάκια με τη μία.

Πρέπει να τα στρίψει πρώτα, όπως κάνουμε το σύρμα.:devil2:

Το χέρι μου δεν είναι χεράκι, είναι εξασκημένο σε κάτι τέτοια. Αλλά εννοείται πως θα τα στρίψει πρώτα, μέχρι να ακουστεί το πρώτο κρακ, μετά όλα είναι πιο εύκολα έτσι που κρέμεται ψόφιο σα σαπισμένο φρούτο.

Το ποιημα δεν μπορω να πω πως με αρεσε ιδιαιτερα... εχει ομως ενα κατι και αναρωτιομουν τι ειναι αυτο το κατι...

Και νομιζω πως το βρηκα... το ποιημα ειναι πολυ απλο σε λεξεις, σε στησιμο και σε μια χαλαρη ροη που στην αρχη σε κοιμιζει καπως... Αλλα μεσα στην απλοτητα του ειναι εξαιρετικα αμεσο. Χωρις πολλα πολλα, με απλα λογακια λες αυτο που θελεις και στην τελευταια φραση το απογειωνεις. Αφηνεις τον αλλο να αναρωτιεται απο που του ηρθε.

Μου φανηκε πως αναλυεις εναν ποδολαγνο ... και ισως εναν κατα συρροη ποδολαγνο-δολοφονο που αν μπορουσαμε να διαβασουμε τις σκεψεις του μπορει να ηταν ετσι! Το λευκο σεντονι μου θυμισε νεκρο και η λατρεια με τα δαχτυλα του ποδιου, οπως προειπα ποδολαγνεια και το τελος του ακρωτηριασμου πραγματικα μακαβριο. Αλλα ταιριαστο-δεν ξερω, αλλα ειναι πολυ πιθανο καποιος διαταραγμενος να σκεφτεται τοσο απλα "στα εκοψα για να μην προεξεχουν" και γι αυτο τελικα να κανει οτι κανει-γιατι στο μυαλο του μοιαζει απλο και σωστο.

Νομιζω αυτο ειναι το πιο τρομαχτικο σαν ιδεα...

Άουτς!!!!

Καλό ήταν, μα το τέλος ήταν... ανατριχιαστικό (άρα, τέλειο)!!!

Αιθεροβάμων

Εγώ γιατί θέλω το spoiler της The sea is Burned, να προστεθεί στο ποίημα; Καλό θα ήταν, δε θα ήταν; catmad.gif

Χαχαχα, σαν να τρόμαξε ο Stanley μου φαίνεται :p Εγώ του ποδιού ήθελα να κόψω, έτσι μου ήρθε laugh.gif

"Ωδή στο πέος"? Χμμ... Καλή ιδέα, θα το έχω υπόψη μου στο μέλλον devil2.gif

TheTregorian, πρόσεχε πως εκφράζεσαι, θα νομίζει τίποτα άλλο ο κύριος Χατζηγιώργης... rofl.gif rofl.gif Ευχαριστώ για το σχόλιο wink.gif

Mindtwisted, ήμουν σίγουρη ότι θα σου άρεσε μιας και είσαι mindtwisted :p laugh.gif

Ευγενία, ευχαριστώ για το υπέροχο κοπλιμέντο! Χάρη σε αυτό γλυτώνεις από τον Προκρούστη :p

Μετά την "Ωδή της Χαράς" του Σίλερ, να πάμε στην "Ωδή στο Πέος"; Χα, χα, καλό! Μακάρι να τη μελοποιήσει κιόλας κάποιος!!!