Jump to content

X.Φ. Λάβκραφτ - Προτάσεις βιβλίων


Μιχάλης
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Θελώ την βοηθειά σας.Δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο βιβλίο του Λάβκραφτ αλλά θα ήθελα πολυ να ξεκινήσω.Είχα ακούσει καλά λογια για Τα Βουνά της Τρέλας και σκεφτόμουν να το αγοράσω αλλά κάπου διάβασα πως δεν είναι καλή επιλογή να ξεκινήσω.Τελικά έχετε να μου προτείνετε κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη καλώς μας βρήκες! Για τον H.P.L. υπάρχουν αρκετά τόπικς όπου μπορείς να βρεις και να διαβάσεις σχόλια κι απόψεις των μελών, καθώς και προτροπές. Η δική μου προτροπή, αν μιλάμε για τα ελληνικά βιβλία, ξεκίνα από το Άπαντα vol.2 ή 3. ΌΧΙ και σε καμία περίπτωση το vol.1 Τα Βουνά της Τρέλας.

Μερικά παραδείγματα ιστοριών για να ξεκινήσεις (από τα μικρότερα στα μεγαλύτερα):

 

-Η Μουσική του Έριχ Ζαν

 

-Το Μοντέλο του Πικμαν

-Τα Ποντίκια στους Τοίχους

-Το Κάλεσμα του Κθούλου

-Το Χρώμα από το Διάστημα

-Τρόμος στο Ινσγουιτς

 

Καλή αρχή και ελπίζω να πέσεις σε καλή μετάφραση! (edit επειδή μου θύμισε το όνομα του εκδοτικού που μου διέφευγε (ή μάλλον το είχα μπλοκάρει) η Ευθυμία απο κάτω. Ναι, όχι Κάκτο, μακριά από την μετάφραση του Κάκτου! Φευ!) drinks.gif

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης όχι Κάκτο. Καλύτερα Αίολο. Όχι η τέλεια μετάφραση, αλλά σαφώς κλάσεις ανώτερη από του Κάκτου. Αν καταφέρεις να βρεις βιβλιαράκια της Ωρόρα, ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα από το Άπαντα vol.2 ή 3. ΌΧΙ και σε καμία περίπτωση το vol.1 Τα Βουνά της Τρέλας.

Μερικά παραδείγματα ιστοριών για να ξεκινήσεις (από τα μικρότερα στα μεγαλύτερα):

 

-Η Μουσική του Έριχ Ζαν

 

-Το Μοντέλο του Πικμαν

-Τα Ποντίκια στους Τοίχους

-Το Κάλεσμα του Κθούλου

-Το Χρώμα από το Διάστημα

-Τρόμος στο Ινσγουιτς

 

Καλή αρχή και ελπίζω να πέσεις σε καλή μετάφραση! (edit επειδή μου θύμισε το όνομα του εκδοτικού που μου διέφευγε (ή μάλλον το είχα μπλοκάρει) η Ευθυμία απο κάτω. Ναι, όχι Κάκτο, μακριά από την μετάφραση του Κάκτου! Φευ!) drinks.gif

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα.Τι εννόεις vol.2 ή 3.Πάντως από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα βρήκα μόνο τα:-Η Μουσική του Έριχ Ζαν-Το Κάλεσμα του Κθούλου -Το Χρώμα από το Διάστημ.Θα ψάξω και σε βιβλιοπωλεία

 

Κι επίσης όχι Κάκτο. Καλύτερα Αίολο. Όχι η τέλεια μετάφραση, αλλά σαφώς κλάσεις ανώτερη από του Κάκτου. Αν καταφέρεις να βρεις βιβλιαράκια της Ωρόρα, ακόμη καλύτερα.

Εντάξει.!!!Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι το αγαπημένο μου - και σίγουρα όχι το πιο αντιπροσωπευτικό - μπορείς να ξεκινήσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Από εκδόσεις Αίολο θα σου πρότεινα είτε τον Τρόμο του Ντάνγουιτς (που έχει μέσα και το The Call of Cthulhu) ή το "Η υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ" που είναι ολοκληρωμένο μυθιστόρημα. Στα αγγλικά υπάρχουν πολλές επιλογές, αν θες βέβαια κυνήγα ή αυτο ή (για οικονομική επιλογή) αυτό

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα από το Άπαντα vol.2 ή 3. ΌΧΙ και σε καμία περίπτωση το vol.1 Τα Βουνά της Τρέλας.

Μερικά παραδείγματα ιστοριών για να ξεκινήσεις (από τα μικρότερα στα μεγαλύτερα):

 

-Η Μουσική του Έριχ Ζαν

 

-Το Μοντέλο του Πικμαν

-Τα Ποντίκια στους Τοίχους

-Το Κάλεσμα του Κθούλου

-Το Χρώμα από το Διάστημα

-Τρόμος στο Ινσγουιτς

 

Καλή αρχή και ελπίζω να πέσεις σε καλή μετάφραση! (edit επειδή μου θύμισε το όνομα του εκδοτικού που μου διέφευγε (ή μάλλον το είχα μπλοκάρει) η Ευθυμία απο κάτω. Ναι, όχι Κάκτο, μακριά από την μετάφραση του Κάκτου! Φευ!) drinks.gif

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα.Τι εννόεις vol.2 ή 3.Πάντως από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα βρήκα μόνο τα:-Η Μουσική του Έριχ Ζαν-Το Κάλεσμα του Κθούλου -Το Χρώμα από το Διάστημ.Θα ψάξω και σε βιβλιοπωλεία

 

Κι επίσης όχι Κάκτο. Καλύτερα Αίολο. Όχι η τέλεια μετάφραση, αλλά σαφώς κλάσεις ανώτερη από του Κάκτου. Αν καταφέρεις να βρεις βιβλιαράκια της Ωρόρα, ακόμη καλύτερα.

Εντάξει.!!!Ευχαριστώ πολύ!!

 

http://ravencitytimes.blogspot.com/2009/08/blog-post.html

Ορίστε, τσέκαρε αυτή εδώ τη σελίδα. Αυτό που θα ευχαριστηθείς περισσότερο σαν νέος του HPL, θα είναι μάλλον το άπαντα 3 - Ο Κυνηγός του Σκότους good.gif

Link to comment
Share on other sites

http://ravencitytimes.blogspot.com/2009/08/blog-post.html

Ορίστε, τσέκαρε αυτή εδώ τη σελίδα. Αυτό που θα ευχαριστηθείς περισσότερο σαν νέος του HPL, θα είναι μάλλον το άπαντα 3 - Ο Κυνηγός του Σκότους good.gif

Το οποίο είναι από Κάκτο, με ότι στον Κθούλχου (εκτός κι αν το έχουν διορθώσει στην έκδοση με αυτό το εξώφυλλο) σημαίνει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Από εκδόσεις Αίολο θα σου πρότεινα είτε τον Τρόμο του Ντάνγουιτς (που έχει μέσα και το The Call of Cthulhu) ή το "Η υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ" που είναι ολοκληρωμένο μυθιστόρημα.

 

Αυτές μάλλον είναι οι δύο καλύτερες προτάσεις. Επίσης, αν καταφέρεις να την εντοπίσεις πουθενά, αναζήτησε τη συλλογή 7 Παράξενα Διηγήματα από τις εκδόσεις Ωρόρα αλλά και το πιο πρόσφατο ΟΊσκιος πάνω από το Ίνσμουθ από τις εκδόσεις Αίολος. Όπως έγραψαν και άλλοι: μακριά από τις μεταφράσεις του Κάκτου.

Link to comment
Share on other sites

http://ravencitytime.../blog-post.html

Ορίστε, τσέκαρε αυτή εδώ τη σελίδα. Αυτό που θα ευχαριστηθείς περισσότερο σαν νέος του HPL, θα είναι μάλλον το άπαντα 3 - Ο Κυνηγός του Σκότους good.gif

Το οποίο είναι από Κάκτο, με ότι στον Κθούλχου (εκτός κι αν το έχουν διορθώσει στην έκδοση με αυτό το εξώφυλλο) σημαίνει αυτό...

Άμα είναι από Κάκτο καλύτερα όχι.Τον έχει φοβηφει το μάτι μου με αυτό που μου λέτε. :huh:

Link to comment
Share on other sites

http://ravencitytime.../blog-post.html

Ορίστε, τσέκαρε αυτή εδώ τη σελίδα. Αυτό που θα ευχαριστηθείς περισσότερο σαν νέος του HPL, θα είναι μάλλον το άπαντα 3 - Ο Κυνηγός του Σκότους good.gif

Το οποίο είναι από Κάκτο, με ότι στον Κθούλχου (εκτός κι αν το έχουν διορθώσει στην έκδοση με αυτό το εξώφυλλο) σημαίνει αυτό...

 

Το έχουν διορθώσει, ευτυχώς sweatdrop.gif

Link to comment
Share on other sites

Από εκδόσεις Αίολο θα σου πρότεινα είτε τον Τρόμο του Ντάνγουιτς (που έχει μέσα και το The Call of Cthulhu) ή το "Η υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ" που είναι ολοκληρωμένο μυθιστόρημα.

 

Αυτές μάλλον είναι οι δύο καλύτερες προτάσεις. Επίσης, αν καταφέρεις να την εντοπίσεις πουθενά, αναζήτησε τη συλλογή 7 Παράξενα Διηγήματα από τις εκδόσεις Ωρόρα αλλά και το πιο πρόσφατο ΟΊσκιος πάνω από το Ίνσμουθ από τις εκδόσεις Αίολος. Όπως έγραψαν και άλλοι: μακριά από τις μεταφράσεις του Κάκτου.

 

Εντάξει..Θα το κοιτάξω..

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to X.Φ. Λάβκραφτ - Προτάσεις βιβλίων

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..