Jump to content

Epic Fantasy


Wilfred
 Share

Recommended Posts

Χαίρεται! Είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και είπα να μπω κατευθείαν στο ψητό!

Έχετε να προτείνετε κανένα epic fantasy βιβλίο και αν ναι να πείτε με δύο λόγια γιατί σας άρεσε...

Είμαι σε φάση ψαξίματος, αλλά δεν μπορώ να μπορώ να αποφασίσω με τις αναρίθμητες λίστες που υπάρχουν εδώ μέσα.

Έσω διαβάσει μόνο του Tolkien, οπότε θέλω υλικό...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Wilfred στο forum. Επειδή τα βιβλία του fantasy διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους θα πρέπει να πεις τι ακριβώς σου αρέσει να διαβάζεις. Για να ξέρουμε τι να σου προτείνουμε. Π.χ. θέλεις έναν ανίκητο βάρβαρο που να σκοτώνει όλους τους μάγους και τα τέρατα; Τότε Κόναν και Robert Howard. Θέλεις ένα εκκεντρικό δίδυμο που να μπλέκει σε περιπέτειες άλλοτε αστείες και άλλοτε τραγικές; Fritz Leiber και Λάνκμαρ. Θα σου άρεζε να διαβάσεις ιστορίες των 4-5 σελίδων σε μελαγχολικό ύφος που έχουν να κάνουν με κοσμογονία; Πεγκάνα του Λόρδου Ντάνσανυ. Επίσης ο Michael Moorcock έχει πλάσει έναν καταραμένο αντιήρωα, τον Έλρικ του Μελνιμπονέ. Υπάρχει και ο φοβερός και τρομερός Karl Edward Wagner αλλά οι ιστορίες του είναι λίγο δυσεύρετες στα Ελληνικά. Μία καλή λίστα με σχετικά βιβλία υπάρχει και εδώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Με ενδιαφέρει περισσότερο να έχει ίντριγκα, σασπένς και φυσικά μαγεία !

Όπως επίσης good characterization.

Θα συμβουλευτώ τη λίστα. Στα αγγλικά ζητώ, δεν μπορώ στα ελληνικά !

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου μέχρι αύριο το πρωί, να είμαι ξεκούραστη και θα σου κατεβάσω μερικές πολυ-λογίες να έχεις να διαβάζεις.

 

Καλωσήλθες στην παρέα μας!drinks.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς όρισες και από μένα, Wilfred. Εγώ από τη σειρά μου θα σου πρότεινα τον Raymond Feist, τα πρώτα του βιβλία (Ο Μάγος). Έχει και ίντριγκα και σασπένς και τα πάντα. Το ίδιο έχουν και τα βιβλία του Guy Gavriel Kay, αγαπημένου μου συγγραφέα, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που ψάχνεις. Τέλος, για κάτι πιο ανάλαφρο, οτιδήποτε του David Gemmell.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Alucard σχετικά με τον Φάιστ (Riftwar Saga: The Magician, Darkness at Shethanon, Silverthorn) και τον Γκεμμέλ (Drenai Series: Legend, the King Beyond the Gates, Waylander, Quest for Lost Heroes). Ευχάριστα αναγνώσματα και όση ίντριγκα χρειάζεται. Ειδικότερα ο Γκεμμέλ που είναι και ελαφρώς αυτοτελής, είναι ακόμη πιο εύκολο να διαβαστεί.

 

Από την άλλη, νομίζω ότι κι ο James Barcley θα σου αρέσει (Chronicles of the Raven: Dawnthief, Noonshade, Nightchild). Μυρίζει ελαφρώς αντρίλα, γι' αυτό κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, κι επίσης πέφτει και τρελό ψοφολόγημα. Θες να δοκιμάσεις επίσης και ολίγον από Glen Cook και τους βρωμιάρηδες της Μαύρης Εταιρίας (The Black Company). Αυτό το τελευταίο είναι σχετικά αυτοτελές επίσης.

 

Μετά έχει και τους κλασσικούς: Martin (A Song of Ice and Fire), Jordan (Wheel of Time), Erikson (Malazan Book fo the Fallen). Γενικά, υπάρχει πράμμα για όλα τα γούστα. Επικό πάντα, έτσι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ήρθες κ απο μενα!

Συμφωνω κ εγω με Alucard και Νaroualis.Προσωπικά μετά τον Tolkien πήγα στον Feist και το Riftwar Saga και εμεινα παρα πολυ ικανοποιημενος.

Φοβερό σε ίντριγκα, σασπένς ειναι το Α song of ice and fire του Martin με λιγες δοσεις μαγειας.(μη νομιζεις οτι θα σε χαλασει αυτο.)

Τωρα διαβαζω και το Black Company του Cook και μου άρεσε απτις πρωτες σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..