Jump to content

Νύχτα Αποχαιρετισμού

Recommended Posts

Lady Nina

Όνομα Συγγραφέα: Έλενα Στ.

Είδος ποιήματος: Σονέτο

Αριθμός Στίχων: 14, όπως και όλα τα σονέτα

Σχόλια: Το συγκεκριμένο σονέτο πήρε πρώτο βραβείο (δηλαδή ουσιαστικά βαθμολογήθηκε με 20, αν κατάλαβα καλά τα διαδικαστικά) στον διαγωνισμό ποίησης του περιοδικού ΚΕΛΑΙΝΩ για το 2011. Το είχα γράψει με αφορμή ένα φαινόμενο που γίνεται όλο και πιο έντονο στις μέρες μας: την ξενιτιά -στο βαθμό της φυγής- πολλών νέων ανθρώπων, που εγκαταλείπουν την Ελλάδα σε αναζήτηση ενός καλύτερου αύριο. Μετά από πολλαπλά edit, κατάφερα να διορθώσω επιτέλους και το format. Τι βάσανο κι αυτό!

Αρχείο: Νύχτα Αποχαιρετισμού.doc

Νύχτα Αποχαιρετισμού

Στου Μαΐου την πανώρια αυτή νυχτιά

τ’αστέρια αγναντεύω στο μπαλκόνι,

τραγούδι ολοένα με κυκλώνει

κι άρωμα από την κοντινή μυρτιά.

Ξέρω πως με περιμένει ξενιτιά

κι ακόμα κι αν η ώρα αυτή σιμώνει,

την όμορφη στιγμή δεν τη μειώνει,

όσο κι αν μοιάζω στην κλαίουσα ιτιά.

Ίσως γιατί βαθιά μέσα το ξέρω

πως κάποτε δω θα σταθώ και πάλι,

τον ουρανό μας πάλι ν’αντικρύζω.

Και τότε ίσως εκτίμησης να χαίρω,

που σήκωσα μια μέρα το κεφάλι

και μπόρεσα στο φως ξανά να ελπίζω.

Edited by Lady Nina

Συγχαρητηρια για την επιτυχια σου!

Ο τιτλος μου αρεσε πολυ, γιατι αφηνει μια ρομαντικη αισθηση που ταιριαζει πολυ στο στιλ του σονετου. Μεχρι να διαβασεις τις παρατηρησεις δεν ξερεις, αν ειναι αποχαιρετισμος ερωτευμενων η αποχαιρετισμος απο την ζωη η τι εννοεις ακριβως.

Το ποιημα μου αρεσε σε πολλα σημεια, οχι ολοκληρο. Βγαζει ενα θετικο αισιοδοξο πνευμα.

Θα τολμησω να κανω καποιες προτασεις π.χ. Στον πρωτο στιχο θα μου αρεσε να αντικατασταθει η λεξη "Μαιου" με "Μαγιου". Δεν ειναι φιλολογικα σωστη και δεν ξερω αν στεκει στον γραπτο λογο- προφορικα το λεμε ποτε ποτε- αλλα μου αρεσει πολυ ο ρυθμος που δινει.

Στην φραση "Ισως βαθια μεσα το ξερω" θα μου αρεσε να προστεθει ενα μου (και οχι μουυυυυ!) "Ισως βαθια μεσα μου το ξερω" και στον επομενο στιχο " πως καποτε δω θα σταθω και παλι", με ξενισε το "δω" που σχεδον μπερδεψα με το ρημα, θα προτιμουσα ολοκληρη την λεξη.

Σαν σονετο, το βρηκα πολυ σωστο και ακριβες. Ησουν πιστοτατη στην εκτελεση του εργου σου. Ακολουθησες το ιταλικο στιλ.

Ο διαγωνισμος που κερδισες ηταν τεχνικης φυσεως η ελευθερος?

Στον πρωτο στιχο θα μου αρεσε να αντικατασταθει η λεξη "Μαιου" με "Μαγιου". Δεν ειναι φιλολογικα σωστη και δεν ξερω αν στεκει στον γραπτο λογο- προφορικα το λεμε ποτε ποτε- αλλα μου αρεσει πολυ ο ρυθμος που δινει.

Καλό θα είναι εκφράσεις όπως "Δεν είναι φιλολογικά σωστή" να αποφεύγονται, εάν δεν συνοδεύονται από τεκμηριωμένες εξηγήσεις. Ιδιαίτερα μάλιστα σε ένα forum ποίησης, το τελευταίο που ενδιαφέρει είναι η φιλολογική ορθότητα.

Γουστάρω την πρότασή σου. Μαγιού, ναι. Έτσι κι αλλιώς, το ποίημα δεν έχει σαφή ρυθμό.

Κι ακόμα θα άλλαζα και το με περιμένει ξενιτειά σε με προσμένει ξενιτειά.

Είναι όμορφο. Κρίμα μόνο που υπάρχει η φράση Και τότε ίσως εκτίμησης να χαίρω. Μου χαλάει όλο το κλίμα.

Edited by odesseo

Ισως δεν το διατυπωσα σωστα, αλλα νομιζω ολοι καταλαβαινουν τι εννοω.

Χαιρομαι που σου αρεσε σαν ιδεα ομως.

Eugenia Rose

Πολύ ωραίο κοπελιά! Δεν έχω κατι άλλο να σου πω, κάποια διόρθωση. Εμένα με συγκίνησε. Δεν απορώ που βραβεύτηκε. :good:

Guest old#2065

Έλενα, να ήξερες πόσο χαίρομαι που εκείνες οι υποδείξεις μου στο "Χαμόγελο", φαίνονται τόσο μακρινές και άχρησστες πιά.

Ένα ποίημα πάνω στις κλασσικές φόρμες που μαθαίναμε στο σχολείο. Είδες ότι τελικά ήταν θέμα τεεχνικής. Και αφού κατακτήσεις τα εργαλεία, μετά μπορείς να τα χειριστής όπως θέλεις. Ακόμη και να τα ξεπεράσεις.

Ένα πολύ ωραίο ποίημα.

Lady Nina

Συγχαρητηρια για την επιτυχια σου!

Ο τιτλος μου αρεσε πολυ, γιατι αφηνει μια ρομαντικη αισθηση που ταιριαζει πολυ στο στιλ του σονετου. Μεχρι να διαβασεις τις παρατηρησεις δεν ξερεις, αν ειναι αποχαιρετισμος ερωτευμενων η αποχαιρετισμος απο την ζωη η τι εννοεις ακριβως.

Το ποιημα μου αρεσε σε πολλα σημεια, οχι ολοκληρο. Βγαζει ενα θετικο αισιοδοξο πνευμα.

Θα τολμησω να κανω καποιες προτασεις π.χ. Στον πρωτο στιχο θα μου αρεσε να αντικατασταθει η λεξη "Μαιου" με "Μαγιου". Δεν ειναι φιλολογικα σωστη και δεν ξερω αν στεκει στον γραπτο λογο- προφορικα το λεμε ποτε ποτε- αλλα μου αρεσει πολυ ο ρυθμος που δινει.

Στην φραση "Ισως βαθια μεσα το ξερω" θα μου αρεσε να προστεθει ενα μου (και οχι μουυυυυ!) "Ισως βαθια μεσα μου το ξερω" και στον επομενο στιχο " πως καποτε δω θα σταθω και παλι", με ξενισε το "δω" που σχεδον μπερδεψα με το ρημα, θα προτιμουσα ολοκληρη την λεξη.

Σαν σονετο, το βρηκα πολυ σωστο και ακριβες. Ησουν πιστοτατη στην εκτελεση του εργου σου. Ακολουθησες το ιταλικο στιλ.

Ο διαγωνισμος που κερδισες ηταν τεχνικης φυσεως η ελευθερος?

Μαριαντζελλα, σ'ευχαριστώ και για τα συγχαρητήρια και για το σχόλιο και τις προτάσεις σου!

Δεν είναι άσχημες ή άτοπες οι παρατηρήσεις σου, μα όπως παρατήρησες κι η ίδια το ποίημα έχει τη μορφή του ιταλικού σονέτου και οι κανόνες για το χτίσιμό του είναι αυστηροί. Αν χρησιμοποιούσα τη λέξη "Μαγιού" θα χάλαγε το μέτρο, ο αριθμός των συλλαβών. Το ίδιο ισχύει και με το "μου" και με το "δω". Δεν χωράει άλλη συλλαβή στο στίχο. Μου έδωσες, βέβαια, μια ιδέα: θα μπορούσα να βάλω και μια απόστροφο πριν τη λέξη "δω" -να γίνει 'δω δηλαδή- για να φανεί ότι κάτι λείπει. Πέρα από αυτό, επειδή η προηγούμενη λέξη τελειώνει σε "ε" θα είχαμε και πρόβλημα στο αισθητικό αποτέλεσμα.

Για να λάβεις μέρος στο διαγωνισμό αυτόν, έπρεπε να στείλεις από τρία μέχρι δέκα ποιήματα, διαφορετικής φόρμας το καθένα. Το θέμα ήταν ελεύθερο, οπότε ο διαγωνισμός στόχευε στο να καλλιεργήσει ο "ποιητής" διάφορα είδη ποίησης. Και πρέπει να πω πως ακόμα κι αν δεν είχα διακριθεί, για μένα αυτός ο διαγωνισμός ήταν πραγματικό σχολείο!

Μάλλον δε φάνηκε καλά στο σχόλιο του πρώτου ποστ, αλλά δεν κέρδισα ακριβώς. Κατά τη διάρκεια της απονομής (που έγινε την Κυριακή που μας πέρασε) δόθηκαν αρκετά βραβεία και έπαινοι. Απ'ότι κατάλαβα, το κάθε ποίημα βαθμολογούνταν από το 1 μέχρι το 20. Αν κάποιο ποίημα έπαιρνε από κάποιο βαθμό και πάνω (ας πούμε 19 ή 19,5 -δε γνωρίζω) έπαιρνε πρώτο βραβείο. Αυτό σημαίνει πως ανά κατηγορία υπήρχαν περισσότερα του ενός πρώτα βραβεία. Αντίστοιχα, για το σύνολο των ποιημάτων του κάθε συμμετέχοντα, έβγαινε ένας μέσος όρος. Αν ο μέσος όρος ήταν από 19 -παράδειγμα και πάλι- έπαιρνες πάλι πρώτο βραβείο. Ξανά, το πρώτο βραβείο δεν ήταν μοναδικό, νομίζω δύο πήραν πρώτο βραβείο σε όλες τις κατηγορίες. Και πάει λέγοντας, μέχρι τους επαίνους. Ελπίζω να σε κάλυψα και συγγνώμη για το κατεβατό!

Α, και μια σημείωση: αυτό ήταν το δεύτερο σονέτο που έγραψα και τότε δεν είχα συγκρατήσει πως το μέτρο πρέπει να είναι ιαμβικό. Οπότε ίσως γι'αυτό να μην ήταν τόσο καλό, σε σημεία. Το δουλεύω πάντως!

Κάτι τελευταίο και άσχετο: Πραγματικά έχεις δώσει πνοή σ'αυτό το φόρουμ -που όταν είχα πρωτομπεί ήταν μέχρι και κλειδωμένο ή έτσι νόμιζα- και σε συγχαίρω γι'αυτό! good.gifΕντάξει και οι υπόλοιποι συνεισφέρουν βέβαια tease.gif, αλλά εσύ ήσουν, ας πούμε, ο καταλύτης της αντίδρασης, με όρους χημείας.

Γουστάρω την πρότασή σου. Μαγιού, ναι. Έτσι κι αλλιώς, το ποίημα δεν έχει σαφή ρυθμό.

Κι ακόμα θα άλλαζα και το με περιμένει ξενιτειά σε με προσμένει ξενιτειά.

Είναι όμορφο. Κρίμα μόνο που υπάρχει η φράση Και τότε ίσως εκτίμησης να χαίρω. Μου χαλάει όλο το κλίμα.

odesseo, εν μέρει σχετικά με το ρυθμό και τις προτάσεις για διάφορες αλλαγές, νομίζω σε έχω καλύψει με την απάντηση στη Μαριαντζελλα. (Μαριαντζελλα, σε πειράζει να σε λέω με τ'όνομά σου, αλήθεια;)

Όσον αφορά τη φράση που δε σου άρεσε, ίσως και να έχεις δίκιο, δεν το ξέρω. Απλά τότε που το έγραψα, ίσως να μην είχα εγώ εκτίμηση στον εαυτό μου. Ελπίζω να σε κάλυψα! :)

Πολύ ωραίο κοπελιά! Δεν έχω κατι άλλο να σου πω, κάποια διόρθωση. Εμένα με συγκίνησε. Δεν απορώ που βραβεύτηκε. :good:

Χαλάλι του και το ρεζίλεμα!! χαχαχα ;-)

Συγχαρητήρια, Λαίδη, για τη βράβευση. Και εις άλλα με υγεία :)

Ευχαριστώ πολύ, Πελαζύ μου!! friends.gif

Έλενα, να ήξερες πόσο χαίρομαι που εκείνες οι υποδείξεις μου στο "Χαμόγελο", φαίνονται τόσο μακρινές και άχρησστες πιά.

Ένα ποίημα πάνω στις κλασσικές φόρμες που μαθαίναμε στο σχολείο. Είδες ότι τελικά ήταν θέμα τεεχνικής. Και αφού κατακτήσεις τα εργαλεία, μετά μπορείς να τα χειριστής όπως θέλεις. Ακόμη και να τα ξεπεράσεις.

Ένα πολύ ωραίο ποίημα.

Νίκο, πραγματικά με βοήθησε το link που μου είχες δώσει! Το έχω βάλει και στα favourites! Αν και το ποίημα το είχα ήδη γράψει, απ'το Μάιο... :p

Ωραίο, και μπράβο για τη βράβευση και την ενασχόληση με την τεχνική.

(κι επίσης αααααχ γιατί ως γνωστόν "Το ψωμί της ξενιτιάς είναι πικρό, το νερό της θολό και το στρώμα σκληρό" :bleh:)

Και τώρα η υπερανάγνωση: Τη δεύτερη φορά, με αφορμή το σχόλιο της Μαριάντζελλας για το τι είδους αποχαιρετισμός είναι, το διάβασα σαν να το λέει κάποιος που ετοιμάζεται να πέσει από το μπαλκόνι, κι όταν επιστρέψει θα είναι νεκρός. Το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα ανατριχιαστικό. Το συνιστώ good.gif

Lady Nina

Κοίτα να δεις που μπορεί κανείς να γράψει τρόμο και χωρίς να το καταλάβει!! :p

Σ'ευχαριστώ, Ναταλία, για όλα! :)

Edited by Lady Nina
Διγέλαδος

Συγχαρητήρια Έλενα, πιστεύω ότι είναι πολύ καλά δουλεμένο το ποίημα, και κατόρθωμα για τον ρυθμό που κράτησες μαζί με τις ομοιοκαταληξίες. Πάντα τέτοια!

Κοίτα να δεις που μπορεί κανείς να γράψει τρόμο και χωρίς να το καταλάβει!! :p

Είδες; Ένα τέτοιο δε γίνεται να μου συμβεί και μένα για το διαγωνισμό; :bleh:

Lady Nina

Σ'ευχαριστώ πολύ, Άλεξ! :D

Ναταλία, μήπως να σου δώσω να διαβάσεις τα σαλιγκάρια, μπας και πείσεις και τους υπόλοιπους ότι τελικά ήταν τρόμου; :p

Edited by Lady Nina

Τη δεύτερη φορά, με αφορμή το σχόλιο της Μαριάντζελλας για το τι είδους αποχαιρετισμός είναι, το διάβασα σαν να το λέει κάποιος που ετοιμάζεται να πέσει από το μπαλκόνι, κι όταν επιστρέψει θα είναι νεκρόςgood.gif

Ε! Κι εμείς τι θα κάνουμε, άνεργοι θα μείνουμε;;

Εγώ σε έχω συγχαρεί, δεν το ξανακάνωbleh.gif

Lady Nina

Ε! Κι εμείς τι θα κάνουμε, άνεργοι θα μείνουμε;;

Εγώ σε έχω συγχαρεί, δεν το ξανακάνωbleh.gif

Ε, κι εγώ αφού σε έχω ήδη ευχαριστήσει, δε σε ξαναευχαριστώ! :p

Να σου πω, αυτό το "Έλενα Στ." δεν το αλλάζεις; Θα έχουμε καμία παρεξήγησηlaugh.gif

Lady Nina

Και μια παρένθεση, σχετική με τον διαγωνισμό. Δεν το περίμενα ότι θα έπαιρνα πρώτο βραβείο σονέτου. Είχα πάει στην απονομή γιατί με είχαν ειδοποιήσει πως θα έπαιρνα πρώτο βραβείο μαντινάδας. Οπότε το πρώτο βραβείο σονέτου ήταν μια έκπληξη για μένα! Πήγα για ένα και κατέληξα με δύο, που λένε! yahoo.gif

Edited by Lady Nina

Φυσικα και μπορεις να με λες με το ονομα μου!

Και για τα καλα σου λογια για ο,τι προσπαθω στην ποιηση σ' ευχαριστω πολυ πολυ!

Το πιο σημαντικο για εμενα αυτο ειναι. Να ειμαστε καλα ολοι και να ζωηρευει το φορουμ ποιησης!

Νομιζω πως καλα τα παμε :db:

Βεβαια να πουμε πως δεν θα γινοταν τιποτα αν ημουν μονη μου.. ευτυχως υπαρχουν πολλα μελη που εχουν ορεξη και γραφουν, ποσταρουν και ειδικα σχολιαζουν!

:good:Μπραβο σε ολους!

Α... θα θελα και εγω το λινκ που σου ειχε δωσει ο Νικος... να προοδευσω και εγω ρε παιδια!

Edited by laas7
Lady Nina

Ορίστε το link με τους κανόνες στιχουργικής. Περιλαμβάνει πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία. Καλή ανάγνωση!

"Αν λοιπόν είστε της άποψης (όπως είμαι και εγώ) ότι όλοι αυτοί οι "μοντέρνοι" ποιητές, που γράφουν χωρίς ομοιοκαταληξία και μέτρο, απλά γράφουν ...ότι τους καπνίσει, και ότι η μόνη ποίηση είναι αυτή του Παλαμά και του Σολωμού, τότε ρίξτε μια ματιά στους κανόνες που την διέπουν"

bangin.gifdeath.gifscared.gifwtf1.gifblink.gif

Δημήτρης

Ωραίο το ποίημα σου είναι καλογραμμένο και συνάμα πολύ επίκαιρο, ένα μέρος της ποιότητας του έγκειται και εκεί. Στα συν το ότι είχε ομοιοκαταληξίες που μου αρέσουν πολύ. Μακάρι μονάχα να ήταν πιο μεγάλο, επειδή ήταν καλό ήθελα και λίγο περισσότερο. Έτσι όμως δεν θα ήταν και σονέτο, σωστά; ;-) Ωραίο λοιπόν αν και όπως σου έχω πει δεν μου πολυαρέσει η ποίηση. Ή ίσως πάλι και να μην μπορώ να την εκτιμήσω όσο θα 'πρεπε. Και φυσικά συγχαρητήρια για την πρωτιά :cool2:

Edited by Δημήτρης
Lady Nina

Σ'ευχαριστώ πολύ, Δημήτρη!! friends.gif Βέβαια, δεν ήταν ακριβώς πρωτιά, απλά πήρε πρώτο βραβείο μαζί με τα σονέτα άλλων τεσσάρων συμμετεχόντων, αν θυμάμαι καλά... chinese.gif

Δημήτρης

Βέβαια, δεν ήταν ακριβώς πρωτιά, απλά πήρε πρώτο βραβείο μαζί με τα σονέτα άλλων τεσσάρων συμμετεχόντων, αν θυμάμαι καλά... chinese.gif

Whatever. Α και επίσης συμφωνώ με την πρόταση της laas7, το Μαγιού θα μου άρεζε περισσότερο.

Edited by Δημήτρης