Jump to content

Τελευταία Παράσταση

Recommended Posts

TheTregorian

Όνομα Συγγραφέα: Γιώργος Κατσίπης

Είδος: Τρόμου

Βία; Ναι

Σεξ; Όχι

Αριθμός Λέξεων: 3492

Αυτοτελής; Ναι

Σχόλια: Σε πλάγια η εισαγωγή του Mindtwisted. Ευχαριστώ εκείνον για την πολύ όμορφη εισαγωγή, που βοήθησε στο να φτιάξω μια πολύ ωραία ιστορία στο μυαλό μου (ελπίζω και στο χαρτί!). Ευχαριστώ και την TheSea IsBurned για τον ευγενή (:devil2:) συναγωνισμό! Ελπίζω να σας αρέσει!;-)

Αρχείο: Τελευταία Παράσταση.doc

Mindtwisted

Αρκετά καλή ιστορία!:good:

Κι αυτή χρησιμποποιεί αρκετά τα στοιχεία της εισαγωγής. Μου άρεσε το κλίμα ιδιαίτερα στο τέλος, και η όλη διδικασία

παρασκευής ρομπότ υπηρετών. Γι' αυτό είχα βάλει τη σκουριά στα ρούχα του και τις κινήσεις σα μαριονέτα, μήπως κάποιος σκεφτεί να γράψει για ρομπότ.

Νομίζω βέβαια οτι στην αρχή μακρυγορείς λίγο, θα μπορούσαμε να έχουμε περισσότερο χρόνο στο λούνα παρκ. Επίσης μερικοί διάλογοι είναι λίγο πιο περιγραφικοί απ' όσο θα έπρεπε.

Καλή δουλειά!!:good:

TheSea IsBurned

Τώρα εγώ άμα πω ότι κανονικά είναι αδικία που έκανες την εισαγωγή διήγηση και συνέχισες σε γ' πρόσωπο, θα γίνω πολύ κακιά; :p Δεν υποτίθεται ότι δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό γιατί θεωρείται συγγραφικό τέχνασμα;

Καλή ιστορία, θα συμφωνήσω με τον Mindtwisted ότι η αρχή θα μπορούσε να είναι μικρότερη για να έχουμε περισσότερες εικόνες από το λούνα παρκ. Επίσης, θα έπρεπε νομίζω να δώσεις κάτι παραπάνω σχετικά με αυτό το "την εποχή που ήταν της μόδας τα υπερσύγχρονα λούνα παρκ" κτλ. Πετάς μια βόμβα που παραπέμπει σε εφ και μετά δε λες τίποτα άλλο. Η προσωπικότητα του μάγου -μέσω των διαλόγων σου- μου φαίνεται λίγο επιφανειακή, θα μπορούσες δηλαδή να τον κάνεις πιο σιωπηλό, ατμοσφαιρικό και συνεπώς, πιο τρομακτικό.

Μου άρεσαν οι εικόνες στο λούνα παρκ όπου το διήγημα έγινε περισσότερο ατμοσφαιρικό με τους ανθρώπους ρομπότ, τα άδεια βλέμματα και τα συναφή.

Πολύ καλή προσπάθεια good.gif Καλή επιτυχία wink.gif

Zaratoth

Μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η ιστορία. Η αρχή δίνει κάτι το κινηματογραφικό, μια φαινομενικά άσχετη σκηνή που δίνει έναυσμα για την υπόλοιπη ιστορία. Το κείμενο κύλησε εύκολα και μου άρεσε πολύ η ιδέα με το μάγο και τους "υπηρέτες". Η τελευταία ατάκα βέβαια ήταν όλα τα λεφτά και χαίρομαι που την αξιοποίησες. Καλή επιτυχία.

TheTregorian

Δε θ' απαντήσω σε σχόλια, όπως πάντοτε συνηθίζω, μέχρι να λήξει ο διαγωνισμός. Απλά για το περί χρήσης της εισαγωγής που λες Σάντι.

Θεωρώ ότι εφοσόν την χρησιμοποιώ σαν αφήγηση ιστορίας δεν είμαι εκτος. Άλλωστε ο Κωσταντίνος δε νόμιζω ότι θα ήθελε με το ζόρι να μας παγιδέψει στο πρώτο πρόσωπο. ΟΚ, αυτό ήταν το αναμενόμενο, αλλά επέλεξα να μην το κάνω, δε μου έβγαινε με την ιστορία όπως την είχα σκεφτεί. Αν θεωρείτε ότι κάνω κάποια παράβαση, οκ, ας ακυρωθω ή ας μην ψηφιστώ, δεν έχω πρόβλημα. Πάνω απ' όλα σχόλια θέλω πάντα κι ήθελα φυσικά να τιμήσω και την πολύ ωραία εισαγωγή με τον καλύτερο τρόπο!:good:

TheSea IsBurned

Δε θ' απαντήσω σε σχόλια, όπως πάντοτε συνηθίζω, μέχρι να λήξει ο διαγωνισμός. Απλά για το περί χρήσης της εισαγωγής που λες Σάντι.

Θεωρώ ότι εφοσόν την χρησιμοποιώ σαν αφήγηση ιστορίας δεν είμαι εκτος. Άλλωστε ο Κωσταντίνος δε νόμιζω ότι θα ήθελε με το ζόρι να μας παγιδέψει στο πρώτο πρόσωπο. ΟΚ, αυτό ήταν το αναμενόμενο, αλλά επέλεξα να μην το κάνω, δε μου έβγαινε με την ιστορία όπως την είχα σκεφτεί. Αν θεωρείτε ότι κάνω κάποια παράβαση, οκ, ας ακυρωθω ή ας μην ψηφιστώ, δεν έχω πρόβλημα. Πάνω απ' όλα σχόλια θέλω πάντα κι ήθελα φυσικά να τιμήσω και την πολύ ωραία εισαγωγή με τον καλύτερο τρόπο!:good:

Καλά ντε, μια κουβέντα είπα, τι να μην ψηφιστείς και βλακείες λες! :p Απλά θεωρώ ότι αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι και η ουσία του write off οπότε μου κακοφάνηκε λίγο που το παρέκαμψες :p

Μην ακούς τι λέω εγώ, είμαι και λίγο τρελή, είναι κι ο ανταγωνσυναγωνισμός στη μέση laugh.gif Εξάλλου, δεν είδα να έχει πρόβλημα ο διοργανώτης, οπότε πάμε παρακάτω, σαν παρατήρηση και σχόλιο στην ιστορία το ανέφερα απλώς και με ανάλαφρη διάθεση wink.gif

TheTregorian

ΚΙ εγώ με καμία επιθετική ή κάπως διάθεση το είπα, Σάντι, μην παρεξηγούμαστε. Απλά εξηγώ τη σκοπιά μου!;-)

Oceanborn

Πολύ πολύ ενδιαφέρον concept και απλή έκφραση. Ξεκινάς καλά αλλά μετά νομίζω είχες τόσα να πεις που βιάστηκες κάπως. Συγκεκριμένα μου κακοφάνηκε λίγο που σε ένα σημείο ξεκινάς τρεις συνεχόμενες παραγράφους με "Όταν". Καλά αυτό είναι λίγο ψείρισμα απλά μου χτύπησε και μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το κείμενο σου σε ενθουσίασε αρκετά ώστε να μην το προσέξεις. Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι ιστορίες με ψυχολογικά διαταραγμένες προσωπικότητες. Νομίζω θα μου άρεσε αν είχες εμβαθύνει συναισθηματικά περισσότερο και δεν είχες βασιστεί τόσο στους διαλόγους. Καλή επιτυχία να έχεις.

Σκοτεινή ιστορία, με ατμόσφαιρα! Η γραφή σου βελτιώνεται, όπως όλων, άλλωστε(!) Συναισθηματική, ναι, ήταν, αλλά καλό θα 'ταν να 'βαζες και λίγο παραπάνω. Κι όντως, Τρόμος! Είχε κάτι το τρομαχτικό, κάνοντάς σε να νιώθεις αγωνία!... Πολύ, πολύ καλή ιδέα, και πολύ, πολύ καλή προσπάθεια!

Πρόσεξε πώς γράφεις στο Word!!! Είδα πολλά "πως" που έπρεπε να 'ταν "πώς", καθώς και "πού", "ό,τι"...

Καλή συνέχεια και επιτυχία!

Καλή κι αυτή η ιστορία, η γραφή σου έχει βελτιωθεί αισθητά. Ωραία ιδέα και δυνατό, σχεδόν γκραν γκινιόλ τέλος.

Έχω μερικές παρατηρήσεις: η εισαγωγή δεν ξέρω αν παρακάμπτεται ή όχι, αλλά σίγουρα το ύφος της αφήγησής της ( του Ανδρέα, όπως μαθαίνουμε στη συνέχεια) είναι πολύ διαφορετικό από το ύφος του Ανδρέα στη συνέχεια της ιστορίας. Γενικότερα, η προσαρμογή της εισαγωγής εδώ ήταν λιγότερο επιτυχής.

Η γραφή σου: έχει βελτιωθεί, όπως είπαμε όλοι. Είναι καθαρή και προσεγμένη, αλλά της λείπει μια φλόγα για να πάει το κείμενο μια σκάλα παραπάνω. Είναι, κάπως, σαν μια καλογυρισμένη ταινία του Χόλιγουντ, με ωραία ειδικά εφφέ και ερμηνείες, αλλά μακιγιαρισμένη και γυαλισμένη, χωρίς πολλή εμβάθυνση. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι σου λέω, αλλά το ελπίζωtease.gif

Το τέλος, όπως είπα, ήταν δυνατό, αλλά όλη αυτή η παράσταση και η συμπεριφορά του μάγου μού έφερε στο μυαλό αμερικάνικο θρίλερ. Αφαίρεσε από την ατμόσφαιρα, όπως όταν ο κακός εξηγεί στο θύμα επί ώρες το πώς και το γιατί, πριν να τον εκτελέσει.

Ήταν, παρ' όλα αυτά, μια αρκετά καλή προσπάθεια. Καλή επιτυχία!

Αρκετά καλή ιστορία, με ωραία ατμόσφαιρα. Μου άρεσε ο τρόπος με τον οποίο προσέγγισες την εισαγωγή, όσον αφορά το μύθο του λούνα-παρκ και του μάγου.

Συμφωνώ στο ότι δεν διατηρήθηκε το ύφος της εισαγωγής. Θα μπορούσες να το αξιοποιήσεις καλύτερα για να κάνεις την ιστορία σου πιο σκοτεινή.

Το τέλος, με το κόψιμο και το ράψιμο, το βρήκα πολύ καλό.

Αυτό που δεν με έπεισε πολύ ήταν η προσπάθεια του Αντρέα να πείσει τον Δημήτρη να τον ακολουθήσει. Όπως και η όλη φάση με τα ψυχοφάρμακα, ήταν σαν να προσπαθούσες να μας πείσεις ότι ο Αντρέας τα βγάζει αυτά από το μυαλό του. Ίσως και να μην χρειάζονταν καθόλου.

Καλή επιτυχία.

lizbeth_covenant

Ήταν πολύ ωραία ιστορία! Δε με πείραξε ο τρόπος με τον οποίο χρησιμοποίησες την εισαγωγή. Μου άρεσε που την έβαλες σαν τρομαχτική ιστορία που λένε στις παρέες. Νομίζω πως ταίριαζε κάτι τέτοιο.

Η σκηνή στο λούνα παρκ είναι η αγαπημένη μου!! Δεν περίμενα με τίποτα ότι

ο Αντρέας θα πρόδιδε τον φίλο του και η όλη ιστορία που αποκαλύφθηκε γι'αυτόν και τη σχέση του με το λούνα παρκ μου άρεσε πάρα πολύ!!

.

Χάρηκα πολύ που χρησιμοποίησες έτσι το μάγο, γιατί και στην εισαγωγή είχε κάποια στοιχεία και με είχε βάλει σε σκέψεις! Μου άρεσε ο μάγος, πέτυχες αρκετά την τρομαχτική φιγούρα που ήθελες να μας παρουσιάσεις! Μου άρεσαν επίσης οι υπηρέτες με τις ραφές. Καλή σκέψη!

Ίσως να ήθελε περισσότερο χώρο στο τέλος για να δείξεις πλήρως αυτό που είχες στο μυαλό σου! Πιθανότατα να χρειαζόταν κόψιμο απο πιο πάνω! Πάντως νομίζω ότι ήταν αρκετά σκοτεινή, πέτυχες σε αυτό! Εμένα μου άρεσε, πέρασα ωραία μαζί της σίγουρα!! Και η τελευταία σκηνή πολύ καλή!

Καλή επιτυχία και σε σένα...:)

Nihilio

Τώρα εγώ άμα πω ότι κανονικά είναι αδικία που έκανες την εισαγωγή διήγηση και συνέχισες σε γ' πρόσωπο, θα γίνω πολύ κακιά; :p Δεν υποτίθεται ότι δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό γιατί θεωρείται συγγραφικό τέχνασμα;

(τελικά σε κάθε παιχνίδι πρέπει να κάνω και από μία παρέμβαση)

Συγγραφικό τέχνασμα είναι το:

<εισαγωγή>

Ο συγγραφέας κοίταξε το γραπτό του και το έσκισε

ή το

<εισαγωγή>

Ο ήρωας ξύπνισε. Ευτυχώς ήταν όλα ένα όνειρο.

Παράδειγμα από παλιό write-off

Όταν η εισαγωγή χρησιμοποιείται ως κομμάτι αφήγησης εντός κειμένου και σχετίζεται με την υπόλοιπη ιστορία (ειδικά όταν έχει τον τόνο αφήγησης η εισαγωγή όπως εδώ) τότε μόνο cheat δεν είναι.

TheSea IsBurned

(τελικά σε κάθε παιχνίδι πρέπει να κάνω και από μία παρέμβαση)

Προς τι η παρέμβαση; Έγινε καμιά καταγγελία;

Την άποψή μου σχετικά με την ιστορία λέω, όπως και όλοι οι άλλοι σε αυτό το τόπικ. Εμένα δε μου φαίνεται σωστός αυτός ο τρόπος αφού έτσι χάνεται ας πούμε όλη η δυσκολία του write off, είναι σαν να την εμπνεύστηκε μεν από την εισαγωγή, αλλά να μη συνέχισε αυτή καθαυτή την ιστορία.

Δε χρειαζόταν λοιπόν καμία παρέμβαση wink.gif

Η ιστορία είναι καλή, κύριος smile.gif Από ένα σημείο και μετά, σε όλη τη φάση του Λούνα Παρκ, είναι πολύ καλή, απλά μέχρι εκεί κάπου ήσουν αβέβαιος κι ίσως είχες λίγο λιγότερη (οικτρό σχήμα blum.gif) εμπιστοσύνη στον ήρωά σου από όσο θα έπρεπε. Εγώ δεν πιστέυω πως τα ψυχοφάρμακα είναι πράγματι άκυρα, διότι μετά από τόσα χρόνια, έ, λιγουλάκι θα είχε σαλτάρει όπως και να χει. Όμως θα τα ήθελα να παίζουν λίγο λιγότερο(ξανά το οικτρό σχήμα blum.gif) . Όλο το πρώτο κομμάτι που έχεις γράψει είναι ουσιαστικά μόνο για να μας πεις αυτό και να μας γνωρίσεις τους χαρακτήρες. Ομολογουμένως η εισαγωγή τους είναι καλή (ειδικά αυτό το "κάρφωσε το τσιγάρο στο υγρό χώμα" το αγαπώ) όμως δεν κάνει και τίποτα άλλο εκτός από αυτό. Δεν υπάρχει κανένας πραγματικός λόγος για να είναι διακοπές και μάλιστα σε σκηνή και μάλιστα τελευταίο τους βράδυ και να λένε τρομαχτικές ιστορίες και απλά να κοιμηθούνε blum.gif

Επίσης, παρόλο που πλέον είναι πάρα πολύ λίγα πραγματάκια θέλεις ακόμα λίγη δουλίτσα στις λέξεις σου: πχ "καθώς το πετρέλαιο έσωνε (=σωνόταν)" (και τα ότι ή ό,τι κτλ)

Η μητέρα του Αντρέα επίσης, τον αφήνει να πάει κάμπινγκ αλλά ανησυχεί τόσο πολύ που αργεί να γυρίσει ένα βράδυ ώστε πιάνει αμέσως τα τηλέφωνα;

Και τέλος, οι διάλογοι. Στο έχω ξαναπροτείνει αν δεν κάνω λάθος, διάβαζέ τους δυνατά, να δεις τα λες αυτα που τους βάζεις να λένε ή δε λέγονται;

Όσο για την χρήση της εισαγωγής σαφέστατα δεν είναι φάουλ, δεν εμπίπτει σε κάτι από αυτά τα οποία θα την έκαναν να είναι φάουλ. Απλά ο τρόπος με τον οποίο την έχεις χρησιμοποιήσει κανονικά σε περιόριζε να συνεχίσεις έναν διάλογο στο ίδιο στυλ, πράγμα που δεν έκανες και σου αφαιρεί πόντους. Στην πραγματικότητα για σένα είναι άδικο blum.gif

Καλή επιτυχία :)

Edited by Nienor