Jump to content

Σον Χάτσον (Shaun Hutson)


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ο Shaun Hutson (γεννημένος το 1958) είναι ένας από τους πολλούς συγγραφείς τρόμου που που έγινε γνωστός για τα nasties του στη Βρετανία του 80, τόσο για τις γραφικές σκηνές σεξ και βίας στα βιβλία του, όσο και για τα... όχι ακριβώς ευγενικά σχόλιά του για άλλους συγγραφείς τρόμου.

 

Κατέληξε συγγραφέας όταν, αφού αποβλήθηκε από το σχολείο και έκανε μια σειρά από δουλειές, διάβασε το Night of the crabs του Guy N. Smith και αποφάσισε ότι αυτός μπορούσε να γράψει καλύτερα. Κάπως έτσι εξέδοσε το πρώτο του βιβλίο, το Slugs, το 1982, προσθέτοντας στους αρουραίους του Herbert και στα καβούρια του Smith τον τρόμο... ανθρωποφάγων σαλιγκαριών (και έγραψε και sequel, το spawn, ενώ το slugs έγινε και... ταινία)

 

Έχει γράψει 31 bestseller, τρόμου και θρίλερ, ενώ έχει δουλέψει και για το ραδιόφωνο, για περιοδικά (το Βρετανικό Kerrang συχνά φιλοξενούσε ιστορίες του στο τεύχος Δεκεμβρίου) και την τηλεόραση, ενώ, χρησιμοποιώντας ψευδόνυμα, έχει γράψει μία σειρά βιβλίων, όπως πολεμικά, γουέστερν, μέχρι και ένα novelisation για την ταινία The Terminator.

 

Το ποδόσφαιρο (και ιδίως η Liverpool), ο κινηματογράφος και η heavy metal μουσική (έχει ανέβει στην σκηνή με τους Iron Maiden 13 φορές, όπως λέει στο βιογραφικό του) είναι οι μεγάλες του αγάπες

 

Ο συγγραφέας δηλώνει πρώην αλκοολικός και με ψυχωτικές τάσεις και ίσως αυτό να εξηγεί φράσεις όπως τα "James Herbert knows nothing about rats" (από το βιβλίο του Erebus) και το "This book should write: 'This is the best book I've read since last week - Ramsey Campbell'", σχολιάζοντας την τάση του Campbell να γράφει blurbs σε ότι βιβλίο του στέλνουν.

 

Βιβλιογραφία:

  • Slugs (1982)[4]
  • The Skull (1982)
  • Spawn (1983)
  • Erebus (1984)
  • Shadows (1985)
  • Breeding Ground (1985)
  • Relics (1986)
  • Death Day (1987)
  • Victims (1987)
  • Assassin (1988)
  • Nemesis (1989)
  • Renegades (1991)
  • Captives (1991)
  • Heathen (1993)
  • Deadhead (1993)
  • White Ghost (1994)
  • Lucy's Child (1995)
  • Stolen Angels (1996)
  • Knife Edge (1997)
  • Purity (1998)
  • Warhol's Prophecy (1999)
  • Exit Wounds (2000)
  • Compulsion (2001)
  • Hybrid (2002)
  • Hell to Pay (2003)
  • Necessary Evil (2004)
  • Twisted Souls (2005)
  • The Bumper Book of Lies (2005)
  • Dying Words (2006)
  • Unmarked Graves (2007)
  • Body Count (2008)
  • Last Rites (2009)
  • Epitaph (2010)

 

(έχω διαβάσει τα Erebus και Victims. Το πρώτο ήταν ένα μετριότατο αλλά διασκεδαστικό σπλαττερ που πετάει μαζί μεταλλαγμένα γελλάδια και το I am Legend του Matheson, το Victims πάλι ήταν ένα βίαιο θρίλερ στα πρότυπα των ταινιών του Lucio Fulci, με έναν ειδικό οπτικών εφέ που του μεταμοσχεύουν τα μάτια ενός δολοφόνου και βλέπει ποιος θα δολοφονηθεί, ενώ ψάχνει έναν άλλο κατα συρροή δολοφόνο - και τελειώνει με μία διπλή ανατροπή που με σκότωσε με την ακυρότητά της...)

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ να μεταφραστεί κάποιο βιβλίο του στα ελληνικά! Αυτά τα μυθιστορήματα τρόμου με τα τραβηγμένα απ'τα αυτιά σενάρια, τις πολλές σκηνές σπλάτερ, τα κυνηγητά με ζόμπια (laugh.gif) και μεταλλαγμένα ζώα (γελάδια, άλογα, καρχαρίες, καβούρια), έχουν την φάση τους. Και αφού είναι και Liverpool ένας παραπάνω λόγος να διαβάσω κάτι δικό του good.gif.

 

edit: Στα εγγλέζικα διαβάζεται εύκολα...; Αν είναι να αναζητήσω κάποιο βιβλίο του στα μεταχειρισμένα... Π.χ. αυτό το Victims φαίνεται να έχει πολλή φάση.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ να μεταφραστεί κάποιο βιβλίο του στα ελληνικά! Αυτά τα μυθιστορήματα τρόμου με τα τραβηγμένα απ'τα αυτιά σενάρια, τις πολλές σκηνές σπλάτερ, τα κυνηγητά με ζόμπια (laugh.gif) και μεταλλαγμένα ζώα (γελάδια, άλογα, καρχαρίες, καβούρια), έχουν την φάση τους. Και αφού είναι και Liverpool ένας παραπάνω λόγος να διαβάσω κάτι δικό του good.gif.

 

edit: Στα εγγλέζικα διαβάζεται εύκολα...; Αν είναι να αναζητήσω κάποιο βιβλίο του στα μεταχειρισμένα... Π.χ. αυτό το Victims φαίνεται να έχει πολλή φάση.

Μην ανυπομονείς. Αφενώς δεν πρόκειται να δεις ποτέ τα βιβλία του, αφετέρου σε θέμα γραφής είναι... σκέψου ότι στα Εγγλέζικα διαβάζεται γελοιωδώς εύκολα, έχει απλό λεξιλόγιο και πολύ κινηματογραφική γραφή.

Τι να σου πω, ψάξε για μεταχειρισμένα, φαντάζομαι θα βρεις εύκολα φτηνά omnibus που συγκεντρώνουν 2-3 βιβλία σε ένα, αν και από τα μεταχειρισμένα του Amazon.co.uk που έχω πάρει ξέρω ότι τα μεταφορικά πονάνε...

Link to comment
Share on other sites

Το ανυπομονώ σε εισαγωγικά, απλώς θέλω ανάλαφρα διαλείμματα τέτοιου στιλ. Αφού διαβάζονται γελοιωδώς εύκολα, θα τον έχω σοβαρά υπόψιν. Υπάρχει πιθανότητα να βρω τίποτα στο Μοναστηράκι; Δύσκολο ε;

Link to comment
Share on other sites

Το ανυπομονώ σε εισαγωγικά, απλώς θέλω ανάλαφρα διαλείμματα τέτοιου στιλ. Αφού διαβάζονται γελοιωδώς εύκολα, θα τον έχω σοβαρά υπόψιν. Υπάρχει πιθανότητα να βρω τίποτα στο Μοναστηράκι; Δύσκολο ε;

Δες τα PM σου.

 

Και όχι, μάλλον αδύνατον να πετύχεις Μοναστηράκι έναν συγγραφέα που πούλησε μόνο στη Βρετανία, τα δικά μου πάντως πουλήθηκαν στο Troutmark του Cardiff (αν ποτέ πάτε εκεί επισκεφτείτε το, από τα πιο καλά παλαιοβιβλιοπωλεία που έχω δει) από όπου και αγοράστηκαν.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Σον Χάτσον (Shaun Hutson)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..