Jump to content

Μ.Ρ. Τζέιμς (M.R. James)


Algarion
 Share

Recommended Posts

Απο οτι βλεπω λοιπον δεν υπαρχει καποιο thread για τον M.R. James οποτε ξεκιναω ενα εγω για αυτον τον τοσο σημαντικο συγγραφεα μικρων ιστοριων τρομου.

 

Αν και τυπικα μια γρηγορη αναζητηση στο Google θα σας βγαλει οτι ο ακαδημαικος M.R. James εγραφε μικρες ιστοριες τρομου σχετικα με φαντασματα, η δικη μου επαφη με τις ιστοριες του δεν μου εδωσε αυτη την εντυπωση. Και ποσο διαφορετικος και βαθυς γνωστης του τρομου θα επρεπε να ηταν, και ποσο ικανες οι ιστοριες του να προκαλουν τρομο που ο μεγας H.P. Lovecraft δηλωνε θαυμαστης τους (το αντιθετο βεβαια δεν συνεβαινε).

 

 

Θα ελεγα οτι οι ιστοριες του James δεν στηριζονται στην βια, στο αιμα η σε σοκαριστικες σκηνες αλλα πιο πολυ στην ψυχολογικη αναστατωση που προκαλουν οι υπερφυσικες οντοτητες. Εχει πολυ χαρακτηριστικο στυλ οποτε σας προτεινω να διαβασετε μια δυο δικες του για να καταλαβετε περι τινος προκειται (κατα προτιμηση στα αγγλικα καθοτι οπως και ο Lovecraft γραφει σε καπως αρχαικα αγγλικα τα οποια δινουν βαθος στις ιστοριες τους).

 

Δεν θελω να γραψω παραπανω αφενος γτ βαριεμαι αφετερου επειδη ο καθενας ερχεται σε επαφη με εναν συγγραφεα μονο μεσα απο τα εργα του και οχι μεσα απο την γνωμη που εχουν αλλοι για αυτον. Ελπιζω να τον απολαυσετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Algarion! O James είναι από τους πολύ αγαπημένος συγγραφείς μου. Ήταν αναγνωρισμένος ακαδημαϊκός και αυθεντία σε μια σειρά θεμάτων όπως η εκκλησιαστική ιστορία και τα βιβλικά απόκρυφα. Οι ιστορίες φαντασμάτων που έγραφε αποτελούσαν δευτερεύουσα ασχολία του αλλά παρ' όλα αυτά αποτελούν μνημεία της λογοτεχνίας υπεφυσικού τρόμου. Ένα μοτίβο που επαναλαμβάνεται συχνά στις ιστορίες του είναι το εξής: ανυποψίαστος ήρωας ανακαλύπτει κάποιο αρχαίο αντικείμενο και η ανακάλυψη αυτή προκαλεί την εκδήλωση ενός κακόβουλου φαντάσματος.

Οι ιστορίες του James κυκλοφόρησαν σε τέσσερις συλλογές και σήμερα μπορείτε να τις βρείτε όλες πολύ φθηνά στα αγγλικά σε αυτό το βιβλίο. Επιπλέον, η πρώτη (και καλύτερη) συλλογή του κυκλοφορεί και στα ελληνικά από τις εκδόσεις Ars Nocturna με τον τίτλο Ιστορίες Φαντασμάτων ενός Αρχαιοδίφη. Ήδη έγραψα για την ιστορία Count Magnus σε κάποιο άλλο thread, οπότε να προτείνω κάποιες ακόμα: Lost hearts, The treasure of abbot Thomas, Oh whistle and I'll come to you my lad, A view from a hill και το Casting the runes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοίτα Algarion, σ αγαπάω σ εκτιμάω, αλλά ο M.R. James είναι πιο βαρετός και από το θάνατο. :p

 

Μόλις τελείωσα μια συλλογή από διηγήματά του και μπορώ να πω ότι όχι μόνο δεν ένιωσα τρόμο αλλά με κούρασε αφόρητα πολύ η έλλειψη ατμόσφαιρας και η γενικότερη άμβλυνση οποιουδήποτε στοιχείου τρόμου λόγω των "ακαδημαϊκών" του λεκτικών επιλογών και μιας- χωρίς ίχνος συναισθήματος- πρωτοπρόσωπης αφήγησης. Δεν γνωρίζω το ιστορικό background και το τι μπορεί να έχει προσφέρει στο σχετικό είδος αλλά... Δε θα τον συνιστούσα σε κάποιον και σίγουρα δεν παίζει να διαβάσω ξανά κάτι δικό του.

 

Και για να μην με πεις στριμμένη, η μόνη ιστορία που ίσως άξιζε ήταν η "Room 13" που είχε έστω λίγη πλοκή...

 

Αυτά. devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πάλι, τον βρίσκω απόλυτα του γούστου μου. Είμαι λίγο παλαιομοδίτισσα στον τρόμο, αλλά αυτό ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Δυστυχώς δε διάβασα το πρωτότυπο, αλλά τη μετάφραση του Περικλή Μποζινάκη και λέω "δυστυχώς" γιατί αν το είχα διαβάσει στα αγγλικά ίσως να είχε κόψει κάτι από την ανησυχία που με έπιασε και κοιτάω κάτω από τα κρεβάτια. Γενικά ο τρόμος του ήταν απτός, κυριολεκτικά, παίζει πάρα πολύ με την αίσθηση της αφής. Από τις ιστορίες που διάβασα τα χρειάστηκα στο Νούμερο 13, (οχτώμιση η ώρα το πρωί, μέσα σε γεμάτο λεωφορείο και με είχε πιάσει το κατιτί μου), Το Λεύκωμα του Εφημέριου Άλμπερικ και ο Θησαυρός του Ηγούμενου Τόμας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, τον βρίσκω απόλυτα του γούστου μου. Είμαι λίγο παλαιομοδίτισσα στον τρόμο, αλλά αυτό ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Δυστυχώς δε διάβασα το πρωτότυπο, αλλά τη μετάφραση του Περικλή Μποζινάκη και λέω "δυστυχώς" γιατί αν το είχα διαβάσει στα αγγλικά ίσως να είχε κόψει κάτι από την ανησυχία που με έπιασε και κοιτάω κάτω από τα κρεβάτια. Γενικά ο τρόμος του ήταν απτός, κυριολεκτικά, παίζει πάρα πολύ με την αίσθηση της αφής. Από τις ιστορίες που διάβασα τα χρειάστηκα στο Νούμερο 13, (οχτώμιση η ώρα το πρωί, μέσα σε γεμάτο λεωφορείο και με είχε πιάσει το κατιτί μου), Το Λεύκωμα του Εφημέριου Άλμπερικ και ο Θησαυρός του Ηγούμενου Τόμας.

 

:good:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

τα 5 καλύτερα διηγήματα του που διάβασα ως τώρα

 

1) A warning to the curious ( η τηλεταινία του '72 είναι πολύ καλή, αξίζει να τη δείτε)

2) The ash tree

3) Whistle and i'll come to you ( η τηλεταινία του '68 επίσης πολύ καλή )

4) Casting the runes

5) The treasure of abbot thomas

Link to comment
Share on other sites

τα 5 καλύτερα διηγήματα του που διάβασα ως τώρα

 

1) A warning to the curious ( η τηλεταινία του '72 είναι πολύ καλή, αξίζει να τη δείτε)

2) The ash tree

3) Whistle and i'll come to you ( η τηλεταινία του '68 επίσης πολύ καλή )

4) Casting the runes

5) The treasure of abbot thomas

 

Και το Casting the runes έχει γίνει ταινία. Επίσης κάποια αναφορά στο Τhe Treasure of Abbot Thomas γίνεται και σε αυτό εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το night of the demon το είχα δει πριν πολλά χρόνια δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου δεν θυμόμουν καν ότι βασιζόταν σε διήγημα του James μάλλον πρέπει να το ξανά δω , την άλλη ταινία δεν τη ξέρω φαίνεται πάντως ενδιαφέρουσα

Link to comment
Share on other sites

το night of the demon το είχα δει πριν πολλά χρόνια δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου δεν θυμόμουν καν ότι βασιζόταν σε διήγημα του James μάλλον πρέπει να το ξανά δω , την άλλη ταινία δεν τη ξέρω φαίνεται πάντως ενδιαφέρουσα

 

To La Chiesa έχει στοιχεία και από το Treasure of Abbot Thomas αλλά πιο πολύ παραπέμπει σε ένα άλλο διήγημα του James, το An Episode of Cathedral History, στο οποίο κάτι δαιμονικό απελευθερώνεται και στοιχειώνει έναν παλιό καθεδρικό ναό. Η ταινία δεν λέει και πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Μ.Ρ. Τζέιμς (M.R. James)
  • 1 year later...

1280164914_.jpg.44f1e0c580e1ebc58920d806311922d1.jpg

Ιστορίες φαντασμάτων ενός αρχαιοδίφη

Δέκα ολόκληρα χρόνια μετά την αγορά του, επιτέλους πήρα την απόφαση να διαβάσω αυτό το κλασικό βιβλίο με ιστορίες τρόμου. Τι βλακεία έκανα τόσο καιρό που είχα τη συλλογή αυτή να πιάνει αράχνες (που λέει ο λόγος) και πόσο ωραία πέρασα κατά τη διάρκειά της ανάγνωσής της! Μιλάμε για τρόμο παλαιάς κοπής, που βασίζεται στα σκηνικά και την ατμόσφαιρα περισσότερο, οπότε πιθανότατα τους σημερινούς αναγνώστες δεν θα τους τρομάξει και τόσο, από την άλλη όμως τους αναγνώστες που επιζητούν ατμόσφαιρα, spooky σκηνικά, ενδιαφέρουσες ιδέες και γραφή μιας άλλης εποχής (παλιομοδίτικη, αλλά με την καλή έννοια), τότε με τούτη τη συλλογή θα περάσουν κάποιες ιδιαίτερα ψυχαγωγικές ώρες. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο καιρό είχα το βιβλίο στο περίμενε! Και οφείλω να πω ότι μερικές σκηνές, μερικές εικόνες κατάφεραν να με τρομάξουν και να με κάνουν να ανατριχιάσω. Και ο συγγραφέας με τη γραφή τους και τις εικόνες που δημιούργησε με τις ζωντανές περιγραφές του, κατάφερε να με ταξιδέψει κιόλας. Χωρίς συζήτηση, οι λάτρεις των παλιομοδίτικων ιστοριών τρόμου πρέπει να διαβάσουν αυτή τη συλλογή! Υ.Γ. Υπέροχη η έκδοση της Ars Nocturna.

8.5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..