Jump to content

σούπα λακανικών

Recommended Posts

Παρακαλούμε χρησιμοποιείτε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ την ακόλουθη φόρμα όταν γράφετε ποιήματα:

Όνομα Συγγραφέα: ιβάν ιβάνιτς

Είδος ποιήματος: οικόσιτο

Αριθμός Στίχων: 9.10.1938

Σχόλια: Στην προκυμαία του ποταμού μας είχε μαζευτεί μεγάλο πλήθος. Στο ποτάμι πνιγόταν ο συνταγματάρχης Σεπούνοφ. Με το στόμα γεμάτο νερό πεταγόταν πάνω μέχρι την κοιλιά, φώναζε και ξαναβούλιαζε. Κοπανούσε ολόγυρα τα χέρια του και ξαναφώναζε να τον σώσουν. Το πλήθος στεκόταν στην όχθη και κοιτούσε σκυθρωπό. «Θα πνιγεί», είπε ο Κουζμά. «Φως φανάρι», συμφώνησε ένας άντρας με τραγιάσκα. Και πράγματι, ο συνταγματάρχης πνίγηκε. Το πλήθος άρχισε να σκορπίζει.

Αρχείο: http://revmarx.blogspot.com/

τρείς χιλιάδες μέρες

μια σαφής διαδρομή

από τη μέση ανατολή έως

γι’αυτό καμιά έκπληξη που

αυτή η σφαίρα

μέσα από αυτό το παράθυρο

η σύγχρονη τέχνη που αποτελούν

τα ΙΚΕΑ και οι πιτσιλιές

την ίδια μέρα:

ένα αγόρι παθαίνει διάστρεμμα κάνοντας σκέητ

το ίδιο βράδυ

τα παυσίπονα τον βοηθάνε να ονειρευτεί

καινούριες χιπχοπ κασέττες από χέρι σε χέρι

τότε στη γειτονιά

την ίδια μέρα:

ένας νεκρός νταβατζής στο καμαρίνι

το στυλό γράφει ανακοπή καρδιάς

το στυλό δε γράφει πάντα την αλήθεια

την ίδια μέρα:

ένα πτηνό ακολουθεί ένα αμάξι

περιφερειακοί, εθνικές και ένα ξεραμένο ποτάμι

το αμάξι ξεφεύγει

το πτηνό ακολουθεί ένα άλλο αμάξι

την ίδια μέρα:

ένα αυτοσχέδιο τέμενος

γονατιστά γόνατα

ιδρώτας μέχρι το ποδοβολητό

ένα μάτσο φασίστες και ευτυχώς

πλέον ένα άδειο δωμάτιο

την επόμενη μέρα:

ένας φακός που δε μπορεί να εστιάσει

καταλήγει να κοιτάζει

προς τα μέσα

Guest old#2065

Φίλε Rikochet, δεν κατάλαβα τι δουλειά έχει το κείμενο του Χαρμς στην εισαγωγή:dazzled: .

Edited by npaps

είδατε πώς μας αποπροσανατολίζει η... υποχρεωτική φόρμα; να πω καταρχάς ότι το λινκ στη μαρξιστική αρχειοθήκη είναι εκεί μόνο για την κοινή ρίζα με το 'Αρχείο:' που θέλει η φόρμα να συμπληρώσεις. επειδή όμως δε τα 'χω ποτέ σε αρχεία στον υπολογιστή αλλά κατευθείαν στο μπλογκ μου, είπα να βρώ κάποιο άλλο αρχείο. ο σοβιετικός ρεαλισμός αποδομήθηκε από μόνος του, δε θέλει πολλή βοήθεια, ακόμα λιγότερη από μένα.

κανένα ανθρωπιστικό μήνυμα σε σχέση με το μεταναστευτικό και την παγκόσμια ελευθερία, το τελευταίο πράγμα που χρειάζονται οι μετανάστες είναι η... συμπόνοια μας. το εισαγωγικό σχόλιο είναι δανιήλ χαρμς, χικμέτ δεν έχω διαβάσει, εμπειρίκο ελάχιστα, δεν είναι όλες οι ιδεολογίες αδιέξοδες, πολιτικό ποίημα δε ξέρω τι σημαίνει, όλα πολιτικά είναι νομίζω κι ας λένε ό,τι θέλουν.

τι μάθαμε λοιπόν; μη κοιτάτε τη φόρμα, το μέσο δεν είναι το μήνυμα, κοκ.

Μάρβιν ΑΑΠ

κι ό,τι ήμουν έτοιμη να γράψω, τι σου φταίει ο λακάν, ρεεεεεεεεεε

(όχι ότι συμπαθώ ιδιαίτερα τον κύριο, αλλά....)

υγιαίνετε, κύριε Ρικοσέτ, και καλές μπύρες από μένα drinks.gif

και καλώς το ερμήνευσες, δεδομένων των πατημάτων που σου δόθηκαν. καλή φάση πάντως ο γκράμσι και η ημερομηνία, ο πρώτος δεν είχα ιδέα πότε πέθανε, και στις 9.10.1938 συνέβη η νύχτα των κρυστάλλων (εναντίον των Άλλων χιχιχι.)

λυπάμαι αν ένιωσες ο μαλάκας της παρέας, ο σκοπός δεν ήταν να παγιδευτεί ο αναγνώστης, αυτό ήταν το μέσο, ο σκοπός ήταν να καταδειχτεί η αχρηστία της φόρμας, αλλά ομολογώ ότι και το σχόλιο σου ήταν αρκετά εύθραυστο: έχουμε μέσα σε λίγες λέξεις στοιχεία σουρρεαλισμού, αποδόμηση του σοβιετικού ρεαλισμού, ανθρωπιστικό μήνυμα σε σχέση με το μεταναστευτικό ζήτημα και την παγκόσμια ελευθερία, μιά κριτική θέση απέναντι στο αδιέξοδο των ιδεολογιών, και αναφορές στον χικμέτ και τον εμπειρίκο. καλές και οι προσπάθειες χαρτογράφησης ενός γραπτού αλλά δε ξέρω πόσο χρήσιμες είναι όλες αυτές οι μεγάλες λέξεις, ιδίως εδώ, στο σφφ, ιδίως το 2011, την ώρα που ο μεταμοντερνισμός ο ίδιος κοντεύει να παλιώσει.

να πώ επίσης, σε περίπτωση που αρχίσουν τα 'παιδιά εδώ είναι βιβλιοθήκη ποίησης, ας μείνουμε στα ποιήματα', ότι δεν φεύγουμε ποτέ απ'τα ποιήματα, όσο το κόντεξτ μας είναι ακριβώς η βιβλιοθήκη ποίησης. αυτά.

Edited by Rikochet
Guest old#2065

Εδώ θα βρείς πως η τεχνολογία έχει κάποιες αδυναμίες. (Και εγώ έπαθα και έμαθα)

Edited by npaps

Το ποιημα εμπεριεχει εναν στιχο μεγαλης αληθειας "το στυλο δεν γραφει παντα την αληθεια", ακριβως αυτο! Το στυλο σου δεν γραφει την αληθεια η για την ακριβεια την διαστρεβλωνει, επι σκοπου, προσπαθωντας να κερδισει τις εντυπωσεις, υπονομευοντας την ηδη πολυπαθη βιβλιοθηκη ποιησης με τον χειροτερο τροπο. Αυτον του "ομορφες περικλοκαδες εκφρασμενο" αλλα προσπαθω να δημιουργησω εντασεις και προβληματα εκει που δεν υπαρχουν. Δεν ξερω γιατι το κανεις, αλλα δεν με αφορουν τετοιου ειδους συμπεριφορες. Αν δεν ημουν mod και μεσα στις υποχρεωσεις μου να τσεκαρω τον τομεα ευθυνης μου δεν θα ασχολιομουν καθολου-το βρισκω αδιαφορα λυπηρο.

Γινεται μια προσπαθεια αναζοπυρωσης της ποιησης(που οπως ολοι ξερουν και εσυ ως παλιο μελος και μαρτυρας των τοτε καταστασεων εχει περασει πολλα) σχολιαζουμε ποιηματα-καναμε τον πρωτο διαγωνισμο παμε για τον δευτερο... τι εκανες εσυ για να βοηθησεις? Τιποτα- η μονη σου δραση ειναι εναντιον της δηθεν ταμπελοποιησης της φορμας (κατι που δεν υφισταται εμφανως μιας και η φορμα ειναι μονο για να οργανωνομαστε-η τεχνη δεν μπορει να ταμπελοποιηθει απο κανεναν και τιποτα, οπως και η αληθεια δεν μπορει να φιμωθει-ολοι βλεπουν και καταλαβαινουν-αρα το αυτονοητο συμπερασμα... κανεις δεν μπορει να απειληθει απο μια φορμα!). Δεν σχολιαζεις ποτε κανενα ποιημα, δεν ψηφισες και δεν σχολιασες τα 4 ποιηματα του διαγωνισμου- ενα τεταρτο θα σου ειχε παρει το πολυ, δεν ειδα να συγχαρηκες την νικητρια ουτε καν απο τυπικη ευγενεια. Ποσταρεις μονο δικα σου ποιηματα και ειδικα για την φορμα ανεβασες δυο τοπικ (στο πρωτο ευγενικα σε αφησα- αυτο δεν σημαινει αδυναμια αλλα μεγαλοψυχια και τροπους καλης συμπεριφορας-αλλα οπως λεει και ο λαος δωσε θαρρος στο χωριατη να σ'ανεβει στο κρεβατι). Θα πεις ισως πως δεν εχεις χρονο... ειχες ομως χρονο και ενεργεια να δωσεις για να σχολιαζεις πικροχολα και ειρωνικα το φοβερο δραμα της φορμας! Εκει λοιπον ολοι αρχιζουν να αναρωτιουνται... γιατι το τοπικ στο οποιο αναγκαζομαι να σχολιασω (χωρις καμμια διαθεση και χαρα) δημιουργηθηκε εξ αρχης μονο με την διαθεση να προκαλεσει ακομα και flame war και να παρασυρει μελη σε αυτο το παιχνιδακι τερψης του εγωισμου σου. Και ειναι η δευτερη αποπειρα... στην πρωτη δεν δωθηκε σημασια και θεωρησες καλο να γινεις ακομα πιο προκλητικος. Σκεφτηκες κανεναν αλλον περα απο τον εαυτο σου? Ρωτησες αν ενοχλεις με αυτη την συμπεριφορα? Πιστευεις πως εχεις δικαιωμα να ποσταρεις το φοβερο μανιφεστο σου κατα του τυραννου φορμας...τα υπολοιπα μελη δεν εχουν δικαιωμα σε μια ομορφη ατμοσφαιρα να ποσταρουν με καλη διαθεση? Την οποια ατμοσφαιρα χαλας καταπατωντας τα δικαιωματα των αλλων. (Τελευταια ειδικα καναμε μια φανταστικη συζητηση πει αγαπης οπου ολοι διαφωνουσαμε μεταξυ μας, αλλα με σεβασμο για τις αντιθετες γνωμες... ξερεις πως πολλοι σχολιασαν πως τους αρεσε πολυ η συζητηση?)

Και πιστευεις πως χρειαζονται εσενα να τους λες τι πρεπει να κανουν με την φορμα και αν θα πρεπει να της δινουν σημασια η οχι?

Για τοσο λιγους τους εχεις? Να χρειαζονται οδηγιες απο εσενα, απο τον οποιοδηποτε? Εγω εχω ολα τα παιδια σε μεγαλη εκτιμηση και πιστευω πως ειναι κουτο και κακοπροαιρετο να μας συμπεριφερεσαι κατ' αυτον τον τροπο, ακομα και με διπλα account.

Οφειλεις να ζητησεις συγνωμη απο τα υπολοιπα μελη που υποτιμησες την νοημοσυνη τους και προσπαθησες να υπονομευσεις την βιβλιοθηκη ποιησης.

Δεν ειναι συμπεριφορα αυτη (για να δανειστω δικα σου λογια που καποτε ελεγες σε ενα αλλο μελος που δημιουργουσε προβληματα-τοτε αλλα ελεγες-αν δεν θυμασαι μπορω να σου δωσω και λινκ-δεν μπορεις να εισαι με δυο μετρα και δυο σταθμα αναλογα με τις ορεξεις σου)

Το ποστ αυτο δεν ειναι για περαιτερω συζητηση (μιας και με το εριστικο σου στιλ θα προσπαθουσες να προκαλεσεις ακομα περισσοτερο), αλλα μια αναγκαστικη διατυπωση αποψεων γιατι σε λιγο τα ποδια θα θελησουν να χτυπησουν το κεφαλι, ετσι οπως μας τα λες.Να σου θυμισω και παλι παλιες εποχες, οπου συμφωνουσες με την τοτε mod Νιεννα οταν ελεγε πως ολα τα φορα του κοσμου εχουν κανονες για σωστη λειτουργια και οργανωση-και ετσι ειναι.

Αν δεν σταματησεις εδω, θα με αναγκασεις να κλειδωσω το τοπικ και να σου δωσω warn -δεν θελω- αλλα η ποιηση ειναι ενας νευραλγικος τομεας και χρειαζεται ηρεμια για να αναπτυχθει και την καλη διαθεση ολων μας-κανεις δεν περισσευει.

Θα σε παρακαλεσω παρα πολυ να συνελθεις και εμενα προσωπικα να μην μου ξανααπευθυνεις τον λογο αμεσα η εμμεσα για κανεναν σκοπο (περα απο τον ρολο μου ως mod εαν χρειαστεις κατι) μιας και κραταω χιλιομετρικες αποστασεις ασφαλειας απο την τοξικοτητα σου.

Δεν εχεις να γρινιαξεις για κανεναν λογο σε κανεναν, μιας και ο μονος υπευθυνος για αυτο το ποστ μου εισαι εσυ ο ιδιος και ως πολιτικοποιημενο και διαβασμενο μελος, που αναφερεις πως εισαι, ξερεις πολυ καλα πως ο καθε ανθρωπος ειναι υπευθυνος για οσα λεει και κανει και οφειλει να πληρωνει τις συνεπειες.

Στην απρεπεστατη συμπεριφορα σου αυτη, δεν φαινεται πουθενα καμμια αγαπη (εστω συμπαθεια) ουτε σεβασμος για τα υπολοιπα μελη (που σε παρακολουθουν, αμηχανα τουλαχιστον, να εχεις σηκωσει τις σημαιες της επαναστασης μονος σου εναντιον.... μιας φορμας!... και σταυροκοπιουνται) η για το φορουμ (που δημιουργηθηκε για να γραφουμε, εμπνεομαστε και να μιλαμε με αλλα παιδακια που εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα με εμας-πολλοι εχουν πει πως μεχρι να το ανακαλυψουν ενιωθαν ως οι μονοι που ασχολουνταν με το φαντασυ και εγω μεσα σ΄ αυτους-και οχι για να ξεσπανε καποιοι τα κεφια η τις ακεφιες τους ανευ λογου και αιτιας, γραφοντας στρατευμενη ποιηση για μια φορμα! Το ειδα και αυτο!)

Κριμα. Μονο αυτο εχω να πω σαν κλεισιμο. Κριμα-περιμενα πολυ καλυτερα πραγματα.

Μάρβιν ΑΑΠ

Λυπάμαι που αυτό που βλέπω τώρα ως συζήτηση κάτω από το ποίημα δεν ανταποκρίνεται καθόλου στα στιγμιότυπά της που παρακολούθησα.

αυτό το παραλήρημα είναι καλύτερο από πολλά ποιήματα που έχουν ποσταριστεί εδώ, ιδίως από τη στιγμή που δεν συγκρούστηκα με κανέναν. να διευκρινήσω μόνο ότι το ποίημα δε γράφτηκε σε καμιά περίπτωση για τη φόρμα, η φόρμα γράφτηκε για τη φόρμα, οπότε λυπάμαι αλλά δε το είδες... και αυτό.

τα... προσβεβλημένα μέλη που σταυροκοπιούνται μπορούν να μιλήσουν και μόνα τους θέλω να πιστεύω, δε χρειάζεται να μιλάς εκ μέρους τους, εγώ δυό άτομα βλέπω να διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους.

ελπίζω να μη σβήσεις κι εσύ το ποστ σου όπως ο npaps, είναι νομίζω χρήσιμο για πολλούς λόγους.

Edited by Rikochet
Drake Ramore

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται η φασαρία...huh.gif

Για το σχόλιο στην φόρμα όλο αυτό;

Guest old#2065

ελπίζω να μη σβήσεις κι εσύ το ποστ σου όπως ο npaps, είναι νομίζω χρήσιμο για πολλούς λόγους.

Αφού το σχόλιο σου στη φόρμα ήταν όπως είπες άσχετο με το ποίημα, και εγώ σχολίασα το ποίημα αναφορικά με τα ιστορικά και πολιτικά στοιχεία που έβαλες εκεί, (Γκράμσι, Χαρμ κλπ).Το σχόλιό μου ήταν άκυρο και για αυτό το κατέβασα. Καλό είναι στο όνομα οποιωνδήποτε δικών μας επιδιώξεων, να μην εκθέτουμε κολοπροαίρετους αναγνώστες, και πολύ περισσότερο να μην τους εκμεταλευόμαστε, πόσο μάλλον όταν δεν έχουν σχέση με το πρόβλημα μας.

Rikoshet, έχεις ταλέντο, να δουλέψεις λίγο πάνω στο θέμα του τακτ και των σχέσεων των ανθρώπων.

Oceanborn

Πάλι με τη φόρμα ασχολείστε ρε παιδιά; Γιατί δεν ανοίγετε ένα τόπικ να το συζητήσετε... ; Και πόσο χαζή παίζει να μαι για να μη βλέπω στο ποίημα αυτό καθαυτό κάποιον έμμεσο σχολιασμό για τη φόρμα; ε; Κρίμα... Αυτό έχω να πω...

Edited by Oceanborn
Drake Ramore

Πάλι με τη φόρμα ασχολείστε ρε παιδιά; Γιατί δεν ανοίγετε ένα τόπικ να το συζητήσετε... ; Και πόσο χαζή παίζει να μαι για να μη βλέπω στο ποίημα κάποιον έμμεσο σχολιασμό για τη φόρμα; ε;

Δεν εισαι χαζή. Εχουν γινει edit τα ποστ και η συζήτηση δεν βγαζει νόημα πλέον σε αυτην την βάση.

Επιτρέψτε μου, αλλά το ποίημα δεν γράφτηκε για τη φόρμα. Η φόρμα που χρησιμοποίησε ο Rikochet (και όχι το ποίημα) γράφτηκε για τη φόρμα. Δυστυχώς, όλοι σχολιάζουν τη φόρμα και κανένας το ποίημα. Το γιατί είναι εύκολο. Τόσο εύκολο που δεν χρειάζεται να το μαρτυρήσω :chinese:

Edited by odesseo
Oceanborn

Επιτρέψτε μου, αλλά το ποίημα δεν γράφτηκε για τη φόρμα. Η φόρμα που χρησιμοποίησε ο Rikochet (και όχι το ποίημα) γράφτηκε για τη φόρμα. Δυστυχώς, όλοι σχολιάζουν τη φόρμα και κανένας το ποίημα. Το γιατί είναι εύκολο. Τόσο εύκολο που δεν χρειάζεται να το μαρτυρήσω :chinese:

Γιατί δεν κάνεις την αρχή τότε; :)

Guest old#2065

Λοιπόν για να τελειώνουμε και να πέρει ο καθένας τις ευθύνες του. Και πρώτος εγώ.

Χθες κάθισα και έκανα ένα εκτενές και αναλυτικό σχολιασμό του ποιήματος, τονίζοντας πως το προσλαμβάνω εγώ αφού όμως είχα λάβει σοβαρά υπ'όψιν μου τα εισαγωγικά στοιχεία στη φόρμα. Για διευκόλυνση σας να πω ότι το σχόλιο στη φόρμα είναι από κείμενο του Ρώσου μεταμοντέρνου-σουρρεαλιστή και αντικαθεστωτικού συγγραφέα Ντ.Χαρμς. Το λινκ που δίνεται αναφέρεται στον Ιταλό Σοσιαλιστή των αρχών του προηγούμενου αιώνα Γκράμσι. Η χρονολογία στην καταμέτρηση λέξεων είναι αυτή του θανάτου το Γκράμσι. Θεώρησα λοιπόν ότι με βάσει αυτά έπρεπε να προσεγγίσω το πόνημα. Το 'ευχαριστήριο' στην απάντηση που π'ηρα είναι ακόμη εκεί.

Με έκπληξη διαπίστωσα ότι η παραπλάνηση μου αυτή έγινε σκόπιμα με σκοπό να υποστηριχθεί το μη αναγκαίο της ύπαρξης φόρμας.

Η δεύτερη απάντηση που δέχτηκα στο ποστ όπου σχεδόν βρέθηκα να απολογούμαι ήταν στο στυλ, ας πρόσεχες. Για να μην δημιουργήσω θέμα απέσυρα τα δικά μου ποστ.

Συμπέρασμα 1ο Όχι Βιργινία δεν είσαι χαζή

Συμπέρασμα 2ο Ναι Αποστόλη έχεις δίκιο.

Συμπέρασμα 3ο Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα.....

Εγώ πάλι δε βρίσκω τη φόρμα τόσο πολύ άσχετη με το ποίημα, για όποιο λόγο κι αν γράφτηκε. Η ιστορία που υπάρχει στο σχόλιο εκφράζει σε πεζό λόγο αυτό που λέει και το ποίημα, το οποίο είναι απλό, κατανοητό (χωρίς τα γνωστά κακά κεφαλαία :p τα οποία όμως τα έχω συνηθίσει και δε με ενοχλούν πια) και τελικά όχι τόσο προκλητικό, σαν αντικείμενο, όσο άλλα σου. Θα έλεγα πως για σένα ενδεχομένως να είναι κάπως χλιαρό και δεν πιάνω ακριβώς τον όλο σαματά γύρω του. Καλά, όχι ότι γενικά τα πιάνω κι εύκολα έτσι κι αλλιώς :p Τέσπα, εμένα το ποίημα δε με χάλασε, θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω ως μέρος μιας συλλογής με παρόμοια θεματολογία, απλά δεν θα ήταν το αγαπημένο μου, δε θα ήταν αυτό το οποίο θα θυμόμουνα ίσως.

Γιατί δεν κάνεις την αρχή τότε; :)

Μετά χαράς, Oceanborn. Απάντηση στο γιατί: Επειδή δεν είναι καθόλου εύκολο να μιλήσει κάποιος για το συγκεκριμένο ποίημα χωρίς αναφορά στη φόρμα (και προκαλώ τον καθένα που συμμετέχει σε αυτήν τη συζήτηση να μου αλλάξει γνώμη, αναλαμβάνοντας το ρίσκο να σχολιάσει το ποίημα). Δευτερευόντως, επειδή τέτοια ποιήματα φέρνουν σε αμηχανία πολλούς αναγνώστες, δημιουργούν σε αυτούς εκείνο το είδος δυσφορίας που τους προτρέπει να θέλουν να υπερασπιστούν τη νοημοσύνη τους απέναντι σε εκείνον που θεωρούν ότι την προσβάλλει. Σε ανοιχτά fora, τέτοιοι αναγνώστες επικαλούνται τη μαρτυρία άλλων συναναγνωστών, ή μιλούν και εξ ονόματος τους, ως αντιπρόσωποί τους, προκειμένου να ενισχύσουν τη θέση τους, στερούμενοι ωστόσο κάθε άλλης σοβαρής επιχειρηματολογίας.

Αυτά.

Edit: Διορθώσεις και προσθήκες

Edited by odesseo
Guest old#2065

(και προκαλώ τον καθένα που συμμετέχει σε αυτήν τη συζήτηση να μου αλλάξει γνώμη, αναλαμβάνοντας το ρίσκο να σχολιάσει το ποίημα).

Παναγιώτη μου, εγώ το ρίσκο να ΞΑΝΑσχολιάσω το ΠΟΙΗΜΑ δεν το ξαναπαίρνω. Για να πάρεις όμως μια ιδέα του πως αντιμετωπίστηκε το αρχικό σχόλιο δεν έχεις παρά να διαβάσεις την απάντηση στο Νο 3 ποστ.

Παναγιώτη μου, εγώ το ρίσκο να ΞΑΝΑσχολιάσω το ΠΟΙΗΜΑ δεν το ξαναπαίρνω. Για να πάρεις όμως μια ιδέα του πως αντιμετωπίστηκε το αρχικό σχόλιο δεν έχεις παρά να διαβάσεις την απάντηση στο Νο 3 ποστ.

Όντως, Νίκο, δεν υπάρχει λόγος να ξανασχολιάσεις το ποίημα. Επειδή όμως το 3ο ποστ αναφέρεται τουλάχιστον κατά το ήμισυ στη φόρμα, υποθέτω ότι απαντά ακριβώς σε δικά σου σχόλια επί της φόρμας , στην οποία βασίστηκες κι εσύ (για τους λόγους που παραδέχτηκες και ο ίδιος, θεωρώντας δηλαδή ότι θα σου έδινε κάποια κλειδιά για να προσπελάσεις το κείμενο).

Πάντως κακώς, κατ' εμέ, διέγραψες τα σχόλιά σου, Νίκο. Δεν πρέπει να παραπέμπεις στα λόγια κάποιου (ιδιαίτερα όταν αργότερα σκοπεύεις να τον κατηγορήσεις για αυτά) στερώντας του το περικείμενο στο οποίο εξέφρασε τα λόγια του. Κι ας έχεις όλα τα δίκια του κόσμου με το μέρος σου (και βεβαίως έχεις, αρκετά).

Edited by odesseo
Διγέλαδος

Σύντομες εικόνες, κάποιες μένουν παραπάνω στους ανθρώπους, κάποιες λιγότερο. Μας δείχνουν κάποιες πλευρές της σημερινής πραγματικότητας. Ο διαφορετικός αριθμός στίχων και ο διαφορετικός ρυθμός χωρίς συνοχή μου ξίνισε λίγο.

Guest old#2065

Πάντως κακώς, κατ' εμέ, διέγραψες τα σχόλιά σου, Νίκο. Δεν πρέπει να παραπέμπεις στα λόγια κάποιου (ιδιαίτερα όταν αργότερα σκοπεύεις να τον κατηγορήσεις για αυτά) στερώντας του το περικείμενο στο οποίο εξέφρασε τα λόγια του. Κι ας έχεις όλα τα δίκια του κόσμου με το μέρος σου (και βεβαίως έχεις, αρκετά).

Το σχόλιο το διέγραψα, έτσι όπως αφαιρούν τα παράσημα από τον αξιωματικό.

Δεν παρέπεμψα στο ποστ 3, παρά μόνο για να δείξω ότι ουδόλως ενδιέφερε το σχόλιο μου. Στόχος ήταν η ανάδειξη του ζητήματος φόρμα.

Το μόνο για το οποίο μέμφθηκα τον Ρικοσέτ ήταν ότι αφού παραπλάνησε κάποιον για να πετύχει το σκοπό του, δεν είχε το τακτ να "το μαζέψει", μιας και το σχόλιό μου μόνο θετικά του έγραφε. Αλλά αρκετά. Όπως έγραψα και στο σχετικό νήμα που άνοιξε για το θέμα του έντιτ ο Ντρεηκ, όποιος θέλει λεπτομέρειες, θα τις στείλω με πμ.

northerain

Έλα ρε, έκανε ο Ρικο παραπάνω από ένα ποστ σε τοπικ του?

FBy8V.gif