Jump to content
Stanley

Η καρδιά του Πόε

Recommended Posts

Stanley

Ο γελαστός τύπος πίσω από το γραφείο δεν έχανε ευκαιρία να υπενθυμίζει το κύριο χαρακτηριστικό του: το ότι ήταν γελαστός. Τύλιξε την αλυσίδα γύρω από το δείκτη του χεριού του, έριξε μια ματιά στο ρολόι και το έβαλε πάλι μέσα, αφού προηγουμένως, φυσικά, γέλασε.

«Τι το αστείο έχει ο χρόνος;» τον ρώτησε ο Έντγκαρ.

«Τίποτα, δεν ξέρω. Γιατί να έχει κάτι αστείο ο χρόνος;» απάντησε και γέλασε. Τα μάτια του φαίνονταν σχιστά πίσω από τα ολοστρόγγυλα γυαλιά του.

«Τέλος πάντων, βάλε κάτι να πιούμε όσο θα τα λέμε. Δεν θα τη βγάλουμε έτσι στεγνά, φαντάζομαι πως καταλαβαίνεις»

«Αλίμονο, δεν θα σε μάθω τώρα».

Ο τύπος με το χαμόγελο στο πρόσωπο έσυρε τη γυάλινη πόρτα του ντουλαπιού στα δεξιά του γραφείου και έβγαλε ένα τετράγωνο μπουκάλι μπέρμπον. Με σπαστές κινήσεις χωρίς ενδιάμεσα στάδια, γέμισε ένα ποτήρι και το έσυρε προς τον επισκέπτη του.

«Να πάρει ο διάολος… Αυτό εδώ μοσχοβολάει σαν μέλι! Πάλι καλά, σίγουρα δεν θα πάει χαμένος όλος ο δρόμος που έκανα μέχρι εδώ» είπε ο Έντγκαρ και το κατέβασε μονομιάς. Κοίταξε απέναντί του το κέρινο πρόσωπο και μονολόγησε μια ανεξιχνίαστη σκέψη, ίσως λιγάκι απρεπή. Έγλειψε λίγο από το αλκοόλ που είχε ξεμείνει στην άκρη των χειλιών του, τα δάγκωσε ελάχιστα, και ρώτησε:

«Λοιπόν;»

Όταν μπήκε στο σπίτι, έριξε ένα βάζο με λουλούδια στη φούρια του. Ήταν και μεθυσμένος. Ανέβηκε τρέχοντας στο δωμάτιο της Βιργινίας και έπεσε πάνω της κι άρχισε να κλαίει. Η κοπέλα είχε φτύσει λίγο αίμα στο σεντόνι και έτσι όπως αυτός ξάπλωσε πάνω του, το γιλέκο του λεκιάστηκε κόκκινο.

«Απαράδεκτο! Ανήκουστο! Θα τους αποκεφαλίσω, δεν μου τη γλυτώνουν!»

«Τι έγινε, καλέ μου;» ρώτησε εκείνη βήχοντας, αναγκαστικά και κατ’ επιλογήν πιο ήρεμη.

«Θα τους αποκεφαλίσω!»

Του χάιδεψε τα σκληρά μαλλιά που έπεφταν στο μέτωπο και του έκρυβαν τα μάτια. Το μουστάκι του έσταζε – της φάνηκε – ουίσκι, η ανάσα του βρομοκοπούσε. Η γυναίκα χλομή πάνω στο κρεβάτι της, τον κοίταξε γεμάτη συμπόνια.

«Πάλι ήπιες; Γιατί; Τι έγινε;» είπε κι έβηξε.

«Είναι… Είναι.. Τι να έγινε; Είχα πάει στον εκδότη σήμερα, να του παρουσιάσω το νέο μου διήγημα».

«Α, ναι… Πώς το είπαμε;

«Μαρτυριάρα Καρδιά. Από τα καλύτερά μου».

Σηκώθηκε από το κρεβάτι κι άρχισε να περπατάει ξέφρενα γύρω γύρω στο δωμάτιο, μουρμουρίζοντας βρισιές και κατάρες.

«Εξαιρετικό! μου είπαν. Παρανοϊκά απολαυστικό! μου είπαν. Τρομακτικό! μου είπαν. Όμως, κύριε Πόε, μου είπαν, σε αντίθεση με άλλα, επίσης εξαίρετα έργα σας, όπως π.χ ο Οίκος των Άσερ.. Αν είναι δυνατόν!» άρχισε να γελάει και το δωμάτιο αντηχούσε, έτσι άδειο που ήταν.

Η γυναίκα κόντεψε να βήξει το συκώτι της πάνω στα σεντόνια και τεντώθηκε προς το μέρος του.

«Τι; Τι σου είπανε;»

«Ότι δεν μπορούν να το δημοσιεύσουν, γιατί… γιατί…», ο Έντγκαρ βούτηξε ένα καντηλέρι και το κοπάνησε με μανία πάνω στο κεφάλι της γυναίκας του, «γιατί είναι μέινστριμ!»

Edited by Stanley

odesseo
δεν μπορούν να το δημοσιεύσουν, [...]γιατί είναι μέινστριμ!»

Ε, λοιπόν, αυτό είναι φάνταζυ!

Edit: Το πρώτο κόμμα του κειμένου, μετά το γραφείο, τι ρόλο εξυπηρετεί; :devil2:

Edited by odesseo

Stanley
δεν μπορούν να το δημοσιεύσουν, [...]γιατί είναι μέινστριμ!»

Ε, λοιπόν, αυτό είναι φάνταζυ!

Edit: Το πρώτο κόμμα του κειμένου, μετά το γραφείο, τι ρόλο εξυπηρετεί; :devil2:

Φάνταζι; Μπορεί να συμμετάσχει στο διαγωνισμό, δλδlaugh.gif

edit: rofl.gif Με τσάκωσες, κύριε!

Stanley

Δεν ξέρω, εγώ πίστευα ότι ο Πόε δεν ήταν τρόμου...

Στον επερχόμενο διαγωνισμό θα έτρωγε πόρτα, πάντως ( με μια συμμετοχή σαν το Tell-tale Heart)

Edited by Stanley

DinMacXanthi

Παράδειγμα 1)

M.M: "Ρε, πήγα στα καλλιστεία και με διώξανε! Ποιά; Εμένα! Ολόκληρη Marilyn Monroe! Εντελώς άνιωθοι από ομορφιά!"

-"εεμ, κυρία Monroe, ναι, ήταν καλλιστεία ομορφιάς, αλλά για σκύλους. Σας βρίσκεται κανένα κανισάκι να φέρετε μήπως;"

Παράδειγμα 2) Ας φέρει ο Barker τα βιβλία του Αίματος ή ο Martin όλο το song of Ice & Fire στον [insert big publisher χωρίς διαφήμιση... χμμ] Φουντουκιώτη που είναι και κολλητός φίλος του πατέρα του Μάνθου, ξέρεις τι θα του πούνε; Φοβερά γι'αυτό που είναι, αλλά δεν το θέλουμε, το κοινό μας δεν θέλει φανταστικό, κι αυτά έχουν πολύ από δαύτο μέσα. Να πάτε αλλού."

Αν εσύ γράψεις το φοβερό και τρομερό... Τρόμο χωρίς ίχνος φανταστικού, ΔΕΝ θα γίνει δεκτό στον διαγωνισμό, όχι επειδή δεν είναι καλό -αυτό είναι άσχετο- αλλά επειδή δεν έχει φανταστικό. Κι ας κατεβάσει ο Μανωλιός την "Αίθρα II: η Εκδίκηση του Κομοδίνου" που θα κερδίσει το Nebula. Πάλι δεν θα γίνει δεκτή. Μπερδεύεις την ποιότητα, με κάποιους όρους που βάζει το forum για το τι ζητάται,

ΥΓ: Α, αν κατέβαινε ο Poe με την Μαρτυριάρα Καρδιά, ξέρεις τι θα του έλεγα "φοβερό, Τρόμου, αλλά δεν έχει φανταστικό όπως έχει ζητηθεί και είναι και ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ devil2.gif"

Stanley

Αν εσύ γράψεις το φοβερό και τρομερό... Τρόμο χωρίς ίχνος φανταστικού, ΔΕΝ θα γίνει δεκτό στον διαγωνισμό, όχι επειδή δεν είναι καλό -αυτό είναι άσχετο- αλλά επειδή δεν έχει φανταστικό. Κι ας κατεβάσει ο Μανωλιός την "Αίθρα II: η Εκδίκηση του Κομοδίνου" που θα κερδίσει το Nebula. Πάλι δεν θα γίνει δεκτή. Μπερδεύεις την ποιότητα, με κάποιους όρους που βάζει το forum για το τι ζητάται,

ΥΓ: Α, αν κατέβαινε ο Poe με την Μαρτυριάρα Καρδιά, ξέρεις τι θα του έλεγα "φοβερό, Τρόμου, αλλά δεν έχει φανταστικό όπως έχει ζητηθεί και είναι και ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ devil2.gif"

Δεν διαφωνώ, αλλά αυτό που μου λες δεν είναι και τίποτα, στην ουσία. Αυτό που θίγω εγώ είναι η λογική του κανονισμού, όχι η ύπαρξή του, που είναι φυσικά αδιαμφισβήτητη. Και η λογική του, για μένα, είναι (HEAVY CENSORSHIP).

ΥΓ: Γιατί, μωρέ; Μπορεί να αυτοκτονούσε στη συνέχεια, πού ξέρεις;devil2.gif

DinMacXanthi

Δεν διαφωνώ, αλλά αυτό που μου λες δεν είναι και τίποτα, στην ουσία. Αυτό που θίγω εγώ είναι η λογική του κανονισμού, όχι η ύπαρξή του, που είναι φυσικά αδιαμφισβήτητη. Και η λογική του, για μένα, είναι (HEAVY CENSORSHIP).

donald-duck-022007-30.gif

Nihilio

Μπορούμε να μην το κουράζουμε άλλο το θέμα ρε παιδιά; Πραγματικά.

Αν με ρωτήσετε, δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαβάσω και τρόμο χωρίς υπερφυσικό, έχω διαβάσει απολαυστικότατα βιβλία αυτού που αποκαλείται "μέηνστριμ" τρόμου που μόνο μέηνστριμ δεν είναι.

Αλλά την επόμενη φορά που θα μπω σε τόπικ διαγωνισμού και θα διαβάζω σοβαρά 3500 λέξεις για το αγόρι που του φωνάζει ο μπαμπάς του και για αυτό κόβει λίγο τις φλέβες του και να είναι εντός sff επειδή είναι "τρόμος" (και είμαστε ένα βήμα πριν να το δούμε αυτό με όλα αυτά που έχουμε βαφτίσει κατά καιρούς "τρόμο") θα πηδήξω από το μπαλκόνι μου και ο πόνος δε θα σταματήσει γιατί μένω στο εισόγειο. FFS δηλαδή!

KELAINO

Τώρα συγνώμη δηλαδή, αλλά το Tell Tale Heart, γι' αυτό μιλάμε προφανώς, το έχουν μεταφράσει μαρτυριάρα καρδιά; Eugh!

Drake Ramore

Μισό, γιατί μπερδεύτηκα.

Το Μαρτυριαρα καρδια δεν είναι αυτό στο οποίο βασίστηκε αυτή η ταίνια;

http://www.imdb.com/title/tt1135095/

Αν ειναι αυτό, μπαίνει μέσα στο φάντασυ νομίζω.

Guest old#2065

Με αφορμή τα ποστ κυρίως του Ντίνου και του Μιχάλη, αναρωτιέεμαι μήπως είναι ευκαιρία να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους, κυρίως για όσους δεν το έχουμε ξεκάθαρο. Δεν κατάλαβα ποιές είναι οι αντιρρήσεις, και αν τελικά υπάρχουν αντιρρήσεις. Διαβάζοντας τον τίτλο του φόρουμ λέει Επιστημμονική φαντασία, κόμμα, Μυθοπλασία, κόμμα, Τρόμος τελεία. Δεν λέει τρόμος με φάνταζυ η ε.φ. Άρα στο φόρουμ αυτό γράφουν και όλοι όσοι γράφουν μεηνστρημ τρόμο. Τώρα στο φαν φίκσιον, μεταφέρονται όσες ιστορίες χρησιμοποιούν έναν κόσμο που έχει κλισαριστεί απο κάποιον συγγραφέα, η αν οι ήρωες είναι δανικοί από κάπου. Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν σωστά η καρδιά του Πόε είναι σε αυτό το φόρουμ και σωστά είναι στο φαν φίκσιον.

Το ερώτημα κυρίως στο Μιχάλη. Αν στο φόρουμ έχουν θέση μόνο τα φάντασυ τρόμου η ε.φ. τρόμου τότε τι διάολο γράψαμε στο Χαλογουίν;

Και με την ευκαιρία Το μικρό διαστημόπλοι, που βγάζει μάτι ότι είναι σάτιρα στον κόσμο του Σταρ τρεκ, γιατί μεταφέρθηκε από το φαν φίκσιον στην ε.φ.;

Το φλασάκι του Χρήστου καλό αλλά λόγω έκτασης δεν προλαβαίνει να ανατρέψει κάτι έντονα με το εύρημα του τέλους. (Πρόσεξε μην τυποποιηθείς, και όλοι στο τέλος της ιστορίας σου θα περιμένουν να κρεμάσεις παιδάκι στο πολύφωτο.;-) )

Edited by npaps

Ayu

Εγώ πάντως, διαφωνίες περί τρόμου aside, πέθανα στο γέλιο με το κειμενάκι. good.gif

DinMacXanthi

Με αφορμή τα ποστ κυρίως του Ντίνου και του Μιχάλη, αναρωτιέεμαι μήπως είναι ευκαιρία να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους, κυρίως για όσους δεν το έχουμε ξεκάθαρο. Δεν κατάλαβα ποιές είναι οι αντιρρήσεις, και αν τελικά υπάρχουν αντιρρήσεις. Διαβάζοντας τον τίτλο του φόρουμ λέει Επιστημμονική φαντασία, κόμμα, Μυθοπλασία, κόμμα, Τρόμος τελεία. Δεν λέει τρόμος με φάνταζυ η ε.φ. Άρα στο φόρουμ αυτό γράφουν και όλοι όσοι γράφουν μεηνστρημ τρόμο. Τώρα στο φαν φίκσιον, μεταφέρονται όσες ιστορίες χρησιμοποιούν έναν κόσμο που έχει κλισαριστεί απο κάποιον συγγραφέα, η αν οι ήρωες είναι δανικοί από κάπου. Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν σωστά η καρδιά του Πόε είναι σε αυτό το φόρουμ και σωστά είναι στο φαν φίκσιον.

Το ερώτημα κυρίως στο Μιχάλη. Αν στο φόρουμ έχουν θέση μόνο τα φάντασυ τρόμου η ε.φ. τρόμου τότε τι διάολο γράψαμε στο Χαλογουίν;

Μην μπερδεύεσαι, Νίκο. Στους κανονισμούς των διαγωνισμών λέει ότι "στους Γενικούς διαγωνισμούς Σύντομης Ιστορίας καθώς και στους Ειδικούς Τρόμου, πρέπει η ιστορία να έχει φανταστικό στοιχείο". Όχι για το υπόλοιπο φόρουμ (βιβλιοθήκες, συγγραφικά παιχνίδια, κλπ). Εκεί γράψε ό,τι θες, αρκεί να μπει στη σωστή βιβλιοθήκη.

Τώρα το "γιατί" έγινε αυτή η αλλαγή, και ποιό είναι το σκεπτικό της; Απάντηση μπορεί να δώσει μόνο ο εμπνευστής αυτού του κανονισμού.

Stanley

Τώρα συγνώμη δηλαδή, αλλά το Tell Tale Heart, γι' αυτό μιλάμε προφανώς, το έχουν μεταφράσει μαρτυριάρα καρδιά; Eugh!

Εγώ σε τέτοια μετάφραση το είχα διαβάσει, μια χαρά μου φαίνεται η απόδοση.

Το φλασάκι του Χρήστου καλό αλλά λόγω έκτασης δεν προλαβαίνει να ανατρέψει κάτι έντονα με το εύρημα του τέλους. (Πρόσεξε μην τυποποιηθείς, και όλοι στο τέλος της ιστορίας σου θα περιμένουν να κρεμάσεις παιδάκι στο πολύφωτο.;-) )

Μ' αρέσει που κάνεις και κριτικήlaugh.gif

Μισό, γιατί μπερδεύτηκα.

Τώρα εσύ δλδ δεν έχεις διαβάσει το Tell-Tale Heart του Πόε..; Ωραίος χορροράς είσαι, τρομάρα σου! Την ταινία δεν την έχω δει, φυσικά, φαίνεται αρκούντως μάπα, αλλά είναι χαλαρή μεταφορά της ιστορίας, οπότε...ελάχιστη σχέση έχουν.

odesseo
Αν εσύ γράψεις το φοβερό και τρομερό... Τρόμο χωρίς ίχνος φανταστικού, ΔΕΝ θα γίνει δεκτό στον διαγωνισμό

Στον επερχόμενο διαγωνισμό θα έτρωγε πόρτα, πάντως ( με μια συμμετοχή σαν το Tell-tale Heart)

Αναφέρεστε και οι δυο σε κάποιον συγκεκριμένο διαγωνισμό; Και αναφέρεστε σε υποθετική συμμετοχή του Poe; Δεν το έχω καταλάβει.

Edited by odesseo

Stanley
Αν εσύ γράψεις το φοβερό και τρομερό... Τρόμο χωρίς ίχνος φανταστικού, ΔΕΝ θα γίνει δεκτό στον διαγωνισμό

Αναφέρεστε και οι δυο σε κάποιον συγκεκριμένο διαγωνισμό; Και αναφέρεστε σε υποθετική συμμετοχή του Poe; Δεν το έχω καταλάβει.

laugh.gif Αναφερόμαστε στον επερχόμενο διαγωνισμό Τρόμου, στον οποίον θα επιτρέπονται ιστορίες μόνο με υπερφυσικά/φανταστικά στοιχεία.

odesseo

laugh.gif Αναφερόμαστε στον επερχόμενο διαγωνισμό Τρόμου, στον οποίον θα επιτρέπονται ιστορίες μόνο με υπερφυσικά/φανταστικά στοιχεία.

Ωραία. Και τώρα πες μου, αναφέρεστε σε ενδεχόμενη συμμετοχή (στον επερχόμενο διαγωνισμό Τρόμου) αυτής της ιστορίας σου, Χρήστο, ή σε υποθετική συμμετοχή του Poe (με το Tell Tale Heart);

Edited by odesseo

Drake Ramore

Μισό, γιατί μπερδεύτηκα.

Τώρα εσύ δλδ δεν έχεις διαβάσει το Tell-Tale Heart του Πόε..; Ωραίος χορροράς είσαι, τρομάρα σου! Την ταινία δεν την έχω δει, φυσικά, φαίνεται αρκούντως μάπα, αλλά είναι χαλαρή μεταφορά της ιστορίας, οπότε...ελάχιστη σχέση έχουν.

Διάβασα αρκετά του Πόε (έχω δυο συλλογές), αλλά αυτό δεν ήταν μέσα. Ένα αντιπροσωπευτικό σύνολο του έργου του έχω διαβάσει πάντως. Όπως επίσης και του Λάβκραφτ έχω διαβασει ενα μέρος μόνο του έργου του. Δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια, και σε όσους επιμένουν οτι για να είσαι "σωστός" χορροράς πρέπει να έχεις διαβάσει τα άπαντα των κλασσικών του είδους (και να σου αρέσουν κιόλας) απαντάω οτι νοοτροπία ΚΚΕτζή του τρόμου δεν θα αποκτήσω ποτέ.wink.gif

Η ταινία καλούτσικη ήταν, και θεωρώ οτι είχε και το φανταστικό στοιχείο μέσα (καρδιά που μαρτυράει τους δολοφόνους του δότη σε αυτόν στον οποίο μεταμοσχεύτηκε). Δεν ξερω αν αυτη ειναι και η γενική ιδέα του διηγήματος, αλλά δεν το βλέπω μέηνστρημ.

Stanley

Μισό, γιατί μπερδεύτηκα.

Διάβασα αρκετά του Πόε (έχω δυο συλλογές), αλλά αυτό δεν ήταν μέσα. Ένα αντιπροσωπευτικό σύνολο του έργου του έχω διαβάσει πάντως. Όπως επίσης και του Λάβκραφτ έχω διαβασει ενα μέρος μόνο του έργου του. Δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια, και σε όσους επιμένουν οτι για να είσαι "σωστός" χορροράς πρέπει να έχεις διαβάσει τα άπαντα των κλασσικών του είδους (και να σου αρέσουν κιόλας) απαντάω οτι νοοτροπία ΚΚΕτζή του τρόμου δεν θα αποκτήσω ποτέ.wink.gif

Η ταινία καλούτσικη ήταν, και θεωρώ οτι είχε και το φανταστικό στοιχείο μέσα (καρδιά που μαρτυράει τους δολοφόνους του δότη σε αυτόν στον οποίο μεταμοσχεύτηκε). Δεν ξερω αν αυτη ειναι και η γενική ιδέα του διηγήματος, αλλά δεν το βλέπω μέηνστρημ.

Εντάξει, αλλά μιλάμε για Πόε, που δεν τον διαβάζουν μόνο οι χορροράδες, και μιλάμε για ένα από τα κορυφαία του διηγήματα. Whatever..

Όχι, καμία σχέση. Η ιστορία του Πόε είναι για έναν τύπο που σκοτώνει τον γέρο νοικοκύρη, χωρίς λόγο, απλώς από παράνοια, και όταν έρχονται σπίτι οι αστυνόμοι για έρευνα ομολογεί το έγκλημά του, επειδή νόμιζε ότι άκουγε την καρδιά του νεκρού να χτυπάει σαν τρελή και να τον προδίδει. Καμία σχέση δλδ με αυτό που είδες. Σου φαίνεται ή όχι μέινστριμ αυτό;

Ωραία. Και τώρα πες μου, αναφέρεστε σε ενδεχόμενη συμμετοχή (στον επερχόμενο διαγωνισμό Τρόμου) αυτής της ιστορίας σου, Χρήστο, ή σε υποθετική συμμετοχή του Poe (με το Tell Tale Heart);

Κάτσε, ρε Παναγιώτηlaugh.gif Αυτήν την ιστορία την έγραψα απλώς to make a point, επειδή δεν καταλαβαίνω/συμμερίζομαι τη διάκριση που θέτει ο κανονισμός. Και κανένας Πόε δεν θα γράψει.

KELAINO

Εγώ σε τέτοια μετάφραση το είχα διαβάσει, μια χαρά μου φαίνεται η απόδοση.

Ίσως εμένα να με θυμίζει πάρα πολύ το "ταξιδιάρα ψυχή".

Πάντως εκεί που η κοπέλα πέθαινε απ' το χτικιό κι ο άλλος μπούκαρε μέσα σουρωμένος να της πει τον λογοτεχνικό πόνο του, ανατριχιαστικά μέσα από τη ζωή βγαλμένο.

Drake Ramore

Εντάξει, αλλά μιλάμε για Πόε, που δεν τον διαβάζουν μόνο οι χορροράδες, και μιλάμε για ένα από τα κορυφαία του διηγήματα. Whatever..

Όχι, καμία σχέση. Η ιστορία του Πόε είναι για έναν τύπο που σκοτώνει τον γέρο νοικοκύρη, χωρίς λόγο, απλώς από παράνοια, και όταν έρχονται σπίτι οι αστυνόμοι για έρευνα ομολογεί το έγκλημά του, επειδή νόμιζε ότι άκουγε την καρδιά του νεκρού να χτυπάει σαν τρελή και να τον προδίδει. Καμία σχέση δλδ με αυτό που είδες. Σου φαίνεται ή όχι μέινστριμ αυτό;

Όντως, καμία σχέση!

Πάντως εντάξει, καλό το φλασάκι φανφικ. Διασκέδασα διαβάζοντας το.

Nihilio

Μην μπερδεύεσαι, Νίκο. Στους κανονισμούς των διαγωνισμών λέει ότι "στους Γενικούς διαγωνισμούς Σύντομης Ιστορίας καθώς και στους Ειδικούς Τρόμου, πρέπει η ιστορία να έχει φανταστικό στοιχείο". Όχι για το υπόλοιπο φόρουμ (βιβλιοθήκες, συγγραφικά παιχνίδια, κλπ). Εκεί γράψε ό,τι θες, αρκεί να μπει στη σωστή βιβλιοθήκη.

Τώρα το "γιατί" έγινε αυτή η αλλαγή, και ποιό είναι το σκεπτικό της; Απάντηση μπορεί να δώσει μόνο ο εμπνευστής αυτού του κανονισμού.

Αυτό που είπε.

Και με την ευκαιρία Το μικρό διαστημόπλοι, που βγάζει μάτι ότι είναι σάτιρα στον κόσμο του Σταρ τρεκ, γιατί μεταφέρθηκε από το φαν φίκσιον στην ε.φ.;

Γιατί δε χρησιμοποιεί τους χαρακτήρες ή/και το setting της σειράς, άρα fanfiction δεν είναι. Το ότι σατιρίζει το Star Trek δεν το κάνει και fanfic (εκτός αν πεις στο Στέφανο ότι είναι Robin fanfic, οπότε θα σου το κάνει και pinned)

Edited by Nihilio

melkiades

Παρότι φαίνεται ότι άλλου είδους σχόλια θέλεις γι΄αυτό το κειμενάκι, ρίξε μια ματιά στη λέξη ξεροσφύρι γιατί σαν να μην τη χρησιμοποιείς σωστά μου φαίνεται.

Ξεροσφύρι σημαίνει να πίνεις χωρίς συνοδευτικο (μεζέ) από ότι ξέρω.